Novinky pro Fénix 7 a Epix: Spánkový poradce, mizející Detekce ztráty mobilu a lepší ovládání svítilny

11.2.2024
Po hodinkách řady Forerunner přidal Garmin Spánkového poradce také do modelů Fénix 7 a Epix, nyní už i česky. Zvláštní ale je, že funkce pro nalezení ztraceného mobilu opět zmizela... (doplněno a upraveno - beta 16.17)
Spánkový poradce

Spánkový poradce dostal nejen nový doplněk, ale i vlastní stránku v deníku Connect


V poslední finálce 15.77 dostaly hodinky po vzoru Venu 3 detekci zdřímnutí, v nové betě 16.10 (a vyšší) pak konečně přichází i Spánkový poradce. Tuto funkci dostaly také hodinky Forerunnner 255/265 a 955/965, kde to už vypadá na finální verzi firmwaru.

Tip: Novinka pro hodinky Forerunner: Spánkový poradce doporučuje, jak dlouho byste měli spát

Aktuálně je venku beta 16.17, která už je dostupná i pro verze Pro. (Verze 16.16 byla určena jen pro starší verze nePro.) Ta už je kompletně česky, což by znamenalo, že se blíží finálka; Garmin totiž překládá texty až nakonec, kdy je jasné, že se nebude přidávat žádná funkce nebo že se neobjeví žádný závažný problém.

Jak dlouho máte spát

Zatímco běžný doplněk spánku analyzuje to, jak jste spali poslední noc, a všechna data dává do souvislostí, Spánkový poradce naopak radí, jak byste měli spát noc následující. A to na základě vašich metrik, kam patří tréninková zátěž, historie spánku (zejména délky), zdřímnutí a noční VST.  

Tip: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

Podle těchto faktorů pak upravuje vaši potřebu spánku - zda potřebujete spát více, či méně, než je vaše stanovené optimum. To je stejné pro všechny, například pro muže mé věkové kategorie (35-49 let) je stanovena na 7:50 h. Hodinky pak analyzují vaši spánkovou historii a další výše uvedené faktory a radí, jak dlouhý by měl být spánek nadcházející noc. 

Odlišné od Venu 3

Zajímavé jsou rozdíly oproti Venu 3. Ve faktorech (a platí to i pro Forerunnery) se mi totiž ukazují jen ty, co mají vliv na prodlužování nebo zkracování spánku, zatímco na Venu 3 se ukazují vždy všechny - čili délka spánku, zátěž, noční VST a zdřímnutí.

Tip: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Na Epixech, Fénixech a Forerunnerech se mi tak ukáže spánek ve faktorech jen tehdy, pokud je dostatečně dlouhý (přes cca osm hodin a má dobré hodnocení), a jde tedy o pozitivní faktor, nebo když je špatný (hodnocení pod 60) a jde tedy o negativní faktor.

Dále se zde ukáže zdřímnutí, pokud proběhlo a noční VST, je-li je venku z optima (a tedy nevyvážené). Jestliže je ale VST v optimu, ve faktorech se neukáže, stejně jako zdřímnutí, pokud neproběhlo. Zpravidla tak ve faktorech mívám jen vysokou tréninkovou zátěž, která podle Garminu vyžaduje delší spánek.

Kompletní přehled: Zdřímnutí, Spánkový poradce a nové Body Battery. Pokročilé sledování spánku

 

Ztratili jste telefon?

Oproti Forerunnerům dostaly Epixy a Fénixy novou funkci detekce ztráty telefonu při aktivitě. Ta už tu jednou byla (beta 15.69), ale pak ji Garmin zase vypnul, aby ji ve firmwaru 16.10 opět zapnul. No, a ve verzi 16.16 je už zase pryč. Tak kruciš, co se děje, Garmine? Každopádně mně se ji podařilo v mezičase úspěšně vyzkoušet. 

  • Fw 16.10: Added the lost phone during activity feature and turned it on by default.
  • Fw 16.16: Removed Find My Phone during GPS Activity.

Jak to funguje? Ve chvíli, kdy hodinky ztratí na delší dobu Bluetooth spojení, bude to znamenat, že jste telefon někde vytratili. Hodinky vám to nejenom oznámí, ale také vám jej pomohou najít. Ztracený telefon se ukáže na mapě a můžete se k němu nechat navigovat. Tuto funkci byste nalezli v menu Oznámení a upozornění - Upozornění systému. 

Čtěte dále: Hodinky ohlásí telefon ztracený při aktivitě. Ukážou jej na mapě a dokážou vás k němu navigovat

Loni se mi podařilo mobil ztratit na trailech, kde mi na skocích vyletěl mobil ze zadní kapsy. Naštěstí jsem ho našel cca půl kilometru zpět vedle trati. Ale všiml jsem si toho jen díky tomu, že jsem chtěl udělat fotku, jinak bych telefon hledal podstatně později. Funkce pro nalezení ztraceného mobilu by se mi hodila také na Edge 1040, protože na kole vozím primárně cyklonavigaci. 

Lepší ovládání svítilny

Tato funkce se týká jen Pro modelů, které mají vestavěnou svítilnu, a Fénixů 7X, které jako jediné z původní řady tuto funkci mají - stejně jako Tactixy 7 či Endura 2. Kdykoliv zapnete svítilni dvojitým stiskem tlačítka Light/Power, ukáže se na pár sekund po levé straně displeje graficky vyjádřená intenzita světla, a to pěti dílky, které jsou buď plné, nebo prázdné.

  • Fw 16.10: Added quick flashlight control when using double-tap LIGHT to enable the LED flashlight, for models with this hardware.

Horní čtyři ukazují intenzitu bílého svěla, je-li aktivní spodní, pak světlo svítí červeně/zeleně (Tactix 7). Na krátkou dobu pak máte možnost tlačítky nahoru a dolů intenzitu světla měnit. Už tak nemusíte vstupovat do doplňku přes menu rychlé volby - ovládání světla je tak daleko pohodlněší a rychlejší. Dobře je to vidět na obrázku. 

Tip: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek

Někoho může pak potěšit možnost vrátit omylem započnuté kolo při aktivitě. Když stisknete tlačítko Lap, máte asi pět sekund na to akci zrušit. 


Diskuse k článku (43)