Zápisky bloggera (23): Budou mít všechny nové Forerunnery už jen AMOLED? Vše tomu nasvědčuje

19.4.2024
Uvedením zcela nového modelu s displejem AMOLED do řady hodinek Forerunner ukázal Garmin jasně, jak si představuje budoucnost běžeckých hodinek. A pro displej MIP tu zjevně už není místo
Forerunner 265

Za poslední rok Garmin uvedl celkem pět nových modelů běžeckých a fitness hodinek s AMOLED - a naopak, modely s displejem MIP utlumuje


Na Silvestra jsem spekuloval, že by Garmin teoreticky mohl uvést nové Forerunnery s displejem AMOLED, který bude zapadat mezi modely 265 a 965. S tím, jak skončila řada FR 745, že by se objevil model, který by se vešel mezi stávající Forerunnery.

Nepřehlédněte: Věštění z křišťálové koule: Budoucnost displejů MIP je ohrožena. Svěží vítr vane ze země AMOLED

Nová řada FR 165

Místo toho ale Garmin uvedl - a podle mě logicky - novou řadu Forerunner 165, která je v podstatě stejná jako Vívoactive 5, ale s tlačítky a s barometrem. Jinak si jsou tyto hodinky podobné jako vejce vejci. Skoro stejná velikost (42 vs. 43 mm), displeje AMOLED 1,2", takřka shodná hmotnost i výdrž. 

Nepřehlédněte recenzi hodinek Forerunner 165:

Zatímco VA5 jsou ořezaným modelem Venu 3, FR 165 lze označit jako ořezané FR 265. A je tu ještě jedna podobnost: Jak Venu 3, tak FR 265 jsou nabízené ve dvou velikostech, zatímco Vívoactive 5 a FR 165 jen v jediné, univerzální. Pro mě jsou ale oba tyto modely na běžné nošení ale malé, raději bych to opět viděl dvě velikost. Ale Garmin asi ví, proč to dělá...

Čtěte dále: Recenze hodinek Vívoactive 5

Dostatečná výdrž

Jednu věc z uvedení FR 165 lze ale vyčíst - Garmin téměř s jistotou ukončí řadu Forerunnery s MIP displejem. FR 255 a 955, stejně jako FR 55, budou (dle mého skromného názoru) posledními hodinkami s tímto displejem. Ten má sice výhodu v úspornosti, ale už hodinky FR 165, 265 a 965 ukazují, že AMOLED na tom není až tak špatně a že týden s běžnými aktivitami vydrží.

Já jsem sice schopen všechny tyto hodinky „zničit“ daleko dříve, ale to jen proto, že jezdím primárně na kole a naprostá většina mých aktivit je delší než dvě hodiny. A když si dám týdně deset až patnáct hodin na kole, je jasné, že takové hodinky týden prostě nevydrží. Ale pro tyhle účely používám primárně Edge, takže pak mi FR 965 zvládnou klidně i 10-14 dnů. 

Čtěte dále: Hodinky s displejem AMOLED: 6 tipů, jak maximálně šetřit energii při aktivitě, ať už s GPS nebo indoor

 

 

Ovšem Forerunnery si primárně nekupují cyklisté, ale běžci. A podle toho, co jsem vypozoroval z aktivit mých přátel, jedná se zpravidla o běhy do hodiny, a navíc ne každý den. Čili s výdrží i nejslabšího modelu FR 165 je to fakt v pohodě; a na ultramaratony jsou tu Epixy 51 Pro mm nebo Fénixy. Nebo FR 955, dokud jsou ještě v nabídce. 

Forerunnery už jen s AMOLED

Důvod, proč Garmin postupně přechází na AMOLED, je prostý - ten displej je prostě parádní. Krásný kontrast, super barvy, perfektní čitelnost - kromě jedné výjimky, a tou je přímé slunce. A navíc tu není solární vrstva, která obecně vlastnosti displeje zhoršuje, zejména snižuje kontrast a zvyšuje odlesky. 

Ano, hodinky s AMOLED mají problém na kole, když jsou umístěné na řídítkách kola - v režimu nízkého jasu nejsou v za jasného počasí moc vidět (resp. skoro vůbec), a je nutné je probouzet dotykem či tlačítkem. Jenže majitelé Forerunnerů především běhají, chodí či dělají další aktivity, kdy mají hodinky na ruce, a tak to nemusí řešit. A gesto, které zvýší jas, funguje spolehlivě.

Nepřehlédněte: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

Ucelená nabídka Forerunnerů

To, že Garmin zařízne modely FR 255 a 955, je celkem jasné už jen z číslování: kdyby tomu tak nebylo, uvedl by hodinky FR 265 a 965 do jiné číselné řady, třeba jako náhradu za FR 645 a 745. Ale to neudělal. Navíc neuvedl levné Forerunnery 155 s MIP, ale jen FR 165 s AMOLED. A pokud se někdy ukáže náhrada za FR 55, aby byl v nabídce i ultra levný běžecký model, pak to bude s největší pravděpodobností Forerunner 65 s AMOLED (tomuto modelu se hodlám ještě věnovat později).

A pak bude nabídka Forerunnerů ucelená. Tedy jeden model mi tu ještě chybí, a náhrada za Forerunnery 745 - něco jako FR 765, což by byly hodinky stejné jako FR 965, ale bez map a případně jedné dvou dalších pokročilých metrik. A ty by se vešly mezi FR 265 a 965, a to s koncovou doporučenou cenovkou na úrovni 13 990 Kč. 

No, uvídíme. Letošní rok ukáže, jestli Garmin opravdu zařízne MIP displeje v řadě Forerunner - a vše nasvědčuje tomu, že se to stane. 


Diskuse k článku (25)