Mikrofon a hlasitý reproduktor na hodinkách: Hudba, volání, diktování, hlasové ovládání. A také navigace

25.6.2025
Po Venu 3 (2023) dostaly reproduktor a mikrofon také Fénixy 8 (2024) a letos i Forerunnery 570, 970 a Venu X1. Díky tomu můžete volat, ovládat mobil i hodinky či přehrávat hudbu. A nechat se navigovat bez sluchátek
Hlasové funkce a ovládání

S uvedením modelů FR 570 a 970 Garmin výrazně rozšířil nabídku hodinek, které mají reproduktor a mikrofon


Když Garmin ukázal hodinky Venu 3, strávil jsem celkem dost času testováním reproduktoru. Zejména přehráváním hudby a testováním hovorů; chtěl jsem zjistit, jestli to v běžném životě dává nějaký smysl. No, moc ne. U hovorů raději sáhnu po mobilu, už jen proto, že moje konverzace je soukromá, a kvalita hlasitého handsfree nic moc. A hudba? No... v posilovně si raději pustím hudbu přes beatbox, hodinky mají kvalitu hodně slabou.

Zásadním problémem Venu 3 a Fénixů 8 je bohužel nízká hlasitost reproduktoru. Ta je prostě nedostatečná a pro venkovní hovory se nehodí. Párkrát jsem zvednul hovor doma, když jsem byl u počítače a mobil někde v chodbě, ale jinak ani doma tuto funkci nepoužívám. Stejně tak navigace na kole nebo při chůzi mi přijde slabá. To se ale změnilo s příchodem FR 970, které mají reproduktor výrazně hlasitější. 

Další podrobnosti: V čem jsou hodinky Forerunner 970 lepší než Fénixy 8? Mají jasnější displej a hlasitější reproduktor

Co hlasové funkce na hodinkách umí

Které modely dnes podporují hlasové funkce? Už jich je celkem dost:

  • Venu 3
  • Venu 2 Plus
  • D2 Air X10 (v podstatě to samé jako V2 Plus)
  • Fénix 8
  • Tactix 8
  • Forerunner 570
  • Forerunner 970
  • Venu X1

Díky tomu se tyto modely posunuly více směrem k chytrým hodinkám jako Apple Watch či Samsung Galaxy Watch (a nebo řada hodinek čínské provenience). Díky tomu mají hodinky řadu zajímavých funkcí:

  • Možnost přijímat hlasové hovory z hodinek (vyžaduje blízkost telefonu)
  • Možnost pokládat otázky hlasovým asistentům Siri/Google/Samsung prostřednictvím mikrofonu hodinek
  • Offline hlasový asistent Garmin (není nutný mobilní telefon)
  • Možnost přehrávat hudbu přes reproduktor na hodinkách
  • Záznamník hlasových poznámek
  • Hlasová navigace a tréninkové instrukce

Ne všechny z těchto funkcí mají hodinky Venu 3 a Venu 2 Plus, těm chybí hlasový záznamník, offline asistent Garmin a hlasová navigace. Počítám ale, že možnosti Venu 4 (pokud budou) už budou stejné jako u FR 570, protože jinak by to nedávalo smysl. Všiml jsem si také, že ve Forerunnerech či Venu 3 chybí možnost zaznamenat hlasové poznámky, čili to umí jen Fénix 8.

Nepřehlédněte: Recenze hodinek Venu 3

 

Offline hlasový asistent

Tato funkce umožňuje ovládat hodinky hlasem, což se někdy může hodit; není k tomu potřeba mobilní telefon. Stačí dlouze podržet pravé horní tlačítko (nebo jinou zkratku), čímž se spustí mikrofon. Není zde tak možnost říct něco jako „Hej, Garmin“, takže k hlasovému ovládání prostě musíte použít ruku, což ne pokaždé jde. 

Každopádně můžete říct povely jako „Spusť jízdu na kole“, „Nastav časovač na deset minut“, „Ulož mou polohu“, „Přehrávej hudbu“ apod. Pokyn se pak zopakuje a pokud jej asistent pochopí (ovládání je zatím anglicky), tak jej provede. To chvíli trvá. Obecně mi přijde, že když to človek udělá klasicky tlačítky, tak je to rychlejší. Už jen proto, že se hodinek stejně musí dotknout a asistenta spustit ručně. Navíc angličtina je pro řadu uživatelů překážkou.

Hey, Siri

Dalším asistentem je pak hlasové ovládání připojeného mobilního telefonu – Apple či Google. Tento asistent je v podstatě jen prodlouženou rukou pro váš mobil, umí to samé, co telefon. V aplikaci Asistent v telefonu jen vyslovíte svůj dotaz a telefon na něj odpoví. Výhodou je, že mobil může ležet někde zahrabaný, odpověď totiž dostanete skrz reproduktor hodinek. 

Pokud je ale součástí i nějaká textová či grafická odpověď, tu už vám hodinky neukážou – třeba výsledek nějakého hledání. Jestliže se ale zeptáte na to, jaké je venku počasí, pak mobil nepotřebujete; samozřejmě na displeji najdete více podrobností. Mimochodem, na Venu 3 máte na mobilního asistenta samostatné tlačítko, což se hodí. 

Čtete dále: Venu 3: Hudba nahlas a volání s hlasitým odposlechem aneb Když mají hodinky reproduktor a mikrofon

Zavolej si z hodinek

V zásadě povedené je hlasové volání. Pokud vám někdo volá, hovor přijmete stejně jako obvykle, ale mluvíte přes hodinky. To lze samozřejmě změnit – když vyberete ikonu s telefonem, přepne se hovor na mobil. Během hovoru vidíte na displeji dobu hovoru a jméno, komu voláte, nebo kdo volá vám. Slušně to funguje na FR 970, ale na Venu 3 a F8 mi přijde hlasitost ne úplně dostatečná.

Pokud chcete zahájit hovor, je třeba jít do seznamu aplikací, kde najdete Telefon. Je možno přímo vytočit číslo na displeji, nebo vybrat ze seznamu. Do něj se vejde až 50 kontaktů a upravujete jen v aplikaci Connect. Velmi snadno si vyberete ty, co máte uložené v mobilu. Je ale možné vytvořit i kontakt přímo v Connectu, ale nepočítám, že by to bylo třeba. Pokud chcete volat na uložený kontakt, jen na něj klepnete v aplikaci Telefon v hodinkách a je to. 

Tip: Venu 3: Hudba nahlas a volání s hlasitým odposlechem aneb Když mají hodinky reproduktor a mikrofon

Stejně jako u jiných mikrofonů na hodinkách to však není ideální pro dlouhé hovory vyžadující vyšší kvalitu, je to spíše nouzovka. Může se to hodit při venkovní aktivitě, kdy máte telefon schovaný v batohu nebo v zadní kapse trikotu. Ale tehdy mi zase přijde, že až na FR 970 nedostačuje hlasitost reproduktoru. 

Nadiktuj si poznámku

Pouze model Fénix 8 má hlasový záznamník pro rychlé poznámky. Ten umožňuje pořizovat hlasové poznámky zcela offline, aniž by bylo nutné mít připojený mobil nebo jiné připojení k internetu. V seznamu aplikací si vybere funkci Hlasové poznámky a poté zahájíte nahrávání. Je dokonce možné si zapnout označení poznámek podle polohy, což se může hodit – budete vědět, kde jste si ji nahráli. 

Poznámky jsou pak na hodinkách uspořádány v knihovně, zatím je nelze přenést do telefonu, alespoň jsem na to nepřišel. Až to ale půjde, už bude tato funkce daleko použitelnější. Zaznamenat si poznámku může být užitečné třeba ve chvíli, kdy vyrazíte ven si zaběhat nebo na kolo, něco vás napadne a zrovna nemáte po ruce telefon. 

Vzhůru na diskotéku

Užiteční (někdy) může být přehrávání hudby. Aktuálně si můžete pustit lokální hudbu uloženou v hodinách jako soubory, nebo streamovat ze služeb Deezer, Spotify, Amazon Music a Youtube Music. Nejde však o streamování jako takové, hudba se vždy musí do hodinek stáhnout přes Wi-Fi – jen si vyberete, která alba či playlisty chcete v hodinkách mít. Já používám Spotify a funguje to bez problému (pozor, potřebujete premium účet). 

Tip: Spotify, YouTube Music nebo Deezer: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu

 

 

Při přehrávání pak místo Bluetooth sluchátek zvolíte reproduktor. Opět platí, že nejhlasitější jsou Forerunnery, Venu 3 a Fénixy 8 jsou slabší. Celkově mě ale zvuk jako takový překvapil, je celkem použitelný. Samozřejmě nejsou tu žádné nízké středy, o basech ani nemluvě. Zvuk je tak nějak plechový, bez probarvení. Ale nic lepšího bych ani neočekával. Dobré je to třeba na podcasty nebo jiné mluvené slovo, to zní v pohodě

Hlasová navigace

Z hlasových funkcí nejvíce používám instrukce při navigaci. Na to jsem si navykl u cyklonavigace Edge 1050 a nyní mám podobnou možnost už i na hodinkách. Přiznám se ale, že s Fénixy 8 to sice funguje stejně, ale kvůli slabší repráčku to prostě není ono, instrukce často zanikají ve větru, pokud mluvím o jízdě na kole. S Forerunnery 970 je to lepší, protože jak jsem zmínil výše, reproduktor je výrazně hlasitější a při jízdě se vyrovná Edge 1050.

A jak to funguje? Nastavíte si hlas, jestli mužský nebo ženský, a instrukce nasměrujete to zařízení. Je tu i volba mít je v mobilu nebo sluchátkách, což se hodí u modelů bez hlasitého hadsfree. Při náročnější situaci, kdy je za sebou více odboček, hlas sice nestíhá, ale většinu času je to v pohodě. Instrukce tak zazní až ve chvíli, kdy už jste za odbočkou. 

Celkově je jízda s hlasem docela příjemná a umožňuje vám se více věnovat „řízení“. To samé platí pro běh. Jen v náročném terénu, kde je více odboček, je stále lepší podívat se na displej. Přece jen navigace není stoprocentní, někdy hodinky nenahlásí odbočení ve chvíli, kdy byste to nejvíc potřebovali, a naopak jej hlásí tehdy, když ani odbočit není kam – jedete jen do zatáčky. To ale není problém hlasu, ale navigace obecně. 

Reproduktor prostě stojí za to

A konečně neposlední super změnou jsou výrazně příjemnější systémové zvuky, už tu není staré pípání, ale opravdové zvuky. Jde třeba o budíček, upozornění na notifikaci nebo připojený radar. Zejména ten radar oceňuju, protože staré obyčejné pípání mi zejména u Edge 1040 lezlo dost na nervy a když přišel model Edge 1050, výrazně se to zlepšilo a s hodinkami je to podobné.

Navíc systémové zvuky se tím mohly výrazněji diverzifikovat, takže poznáte, co vám hodinky chtějí sdělit, aniž byste se na ně podívali. S reproduktorem se také vylepšily některé aplikace, například aktivita Meditace vám přehrává hudbu bez sluchátek. Zkrátka těch vylepšení je celá řada a já rozhodně tyto možnosti oceňuju, i když jsem k nim byl zpočátku spíše skeptický. 

Tip: Meditace: Relaxujte, odpočívejte, meditujte s mantrami či nebo poslouchejte zvuky lesa


Diskuse k článku (23)