Přehled modelů hodinek Fénix 7 a proč se cítím tak trochu v pasti

25.1.2022
Řada hodinek Fénix 7 má odlišně uspořádané jednotlivé modely než Fénix 6. Nabízí jiné kombinace solárního provedení, krycího safírového skla, vnitřní paměti i provedení lunety. To bohužel přináší určité potíže při výběru
Řada Fénix 7

Tři velikosti, tři provedení: základní, solární a safírové 


Nejprve se podívejme, jak je tomu u řady Fénix 6. Ta nabízí základní rozdělení na verzi Standard a Pro, kdy Pro má navíc mapy, Wi-Fi a hudbu. Platí to ale jen pro Fénix 6 a 6S, protože 6X se nabízí jen ve verzi Pro a tedy se všemi funkcemi. Fénix 6S se dá pořídit už za ceny okolo 9 990 Kč, Pro verze pak za 12 990 Kč. 

Všechny modely se pak nabízejí i ve verzi se solárním dobíjením, a to i verze 6/6S Standard. A jako poslední je tu pak model se safírovým sklem, ten je nabízen pouze ve verzi Pro, ovšem bez solárního nabíjení. U Fénix 6X má verze Pro Solar titanovou lunetu, což snižuje hmotnost a zvyšuje odolnost. U Fénix 6 pak je možné pořídit titanové provedení i v kombinaci se safírovým sklem.

Jak vidíte, možností je hodně a někdy je to trochu zmatené, protože Fénix 6X má jiná provedení než Fénix 6/6S. Nicméně v nabídce je celá řada možností a provedení a vybere si skoro každý. Kromě toho mají všechny mapové verze Pro vnitřní paměť 32 GB, takže v hodinkách jsou uloženy všechny mapy světa a nemusíte se rozhodovat, které tam mít a které ne. 

I přesto je v nabídce určitá nesvoboda. Když jsem si před dvěma lety vybíral, který model Fénix 6X si pořídit, skončil jsem u Fénix 6X Pro Solar, a to i přesto, že jsem o solární dobíjení neměl zájem. Důvodem byla titanová verze, která váží o výrazných 12 gramů méně – místo 66 g má tělo hodinek jen 54 g, a to je zásadní rozdíl. Jenže titanové provedení se nabízí jen se solárním dobíjením, takže jsem připlácel za něco, co v praxi takřka nevyužiju. 

Tip: Recenze hodinek Fénix 6X Pro Solar: To nejlepší, co můžete mít od Garminu na ruce (i na kole)

Sedmička zjednodušuje nabídku edicí

Fénix 7 oproti Fénix 6 zcela ruší standardní provedení bez map, k dispozici je pouze verze Pro, která má mapy, Wi-Fi a hudbu v základu. I když u map to tak zcela neplatí. Verze Pro a Pro Solar má totiž jen 16 GB paměti, zatímco provedení Sapphire 32 GB. Do 16GB verze se ale všechny světové mapy nevejdou, a tak Garmin přistoupil ke kompromisu. Tyto modely jsou prodávány bez map a vy si musíte vybrat, jaké mapy si do hodinek nahrajete. 

Například topo mapa Evropy má 11 GB, a když k tomu přidáte nějakou hudbu, je plno. Čili po koupi si přímo v hodinkách vyberete, co za mapy potřebujete (a jaké se vám vejdou) a ty si pak přes Wi-Fi stáhnete. Přináší to těžkosti ve chvíli, kdy cestujete často mezi regiony, například mezi USA a Evropou a musíte řešit, jaké mapy v hodinkách máte. U 32GB safírového modelu jste v klidu, stejně jako u všech Pro edicí Fénix 6.

A ještě jednu funkci mají safírové verze navíc: duální frekvenci u GPS, multiband. Ta zásadním způsobem zpřesňuje pozici v místech, kde je horší viditelnost na satelity. S nimi totiž hodinky mohou komunikovat na dvou různých frekvencích, takže když jedna frekvence má „potíže“, je možno použít tu druhou. 

Jaké tedy edice Fénix 7 nabízí?

  • Fénix 7/7S Pro se sklem Gorilla Glass – 16 990 Kč
  • Fénix 7/7S Pro Solar se sklem Power Glass – 19 490 Kč
  • Fénix 7/7S Pro Sapphire Solar se safírovým sklem a titanovou lunetou – 21 990 Kč
  • Fénix 7X Pro Solar se sklem Power Glass – 21 990 Kč
  • Fénix 7X Pro Sapphire Solar se safírovým sklem a titanovou lunetou – 24 990 Kč

Všechny modely mají polymerové tělo zpevněné uhlíkovými vlákny, nesafírové modely pak mají lunetu a dýnko z nerezové oceli. Safírové provedení je o něco lehčí díky titanu, například u Fénix 7X je to rozdíl 68 gramů vs. 61 gramů (tělo hodinek). Oproti Fénix 6/6S jsou hodinky Fénix 7/7S plus minus stejně těžké, model 7X je však těžší. Pro srovnání, Fénix 6X v titanovém provedení váží jen 54 gramů. To, že F7X jsou těžší, je pravděpodobně dáno integrovanou LED svítilnou.

Vyznejte se v kombinacích

A tady přichází problém. Jak už jsem psal výše, Fénix 6X jsem si pořídil ve verzi Solar jen proto, že má současně titanové provedení lunety a je lehčí o 12 gramů než provedení ocelové. Záměrně jsem se vyhnul safírovému sklu, které je sice odolnější, ale současně má více odlesků – a to je věc, kterou prostě na hodinkách nechci. Když jsem srovnával safír vs. Gorilla Glass, rozdíl byl markantní. Nehledě na to, že ani po skoro dvou letech nemám na krycím skle Gorilla Glass hodinek ani škrábanec, takže safír až tak neocením. 

Jenže pokud chci u řady Fénix 7 titanové provedení, pak musím volit nejvyšší provedení se solárním nabíjením a safírovým sklem. Ani jedno na hodinkách nepotřebuji a vlastně ani nechci. Stačila by mi základní verze, jenže tu Garmin pro jistotu nenabízí vůbec (!!!). A „střední“ verze Solar váží obludných 68 gramů bez řemínku a 96 gramů s řemínkem. Je to výrazný rozdíl oproti hodinkám, co mám teď – 54 gramů bez řemínku a 82 gramů s řemínkem. Jakoby nestačilo, že si musím povinně koupit dotykovou vrstvu, která už sama o sobě odlesky zhoršuje. 

Netýká se to ale jen Fénix 7X. Například základní modely Fénix 7 a 7S není možné pořídit s jinou barvou lunety než stříbrnou. Pokud chcete celočerné hodinky, je nutno si připlatit za verzi Solar. Obecně platí, že nejvíce barevných kombinací nabízí nejvyšší verze Sapphire Solar. Ale třeba Fénix 7S ve stříbrné v safíru pořídit nelze, tato barva je dostupná jen v základu. Zkrátka svoboda výběru je poněkud omezená.  

A teď babo raď

Dá se říct, že že cítím tak trochu v pasti. Pravdou je, že Fénix 7 nepřináší nic tak zásadního, co by mi stálo za upgrade. Oceňuji v podstatě jen výrazně delší výdrž, která je naprosto parádní. Ale i F6X vydrží dlouho – když jsem byl loni na pětidenním cyklovýletě v kempu, hodinky jsem vůbec nedobíjel, přitom každý den běžely 8–9 hodin s GPS. A nejen dlouhá výdrž je důvodem, proč mám 6X – tím hlavním je 1,4“ displej, který zobrazí až osm datových polí a mapa je na něm už celkem použitelná. 

Zkrátka Fénix 7 si chci pořídit v podstatě jen ze zvědavosti, kam se Garmin posunul za dva a půl roku. Vím, že si ty hodinky nakonec stejně koupím, a že to bude verze Sapphire Solar, ale nebude to úplně svobodné rozhodnutí. Zejména proto, že si fakt nechci pořizovat model s 16 GB paměti, to je dnes prostě málo. Mapy jsou stále větší a větší a nechci riskovat, že mi v budoucnu dojde místo.


A jak to dopadlo? Nejdříve jsem si pořídil safírový model Epix, abych vyzkoušel, jak se žije s displejem AMOLED. Následovaly hodinky Fénix 7 Pro Solar bez safíru a Fénix 7S Pro Sapphire Solar se safírem. Po vyzkoušení a testu jsem oboje Fénixy poslal dál a nechal si Epixy, i když jsem to původně vůbec neměl v plánu. Ostatně důvody a celou genezi jsem popsal ve svém dalším článku. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: