Recenze hodinek Forerunner 970: Aktivity, sportovní a fitness funkce, mapa a navigace, výdrž (2.)
Hlavní záložky
Poznámka: Ještě mi chybí popisky fotek, ale k těm se dostanu až později.
Hodinky Forerunnery 970 mají oproti Fénixům 8 hned dvě výhody. První je výrazně jasnější displej, který pomůže při venkovních aktivitách, druhým pak hlasitější reproduktor. Obojí pomůže především při venkovních aktivitách. Jasný displej ukáže krásně mapu na slunci, a to i v režimu bludička, hlasitější zvuk se pak hodí při tréninku a navigaci. To vše najdete v první části textu.
Nepřehlédněte 1. část recenze hodinek Forerunner 970: Lehké, nositelné, parádní displej. Tělo, prostředí, hlasové funkce
Zdraví a fitness, prostě standard
Hodinky mají všechny zásadní zdravotní a fitness funkce, měří spánek, tepovku, stres, noční VST, je tu Spánkový poradce, podpora Zdřímnutí a Body Battery se zobrazením faktorů, které mají vliv na jeho průběh. Podobné je to u tréninkových funkcí, je zde vše zásadní jako Stav tréninku, Zaměření zátěže, Připravenost k tréninku, Závodní či tréninkový kalendář.
Hodinky Forerunner 970 můžete zakoupit v obchodě Pulsmetry.cz
Dříve jsem v recenzích v těchto místech podrobně popisoval všechny zdravotní, fitness a sportovní funkce, nicméně kvůli tomu článek nabobtnal minimálně o jednu až dvě kapitoly. Funkčně jsou hodinky stejné jako Fénixy 8, nechybí jim nic, co mají osmičky, narazil jsem snad jen na hlasové poznámky, které ve FR 970 chybí (což jsem zmínil už výše).
Pokud vás zajímají všechny metriky a možnosti, co FR 970 mají, připravil jsem dva velmi podrobné přehledy, které průběžně aktualizuju:
- Zdravotní a fitness metriky Garminu: Tepová frekvence, stres, VST, tlak, EKG či spánek
- Sportovní a tréninkové metriky Garminu: Zátěž, zóny tepu, VO2max, výkon či stamina
Zatím Forerunnery 970 nemají chytrý budíček, někoho ale mohou potěšit večerní zprávou. To je v podstatě ranní report naruby, nemáte v něm summary poslední noci, ale naopak to, kolik byste měli naspat podle spánkového poradce, kolik jste měli aktivit, přehled Body Battery, jaký máte na zítřek naplánovaný trénink, jaké bude počasí či co vás čeká za události (z kalendáře). Celkem užitečné, ale já se přistihl, že to většinou už jen proklikám a ani se na prezentovaná data nedívám.
Fotogalerie: Večerní zpráva: Podobná jako ranní report, ale místo po probuzení se ukáže před večerkou. Co zobrazí?
Nové (primárně) běžecké metriky
Naopak, některé funkce, co mají Forerunnery 970, zatím nenabídnou ani Fénixy 8. Tedy nabídnou, ale až později, aktuálně jsou pouze v betaverzi. Jedná se o některé nové metriky dynamiky běhu, z nichž některé jsou dostupné s hrudním pásem HRM-600.
Jde například o Sledování ztráty rychlosti kroku. Tato funkce informuje běžce o tom, o kolik zpomalí, když se jejich noha dotkne země. V podstatě vám řekne, jak moc brzdíte. Toto zpomalení bude největší při běhu z kopce, nejmenší pří běhu do kopce (aspoň mi to tak dává smysl). Na tuto metriku navazuje Ekonomika běhu, která vám ukáže, jak moc efektivně běžíte.
Další podrobnosti: Hrudní pás HRM-600: Dobíjení místo baterie, nové metriky, offline aktivity a dvě velikosti
Zajímavá se mi pak zdá především Běžecká tolerance. Díky ní uvidíte, jaký dopad má běhání na vaše tělo a hodinky vám tak řeknou, kolik ještě daný týden můžete uběhnout, aniž by došlo k přetížení. Přehled sportovních metrik je obecně celkem pestrý:
- Tréninkový plán Garmin Triathlon Coach
- Vlastní multisportovní tréninky
- Automatické kolo podle nastaveného kurzu
- Doporučená cílová čára
- Předpokládaný čas závodu
- Běžecká tolerance
- Ekonomika běhu (HRM-600)
- Ztráta rychlosti při kroku (HRM-600)
- Vliv tréninkové zátěže (přepočítává zátěž na převýšení během aktivity apod.)
Čtěte dále: Nové sportovní a fitness funkce, které se objevily ve Forerunnerech 570 a 970. Časem přijdou i do dalších
Aktivity, data, senzory
Protože se jedná v podstatně jen o lehce očesané Fénixy, podporují Forerunnery 970 naprosto všechny senzory a snímače, které byste si mohli představit – od snímače rychlosti, kadence, výkonu, tepové frekvence, dynamiky běhu, teploty, dále světla a radary, kamery a co já vím ještě.
Já používám radar Varia RTL 515, snímače rychlosti, snímače kadence, snímač výkonu, snímač tepovky HRM-600, HRM-Pro a HRM-Pro Plus a nakonec ebajk. Když startuju ebajk, je to docela legrace, protože hodinky pípají, jak všechno postupně připojují – celkem jde o šest snímačů, resp. pět, protože snímač rychlosti a kadence je kombinovaný.
Nepřehlédněte: Bezdrátové snímače a příslušenství pro běh a cyklistiku: Dynamika běhu, tepovka, výkon, světla, radary
Během aktivity hodinky zobrazí až osm datových polí na mnoha a mnoha obrazovkách, já používám dvě datové, mapu v layoutu půl na půl (tři datová pole a druhá polovina obrazovky mapa, graf nadmořské výšky a obrazovku s časem se západem slunce. Datových obrazovek je tu ale více, například zóny tepové frekvence, e-kolo, výkon, stamina, virtuální partner, kompas a inReach.
V aktivitě mám nastaven jas na 1/3, protože mi to stačí a nezdálo se mi, že by rozdíl mezi 3/3 a 1/3 byl na tolik zásadní, abych musel obětovat tu trošku energie, co jasnější displej potřebuje. I na slunci mi 1/3 stačí, problémem jsou spíše odlesky safíru (mraky a stromy), ale to jsem zmínil už dříve.
Obecně se mi hodinky v aktivitě používají parádně a preferuji je před hodinkami s MIP v kombinaci se safírem jako Endura 3 nebo Fénixy 7X Pro. Ale takové Forerunnery 955 s Gorilla DX jsou stále ještě o kousek lepší než safírové AMOLEDy, stejně jako Instincty 3, které v čitelnosti displeje nemají konkurenci. Ale jsou hůře vybavené. Holt, něco za něco.
Pohodová navigace, ale s horší mapou
Bohužel, ze starých Forerunnerů si obrazovka s mapou ponechala stejně zobrazenou šipku s pozicí na mapě. Když si zobrazím dvě data na spodní straně, šipka s pozici vyskočí do horní poloviny a vy najednou vidíte menší kus mapy před sebou. Mimochodem, stejně to mají i Fénixy 8 AMOLED, kde mě to štve také a fakt se s tím blbě se s nimi naviguje.
Přitom na Epixech a Fénixech 7 (ale i FR 955) to je jinak, šipka se nachází mezi datovými poli (která jsou menší) a tudíž vidíte o notný kus dál před sebe. Pro navigaci i celkovou orientaci na mapě je to rozhodně lepší. Pokud ale máte datová pole vypnutá, šipka je hezky dole a navigace funguje v pohodě.
Já si na FR 970 a Fénixech 8 z tohoto důvodu zapnul layout půl na půl – vpravo mapa, vlevo tři datová pole. Navigovat se s tím dá v pohodě, vidím sice méně do stran, ale více dopředu než ve výše uvedeném případě a současně mám o jedno datové pole víc. Pro navigaci jsou o kus lepší Venu X1, které mají větší displej a okolo mapy ukážou až šest datových polí.
Jinak jsou možnosti navigace totožné jako na F8, jsou tu dva streamy, jeden datový a jeden navigační, ale už si můžete přidat navigační obrazovky také do datového streamu – ať už jde o směr, kompas, ETA, průběh nadmořské výšky či ClimbPro. Opravdu jsem nenašel žádný rozdíl a chůze či cyklistika je úplně v pohodě.
Další podrobnosti: Kompletní přehled ClimbPro: Při navigaci po trase, freerideové stoupáky. Hodinky a cyklonavigace
Tedy jeden rozdíl tu přece jenom je, a tím je hlasová navigace, kterou jsem zmínil dříve. Ta je na FR 970 o poznání hlasitější, zhruba o polovinu, a zatímco jízda s F8 je poněkud výzva, protože instrukce často zanikají ve větru, s FR 970 se jezdí parádně – hlasitost je skoro stejná jako na Edge 1050. A při turistice nebo běhu je to úplně na pohodu.
Další podrobnosti: Garmin konečně vylepšil a usnadnil navigaci na hodinkách Fénix 8 a Enduro 3. Tedy jen částečně
A co výdrž? Papírově slabší
Jak jsem už na webu několikrát zmínil, Forerunnery 970 mají horší výdrž než FR 965 i F8 AMOLED 47 mm. Je to dáno jednak menší tloušťkou, a tudíž menší baterií, jednak jasnějším displejem. Jsou také méně úsporné v pohotovosti, a sice 15 dnů oproti 23 dnům FR 965. A v aktivitě s GPS (AOD) pak dávají 26 hodin, FR 965 umí 30 hodin a F8 dokonce 37 hodin.
Pro srovnání (v závorce Fénix 8 AMOLED 47 mm):
- Režim hodinek: 15 dnů (16 dnů)
- Pouze GPS: 26 hodin (37 hodin)
- SatIQ (automatický výběr): 23 hodin (neuvedeno)
- Všechny systémy + dual band: 21 hodin (28 hodin)
- Pouze GPS s hudbou: 14 hodin (neuváděno)
- SatIQ s hudbou: 13 hodin (neuváděno)
- Všechny systémy + dual band + hudba: 12 hodin (10 hodin)
Veškeré údaje v aktivitě jsou uváděné se zapnutým displejem. Mimochodem, je zajímavé, že výdrž s hudbou mají FR 970 v aktivitě lepší než FR 965 a Fénixy 8, což značí buď nějakou optimalizaci, nebo je výdrž udávaná v jiném nastavení – třeba místo sluchátek reproduktor (anebo naopak).
Při běžné používání je zkrátka poznat, že je výdrž slabší. Když hodinky dorazily, byly úplně vybité. V prvním cyklu jsem je zrušil za dva dny, ale to jsem testoval, co šlo, obnovoval data, aktualizoval firmware, vše nastavoval, hrál si s ciferníky a testoval svítilnu. V druhém cyklu jsem už měl i nějakou venkovní aktivitu, kde mi hodinky s navigací a mapou braly 11 % za hodinu. Dobíjel jsem po třech dnech. Síla.
Ale opět, šlo testování všeho možného, přehrávání hudby, hlasové navigace a zejména jasu displeje v různých situacích. V třetím cyklu, kdy už je baterie „rozjetá“, jsem se jal srovnat výdrž s FR 965. Na obou hodinkách jsem nastavil stejné parametry až na jednu výjimku: FR 970 neumí nastavit úsporný režim pro spánek, což FR 965 zvládají. Stejný problém mají i Fénixy 8, z kterých Garmin tuto funkci nedávno odstranil.
Další podrobnosti: Garmin odstranil z Fénix 8 možnost aktivace úsporného režimu pro dobu spánku. Snad jen dočasně
Forerunnery 965 vydrží o něco více
Při testech hodinek AMOLED používám dlouhodobě následující setup, aby naměřené výdrže byly plus minus srovnatelné v čase (navíc mívám podobný objem aktivit). Nastavení hodinek FR 970 a FR 965:
Pohotovostní režim:
- V pohotovosti displej vypnutý, gesto
- Jas displeje 1/3
- Prodleva displeje qdrs8 sekund
- Režim spánku 22-6 hodin, displej vypnutý
- FR 965 úsporný režim pro spánek
- PulseOX vypnuté
Aktivita:
- Displej zapnutý
- Jas displeje 1/3 FR 970, 3/3 FR 965
- Satelitní systém GPS (bez dalších systémů)
- Prodleva displeje 8 sekund (pak přechází do režimu bludičky)
- Hlasový výstup hodinky (FR 970)
Nabíjel jsem v neděli večer, každý den nějaká aktivita. Protože neběhám, je mou primární aktivitou cyklistika, kterou doplňuji občasnou chůzí (cca 2 × týdně a cvičením v posilovně (4-5×týdně) či plaváním. Na kole mám hodinky na řídítkách, proto je displej aktivní neustále, a to na nejvyšší jas.
Moje dny vypadaly takto (jako první FR 970):
- Pondělí 98/100 %. Kolo 2:10, aktivní data, radar, 2× senzor 87/92 %
- Úterý 82/87 %, silový trénink 35 min, 73/82 %, chůze s mapou 30 min 67/78 %
- Středa 63/76 %, kolo 2:10, radar, 2×senzor, půl cesty data, půl cesty mapa, 40/59 %
- Čtvrtek 38/58 %, chůze 33 min, 35/55 %, kolo 3:50 h (vypnutý displej), 2× senzor, 23/44 %, večer 20/42 %
- Pátek 19/40 %, odpoledne 15/36 %, kolo 2:32 h (data), 4× senzor + radar, 4/25 %, večer 4/23 %
- Sobota ráno 2/21 %
Aby to bylo fér, hodinky jsem na zápěstí střídal, tři dny jsem měl jako „hlavní“ FR 970 a dva dny FR 965. Ale přiznávám, že FR 970 jsem prostě používal trochu víc, což je logické. Každopádně pět dnů není tak špatné na to, že hodinky v aktivitě běží s vysokým jasem, protože je prostě léto a musí jet na maximum.
Na začátku července jsem pak strávil 14 dnů v Alpách a měl jsem aktivit o něco více, ke kolu jsem přidal více turistiky, SUP (veslování na paddleboardu) a plavání v otevřené vodě (SatIQ) a hodinky zvládly čtyři dny. To není ani moc, ani málo, ale displej FR 970 prostě svítí jako o život a je to poznat. Obecně tedy můžu počítat se 4-5 dny výdrže v režimu aktivního displeje bez navigace a zobrazené mapy.
Kolik žere navigace
Nejnáročnější pro hodinky s displejem AMOLED je jednoznačně navigace se zapnutým displejem. Zatímco se zobrazenými daty jsou celkem úsporné, protože svítí pár bodů s číslicemi a texty, s mapou šajní celý displej, a ještě k tomu bílou, zelenou, šedou atd. Prostě celá plejáda barev. A to má samozřejmě vliv na spotřebu. Navíc se mapa natáčí ve směru pohybu čili jsou zde časté změny.
Protože při zobrazení mapy se dvěma datovými poli uskakuje na AMOLED šipka výrazně dopředu (nahoru), používám mapu v layoutu půl na půl – vlevo tři datová pole, vpravo mapa. Šipka s pozicí je zobrazená níže, takže vidím větší kus mapy přes sebou a navigační instrukce z mapy neukusují tolik prostoru. Pro kulaté hodinky ideál.
V tomto režimu má mapa navíc i menší spotřebu, což jsem si ověřil při navigaci – spotřeba okolo 8 % za hodinu, zatímco v layoutu s plnou mapu je to až 10 % za hodinu. Záleží také na tom, zda máte jen GPS či SatIQ. Při jízdě na kole používám GPS, při plavání ve volné vodě se mi osvědčilo SatIQ. Obecně nepoužívám více systémů, protože SatIQ mi přijde jako ideální volba.
Chcete šetřit? Vypněte displej
Právě displej se mi na FR 970 líbí nejvíce a je to hlavní výhoda tohoto modelu oproti Fénixům 8. I na slunci krásně svítí a jsou to první hodinky Garminu, které se dají na kole používat s mapou a navigací (ty další jsou Venu X1, ale jejich výdrž je daleko slabší). Ovšem cyklistika je velmi specifická, alespoň v mém případě. Mám hodinky na řídítkách a sleduju data/mapu.
Běžci, turisté, inlajnisti atd, kteří mají hodinky na ruce, si vystačí s gestem a mohou tak displej vypnout. Tehdy, jak jsem si ověřil, jde spotřeba na cca polovinu, okolo 3 % za hodinu (s AOD cca 5 %), a když bych neměl připojené žádné senzory a nastavil gesto na 4 sekundy, dostal bych se na cca 40 hodin s GPS. A to už stačí pro jakýkoliv ultramaraton, tedy za předpokladu, že nemáte aktivní navigaci.
Nepřehlédněte: Hodinky s displejem AMOLED: 6 tipů, jak maximálně šetřit energii při aktivitě, ať už s GPS nebo indoor
Ale nai s navigací by to nemusel být problém, protože mapa se ukáže, jen když je potřeba – tedy na odbočce. A současně se ozve hlasová instrukce, což je fakt užitečné. Ne že by to FR 965 neuměly, ale už musíte mít sluchátka, případně mobil v kapse a ten není moc slyšet. Věřím, že v setupu SatIQ, aktivní navigace, optický snímač a displej na gesto hodinky vydrží 24hodinový závod.
Pro mě nejlepší hodinky Garminu. Zatím
Ještě nedávno bych si jako jediné hodinky, které bych měl pro všechny aktivity vč. cyklistiky, vybral Endura 3. A to ne pro jejich výdrž, ale protože jsou jednak lehčí než Fénixy 8 Solar 51 mm, jednak mají slušně čitelný displej venku. A protože je cyklistika moje hlavní aktivita, na displej venku vidět potřebuju, aniž bych musel displej aktivovat z režimu bludička jako na AMOLED.
Více se mi líbí Fénixy 8 AMOLED 47 mm, ale jejich displej nemá na slunci v režimu nízkého jasu dostatečný jas. Takže když přišly Forerunnery 970, který venku krásně svítí, ještě k tomu jsou lehoučké a mají hlasitější reproduktor než Fénixy 8, tak je to pro mě jasná volba. Nemám naprosto žádný problém je používat jako all-rounder hodinky – pro jakoukoliv aktivitu.
A v pohotovostním režimu, tedy když zrovna nemám aktivitu, jsou lepší než hodinky s MIP, kde mi vadí safír. Ale o tom tady už píšu poněkolikáté a není třeba se opakovat. Zkrátka Forerunnery 970 jsou pro mě hodinky, na které jsem čekal. Nemají žádnou zásadní chybu a dobíjení každý čtvrtý či pátý den není tak omezující, jak bych si dříve myslel.
A protože Garmin nemá rozumné hodinky s MIP – tím myslím form factor 47 mm a displej 1,4“, což jsem kritizoval nedávno, tak jsou pro mě AMOLEDové FR 970 jednoznačně tím nejlepším, co Garmin aktuálně nabízí. To se jistě změní s příchodem vylepšených Fénixů 8, ale do té doby si budu užívat Forerunnery. Jediné, co mně fakt trošku vadí, je mechanika tlačítek, kterou Garmin prostě nemá dobrou.
Zápisky bloggera: Co mi chybí v nabídce Garminu? Hodinky s displejem MIP 1,4" o velikosti 47 mm
Stručné parametry
- Rozměry: 47 × 47 × 12,9 mm
- Hmotnost: 56 g
- Displej: 1,4" dotykový AMOLED, rozlišení 454 × 454 bodů, jas 1 500-2 000 nitů
- Krycí sklo: safír
- Titanová luneta, řemínek 22 mm, vyměnitelný (s nástrojem)
- Výdrž baterie: až 15 dnů v režimu hodinek, až 26 hodin s GPS, v režimu SatIQ 23 hodin a v režimu multiband 21 hodin
- Senzory: optický snímač Elevate 5 (EKG, teplota pokožky), akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas
- Svítilna LED
- Mikrofon a reproduktor (hlasité volání, navigace, ovládání)
- Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5
- Paměť: 32 GB (hudba a mapy)
- Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer, YouTube)
- Vodotěsnost: 5 ATM (50 m), povrchové vodní sporty
- Cena: 18 790 Kč (Pulsmetry.cz)
Plusy
- Lehké a tenké provedení
- Plná sportovní a fitness výbava
- Mikrofon a reproduktor
- Mapy a navigace vč. hlasu
Minusy
- nekonzistentní mechanika tlačítek
- trochu horší výdrž
- zaoblený safír
Diskuse k článku (8)