Garmin v očekávání: Fénixy 8 s LTE, nové Forerunnery, Venu 4 a modely s microLED. A co nové modely Edge?

5.5.2025
Hodinky Vívoactive 6 ukázaly, jaké by mohly být stylové Venu 4. Běžecké Forerunnery 970 by pak mohly dostat nový snímač tepovky a možná i svítilnu LED. A Fénixy 8? Ty přijdou s LTE a možná displejem microLED
Pár novinek na spadnutí

Nejblíže k uvedení na trh to mají Forerunnery 970 a 270, následovat budou Venu 4 (ilustrační obrázek)


Během doby, co jsem článek tohoto typu psal naposledy (začátek ledna), uvedl Garmin nové odolné Instincty 3 a stylové Vívoactivy 6. Na Instincty 3 jsme čekali už delší dobu, ale Vívoactivy 6 mě fakt nenapadly. Předchozí generace je totiž jen rok a půl stará. Garmin tím ale ukázal, že na spadnutí jsou také Venu 4 a že to budou podle všeho fakt povedené hodinky.

Hodinky pro rok 2025: Garmin chystá nové Forerunnery, Fénixy 8 Pro, Instincty 3 či modely s microLED

Co nás tedy čeká v nejbližší době? Tento přehled shrnuje vše, co jsem o chystaných novinkách dosud zjistil, vyspekuloval a napsal. Garminu se daří letos držet všecko hezky utajené, na rozdíl oproti únikům před uvedením Fénixů 8, za což samozřejmě zaslouží pochvalu...

Forerunner 60/65

Hodinky Forerunner 55 už jsou na trhu čtvrtým rokem a je to na nich dost poznat; v podstatě jsou to ořezané Forerunnery 245. Za mě by stačilo, aby základním běžeckým modelem byly hodinky FR 165, ale ty jsou stále pro někoho moc drahé a Garmin bude chtít mít ještě levnější model, náhradu za FR 55. A tím budou s největší pravděpodobností Forerunnery 60/65 (název je zatím jen spekulace).

Tip: Recenze Forerunner 55: Levné, s minimem funkcí, ale se slušnou výdrží. Úplně základní model

Je skoro sázkou na jistotu, že budou stejně jako všechny nové Forerunnery vybavené displejem AMOLED. Dále bych počítal se čtvrtou generaci optického snímače a pár vylepšením jako sledování spánku přímo v hodinkách, noční VST, více aktivit pro běh, lepší tréninkové funkce vč. nového Stavu tréninku apod.

K dispozici dostaneme opět jen jednu velikost, a to stejnou jako u FR 55 - tedy 42 mm, displej pravděpodobně o velikosti 1,1" (stejně jako FR 265S). Je mimochodem zajímavé, že zatímco hodinky FR 265/265S mají displej o velikosti 1,3"/1,1", stejně velké Venu 3/3S displej o velikosti 1,4"/1,2". A počítal bych i s dotykem, tak jako to mají všechny modely s AMOLED.

Asi největším otazníkem je barometr, který umožňuje během aktivit sledovat aktuální výšku, počítat nastoupané metry a mít přesná data po uložení aktivity. Vzhledem k tomu, že i dnes Garmin uvádí nové modely bez této funkce (Vívoactive 5 a 6), tak bych s barometrem moc nepočítal. Rovněž jako s přehrávačem hudby nebo vylepšenou organizací doplňků ve složkách.

Další čtení: Základní běžecké hodinky Forerunner 65: Displej AMOLED a opravdu jen ty nejnutnější funkce

Forerunner 270 a 970

Pro mě jsou Forerunnery 970 asi nejočekávanější novinkou roku 2025. Model FR 965 je parádní a má jen málo nedostatků. Nejvyšší běžecký model bude mít stejný form factor, tedy průměr 47 mm, displej AMOLED o velikosti 1,4" a nízkou hmotnost, které je pro Forerunnery typická.  

Jednou z nevýhod modelu FR 965 je provedení lunety, která nedostatečně chrání displej. Ten není zapuštěný, ale naopak, vystupuje nad okraj lunety a je tedy náchylný k poškození. FR 165 již toto reflektují a zaoblený displej nemají. Počítám tedy, že novinka už toto nepraktické řešení mít nebude a Garmin se vrátí ke klasice a hodinky tak budou odolnější. 

Tip: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?

Forerunnery 970 budou s velkou pravděpodobností evolucí stávajících hodinek. Dostanou nový optický snímač Elevate 5 (nebo dokonce Elevate 6?), který se poprvé ukázal ve Venu 3 před více než dvěma lety, a s tím i možnost snímat teplotu pokožky a také měřit EKG. FR 965 mají titanovou lunetu, tak počítám, že FR 970 ji budou mít také. 

 

 

S čím bych ale moc nepočítal, jsou indukční tlačítka, ta zůstanou výsadou Fénixů 8 - nějakou výhodu mít musí, aby za ně Garmin mohl chtít prémiovou cenu. Otázkou je safírové sklo, které se zatím u Forerunnerů nikdy neobjevilo, ale opět, počítal bych s tím, že tu bude Gorilla Glass, a to ve stejné verzi jako u Fénixů E/8, tedy bez antireflexu. 

Co by ale mohly nové Forerunnery mít, je svítilna LED. Ta u běžeckého modelu dává velký smysl, při běhu mohou hodinky střídat bílé a červené světlo v závislosti na kadenci - pohybu ruky. Otázkou jsou hlasové funkce, které mi zase dávají smysl pro navigaci, případně volání bez mobilu. Forerunnery 270 pak budou bez map a některých pokročilejších metrik. Ostatně to uvidíme už teď v květnu...

Hodinky Forerunner 970: Nástupce parádních hodinek Forerunner 965. Novinka se objevila na webu Garminu

Venu 4

Fakt jsem nepočítal s tím, že by Garmin uvedl Venu 4 a Vívoactivy 6 dříve než letos na podzim. To proto, že Vívoactive 5 a Venu 4 jsou na trhu teprve od září 2023 a Garmin obvykle neuvádí novou generaci takto brzy. Jenže Vívoactivy 6 jsou venku a je jasné, že Venu 4 budou následovat ještě do prázdnin. A to se všemi novinkami, které VA6 dostaly.

Tou hlavní je zcela nové prostředí, které možnosti a uspořádáním vychází z Fénixů 8 (a ty z Forerunnerů 965). Je tu trochu jiná grafika, ale jinak je příbuznost s Fénixy nějakých 90 %. V podstatě se nové prostředí liší jen odlišnou grafikou doplňků a několika drobnostmi. Garmin ponechal i možnost zvětšit/zmenšit velikost fontu, což se na malém displeji fakt hodí.

Aktuálně modelu Venu 3 oproti Vívoactivům 6 chybí tyto funkce a já věřím, že je Venu 4 všechny dostanou:

  • Přepracované/změněné uživatelské rozhraní (zejména v oblasti nastavení a ovládání) v intencích Fénix 8
  • Možnost měnit velikost fontu v cca 12 krocích
  • Přidáno řada sportovních profilů/aplikací (docela masivně) vč. nové aktivity Mobilita
  • Chytrý budíček 
  • Podrobné nastavení úsporného režimu (je pak možné použít jej pro spánek)
  • Doporučené tréninky pro chůzi 
  • Zvýšeno množství datových polí v aktivitě ze 4 na 8
  • Více datových obrazovek (dříve omezeny na 3)
  • Zobrazení mapy a kompasu v aktivitě
  • Navigace po slepé mapě vč. navigačních obrazovek
  • Tréninkový efekt (aerobní, anaerobní - ukážou i přímo v aktivitě)
  • Podpora více satelitních systému – přidáno Beidou a QZSS (ale SatIQ chybí)

Nepřehlédněte: Chytrý budíček vás probudí v ideálním okamžiku. Jak to funguje v praxi? Otestováno v hodinkách Vívoactive 6

Oproti VA6 pak budou mít navíc hlasové funkce, snímač Elevate 5, barometr a dvě velikosti, což je velmi užitečné. Průměr pouzdra 42 mm, co mají VA6, je pro mužskou ruku prostě malý, zatímco 45 mm už tak akorát. Aktuání V3 mají dva modely, jen 41 mm a druhý již zmíněných 45 mm. 

A kdy se hodinky ukážou? Tipoval bych, že velmi brzy - Garmin přece nemůže nechat prémiové stylové hodinky (V3) v některých ohledech horší než Vívoactive 6. A je velmi nepravděpodobné, že by nové funkce přidal do staršího modelu, protože updatovat více řad je prostě náročné. 

Hodinky Venu 4: Nové prostředí z Fénixů 8, více datových polí, navigace, chytrý budíček

Fénix 8 s LTE (Fénix 8 Pro)

Na příchod hodinek s LTE upozornil sám Garmin, když se LTE ukázalo v tutorialu v mobilním Connectu, kde Garmin radí, jak nastavit připojení hodinek k mobilnímu telefonu. Je možné, že se konektivita objeví v rámci Fénixy 8 Pro, je možné, že už ji Fénixy 8 mají vestavěnou a že se jen čeká na nějakou dálkovou aktivitaci. A následně předplatné v rámci Connect+ (to ale není příliš pravděpodobné). 

Tip: Chystá Garmin další hodinky? V Connectu se objevily modely Fénix 8 Pro a Fénix 8 microLED

Garmin hodinky s LTE v minulosti již ukázal, před léty to byly Forerunnery 945 LTE, před dvěma lety pak dětské hodinky Bounce. V obou případech ale LTE sloužilo pouze pro nouzová upozornění a živé sledování pozice bez nutnosti mít poblíž smartphone. Což zrovna u dětských hodinek dává smysl. Jenže bylo nutné mít aktivní speciální tarif a předplatné; ten navíc nebyl/není dostupný u nás. 

Nepřehlédněte:

 

 

Pokud by se Garmin zaměřil opět jen na možnost odeslat nouzovou zprávu v případě nehody, asi by nám moc nepomohlo. Lidé chtějí běhat bez mobilu a k tomu potřebují něco víc - volání. Fénixy 8 už tuto podporu mají, takže přidání LTE je pouze třešničkou na dortu. Sice to sníží výdrž, ale LTE bychom si zapínali jen při aktivitě. 

Další čtení: Bezdrátové dobíjení, EKG, USB-C, LTE či volání z hodinek: Funkce, které čekají na rozšíření do dalších modelů

Stále však není zaručeno, že se Fenixy 8 s podporou LTE dostanou na trh někdy v blízké době. Já však každopádně věřím, že Garmin jednou hodinky s plnou podporou LTE uvede. Přece jen, konkurence nespí. Je to jen otázkou času.

Luxusní MARQ 3 

Na podzim Garmin ukázal poslední přírůstek do řady MARQ 2 - a sice model z damaškové oceli. Jenže hodinky jako takové zůstaly stále stejné, máme tedy výbavu na úrovní Epixů z roku 2022 a k tomu ještě menší displej, jen 1,2". Jasně, klasické luxusní hodinky jsou spíše menší (do 45 mm) a dbá se především na design, ale pokud chcete mít MARQ jako sportovní náčiní, už by se hodil displej větší.

Nepřehlédněte: Nejdražší hodinky Garminu: Nový model MARQ 2 z damaškové oceli. Má to ale háček

Nová řada MARQ 3 tak bude reflektovat poslední vymoženosti řady Fénix 8, čili objeví se větší displej, nové uživatelské rozhraní a s tím i nové funkce, které se do MARQ 2 (stejně jako do Epixů) nedostanou. Můžeme počítat jako u všech novinek pro rok 2025 s lepší optikou (5., nebo rovnou 6. generace), těžko říct, zda tu bude i svítilna; MARQ je přece jen něco jiného než Fénix.

A já bych si tipnul i na displej microLED, přece jen model za 45-60 tisíc tento displej cenově absorbuje daleko snáze než Fénixy. Je možné, že Garmin čeká s uvedením řady MARQ 3 právě na dostupnost tohoto typu displeje. Následně by se pak microLED objevil také v řadě Fénix 8, což ukázaly loňské úniky.

Tip: Chystá Garmin další hodinky? V Connectu se objevily modely Fénix 8 Pro a Fénix 8 microLED

A co novinky pro cyklisty?

Pro mě celkem zásadní neznámou jsou nové cyklonavigace Edge 550 a Edge 850, a to z prostého důvodu - mají příliš malou baterii pro užraný transmisivní displej, který dostal model Edge 1050. Ten vydrží okolo 20-25 hodin bez zobrazení mapy a maličké Edge by tak zvládly ztěží deset hodin. Kdo chce krásný displej, pořídí si beztak E1050, už jen proto, aby si tu krásnou mapu užil na velkém displeji.

Pokud tedy dojde k nějaké aktualizaci těchto menších modelů, tak bych skoro počítal s tím, že jim zůstane transreflexní LCD s tím, že dojde k nepatrnému nárůstu velikost displeje. Ale je možné, že Garmin překvapí a fakt uvede svítivý displej i do těchto menších modelů. Pak bychom ale museli počítat s výrazně horší výdrží. Určitě by si ale i menší modely zasloužily hlasovou navigaci, která je fakt užitečná.

Upgrade by si mohl potkat také radar RTL 515, který má jednak starší typ nabíjení (microUSB), jednak v Evropské unii bude postupně zakazován prodej zadních světel, které blikají. Nově je tento zákaz ve Francii, už dříve byla tato světla zakázaná v Německu, kde se prodává upravený radar RTL 516.

Další podrobnosti: Konec blikajících světel a radarů? Po Německu přichází také Francie. Je ale skutečnost tak striktní?


Diskuse k článku (14)