Zápisky bloggera (23): Budou mít všechny nové Forerunnery už jen AMOLED? Vše tomu nasvědčuje

19.4.2024
Uvedením zcela nového modelu s displejem AMOLED do řady hodinek Forerunner ukázal Garmin jasně, jak si představuje budoucnost běžeckých hodinek. A pro displej MIP tu zjevně už není místo
Forerunner 265

Za poslední rok Garmin uvedl celkem pět nových modelů běžeckých a fitness hodinek s AMOLED - a naopak, modely s displejem MIP utlumuje


Na Silvestra jsem spekuloval, že by Garmin teoreticky mohl uvést nové Forerunnery s displejem AMOLED, který bude zapadat mezi modely 265 a 965. S tím, jak skončila řada FR 745, že by se objevil model, který by se vešel mezi stávající Forerunnery.

Nepřehlédněte: Věštění z křišťálové koule: Budoucnost displejů MIP je ohrožena. Svěží vítr vane ze země AMOLED

Nová řada FR 165

Místo toho ale Garmin uvedl - a podle mě logicky - novou řadu Forerunner 165, která je v podstatě stejná jako Vívoactive 5, ale s tlačítky a s barometrem. Jinak si jsou tyto hodinky podobné jako vejce vejci. Skoro stejná velikost (42 vs. 43 mm), displeje AMOLED 1,2", takřka shodná hmotnost i výdrž. 

Nepřehlédněte recenzi hodinek Forerunner 165:

Zatímco VA5 jsou ořezaným modelem Venu 3, FR 165 lze označit jako ořezané FR 265. A je tu ještě jedna podobnost: Jak Venu 3, tak FR 265 jsou nabízené ve dvou velikostech, zatímco Vívoactive 5 a FR 165 jen v jediné, univerzální. Pro mě jsou ale oba tyto modely na běžné nošení ale malé, raději bych to opět viděl dvě velikost. Ale Garmin asi ví, proč to dělá...

Čtěte dále: Recenze hodinek Vívoactive 5

Dostatečná výdrž

Jednu věc z uvedení FR 165 lze ale vyčíst - Garmin téměř s jistotou ukončí řadu Forerunnery s MIP displejem. FR 255 a 955, stejně jako FR 55, budou (dle mého skromného názoru) posledními hodinkami s tímto displejem. Ten má sice výhodu v úspornosti, ale už hodinky FR 165, 265 a 965 ukazují, že AMOLED na tom není až tak špatně a že týden s běžnými aktivitami vydrží.

Já jsem sice schopen všechny tyto hodinky „zničit“ daleko dříve, ale to jen proto, že jezdím primárně na kole a naprostá většina mých aktivit je delší než dvě hodiny. A když si dám týdně deset až patnáct hodin na kole, je jasné, že takové hodinky týden prostě nevydrží. Ale pro tyhle účely používám primárně Edge, takže pak mi FR 965 zvládnou klidně i 10-14 dnů. 

Čtěte dále: Hodinky s displejem AMOLED: 6 tipů, jak maximálně šetřit energii při aktivitě, ať už s GPS nebo indoor

 

 

Ovšem Forerunnery si primárně nekupují cyklisté, ale běžci. A podle toho, co jsem vypozoroval z aktivit mých přátel, jedná se zpravidla o běhy do hodiny, a navíc ne každý den. Čili s výdrží i nejslabšího modelu FR 165 je to fakt v pohodě; a na ultramaratony jsou tu Epixy 51 Pro mm nebo Fénixy. Nebo FR 955, dokud jsou ještě v nabídce. 

Forerunnery už jen s AMOLED

Důvod, proč Garmin postupně přechází na AMOLED, je prostý - ten displej je prostě parádní. Krásný kontrast, super barvy, perfektní čitelnost - kromě jedné výjimky, a tou je přímé slunce. A navíc tu není solární vrstva, která obecně vlastnosti displeje zhoršuje, zejména snižuje kontrast a zvyšuje odlesky. 

Ano, hodinky s AMOLED mají problém na kole, když jsou umístěné na řídítkách kola - v režimu nízkého jasu nejsou v za jasného počasí moc vidět (resp. skoro vůbec), a je nutné je probouzet dotykem či tlačítkem. Jenže majitelé Forerunnerů především běhají, chodí či dělají další aktivity, kdy mají hodinky na ruce, a tak to nemusí řešit. A gesto, které zvýší jas, funguje spolehlivě.

Nepřehlédněte: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

Ucelená nabídka Forerunnerů

To, že Garmin zařízne modely FR 255 a 955, je celkem jasné už jen z číslování: kdyby tomu tak nebylo, uvedl by hodinky FR 265 a 965 do jiné číselné řady, třeba jako náhradu za FR 645 a 745. Ale to neudělal. Navíc neuvedl levné Forerunnery 155 s MIP, ale jen FR 165 s AMOLED. A pokud se někdy ukáže náhrada za FR 55, aby byl v nabídce i ultra levný běžecký model, pak to bude s největší pravděpodobností Forerunner 65 s AMOLED (tomuto modelu se hodlám ještě věnovat později).

A pak bude nabídka Forerunnerů ucelená. Tedy jeden model mi tu ještě chybí, a náhrada za Forerunnery 745 - něco jako FR 765, což by byly hodinky stejné jako FR 965, ale bez map a případně jedné dvou dalších pokročilých metrik. A ty by se vešly mezi FR 265 a 965, a to s koncovou doporučenou cenovkou na úrovni 13 990 Kč. 

No, uvídíme. Letošní rok ukáže, jestli Garmin opravdu zařízne MIP displeje v řadě Forerunner - a vše nasvědčuje tomu, že se to stane. 


Diskuse k článku (25)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Je lepší vzít novou 165 nebo 255? Přijde mě ta 165 hodně malá na chlapa. 255 je za stejné peníze. Ano, displej není plný barev, ale.. Děkuju
Vaše jméno, přezdívka: 
Honza

Za mě FR 255. Mám teď oboje hodinky na ruce a připravuju srovnání. Během dneška/zítřka pak vyjde recenze na FR 165.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Super. Moc děkuju.
Vaše jméno, přezdívka: 
Honza

Pokud bude jen Amoled, končím s Garminem :D
Vaše jméno, přezdívka: 
Češi

To nás v nejbližších letech určitě nečeká, alespoň ne v řadě Fénix a Instinct.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


To je škoda. Pokud bude jen Amoled, končím s Garminem
Vaše jméno, přezdívka: 
Mira

No nevím, hodinky s AMOLED bych si fakt nekoupil. Ale věřím, že řada Fénix nezanikne, takže místo Forerunnerů budou moje příští hodinky asi Fénixy :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Jerry

Já bych si zase fakt nekoupil hodinky za dvacet s displejem z pravěku
Vaše jméno, přezdívka: 
Mira

A přitom je barevný MIP přibližně stejně stará technologie jako barevný AMOLED (+- rok). Neplést a jinými transreflexy.
Vaše jméno, přezdívka: 
Karell

MIP sice není starý, ale je to v podstatě evoluce klasického LCD.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Třeba pro řadu Instinct je MIP ideální. Nicméně musím říct, že pro cyklistku raději displej z pravěku, než displej, co není vidět na slunci (v režimu nízkého jasu).
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Spouta zdroju tvrdi opak, ze bude pristi generace bude posledni generace Fenixu. Takze asi ano, pristi jeste mohou byt Fenix, pak uz pravdepodobne ne.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Některé předpovědi mi přijdou dost na vodě. Už jsem četl i předpověď, že Fenix 8 bude mít AMOLED. Aniž bych se chtěl hádat, který displej je lepší, při existenci řady Epix to nedává moc smysl. Vtipné je, že tentýž autor psal i článek o Epix 3… Takže doufám, že konec řady Fenix je kachna, ačkoli to zní realističtěji.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Fenix je Fenix a Epix je Epix - imho budou udržovat dvě řady, Fénix je strašně silná značka, která má svoje konzervativní uživatele. u FR to ale neplatí, tam si navíc konec MIP dokážu představit úplně v pohodě.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Navíc uživatelé Forerunnerů mají možnost si připlatit za Fénix, a za to se asi Garmin zlobit nebude…
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Od pristiho roku se snad zacnou montovat microLED displeje do prvnich hodinek, ktery jsou uspornejsi nez amoled a jiz nemaji nevyhody amoled displeju. Jestlize nezarizne amoled mip displeje, tak microLED jiz definitivne ano.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Apple bude mít microLED někdy v 2026, co jsem četl, příští rok ještě ne. Takže zatím to na úplný konec MIP nevypadá. AMOLED je fajn, ale potřebuje dvě vylepšení - jas a spotřeba; tedy ani ne tak ten jas, v maximu hodinky svítí dost, ale spíš zefektivnit užranost, která je aktuálně dost velká.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Tak zrovna ted jsem cetl, ze to neni pravda, ze Apple bude mit microLED az ve 2026. Prvni chytre hodiny s microLED displejem by snad mely byt uz do dvou mesicu od firmy Tag Heuer a AWU3 od Apple pristi rok: https://the5krunner.com/2024/03/02/apples-microled-will-go-ahead-first-microled-to-hit-the-market-in-months-from-a-different-watch-company/
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

Tak to jsem zvědav... ale i tak, pro mě je zajímavé, až s tím přijde Garmin. Ale co jsem četl na webu, který se microLED věnuje, tak nás čeká ještě několik let vývoje, než to bude fakt k něčemu. Není nutný být za každou cenu první, ale přijít s tím ve chvíli, kdy to dává smysl.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Vsak ono tak tak vychazi, jeste to "stihne" s MIP displejem posledni rada Fenixu:-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Zkoušel jsem hledat něco k microLED. Asi to bude efektivnější a méně se vypalovat. Nicméně Apple prý svoji snahu o μLED hodinky odpískal, že je to prý za ty prachy malý přínos. Ano, u Garminu to může být jiné, tam u AMOLED hodinek bude displej tvořit procentuálně větší část spotřeby, takže by to mělo větší dopad na výdrž, ale ani tak od toho nečekám zázraky.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Jestli se technologicky ukážou LED dispeje jako solidní náhrada za MIP, tak proč ne. Ale třeba na kole je zatím AMOLED pasé. S hodinkama jako FR 965 nebo Epix jezdím na kole jen tehdy, když potřebuju něco otestovat, jinak beru Edge 1040 nebo F7X.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

V kombinaci se solárem může být μLED zajímavé, protože tam čekám řádově větší účinnost než u solárů na transflektivních displejích. U transek je potřeba toho světla vzít co nejméně, protože o to horší bude viditelnost bez podsvícení. U μLED samotné subpixelů zabírají minimální část plochy, četl jsem zmínku o 50 μm a zmenšování na 10 μm. I při 50μm mi vychází, že samotné subpixelů budou zabírat zlomky promile plochy displeje, takže prostoru pro solár bude dost. Na silném Slunci tak sice bude potřeba zvýšit jas, ale zároveň se zvýší přísun energie přes solár. Pokud se μLED nebude moc vypalovat (prý je to výrazně menší problém než u AMOLED, nicméně neviděl jsem konkrétní čísla), může to být použitelné i jako always-on na přímém Slunci. Ještě bych transflektivní displeje nepohřbíval, ale jsem zvědavý…
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Oprava: těch 50 μm je moc a asi by to ani nestačilo na udržení současného rozlišení Epix Pro 42mm, ale 10 μm by oproti 50 μm znamenalo 25× menší plochu. Potom to asi nebudou zlomky promile, ale jednotky procent, ale oproti 10% záchytu je to stále násobně více.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Jestli se ukážou i hodinky Forerunner 65, tak to by byla paráda. S cenovkou okolo 4 990 korun ideál pro moje kluky - ti nepotřebují žádné metriky, jen zaznamenat trasu a hlídat tepovku.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr
Zpět na článek