Novinka pro hodinky Forerunner: Spánkový poradce doporučuje, jak dlouho byste měli spát. Nově i česky

7.2.2024
Funkce, která doporučí, jak dlouho byste měli spát následující noc, se dostala také do řady Forerunner, a to do všech modelů - FR 255, 265, 955 a 965. A nyní radí už i česky
Forerunner 965

Doplněk Spánkového poradce na FR 965 vč. pohledu do aplikace Connect, kde je součástí přehledu spánku


Spánkový poradce je po detekci zdřímnutí a vylepšené metrice Body Battery poslední funkcí, která se z Venu 3 dostává do řady Forerunnery - konkrétně jde o modely FR 255, 265, 955 a 965.

Nová beta 18.15 už je česky, zatímco první beta 18.12 byla ještě anglicky. To znamená, že v podstatě jde o finálku, překlady Garmin dělá až ve chvíli, kdy si je jistý, že už se neobjeví žádné závažné chyby.

A jde se spinkat

Zatímco běžný doplněk spánku analyzuje to, jak jste spali poslední noc, a všechna data dává do souvislostí, Spánkový poradce naopak radí, jak byste měli spát noc následující. A to na základě vašich metrik, kam patří tréninková zátěž, historie spánku (zejména délky), zdřímnutí a noční VST.  

Tip: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

Podle těchto faktorů pak upravuje vaši potřebu spánku - zda potřebujete spát více, či méně, než je vaše stanovené optimum. To je stejné pro všechny, například pro muže mé věkové kategorie (35-49 let) je stanovena na 7:50 h. Hodinky pak analyzují vaši spánkovou historii a další výše uvedené faktory a radí, jak upravit spánkový režim následující noc. 

 

 

U každého faktoru se navíc ukazuje, jaký vliv má jeho aktuální stav na zkrácení nebo naopak prodloužení následujícího spánku. Mně třeba Poradce na základě sledování spánku doporučuje spánek prodloužit, protože naznává, že v průměru spím málo. Stejně jako mi zvyšuje potřebu spánku kvůli náročnějším aktivitám. Naopak osvěžujcí zdřímnutí délku doporučeného spánku zkracuje.

Nepřehlédněte: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Odlišné od Venu 3

Zajímavé jsou rozdíly oproti Venu 3. Ve faktorech se mi totiž ukazují jen ty, co mají vliv na prodlužování nebo zkracování spánku, zatímco na Venu 3 se ukazují vždy všechny - čili délka spánku, zátěž, noční VST a zdřímnutí.

Na Forerunnerech se mi tak ukáže spánek jen tehdy, pokud je dostatečně dlouhý (přes cca osm hodin a má dobré hodnocení), a jde tedy o pozitivní faktor, nebo když je špatný (hodnocení pod 60) a jde tedy o negativní faktor. Dále se zde ukáže zdřímnutí, pokud proběhlo a noční VST, pokud je z optima. 

Spánkový poradce se objevil také v Epixech a Fénixech, takže nyní už je přítomen ve všech modelech prodávaných od roku 2022, a to kromě řady Instinct 2, která je funkčně omezená. Zde také nenajdete ani vylepšené Body Battery či zmíněné zdřímnutí. 


Diskuse k článku (39)