Běžecká tolerance určí, kolik můžete s aktuálním zatížením uběhnout týdně bez rizika únavy a zranění

22.7.2025
Tato rozšiřující metrika kombinuje jedna vaši krátkodobou zátěž, délku tréninků a počet uběhnutých kilometrů v závislosti na jejich náročnosti. Je rozdíl, zda běžíte v klidu po rovině, či náročný trail do kopce či z kopce
Běžecká toledrnce

Zatím tuto metriku mají hodinky Forerunner 970, časem se ukáže i ve Fénixech 8 nebo Venu X1


Nová metrika, kterou jsem tu na webu zatím opominul a zmínil ji krátce jen v recenzi hrudního pásu HRM-600, je Běžecká tolerance. Stejně jako u běžecké dynamiky či Ekonomiky behu nemám jak ji vyzkoušet na vlastní kůži, protože ze zdravotních důvodů neběhám (a nikdy mě to ani nebavilo), tak tu publikuju upravený text přímo od Garminu.

Nepřehlédněte: Nové sportovní a fitness funkce, které se objevily ve Forerunnerech 570 a 970. Časem přijdou i do dalších

Nicméně, kamarád obě tyto metriky testuje na Forerunnerech 970 a HRM-600, a to včetně závodů, čili velmi brzy tu najdete i nějaké praktické postřehy a zkušenosti. Zatím jsou tyto metriky dostupní pouze na zmíněných FR 970, ale v betaverzi se ukázaly také na Fénixech 8, Endurech 3 či Venu X1.

Další detaily: Recenze hrudního pásu HRM-600: Pokročilé možnosti párování, dobíjení, nové metriky a možnosti

Důležité je, že Běžecká tolerance nevyžaduje HRM-600, ale ani hrudní pás obecně. Je trochu škoda, že tuto funkci Garmin nezahrnul také do Forerunnerů 570, ale s tím nikdo nic neudělá.


Běžecká tolerance je nová funkce, která pomáhá rozpoznávat potenciálně rizikové tréninkové vzorce a předcházet jejich negativním důsledkům. Poskytuje klíčové informace, které vám umožní lépe pochopit, jak běhání ovlivňuje vaše tělo, zejména při zvyšování objemu kilometrů a jeho následném udržování.

Vliv zátěže a postup výpočtu

Při posuzování objemu tréninku je pro řadu běžců určujícím faktorem zpravidla počet uběhnutých kilometrů za týden. Tento přístup má však jednu nevýhodu – některé kilometry jsou pro tělo náročnější než jiné. Biomechanická zátěž, tedy vliv běhání na svaly, klouby a šlachy, se kumuluje krok za krokem. Tento vliv je ovlivněn řadou různých faktorů.

Hodinky proto využívají pokročilé nástroje, které umožňují analyzovat jednotlivé běžecké tréninky a změřit jejich celkový vliv na tělo. Systém sleduje klíčové faktory, jako je hmotnost, rychlost a intenzita, a kombinuje je s parametry dynamiky běhu, jako je kadence nebo doba kontaktu se zemí. Navíc posuzuje sklon stoupání nebo klesání při běhu do kopce a z kopce.

Pro získání relevantních dat systém analyzuje váš běh průběžně po celou dobu tréninku. Algoritmus odhaduje reakční síly působící na vaše tělo v okamžiku dopadu chodidla na zem. Vypočítaný vliv zátěže je následně vyjádřen jako ekvivalentní počet kilometrů. Tento postup umožňuje porovnávat náročnost různých běžeckých tréninků a poskytuje důležité informace pro efektivní plánování týdenních vzdálenostních cílů.

Při rychlém a náročném běhu působí na tělo větší reakční síly, což znamená, že tělo dostává mnohem větší zátěž než při pomalejším a jednodušším běhu. Segmenty chůze, které systém rozpozná během tréninku, mají ve srovnání se základním vytrvalostním během pouze poloviční vliv. Naopak rychlý běh z kopce může být až třikrát náročnější než běh po rovině.

Po dokončení aktivity si můžete prohlédnout graf vlivu zátěže přímo na zařízení nebo v aplikaci Connect a zjistit, jaký vliv měly jednotlivé segmenty trasy.

 

Krátkodobá zátěž a tolerance

Každý běžec ví, že efekt včerejšího běhu se přes noc jen tak nevypaří. Tělo potřebuje nějaký čas, než se svaly, šlachy a kosti z náročného výkonu zregenerují. Proto je důležité sledovat vliv jednotlivých tréninků, ale zároveň posuzovat i celkový obraz tréninkového procesu.

Abyste mohli správně určit odpovídající zátěž, je nezbytné pochopit svou aktuální situaci a posoudit ji v kontextu toho, co jste schopní zvládnout. Tím si stanovíte realistické výzvy, které vám ale nenaloží víc, než vaše tělo unese. Tento přístup vám zároveň umožní odpovědět na důležité otázky, jako například: Kolik ještě dnes nebo tento týden můžu uběhnout?

Krátkodobý vliv zátěže je vážený součet, který přesně odpovídá kumulativnímu a zbytkovému vlivu naposled zaznamenaných běžeckých tréninků. Jakmile přidáte nový běh, jeho vliv se okamžitě připočítá k aktuální hodnotě. Tento vliv však s časem postupně klesá.

Další podrobnosti: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Primární metrika Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

Tolerance odráží maximální krátkodobou zátěž, kterou je tělo schopné zvládnout na základě vaší běžecké historie. Tato hodnota je individuální a každý týden se upravuje na základě vědecké analýzy vaší aktuální a dlouhodobé běžecké historie.

Pokud vaše krátkodobá zátěž překročí vaši toleranci, vstupujete do varovné fáze. To neznamená, že musíte okamžitě přestat běhat, ale je to varování, abyste znovu posoudili svou aktuální situaci a byli opatrní. Časté překračování této hranice může naznačovat rizikový trénink, který zvyšuje pravděpodobnost zranění nebo vyhoření.

Jestliže se vaše krátkodobá zátěž akumuluje, například při náročnějším běhu nebo několika trénincích v krátkém časovém rozmezí, může být doporučena delší doba regenerace. To platí například pro dlouhé tréninky nebo vysoký počet běhů z kopce.

Obrazovka tréninkového týdne vám poskytuje historický přehled, který umožňuje sledovat vaše tréninkové vzorce. Zde také můžete vidět, jak se vaše běžecká tolerance mění z týdne na týden. Tréninky, které tělo pravidelně nutí k vyšším výkonům, mohou tuto toleranci postupně zvyšovat. Pokud však objem tréninků snížíte, běžecká tolerance může klesnout.

Mějte na paměti, že týdenní kumulativní zátěž zobrazená v grafu může mírně odlišovat od aktuální krátkodobé zátěže, protože ta je váženým výpočtem odpovídajícím aktuálnímu úsilí, které vaše tělo vyvíjí v daný den.

Předcházejte zranění

Běžecká tolerance poskytuje užitečné informace o vašich trénincích, upozorňuje na potenciálně rizikové tréninkové vzorce a nabízí vědecky podložené nástroje pro postupné navyšování objemu kilometrů. I když tato funkce přispívá k lepšímu pochopení tréninkové zátěže, nezaručuje stoprocentní ochranu před zraněními. Je důležité si uvědomit, že nemůže nahradit váš vlastní úsudek.

Zdravý přístup k běhání zahrnuje kombinaci využívání data, především, naslouchání vlastnímu tělu.


Diskuse k článku (12)