Kompletní přehled: Zdřímnutí, Spánkový poradce a nové Body Battery. Pokročilé sledování spánku

25.1.2024
Hodinky Venu 3 přišly se zásadní inovací oblasti spánku a sledování energie vašeho těla - Body Battery. Postupně se tyto funkce objevily i v dalších modelech. Některé ve finálce, jiné zatím v betě. Co tyto funkce umí?
Odpolední zdřímnutí

Garmin se konečně naučil rozpoznat a započítat do celkové doby spánku odpolední zdřímnutí. Nyní přichází čas i na Spánkového poradce


Není možné, aby se nová funkce objevila ve všech modelech hodinek najednou. Vždy musí být nějaké hodinky první. A zpravidla to bývá nový model. Když se na jaře loňského roku ukázala řada Forerunner 255/955, poprvé se objevila Připravenost k tréninku či měření noční VST.

V řadě Fénix 7/Epix Pro pak přišly metriky jako Skóre do kopce a Skóre vytrvalosti či nové možnosti doplňku Počasí apod. A teprve časem se funkce rozšířily do dalších řad Forerunner 955 a 965. Někdo zkrátka musí být první. Na druhou stranu je to vždy dobrá indicie, co se chystá do jiných modelů. 

V hodinkách Venu 3, které Garmin uvedl na začátku loňského září, se ukázal zcela nový Spánkový poradce a výrazně vylepšená metrika Body Battery. Některé funkce jako Zdřímnutí či upravené Body Battery se již objevily také v Epixech, Fénixech 7 a Forerunnerech, a nyní se konečně objevuje v betaverzi i Spánkový poradce (zatím v angličtině Sleep Coach).

Nepřehledněte:

Spánkový poradce: Kolik byste měli spát

Zatímco dosud hodinky Garminu jen měřily spánek poslední noci, Spánkový poradce naopak radí, jak byste měli spát noc následující. A to na základě vašich metrik, kam patří tréninková zátěž (u řady Venu/Vívoactive pak minuty intenzivní aktivity), historie spánku, zdřímnutí a noční VST.  

Nepřehlédněte: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Podle těchto faktorů pak upravuje vaši potřebu spánku - zda potřebujete spát více, či méně, než je vaše stanovené optimum. To je na počátku stejné pro všechny, například pro muže mé věkové kategorie (35-49 let) je stanovena na počátku na 7:50 h. A je jedno, jaká byla dosud moje spánková historie. Teprve časem se toto optimum upraví tak, aby lépe odpovídalo přímo mně a historii mého spánku. 

U každého faktoru se navíc ukazuje, jaký vliv má jeho aktuální stav na zkrácení nebo naopak prodloužení spánku. Mně třeba na základě sledování spánku doporučuje spánek prodloužit, protože naznává, že v průměru spím málo. Stejně jako mi zvyšuje potřebu spánku kvůli náročnějším aktivitám. Naopak VST, které mám převážně v optimu, takže na délku spánku nemá vliv. 

Jenže ono to nefunguje úplně ideálně, resp. v mém případě to nefunguje vůbec. Hodinky se totiž vůbec nepřizpůsobují ani návykům, ani skutečným potřebám. Spím dlohodobě sedm, sedm a půl hodiny, a když přetáhnu osmou, mám jistotu, že budu míť buď migrénu, nebo aspoň bolehlav. A přitom mi hodinky neustále radí, že mám spát 8:20-9:00 h. 

Více v článku: Zápisník bloggera (17): Spánkový poradce radí, ale realita se zpravidla liší. Můžu se na něj spolehnout? Ne

 

Detekce zdřímnutí a zahrnutí do metrik spánku

Podzimní novinkou detekce spánku je pak již zmíněné zdřímnutí během dne, hodinky do té doby totiž nedokázaly zaznamenat odpoledního šlofíka. Nyní je zdřímnutí součástí jednak Spánkového poradce, který vám nejen ukáže jeho délku, ale také vliv na nadcházející noční spánek (šlofík zkrátí navrhovanou dobu), jednak Body Battery (viz dále). 

Navíc se dozvíte, jestli délka šlofíka byla optimální či zda přišel ve správnou dobu. Když např. usnete příliš pozdě, bude to mít vliv na váš noční spánek (bude se vám chtít spát později). Dobré je, že zdřímnutí můžete spustit i manuálně, pokud nemáte jistotu, že je hodinky správně detekují. Navíc lze i nastavit budíček, abyste to se šlofíkem nepřehnali. 

Na Venu 3 a Vívoactive 5 bylo zdřímutí nejprve jen jako součást Spánkového poradce, posléze se ukázal i samostatný doplněk, což je určitě praktičtější. Lépe se tak startuje manuálně začátek, není nutno chodit do rychlých voleb. Stále ale Garmin nezvládá pracovat správně se spánkem tehdy, když máte práci na směny. 

Tip: Novinky pro Venu 3 a Vívoactive 5: Běžecká dynamika a výkon, doplněk Zdřímnutí a Red Shift

Vylepšené sledování Body Battery

Současně s přepracovaným spánkem - změny se dotkly i deníku Connect, kde je spousta věcí jinak než dříve - Garmin vylepšil také Body Battery. Zatímco dříve se v hodinkách či aplikaci Connect ukazoval jen aktuální stav Body Battery, maximální denní hodnota (zpravidla ráno) a graf s průběhem vč. zobrazení grafu stresu, nyní přibyly i metriky, které stav BB ovlivňují. Je to stejné jako u Připravenosti k tréninku nebo Stavu tréninku - vidíte, co má na finální číslo nebo hodnocení vliv. 

Nově se tak v doplňku Body Battery kromě grafu s průběhem stresu ukazuje také graf, kde jsou na vyznačeny jednotlivé faktory mající na stav energie vliv. Na další obrazovce pak vidíte tyto faktory v textovém přehledu s tím, jaký vliv na BB měly. Konkrétně jde o spánek, zdřímnutí, aktivity a odpočinek. U každého faktoru je navíc vidět časové rozmezí (jak dlouho trval spánek, aktivita apod.) a také číslo s plusem (získání energie) nebo s minusem (úbytek energie).

Čtěte dále: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek

U každého faktoru je zobrazeno také časové rozmezí (jak dlouho trval spánek, aktivita apod.). Když pak na některý z těchto faktorů klepnete, zobrazí se detaily vč. případného slovního popisu/hodnocení. U aktivity uvidíte text podobný tomuto: „Taková aktivita je pro vás dobrá, i když může ovlivnit stav vaší Body Battery.“ U zdřímnutí pak něco jako: „Krátké zdřímnutí vám pomohlo zvýšit hladinu energie. Výborně!“ A u odpočinku pak: „Chvíle odpočinku doplnila energii do vaší Body Battery.“ 


V době aktualizace článku byly jednotlivé funkce dostupné u všech aktuálně prodávaných modelů z řady Forerunner, Fénix 7 a Epix, mimo Forerunner 55, které Garmin už nijak neaktualizuje. Netýká se to také starších modelů Venu 2 či Vívoactive 4, dále pak řady Instinct 2.

Spánkový poradce je u FR 255/955 a 265/965 zatím v betaverzi a to samé platí pro Fénixy 7 a Epixy a odvozené modely. Jinak už je vše ve finálním provedení a dostupné pro všechny.


Diskuse k článku (42)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Pořád je to v angličtině ta poslední beta?
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Zatím ano... ale čekám každým okamžikem češtinu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Tak v češtině už to pro Epix PRO je ale spánkový poradce není v Garmin Connect. Beta verze Connectu zatím pro Epix PRO není. :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

jj, česky už je beta dávno... Já tam mám Spánkového poradce od testu Venu 3, tak nevím, kdy tam má přibýt i pro ostatní modely.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Díky
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr


Ma Tactix 7 amoled pripravu na EKG jako Epix a Fenix?
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Ano, má...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Zajímavé, hodinky od "konkurence" mi tvrdí, že odpolední zdřímnutí je pro kvalitní ("noční") spánek škodlivý... a teď komu věřit...
Vaše jméno, přezdívka: 
Hrouda

Vzdy se rikalo, ze idealni je 20 min slofika po obede na odpocinek a zvyseni produktivity.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

To ale Garmin taky, pokud přijde příliš pozdě. Když si dám šlofíka přes poledne, je to ok, ale jak po třetí odpo, tak mi napíše, že to může ovlivnit kvalitu nočního spánku.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Obecně je dobře, že Garmin přichází ze stále novými funkcemi. Co mi však vadí, že po přidání nových funkcí klesá výdrž baterie (nová metrika něco spapá) Na mých FR955 po aktualizaci přibylo Skóre vytrvalosti, Skóre do kopce a detailnější počasí. Co z toho využiju je jen Skóre do kopce, zbytek nepotřebuju a netoužím to mít v hodinkách. Jen cítím vysší spotřebu baterie, proč Garmin neumožní některé doplňky odinstalovat jako to umí mob.telefon.
Vaše jméno, přezdívka: 
Matrix

Nějaký malý vliv na baterii to mít bude, ale rozhodně ne citelný. Problém se spotřebou bude spíš v nedoladěném firmwaru, to se děje běžně.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

A bude se něco takového dávat ještě na Fenix 6 nebo ty už jsou po nových sedmičkách a epixech už pasé?
Vaše jméno, přezdívka: 
Tomáš

Tam už s žádnými novinkami nelze počítat. Už teď se tam neobjevilo nic z toho, co dostaly Fénixy 7.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Hodinky pro spanek jsem vydrzel pouzivat tyden. Uz na to nemam nervy, aby mi neustale "nadavaly", ze spim malo. Delka spanku je dle meho nazoru hrozne odlisna u kazdeho jedince a Garmin ma proste nastaveno, ze bych mel spat 7-8 hodin, ale az na vyjimky to je na me hrozne moc. Ve vetsine pripadu mi staci spat 6-7 hodin, nekdy i mene.
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

Důvodů, proč mít hodinky na ruce, je celá řada. Od tepovky ve spánku se odvíjí celá řada metrik - regenerace, VST, stres, spánkový poradce, spánek samotný, připravenost k tréninku... Taky nemám spánek furt 80+, někdy spadne pod 50 a nijak zvlášť mě to netrápí :-) Obecně spím okolo 7 hodin a Spánkový poradce mi neustále radí 9 hodin :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mas naprostou pravdu, od spanku se odviji spousta dalsich metrik, jenze na mou psychiku to ma vylozene negativni vliv, kdyz mam neustale cist, ze se budu pres den citit unaveny, ze mi bude chybet kreativni mysleni a nebo ze bych nemel radeji vubec nic delat, tak jsem se na to noseni hodinek pres noc vykaslal a hned se citim lepe:-).
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

No ale hodinka na ruke počas spánku nie je len o meraní dĺžky spánku ale napr. aj o meraní regenerácie a pod... Všetko s čím je spojená VST.
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco

Opravdu ubohá podpora o Venu 2 žádná zmínka
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Může se stát, že tyto funkce dostat i Venu 2, ale ve chvíli, kdy je v prodeji nová řada, podpoře starších modelů se Garmin už moc nevěnuje. Pokud, tak Venu 2 Plus. Ale třeba nás Garmin překvapí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Dá se čekat, že i na epix/tactix amoled dají funkci z Venu 3 obrázek ve zprávě?
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Počítám, že ano. Není důvod tuto funkci sušit jen pro Venu 3. Nicméně stále ji budou podporovat jen Androidy.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Kdo by si kupoval iphone :))
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Třeba já :-) Mám iPhone už od prvního modelu. Aktuálně je iPhone 13 mini nejmenší smartphone, co se dá sehnat. Androidy jsou jen samé velké a těžké placky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jsou i jiné, např. Sony Xperia 10 V či 5 V.
Vaše jméno, přezdívka: 
Maska

Iphone mini je pro deti :)) I kompaktni androidy jsou. BTW da se verit tomu, ze kontinualni mereni HRV na garminech je skutecne hodne presne? Mne 2 garminy odesly, sice uznane reklamace, ale znechutilo me to za ty penize. Uz jsem chtel zkusit apple watch ultra 2, ale ty pry zase vykazuji pri kontinualnim mereni HRV nekolik chybnych hodnot, coz pak zkresli vyznam HRV a recovery.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

K měření VST - přesné to nebudou mít žádné hodinky. Záleží na zápěstí a na pevností umístění hodinek. Já spím se dvěma hodinkami a každé naměří trošku něco jiného. Je to sice v rámci malého procenta (do 10 % zpravidla), ale rozdíl tu je.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

A myslite, ze na AW ultra je kontinualni mereni HRV velky pruser a hodne nepresne? Neznate nejakeho jejich uzivatele?
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Já se pohybuji spíše mezi lidmi, co mají Garminy :-) AW jsem nikdy nezkoušel a ani nechci. To nejsou hodinky pro mě...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ja jsem take temer adoroval garminy, ale kdyz se mi rozbily Tactix Delta a Tactix 7 PRO, tak uz tem hodinkam proste neverim. Vzdy mi fungovaly neco malo pres rok. A to maji top cenovku. Proto uvazuji zkusit neco jineho a moznosti moc neni, kdyz chci nejen sport, ale i nektere smart funkce.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

iPhone mini je pro ty, co chtějí vozit mobil v zadní kapse trika na kole a nechtějí se přitom uškrtit, jak je táhne obří hmotnost mobilu :-) Mně nejvíc seděly ty staré 4palcové iPhony jako 5/5S/SE.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Pro chlapa podle me fakt titerny mobil, normalni nebo pro mi prijde tak akorat kompaktni velikost. Na kolo se da dat nejaka mala brasna na veci, ne...
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Na celopéro s teleskopem se nedá dát vůbec nic :-) Navíc to v terénu překáží. Já prostě mám rád malý telefony, protože jsou handy a dají se ovládat jednou rukou. A štve mě, že Apple už řadu mini zařízl. Tak snad mi ještě 13mini ještě pár let vydrží.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Existuji male i vetsi brasny pod sedlo, ktere se nepoutaji k sedlovce. Takze funguji i s teleskopem. V lehkem terenu je to v pohode. V tezsim uz to nekdy lehce skrta o zadni kolo.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jiri

Mne zase s.re garmin, ze u hodinek za 30 tisic mi odejde barometr a u dalsich navigace a sportovni rezimy.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

To bude buď "používáním" nebo smůlou na kusy, já jsem u Garminu od roku 2006 (Forerunner 305) a zatím jsem nereklamoval nic :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
pan H.

Pouzivam velmi setrne, takze chyba uvnitr hodinek, ostatne obe reklamace uznany. 2 hodinky kolem 30 tisic, to mi fakt vytaci. A navic vypiplam si aplikace a widgety z IQ a pak muzu vsechno vyplnovat uplne znova.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

To bude smůla na kus. Já si koupil před 4 roky F6X Pro Solar a po půl roce se to celý sesypalo. Prostě odešla elektronika. Ale po výměně šlapaly jak hodinky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Myslíte, že tyto vylepšené funkce Body battery 2.0 a spánkový poradce dostane i 255?
Vaše jméno, přezdívka: 
Mirex

Počítám že ano. Není to žádná high-end metrika, ale vylepšení těch stávajících.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Nepotrebuje to k funkci novy Elevate 5?
Vaše jméno, přezdívka: 
Mirex

Není k tomu důvod. To je čistě softwarová záležitost. Spánkového poradce má i Vívoactive 5 s Elevate 4.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek