Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek

28.11.2024
Zásadních funkce, která je užitečná nejen pro sportovní aktivity, ale především v běžném životě. Srovnání výdrže Instinct 2X, Epix Pro 51 mm, Fénix 7X Pro, Fénix 8 47 mm (AMOLED + Solar) a Enduro 3. Postřehy z noční jízdy
Parádní světlo

Aktuálně má světlo už celá řada hodinek Fénix 7 Pro, Epix Pro, dále model Enduro 2, původní Fénix 7X, Tactix 7 a Instinct 2X


Největší model X z řady Fénix měl vždy něco extra. U Fénix 5X to byly mapy, Fénix 5X Plus dostal pulzní oxymetr, Fénix 6X pak solární nabíjení. A hodinky Fénix 7X uvedené v lednu 2022 měly jako první model Garminu opravdovou svítilnu – nikoliv jen svítící displej. Vylepšenou verzi pak dostaly hodinky Enduro 2 (více světla, lepší fokus světla) a ta se pak objevila na jaře 2023 v hodinkách Instinct 2X a následně v celé řadě Fénix 7 Pro a Epix Pro. A dnes je součástí také Fénixů 8 a Enduro 3.

Tip: Hodinky Enduro 2: Stejné jako Fénix 7X, ale s delší výdrží

Mají ji tedy i nejmenší modely Fénix 7S, Epix Pro 42 mm či Fénix 8 47 mm. Zatímco v řadě F7 Pro a Epix Pro má největší model svítilnu nejsilnější, když srovnávám Fénix 8 47 mm (Solar i AMOLED) s Enduro 3 či F7X Pro, přijde mi, že jsou svitem srovnatelné. Jen se liší „proudem“ světla - novější modely jsou mají jakoby ostřejší okraje - a také jeho teplotou. Zkrátka každé hodinky mají trošku jinak tvarovanou diodu a jiné krycí sklo.

Svítilna je umístěna v horní části hodinek, a to mezi řemínkem a lunetou. Když dáte hodinky na řídítka kola, máte perfektní světlo – svítí přesně tím správným směrem. Když si ale chcete posvítit rukou, už ji musíte trošku vyhnout do boku. Svítilna nemůže být mezi tlačítky na pravé straně, protože tam jsou jednak senzory a případně mikrofon, a jednak by to nesedělo levákům.

Nepřehlédněte: Velké srovnání Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro

Několik režimů svícení

Přiznám se, že jsem si svítilnu doslova zamiloval a nechápu, jak jsem bez ní mohl žít dříve. Přisvícení displejem na Epixech nebo FR 965 sice je lepší než na Fénix 6X, ale stále je to celkem slabota. Samostatná svítilna je naprosto skvělá pro hledání věcí ve stanu, večer v době, při noční cestě na záchod či když chci jen do sklepa pro marmeládu. Maximální intenzita světla je zhruba stejná jako na mém iPhonu 13 mini, na kterém už nyní svítilnu vůbec nepoužívám.

Svítilna má tři hlavní režimy:

  • bílá a červená svítilna pro všeobecné použití (případně zelená u taktických verzí)
  • nouzové stroboskopické režimy
  • stroboskopické režimy specifické pro běh vázané na kadenci

V běžném režimu ji zapnete buď dvojitým stiskem levého horního tlačítka okamžitě zapnout (kdykoli), nebo dlouhým podržením levého horního tlačítka přejít do rychlého menu a poté vybrat možnosti svítilny. K dispozici jsou zde čtyři úrovně světla bílé a světlo červené (zelené). Na Fénixech a Epixech (plus odvozených modelech) pak máte možnost měnit intenzitu přímo z režimu vzhledu hodinek krátce po zapnutí tlačítky nahoru a dolů (viz obrázek).

 

 

Intenzita červeného světla je někde mezi třetí a čtvrtou úrovní světla bílého (odhaduji dle spotřeby). Super je, že si hodinky zapamatují posledně nastavený režim svítilny – takže stačí dvakrát stisknout tlačítko a ten se automaticky aktivuje. Na Instinctech 2X je nutno nastavit režim svícení přes doplněk dostupný z rychlého menu, výše zmíněná funkce rychlé změny intenzity z Fénixů zde chybí, což je škoda. 

Tip: Velká recenze hodinek Instinct 2X

Kromě běžného režimu svítilny jsou tu ještě stroboskopické (přerušované) režimy. I ty jsou přístupné prostřednictvím nabídky ovládacích prvků (do nabídky vstoupíte podržením tlačítka menu). V něm máte k dispozici následující typy stroboskopů:

  • blikání
  • rychlé blikání
  • maják 
  • pulzy 
  • vlastní

V rámci vlastního režimu můžete změnit typ režimu, rychlost (pomalá - střední -rychlá) a barvu (červená/bílá).

Tip: Jak dlouho vydrží světlo Fénix 7X v režimu hodinek a s GPS

Běžíme v rytmu 

Nakonec jsou pro svítilnu k dispozici režimy specifické pro běh, které jsou povoleny v rámci nastavení aktivity Běh. Jde o to, abyste zvýšili svou viditelnost pro ostatní na trase nebo na vozovce. Jsou podobné výše uvedeným režimům stroboskopu, ale mají jednu přidanou možnost – kadenci:

  • blikání
  • rychlé blikání
  • maják 
  • pulzy 
  • kadence (bílá dopředu, červená dozadu)

Kromě volby režimu můžete nastavit i možnost aktivace: Zapnuto, Vypnuto, Po západu slunce. To znamená, že pokud byste jako možnost zvolili Kadence a spolu s ní Po západu slunce, pak by svítilna blikala podle vaší kadence pouze při bězích po západu slunce. Světlo je dostatečně viditelné na poměrně velkou vzdálenost, takže vás vidí nejen vozidla (pokud se nacházíte na silnici nebo vedle silnice), ale také ostatní chodci a cyklisté, pokud se nacházíte na víceúčelové stezce.

V případě potřeby můžete také vždy nechat svítilnu jen rozsvícenou, abyste si posvítili na stezku před vámi - čili ne primárně proto, aby vás bylo vidět, ale abyste vy sami něco viděli. Zatímco na kole je to v pohodě, při běhu nebo chůzi už to úplně optimální není kvůli kmitání rukou. Ale když se vám vybije čelovka, tak je to stále lepší než nic. Může se to také hodit, když se vaše aktivita protáhne a vy nemáte sebou světlo vůbec. 

Slušné světlo na kole

Pokud máte hodinky na řídítkách kola v gumovém držáku, máte ideální svítilnu do šera a s nejvyšší intenzitou i do noci (ale jako nouzovka). Tím, že držák pohyblivý (pokud jej nemáte napevno upevněn pomocí pásků), můžete směrovat tok světla dle potřeby více před sebe nebo více do dálky. Zkoušel jsem jízdu s Fénix 7X Pro a Fénix 8 a fakt to šlo. Ale jen na silnici, kde jsou krajnice a žádné zásadní nástrahy, pro terén už je světlo slabé.

Vzhledem k tomu, že je to tak praktická funkce, fakt se divím, proč se neukázala v Edge 1050. Tato cyklonavigace má brutálně velkou baterii, která by maximální svit (na menší se moc jet nedá, to je fakt jen blikačka, abyste byli vidět), utáhla déle než hodinky. Navíc Edge 1050 má v noci jas displeje na minimu, takže má velmi nízkou spotřebu oproti jízdě za jasného dne, čili baterie vydrží o to déle.

Tip: Zápisky bloggera (30): Cyklonavigace Edge 1050. Budoucnost, nebo promarněná příležitost?

 

Pěknej žrout

A jak je to s výdrží? Hodinky po zapnutí svítilny ukážou odhadovanou výdrž přímo na ciferníku nebo v menu. Když jsem níže uvedení hodinky nabil na 100 %, ukazují se tato čísla výdrže (v režimu hodinek):

Instinct 2X (zde mi odhady moc nesedí)

  • první (nejsilnější): 16 h 
  • druhá: 18 h
  • třetí: 1 den 
  • čtvrtá (nejslabší): 5 dní
  • červená: 1 den

Fénix 7X Pro 

  • první (nejsilnější): 5 h
  • druhá: 8 h
  • třetí: 20 h 
  • čtvrtá (nejslabší): 7 dní
  • červená: 3 dny

Epix Pro 51 mm

  • první (nejsilnější): 6 h
  • druhá: 10 h
  • třetí: 1 d 
  • čtvrtá (nejslabší): 8 dnů
  • červená: 3 dny

Fénix 8 47 mm (AMOLED + Solar)

  • první (nejsilnější): 4 h
  • druhá: 7 h
  • třetí: 16 h 
  • čtvrtá (nejslabší): 5 dnů
  • červená: 2 dny

Enduro 3 

  • první (nejsilnější): 7 h
  • druhá: 10 h
  • třetí: 1 dnů 
  • čtvrtá (nejslabší): 9 dnů
  • červená: 3 dny

Odhad výdrže u Instinctů 2X je poměrně zvláštní, třetí a čtvrtá úroveň (slabší svit) vzhledem ke kapacitě baterie docela sedí, první a druhá (silnější svit) však ukazuje výdrž dost dlouhou oproti Epixům a Fénixům. Reálný test jsem neprováděl, ale počítám, že výdrž bude výrazně kratší, počítám s maximálně pěti hodinami.

Poznámka: Až se mi Instincty 2X vrátí z reklamace, určitě svělo otestuji a případné odhady Garminu upravím.

Praktický test jsem ale provedl s s Fénixy 8 AMOLED 47 mm a odhad byl s nejvyšší intenzitou světla (abych ve tmě něco viděl) 3 hodiny s 95% nabitím. A skutečnost? Aktivita o délce 1:45 si vzala 60 % baterie při teplotě 4 stupně. Celková výdrž hodinek by tedy byla jen 2:55 h, což je brutální. A to byla zobrazena jen data, a protože byla noc, displej svítil na minimum. 

Ale více o tom v dalším článku, který vyjde záhy.


Diskuse k článku (28)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Zeptám se jak aktivuji svítilnu při již započatém běhu (v průběhu aktivity), aby byla v režimu kadence. Tím myslím dopředu bílá dozadu červená? Jak mohu v průběhu aktivity svítilnu vypnout?? Z článku není patrné díky...
Vaše jméno, přezdívka: 
JanK

Režim světla se aktivuje v nastavení aktivity; stačí tam vstoupit přes menu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

To znamená, že když běžím a chci si spustit svítilnu musím přerušit aktivitu jít do nastavení, tam dát v aktivitě zapnuta a pak znovu aktivitu spustit??? Díky za upřesnění.... Předpokládám opačný postup při vypnutí svítilny během aktivity????? To samé pravděpodobně při aktivitě kolo ta je Vám asi bližší.. Jen tam předpokládám režim blikání...
Vaše jméno, přezdívka: 
JanK

Jinak cyklistika má blikání, ale nemá režim kadence.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Nevidím důvod pro přerušení aktivity, do nastavení se dá jít i tehdy, když aktivita běží. Stačí podržet tlačítko menu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


Já k tomu mám jeden postřeh. Nevím, zda například něco nemám špatně nastavené, ale mám standardně svítilnu aktivovanou na kadenci po západu - nicméně jakmile v rámci aktivity přepnu svítilnu do režimu stálého svícení, např. když si chci lépe posvítit na horší část cesty, tak následně svítilna buďto zůstane v novém režimu a nebo ji lze vypnout. Vypadá to, že nejde zpět přepnout do zvoleného režimu pro onu aktivitu. Nebo tam nějaká možnost je?
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

Já bych to zkusil přes nastavení aktivity - během aktivity vstoupit do menu, nastavení aktivity, menu zábleskové světlo.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

BTW, červené blikání na F7SPSS žere víc než svícení. A 62 % baterie mi rychlé blikání (blink, fast, red) má sežrat baterii za 2h (podle zkušeností z aktivit asi celkem sedí), zatímco svícení za 15h (netestoval jsem).
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Doplnění: Ale teď se dívám, že při blikání to je intenzivnější, takže asi to tak fakt bude.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

To je zajímavé, třeba radar Varia 515 při denní blikání vysokou intenzitou žere tak 2× méně než když zapnu (noční) světlo na nejnižší intenzitu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Máte představu jakou spotřebu má zelené světlo u posledních TACTIX Amoled? Je to jako červené světlo u Fenixů? Měl jsem možnost vidět srovnání červeného i zeleného světla a přijde mi, že zelená svítí jednoznačně více. Tím pádem bych si nebyl jistý, jestli bude stejná i ta spotřeba.
Vaše jméno, přezdívka: 
Kasi

To je spíš otázka na někoho, kdo má Tactixy…
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Asi půjdu proti proudu, ale já bych svítilnu na hodinkách nechal tam, kde je teď. Pokud má být její primární funkce svícení pod nohy při večerním běhu, tak je umístěná správně. Pokud by byla umístně na boku mezi tlačítky, tak si s ní budu svítit kamsi do boku a vůbec ne na cestu. Nepraktické je ale současné umístění svítilny například při přenášení břemen (kýble s vodou) nebo při montážní práci, kde svítilna svití jinam než na vykonávanou činnost. V takovém případě je ale asi stejně lepší použít čelovku.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Taky mi vyhovuje tam, kde je. Někde je to méně praktické, ale když dám hodinky na kolo, svítí tam, kam mají :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ahoj. Trochu mimo komentar. Kazdopadne me stale neprestavaji prekvapovat Instinct 2x. Vybava, vzhled, cena. Solar co ma smysl. Citelnost. Kdyz si vezmu ze dnes jsou na alze za 7,5tis tak super. Jasne ze mam rad Fenix 7xpro, ale 2-3 drazsi
Vaše jméno, přezdívka: 
Prochy

Jo, jsou to parádní hodinky. Mně chybí řazení doplňků do složek a hodinky jsou celkově pomalé, ale jako hlavní se dají používat bez problémů. A ta jejich výdrž, to je něco.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Na nejakom videu som videl, že sa dá nastaviť pri behu blikanie aj v rôznej farbe. Pri pohybe rukou dopredu blikne biele svetlo a pri pohybe dozadu blikne červené svetlo. Mam fenixy 7x, ale neprišiel som na to ako to nastaviť.
Vaše jméno, přezdívka: 
Michal

Uvedeno v článku - nastavuje se přímo v aktivitě běh; zvolí se režim kadence.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Pro mě jasný adept na inovaci pro Fenix 8. Ta svítilna musí přijít mezi tlačítko Start/stopa tlačítko Lap/back. Tam bude ta svítilna teprve plnit svoji funkci. Používám ji při potápění, při nočním WC, a dala by se třeba použít při nočním doplňování kapaliny do ostřikovačů nebo jakékoliv hrabání v autě. Teď ale míří nesmyslným směrem. Držet si při čůrání bimbase levou rukou je za trest,svítilna nemíří do WC. Na potápění a další činnosti, vždy míří mimo. Použití na řidítka kola je přitom blbost, protože ta intenzita absolutně není pro použití na kole. Mám 7X PRO. A do uvolněného místa můžou konečně dát ten foťák, po kterém dlouho volám.
Vaše jméno, přezdívka: 
rumpeak

Pod to se podepíšu. Jednou jsem s hodinkami sel asi 4 hodinovou túru, protože čelovka řekla ne a musel jsem je sundat z ruky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Gas-O

Na jednu stranu rozumím, na druhou stranu si myslím, že účel té svítilny je spíše jinde – jednak být vidět při běhu, jednak krátkodobé přisvícení. Avícení při tyřhodinové túře je trochu edge case, a nějak mě netrápí, pokud tento edge case nebude úplně pohodlný.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Souhlas, tam by svítilna měla daleko větší smysl. I pro běh, kdy nyní většinu času míří do země. Na kole je to jen nouzovka, zkusil jsem, ale fakt jen na dojezd domů.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Náhodou, jako přední blikačka na kolo je to super. Vlastně nechápu proč to není na Edge. Pokud není vysloveně tma tak UT800 ani nezapínám.
Vaše jméno, přezdívka: 
Tom

Leváci by pak Garminu asi moc nepoděkovali. Myslím, že i kvůli možnosti nosit hodinky na levé i pravé ruce je svítilna tam kde je.
Vaše jméno, přezdívka: 
VS

Dobrý postřeh, taky jsem přemýšlel, proč je to zrovna nahoře. Ještě se nabízí dát diody na obě strany. Z hlediska nákladů na součástky to asi nebude významné, ale v tak malém zařízení si dovedu představit kupu jiných problémů ohledně prostrou. Mj. při intenzivním používání to bude generovat teplo, které je dobré držet dál od baterie. Při diodàch na jedné straně se to řeší poněkud jednodušeji než u diod na obou stranách…
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Pokud by byly diody na obou stranách, tak by to chtělo zajistit, aby vždy svítila pouze jedna z nich, jinak budu sám sebe oslňovat. Na krátkodobé svícení je mi vcelku jedno, kde ta dioda je, takže klidně bych ji nechal tam, kde je teď.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Tak samozřejmě, že by to muselo svítit jen z jedné strany, ale to mi nepřijde jako náročné. Navíc nastavení, na které ruce jsou hodinky, je tam už teď, snad kvůli gestu. A vlastně v režimu kadence to je potřeba už teď, jinak by IIUC blikaly diody obráceně.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Čímž neříkám, že to nejde. Určitě to nějak jde, jen je otázka, za jakou cenu. Jen si dovedu představit komplikace, kvůli kterým se tomu vyhnou.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak
Zpět na článek