Bezdrátové dobíjení, EKG, USB-C, LTE či volání z hodinek: Funkce, které čekají na rozšíření do dalších modelů

31.10.2023
Garmin má v rukávu spoustu nových vylepšení, která se však objevují v jeho modelech zatím jen sporadicky. Některé funkce se již objevily. Hlavním inovátorem jsou v tomto ohledu hodinky Venu 3
Nové technologie

Některé funkce zatím Garmin nabídl jen v některých modelech. Na jejich větší rozšíření teprve čekáme


Když Garmin v hodinkách Fénix 6X uvedl solární nabíjení, dostala se tato funkce velmi rychle i do dalších modelů a dnes je standardem u vyšších řad. Toto bohužel neplatí pro další nové funkce, které Garmin zatím jen otestoval v několika modelech, ale už je neposílá dál. To se týká například LTE konektivity, volání z hodinek či měření EKG.

Například volání bylo uvedeno v modelu Venu 2 Plus v lednu 2022 a tuto funkci od té doby získaly pouze hodinky Venu 3, žádné další. Nebo LTE - tato funkce se ukázala v hodinkách Forerunner 945 LTE v červnu 2021 a ... nic. Ani Fénix 7, ani Forerunner 955/965 či snad Epixy, žádná z novinek podporu mobilních dat nemá. Garmin zkrátka má co nabídnout, ale nějak se tyto novinky nedostávají do nově uváděných modelů. 

Bezdrátové nabíjení

Nedávným přírůstkem je možnost bezdrátového nabíjení hodinek. To bylo uvedeno v únoru 2023 ve stylových hodinkách Vívomove Trend. Ty kombinují analogové ručičky s displejem LCD. Dobíjení bez kabelu standardem QI si vyžádalo odlišný nabíjecí konektor než mají hodinky Garminu běžně. Pro nabíjecí cívky je totiž na spodní straně potřeba co nejvíce prostoru. Většina modelů má však nabíjecí konektor standardní, a to může být pro Garmin problém.

Stylové hodinky Vívomove Trend s displejem přes celou plochu a bezdrátovým nabíjením

Konektor USB-C

Zatímco u cyklonavigací Edge 1040, 540 a 840 už Garmin používá standardní konektor USB-C, všechny jeho hodinky mají svůj vlastní standard. Naštěstí se tento konektor nemění už několik let, takže není třeba neustále měnit nabíjecí kabely, ale i tak to pro mě nyní znamená brát sebou jak USB-C, tak Garmin kabel. A k tomu ještě Lightning pro iPhone/starý iPad.

Evropská unie chce od podzimu 2024 zavést jednotný standard, který je právě USB-C, tak počítám, že v dalších generacích hodinek se začne postupně objevovat. Pokud tedy není problém s voděodolností a vodotěsností - přece jen některé modely jsou certifikované nejen pro povrchové plavání, ale i pro potápění. Každopádně přechod na USB-C by usnadnil nabíjení přenosné elektroniky obecně.  

Měření EKG

Ještě nedávno byly jedinými hodinkami, které měření EKG nabízely, Venu 2 Plus. Nyní se už tato funkce rozšířila do všech modelů, které mají optický snímač páteé generace - Venu 3, Fénix 7 Pro a Epix Pro. EKG neboli elektrokardiogram může odhalit případné srdeční problémy jako arytmie. 

Stále se však pro aktivaci této funkce musíte nacházet na území USA (případně Tchajwanu, Vietnamu nebo Hong Kongu), protože jen v těchto zemích je schválena zdravotnickou organizací. Připojený mobil a aplikace Garmin Connect si totiž skrze GPS a mobilní signál ověří vaši pozici. Následně si pak můžete EKG měřit kdekoliv na světě. 

Bohužel, EKG nezměří starší modely - hodinky totiž musí být na snímání hardwarově vybaveny a musí umět uzavřít elektrické obvod skrz tělo. A to skrze kovovou lunetu a kovou kroužek okolo snímače tepu. A pro nás je důležité, že stále čekáme na schválení použití v Česku a na Slovensku -  a v dalších zemích Evropy. 

Nepřehlédněte: Garmin spustil měření EKG v dalších hodinkách: Fénix 7 Pro, Epix Pro, Tactix 7 a Venu 3. Ale co Evropa?

 

Volání z hodinek

Tuto možnost opět jako první získaly hodinky Venu 2 Plus a od té doby se objevila jen a pouze v další generaci Venu 3. Nejde ovšem o volání přes mobilní síť, ale přes mobilní telefon připojený přes Bluetooth. Hodinky tak fungují jako hlasitý odposlech, což je praktické ve chvíli, kdy je telefon nedosažitelný, například kabelce, k níž se nelze dostat, nebo ve vedlejší místnosti. 

Kromě přijetí hovorou můžete volat také přímo z hodinek, a to pomocí vytáčení ze seznamu či klasického číselníku, nechybí ani seznam uskutečněných či zmeškaných hovorů. K dispozici je také hlasový asistent, takže pokud máte iPhone, můžete pooužít Siri, pokud Android, Google Asistent apod. Chybí ale hlasový povel, asistenta je nutno spustit prostředním tlačítkem.

Hodinky Venu 2 Plus nabídnou možnost volání přes reproduktor a mikrofon

LTE konektivita

Prvními hodinkami, které nabídly možnost využívat LTE připojení, byly Forerunner 945 LTE. Kdo ale čekal možnosti jako má třeba Apple Watch, byl zklamán. Přes LTE si v těchto hodinkách nezavoláte, ani nepošlete zprávu, stejně tak si nestáhnete hudbu ze Spotify. LTE je využito jen pro aktivity - sledování pozice a nouzové volání. Posílání zpráv tak neustále vyžaduje připojení telefonu (a navíc je to dostupné jen pro Android). 

Navíc to nefunguje u nás, proto ani tyto hodinky zde nebyly nikdy nabízeny. LTE totiž poskytuje přímo Garmin, u kterého je nutné mít předplatné. Platíte měsíční paušál a Garmin zajístí LTE připojení přes místní operátory. S nimi ale je nutno nejprve dojednat smlouvy. Proto je tato funkcionalita dostupná jen v málo sítích, v podstatě jde o USA a Kanadu a některé evropské země (hlavně západní). 

Forerunner 945 LTE: Abyste si mohli zaběhat i bez telefonu

Garmin ale loni uvedl dětské hodinky Bounce, které podporují vylepšenou komunikaci přes LTE - posílání hlasových a textových zpráv. Umí také sledovat polohu dítěte. Stejně ale jako FR 945 LTE nefungují u nás, ale jen ve vybraných zemích a je nutno mít aktivovaný speciální paušál. Čili Garmin nejde tou cestou jako ostatní výrobci, že by uživatel platil za mobilní konektivitu přímo svému operátorovi. To bohužel značně znesnadňuje uvádění na trh. 

Dětské hodinky Bounce s LTE a GPS: Snadná komunikace a hlídání polohy

Solární AMOLED

Možnost solárního nabíjení pro displeje AMOLED zatím Garmin neuvedl, ale podle různých indicií na něm pracuje. Právě displeji AMOLED, který je energeticky náročnější než transreflexní MIP, by solár mohl celkem významně (za příznivých podmínek) pomoct. Jenže klasická solární vrstva na krycím skle by degradovala barvy a kontrast, kvůli kterým si uživatelé AMOLED pořizují. A samotný solární proužek okolo displeje nestačí. 

Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

Místo toho, aby byla solární vrstva přítomna nad displejem, souběžně s krycím sklem a dotykovou vrstvou, bude integrována přímo do displeje - citlivé snímače se umístí mezi jednotlivé barevné LED pixely. Zatím nikdo neví, jestli to případně nezhorší vlastnosti AMOLED displeje, ale počítejme, že nikoliv. Jinak by se o to asi ani Garmin nesnažil. Patřičný patent si už Garmin nechal zaregistrovat dříve, tak se nechme překvapit. 

Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá

Venu 3: Fakt zajímavé hodinky

Na konci léta uvedl Garmin novou generaci řady Venu, a sice modely Venu 3 a Venu 3S. Ty jednak zdědily dvě velikosti po řadě Venu 2, jednak některé funkce po hodinkách Venu 2 Plus. Jde především o hlasité handsfree, hlasité přehrávání hudby a hlasového asistenta. Kromě toho se tu poprvé objevil Spánkový poradce či vylepšené Body Battery. 

Kompletní recenze hodinek Venu 3

Novinka dostala i vylepšené tréninkové funkce - stále tu není Stav tréninku jako takový, ale vidíte přínos tréninku či denní souhrn - jak jste během dne byli aktivní nebo jak jste odpočívali. Hodinky po vzoru V2 Plus dostaly i měření EKG. Tak trochu jsem čekal, že přijde i LTE nebo bezdrátové dobíjení, ale to si budeme muset počkat na nějaké další hodinky. 


Diskuse k článku (14)