Garmin spustil EKG: Podrobné měření srdeční aktivity a případné odhalení problémů. Ale zatím s omezením

12.6.2023
Funkce elektrokardiogramu umožňuje během krátkého měření zjistit, zda nemáte nějaký problém se srdcem, především arytmii. Zatím však běží jen na Venu 2 Plus a modelech s pátou generací optického snímače
EKG v hodinkách

Ano, ale zatím jen v Americe a jen pro Venu 2 Plus


Garmin testuje možností EKG už od roku 2021, což lze vysledovat v záznamech společnosti FDA, která se v Americe zabývá klinickými testy. Funkci EKG totiž do hodinek není možno dát jen tak, musí být řádně otestována na širokém panelu lidí (stovky až tisíce). Proč? Aby tato funkce jednak správně určila případně potíže a jednak nevyvolávala falešné poplachy.

EKG se totiž dá využít například ke zjišťování srdeční arytmie. Testování FDA zajistí, aby doktoři nebyli zahlceni zbytečnými návštěvami lékaře jen proto, že nějaké hodinky něco špatně změřily. A to je důvod, proč uvedení EKG do hodinek trvalo Garminu tak dlouho. První vlaštovky ve formě testovacích firmwarů se objevily už loni, teprve od ledna je ale tato funkce oficiální a dostupná pro každého.

Nepřehlédněte: Variabilita srdečního tepu VST: Zásadní ukazatel pro fitness metriky i zdravotní stav. Podrobný přehled

Pro Američany s Venu 2 Plus

Tedy ne doslova. Jednak musíte totiž mít hodinky, co měření EKG podporují, jednak se musíte nacházet na území USA (a případně dalších asijských zemí - aktuálně Vietnam, Hong Kong, Tajwan a Vietnam). Jinde totiž tuto funkci není možno aktivovat. Připojený mobil a aplikace Garmin Connect totiž skrze GPS a mobilní signál ověří, zda se opravu nacházíte v podporovaném státě. Následně si pak můžete EKG měřit kdekoliv na světě. 

Podporu pro měření EKG získaly nejdříve hodinky Venu 2 Plus (leden 2023), na podzim 2023 se přidaly také Fénix 7 Pro a Epix Pro (nikoliv ale starší, tedy původní modely). Jen tyto hodinky mají v tuto chvíli hardwarovou podporu pro EKG. A tou je kovový kroužek, který se nachází okolo snímače tepu na zadní straně hodinek. Věřím, že další modely se přidají během roku 2024.  

Tip: Garmin spustil měření EKG v dalších hodinkách: Fénix 7 Pro, Epix Pro, Tactix 7 a Venu 3. Ale co Evropa?

Za třicet sekund je hotovo

Jak měření probíhá? Po aktivaci funkce si spustíte aplikaci v hodinkách, dáte se do klidu, ideálně si opřete zápěstí o stůl. Následně je nutno po celou dobu měření mít na hodinkách palec a ukazovák - tak jako na obrázku - aby byl uzavřen elektrický okruh. Měření trvá 30 sekund a po jeho dokončení hodinky ukážou, zda nemáte některou ze srdečních potíží. Výsledek se uloží do vašeho profilu, načež si jej můžete vytisknout nebo poslat jako PDF - stejně jako Snímek zdravotního stavu.

Čtete dále: Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví

Takže na jednu stranu říkám „hurá“, na druhou stranu mě to poněkud zklamalo. Pokud jste byli podobně jako já na tuto funkci natěšeni, nezbývá vám si pořídit hodinky konkurence, například od Applu nebo Samsungu. Anebo počkat, až se Garminu podaří schválit tuto funkci v Evropě, ideálně i v ČR, a až uvede nové modely hodinek, které tuto funkci budou podporovat.

Tip: Kompletní test najdete na webu DC Rainmaker


Diskuse k článku (0)
Zdroj: 
DC Rainmaker