Běžecká tolerance určí, kolik můžete s aktuálním zatížením uběhnout týdně bez rizika únavy a zranění

22.7.2025
Tato rozšiřující metrika kombinuje jedna vaši krátkodobou zátěž, délku tréninků a počet uběhnutých kilometrů v závislosti na jejich náročnosti. Je rozdíl, zda běžíte v klidu po rovině, či náročný trail do kopce či z kopce
Běžecká toledrnce

Zatím tuto metriku mají hodinky Forerunner 970, časem se ukáže i ve Fénixech 8 nebo Venu X1


Nová metrika, kterou jsem tu na webu zatím opominul a zmínil ji krátce jen v recenzi hrudního pásu HRM-600, je Běžecká tolerance. Stejně jako u běžecké dynamiky či Ekonomiky behu nemám jak ji vyzkoušet na vlastní kůži, protože ze zdravotních důvodů neběhám (a nikdy mě to ani nebavilo), tak tu publikuju upravený text přímo od Garminu.

Nepřehlédněte: Nové sportovní a fitness funkce, které se objevily ve Forerunnerech 570 a 970. Časem přijdou i do dalších

Nicméně, kamarád obě tyto metriky testuje na Forerunnerech 970 a HRM-600, a to včetně závodů, čili velmi brzy tu najdete i nějaké praktické postřehy a zkušenosti. Zatím jsou tyto metriky dostupní pouze na zmíněných FR 970, ale v betaverzi se ukázaly také na Fénixech 8, Endurech 3 či Venu X1.

Další detaily: Recenze hrudního pásu HRM-600: Pokročilé možnosti párování, dobíjení, nové metriky a možnosti

Důležité je, že Běžecká tolerance nevyžaduje HRM-600, ale ani hrudní pás obecně. Je trochu škoda, že tuto funkci Garmin nezahrnul také do Forerunnerů 570, ale s tím nikdo nic neudělá.


Běžecká tolerance je nová funkce, která pomáhá rozpoznávat potenciálně rizikové tréninkové vzorce a předcházet jejich negativním důsledkům. Poskytuje klíčové informace, které vám umožní lépe pochopit, jak běhání ovlivňuje vaše tělo, zejména při zvyšování objemu kilometrů a jeho následném udržování.

Vliv zátěže a postup výpočtu

Při posuzování objemu tréninku je pro řadu běžců určujícím faktorem zpravidla počet uběhnutých kilometrů za týden. Tento přístup má však jednu nevýhodu – některé kilometry jsou pro tělo náročnější než jiné. Biomechanická zátěž, tedy vliv běhání na svaly, klouby a šlachy, se kumuluje krok za krokem. Tento vliv je ovlivněn řadou různých faktorů.

Hodinky proto využívají pokročilé nástroje, které umožňují analyzovat jednotlivé běžecké tréninky a změřit jejich celkový vliv na tělo. Systém sleduje klíčové faktory, jako je hmotnost, rychlost a intenzita, a kombinuje je s parametry dynamiky běhu, jako je kadence nebo doba kontaktu se zemí. Navíc posuzuje sklon stoupání nebo klesání při běhu do kopce a z kopce.

Pro získání relevantních dat systém analyzuje váš běh průběžně po celou dobu tréninku. Algoritmus odhaduje reakční síly působící na vaše tělo v okamžiku dopadu chodidla na zem. Vypočítaný vliv zátěže je následně vyjádřen jako ekvivalentní počet kilometrů. Tento postup umožňuje porovnávat náročnost různých běžeckých tréninků a poskytuje důležité informace pro efektivní plánování týdenních vzdálenostních cílů.

Při rychlém a náročném běhu působí na tělo větší reakční síly, což znamená, že tělo dostává mnohem větší zátěž než při pomalejším a jednodušším běhu. Segmenty chůze, které systém rozpozná během tréninku, mají ve srovnání se základním vytrvalostním během pouze poloviční vliv. Naopak rychlý běh z kopce může být až třikrát náročnější než běh po rovině.

Po dokončení aktivity si můžete prohlédnout graf vlivu zátěže přímo na zařízení nebo v aplikaci Connect a zjistit, jaký vliv měly jednotlivé segmenty trasy.

 

Krátkodobá zátěž a tolerance

Každý běžec ví, že efekt včerejšího běhu se přes noc jen tak nevypaří. Tělo potřebuje nějaký čas, než se svaly, šlachy a kosti z náročného výkonu zregenerují. Proto je důležité sledovat vliv jednotlivých tréninků, ale zároveň posuzovat i celkový obraz tréninkového procesu.

Abyste mohli správně určit odpovídající zátěž, je nezbytné pochopit svou aktuální situaci a posoudit ji v kontextu toho, co jste schopní zvládnout. Tím si stanovíte realistické výzvy, které vám ale nenaloží víc, než vaše tělo unese. Tento přístup vám zároveň umožní odpovědět na důležité otázky, jako například: Kolik ještě dnes nebo tento týden můžu uběhnout?

Krátkodobý vliv zátěže je vážený součet, který přesně odpovídá kumulativnímu a zbytkovému vlivu naposled zaznamenaných běžeckých tréninků. Jakmile přidáte nový běh, jeho vliv se okamžitě připočítá k aktuální hodnotě. Tento vliv však s časem postupně klesá.

Další podrobnosti: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Primární metrika Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

Tolerance odráží maximální krátkodobou zátěž, kterou je tělo schopné zvládnout na základě vaší běžecké historie. Tato hodnota je individuální a každý týden se upravuje na základě vědecké analýzy vaší aktuální a dlouhodobé běžecké historie.

Pokud vaše krátkodobá zátěž překročí vaši toleranci, vstupujete do varovné fáze. To neznamená, že musíte okamžitě přestat běhat, ale je to varování, abyste znovu posoudili svou aktuální situaci a byli opatrní. Časté překračování této hranice může naznačovat rizikový trénink, který zvyšuje pravděpodobnost zranění nebo vyhoření.

Jestliže se vaše krátkodobá zátěž akumuluje, například při náročnějším běhu nebo několika trénincích v krátkém časovém rozmezí, může být doporučena delší doba regenerace. To platí například pro dlouhé tréninky nebo vysoký počet běhů z kopce.

Obrazovka tréninkového týdne vám poskytuje historický přehled, který umožňuje sledovat vaše tréninkové vzorce. Zde také můžete vidět, jak se vaše běžecká tolerance mění z týdne na týden. Tréninky, které tělo pravidelně nutí k vyšším výkonům, mohou tuto toleranci postupně zvyšovat. Pokud však objem tréninků snížíte, běžecká tolerance může klesnout.

Mějte na paměti, že týdenní kumulativní zátěž zobrazená v grafu může mírně odlišovat od aktuální krátkodobé zátěže, protože ta je váženým výpočtem odpovídajícím aktuálnímu úsilí, které vaše tělo vyvíjí v daný den.

Předcházejte zranění

Běžecká tolerance poskytuje užitečné informace o vašich trénincích, upozorňuje na potenciálně rizikové tréninkové vzorce a nabízí vědecky podložené nástroje pro postupné navyšování objemu kilometrů. I když tato funkce přispívá k lepšímu pochopení tréninkové zátěže, nezaručuje stoprocentní ochranu před zraněními. Je důležité si uvědomit, že nemůže nahradit váš vlastní úsudek.

Zdravý přístup k běhání zahrnuje kombinaci využívání data, především, naslouchání vlastnímu tělu.


Diskuse k článku (13)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Řečnická otázka: když mě po takto doporučeném tréninku bude něco bolet nebo se dokonce zraním, tak můžu co? Leda ****. Garmin se z toho vyvlíkne tím, že je tam někde upozornění, že to nemusí být přesné. Takže další generátor náhodných čísel, který je dobrý akorát k tomu, aby nad ním mohli zdejší fanatici **** ****, ale aby opravili chyby, to ne!!!
Vaše jméno, přezdívka: 
Titanus

Mam namozeny lejtko a to jsem se držel metriky. Podame spolu trestni oznameni a dame to do televize?
Vaše jméno, přezdívka: 
Tomas

Venujem sa behu sú bežci co si strašne rýchlo navyšuju počet nabehanych km lebo sa cítia dobre ale neskôr dôjde k chronickému problému z preťaženia. Táto metrika ta drží pri zemi. Celkovo tréningy garmin nastavuje celkom rozumne a zohľadňuje aktuálnu a chronickú záťaž a pomer intenzity cca 80:20... Tak ako to odporúčajú najnovšie triatlonove zistenia
Vaše jméno, přezdívka: 
Giles

A tie ostatne metriky na hrm 600 vám fungujú?
Vaše jméno, přezdívka: 
Giles

Mam enduro 3 tolerancia funguje fajn zohľadnila históriu tréningov a z toho vychádza pri týždňovom počtu km.Trochu ma prekvapilo ze pri behu z kopca dáva väčší nárazový počet km aj keď pocitovo je to pre mňa ľahšie a pulzy sú nižšie ako po rovine. Ale čítal som si o tom a bez z mierneho kopca by mal byť namáhavejsi pre telo. Mam aj hrm 600 a už odbehanych dosť behov a neukazuje ani step loss v grafoch ani ekonomiku behu. Možno preto ze to je ešte len beta verzia nemá niekto skúsenosť? A ešte otázka v tréningu si už nemôžem manuálne spustiť test laktatu pri behu??? Na starších hodinkách mi to išlo teraz to tam nemám.
Vaše jméno, přezdívka: 
Giles


Zrovna na ten test laktátu jsem koukal a opravdu ve Fenixech 8 už není, stejně tak jako měření zátěže VST, což je škoda. Ta zátěž VST jde alespon udělat na navigacích, třeba Edge 840.
Vaše jméno, přezdívka: 
dejv

Pokud ti jde o měření VST kdykoliv během dne, doporučuju mySASY. Připojíš k aplikaci hruďák Garminu a 2min trvá test. Přehlednější výsledky a víe možností než u Garminu
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad

Během dne si lze udělat měření stresu a VST pomocí Snímku zdravotního stavu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

To sice ano, ale vyplivne mi ti nějaké 2 hodnoty v ms, které jako laik stejně na první dobrou nevím co znamenají a jestli ty hodnoty jsou ok nebo ne, kdežto v aplikaci zátěž VST jsem dostal skore od 0-100 a hodnotu v barevné škále a měl jsem zhruba představu, jak na tom v ten den jsem
Vaše jméno, přezdívka: 
dejv

Už více lidí sem psalo, že řízený laktátový tes při běhu zmizel. Někde jsem četl, že se LP určuje už jen automaticky - a mě se to tak na kole děje.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ten laktat som riesil aj ja akurat par dni dozadu. I2X mi zobrazovali moznost testu, nove FR 970 uz vsak nie. Pozeral som ofiko Garmin stranky a je to tam jasne napisane - novsie hodinky (na stranke maju aj ich zoznam) zistuju prah laktatu automaticky, ale je nutne odkliknut tuto moznost v ich nastaveniach. Mozem potvrdit, ze mi to fungovalo. Dal som jeden beh vo fitku, jeden von a tie hodnoty (tep a tempo) sa skutocne zobrazili v appke. Snad som trochu pomohol. :D
Vaše jméno, přezdívka: 
Roman

Tak tolerance dorazila do Venu X1. Drzel sem se toho a mam pekne namozeny lejtko. Tolerance totiz zrejme nepocita ze byste mohli k behu trikrat tydne po 3-5km v terenu pridat i silov cviceni. Takze radsi poslouchejte toho jejich virtualniho trenera, a umelou inteligenci. Tolerance rekneme treba ze mas 8km z 12, neznamena ze pujdes a napalis dalsi 4 km s tim ze cajk
Vaše jméno, přezdívka: 
Tomas

Vse je to jen pro běžce. Pokud k tomu děláte další sporty, tak to vůbec nezohledni
Vaše jméno, přezdívka: 
Pepa
Zpět na článek