Tréninková zátěž: Co znamená hodnota EPOC a jak se určuje?
Hlavní záložky
V článku o tréninkové zátěži, která vám říká, zda trénujete málo, hodně či přiměřeně, jste narazili na zkratku EPOC - Excess post-exercise oxygen consumption. Tato nadměrná spotřeba kyslíku po fyzickém výkonu je jev, kdy po určitou dobu po cvičení vaše tělo dál spotřebovává větší množství kyslíku, než je jinak v klidovém stavu běžné.
Fyzická námaha totiž naruší běžný stav vašeho těla a toto narušení od vašeho těla vyžaduje určitou námahu, aby dalo věci zase do pořádku. Ve skutečnosti spočívá celý smysl tréninku v tom, že se po něm vaše tělo obnoví zpátky do normálního stavu – a pak ještě o kousek dál. A právě to „o kousek dál“ – jinak také „superkompenzace“ – zajistí, že pak budete v o něco lepší kondici a o něco rychlejší než předtím.
Nepřehlédněte:
- Tréninková zátěž: Abyste věděli, zda trénujete málo, či naopak zda už nejste přetrénovaní
- VO2 max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici
- Stav tréninku: Funkce hodnotící, zda trénujete hodně, málo, nebo tak akorát
Vzhledem k tomu, že objem kyslíku, který vaše tělo spotřebovává, je přímo úměrný objemu spotřebovávané energie, se EPOC ideální hodí k vyčíslení toho, do jaké míry váš trénink narušil normální stav (homeostázu) vašeho těla. Jinými slovy, EPOC je skvělé měřítko objemu či dávky cvičení, protože dokáže vyčíslit, kolik práce dá vašemu tělu vrátit se zpátky do normálního stavu – a ještě o kousek dál.
Přímé měření hodnoty EPOC vyžaduje seriózní laboratorní vybavení a spoustu času. Společnost Firstbeat ale vyvinula patentovanou metodu pro odhad hodnoty EPOC z údajů o vašem srdečním tepu během cvičení. Na těchto odhadech EPOC je založený výpočet tréninkových efektů, týdenní tréninkové zátěže i stavu tréninku.
Diskuse k článku (0)
Přidat komentář