Zkušenosti: Nové produkty Garminu měří stres po celý den

4.9.2017
Během nošení náramku Vívosmart jsem si mohl vyzkoušet, jak funguje celodenní měření stresu. Jde o funkci, kterou má i náramek Vívosport, hodinky Vívoactive 3 a kterou dostane i Fénix 5 a Forerunner 935
Podrobnosti o denním stresu

Mobilní aplikace dokáže vyhodnotit váše denní stres a ukázat řadu podrobností


Neustálé vyhodnocování vašeho stresu vám pomůže lépe plánovat vaše tréninky. Čím nižšího skóre dosáhnete, tím ve větší pohodě jste a tím lépe by se vám mělo trénovat. Z naměřeného tepu a jeho odchylek hodinky určí, zda byste si neměli dát pauzu a zklidnit. K tomu jsou zde dechová relaxační cvičení – postupujete podle instrukcí a zhluboka dýcháte, zadržujete dech apod. 

Tip: Jak Garmin na hodinkách měří úroveň stresu

Měří se neustále

Oproti dřívějšku se stres neměří jen na vyžádání. Například u FR 935, Fénix 5 nebo FR 735 XT je k dispozici aplikace, která měří skóre stresu po dobu tří minut a pouze s hrudním pásem. U Vívosmart 3 se stres měří na pozadí, neustále, po celý den. Když se tak podíváte na doplněk stresu, vidíte hned svoje skóre. 

To ale platí jen v případech, že jste relativně v klidu – sedíte u pracovního stolu nebo sledujete televizi. Když jste příliš aktivní, například uklízíte byt, běháte nebo jezdíte na kole, stres se neměří – v takovém případě se vám náramek napíše, že jste příliš aktivní a že se musíte nejprve zklidnit. Pak teprve doplněk začne skóre stresu měřit – trvá to 30 sekund. Následně se dozvíte, jak jste na tom. 

Zhluboka dýchat

Jste-li ve vysokém stresu, a tedy je vaše skóre někde nad šedesátkou, můžete si spustit dechová cvičení, která by vás měla zklidnit. Posunem nahoru se objeví menu Relax Timer, kde si nastavíte, jak dlouho chcete relaxovat a poklepáním spustíte samotné cvičení. Poklepáním jej zase můžete kdykoliv ukončit.

Svůj celodenní stres si můžete prohlédnout na samostatné stránce deníku Connect či na webu v sekci Denní shrnutí. Uvidíte, kolik času jste odpočívali, jak dlouho trvalo vaše nízké přetížení, střední stres či vysoké přetížení. Vysoké a střední přetížení zpravidla odpovídá fyzickým aktivitám – ostatně to je na webu vidět v pravé sekci; ten den jsem ujel 55 km na kole, čemuž míra stresu odpovídá (více než dvě hodiny aktivity).