Zápisky bloggera (29): Výzvy a odznáčky. Funkce pro funkci. Bohužel mi chybí skutečná motivace

23.6.2024
Pokud se chci nechat opravdu něčím motivovat, musím si výzvu nebo cíl stanovit sám. Garmin to za mě neudělá. Jeho výzvy, odznaky či body už mi dávno nestačí
Plavu, jezdím a cvičím

Výzvy a cíle si už dávno stanovuji sám. To, co nabízí Garmin, mi prostě už nestačí


Garmin hned dvě motivační funkce, které by vás měly vést k lepším sportovním a fitness výsledkům, a to odznáčky (a s tím související počítání bodů) a výzvy. 

Odznáčky získáte za splnění nějakého úkolu, hodnotí se například délka aktivity, rychlost, výkonnost či tepová frekvence, odměnu můžete dostat i za určitý počet nachozených kroků či za to, že jste se dobře vyspali. Pro každý typ aktivity jsou vlastní odznáčky, takže pokud současně běháte, plavete či jezdíte na kole, získáte odznáčků více, než když provozujete aktivitu jenom jednu.

Čtete dále: Garmiňácké odznáčky a body jako odměna za spánek, dobré výsledky v aktivitách či splnění výzev

Výzvy jsou pak nějaký cíl, kterého je třeba dosáhnout, a to pro aktuální měsíc nebo delší časové období, zejména čtvrtletí. Za tuto dobu je třeba splnit nějaký úkol, například naběhat 50 km, ujít 300 tisíc kroků či na kole vystoupat pět tisíc metrů. A když tuto výzvu splníte, dostanete odznak rovněž. Garmin nabízí také „soutěživé“ výzvy – například kdo ujde nejvíce kroků za aktuální týden. Tam pak vidíte žebříčky připojených uživatelů. 

Nepřehlédnete: Výzvy pro běh, kolo, chůzi či cvičení: Nejen na webu či v mobilu, ale i přímo v hodinkách. Nově také expedice

Za splnění výzvy či získání odznaku dostanete určitý počet bodů, které vás posunou na vyšší úroveň. Čím více aktivit provozujete, tím větší šanci na získání bodů máte. Kdo jen běhá či jezdí na kole, bude mít daleko méně bod než někdo, kdo běhá, plavé, jezdí na kole a cvičí. Celé toto by vás mělo motivovat dosahovat lepší výkony. 

Jenže ono to v praxi tak nějak nefunguje, alespoň ne u mě - možná je to mitovační pro někoho, kdo se sportem, resp. jeho měřením sporttesterem začíná, tam body naskakují celkem rychle, protože získáte odznak třeba za první cvičení pilates, za prvních 5 km běhu či 20 km na kole, ale časem už odznak přibude tu tam jen jeden, protože všechny už máte, výzvy se neustále opakují a jsou očekávatelné a lehce splnitelné.

 

 

Já třeba výhradně jezdím na kole a tedy neběhám, chůzi bych věnoval více času, ale je to pro mě aktivita spíše výletní než sportovní a když můžu jet na kole, proč bych chodil. V létě pak plavu (zásadně nechodím do vnitřních bazénů, kde je hlava na hlavě a já mám rád přírodu), a celoročně posiluji - mám doma vlastní posilku, tak toho využívám několikrát týdně.

Čili se mi neustále opakují výzvy jako 

  • 40 km během víkendu
  • 400 km za měsíc
  • 200 km za týden
  • 4 hodiny v posilovně
  • 4000 metrů plavání

se opakují každý měsíc a splním je hravě; cyklovýzvy v podstatě okamžitě, plavání v létě rovněž a posilovna mi také celkem v pohodě vychází; v létě na ni mám času méně, ale v zimě cvičím v podstatě denně. Já bych zkrátka očekával, že Garmin ve chvíli, kdy jezdíte na kole (nebo běháte apod.) opravdu intenzivně, nabídne výzvy jiného kalibru. Například nastoupat 20 000 metrů během měsíce, ujet 1 500 km, strávit na kole v průměru dvě hodiny denně apod. 

Čili já si takové výzvy/cíle vytvářím sám - v podstatě mi ani nejde o to ujet v součtu nějaké kilometry, ale spíše absolvovat nějakou náročnější aktivitu-  třeba uplavat dva kilometry na jeden zátah, dát si nějaký náročnější či delší okruh, vyrazit na kolo co nejdříve ráno, dát si noční jízdu na sněhu apod. Tyto aktivity si ukládám jako událost/závod s nějakým cílem a ten se pak snažím splnit. 

Tip: Závodní kalendář: Přidejte závod či jakoukoliv událost do kalendáře. Garmin upraví vaše tréninky

Ale pravdou je, že se pro aktivity rozhoduji spíš na základě aktuální nálady, počasí a zdravotního stavu. Když daný den nestojí počasí za nic, tak prostě plánovanou aktivitu zruším a nahradím jinou. Zásadní nezávodím s ostatními, čili neúčastním se hromadných akcí, ale dělám sport ryze pro radost - ať už pro možnost trávit čas v přírodě, nebo pro dosáhnutí nějakého cíle, abych neměl pocit, že patřím do starého železa. 

A k tomu výzvy či odznaky opravdu nepotřebuji.


Diskuse k článku (11)
Tagy: