Život bloggera (56): Nové hodinky mají tak jasný displej AMOLED, že na slunci dohání MIP. Je čas na změnu
Hlavní záložky
Svoje první hodinky Garminu jsem testoval někdy v roce 2014, byly to Forerunnery 920 XT, pak přišly Fénixy 3, Vívoactivy, Forerunnery 935 atd. Všechno hodinky s s transreflexním displejem MIP a parádní čitelností na slunci a venku obecně. Naopak ráno, v šeru, večer byla čitelnost horší, ale tehdy nebyla jiná možnost, a tak se to nijak neřešilo.
Nepřehlédněte: Transreflexní displej MIP: Výhody, nevýhody, technologie v pozadí, solární dobíjení. Přehled hodinek
V závěru 2021 jsem si koupil svoje první hodinky s AMOLED od Garminu, Venu 2. Nic pro mě. Displej super v interiéru, ale venku to byla celkem bída. Žena Venu 2S používá doteď a na slunci nevidí lautr nic, a když si zvedne jas, tak zase hodinky doslova pálí do očí navečer doma. Epixy už byly lepší, jejich světelný management funguje lépe, ale stále příliš nízký maximální jas na slunci.
MIP je skvělý na slunci
Můj zásadní „problém“ jest moje hlavní aktivita: cyklistika. Když hodinky testuju, mám je na 99 % na řídítkách kola, tedy pokud nemám důvod je mít na ruce. Což mám jen tehdy, když zkouším optický snímač, nebo když si doma zapomenu hruďák. Potřebuju je mít na očích, ať už kvůli navigaci, sledování tepovky, zátěže apod.
Další podrobnosti: Sedm zásadních důvodů, proč mít při jízdě hodinky na řídítkách kola. A jeden, proč na ruce
Když netestuju hodinky, což se stává málokdy, jezdím primárně s Edge 1050 nebo Edge 1040, podle situace. V létě volím spíše Edge 1040, po zbytek roku Edge 1050. Předtím jsem měl Edge 1030 a ještě předtím Edge 705. Jsem prostě zvyklý na to mít data a mapu na očích. A to samé požaduju od hodinek.
Tip: Hlasová navigace na Edge 1050: Hodně návyková funkce. Praktické zkušenosti
S hodinkami MIP není problém, ty nemají něco jako gesto, režim nízkého jasu apod. Prostě čím více venku svítí, tím lépe jsou vidět. Problém mají navečer či nad ránem, ale většinou času na ně vidím v pohodě. Se safírem horší, ten snižuje kontrast a zhoršuje odlesky, ale stále se to dá. V tomto ohledu jsou parádní Fénixy 6X nebo Forerunnery 955 s Gorilla Glass. A samozřejmě Instincty 3S, ale ty nemají mapy.
Tip: Hodinky Forerunner 955: Klasika, na kterou budeme jednou vzpomínat. Postřehy, pocity, zkušenosti
Nový AMOLED přebírá vládu
Když jsou hodinky na ruce, při chůzi, při běhu či v posilovně, je AMOLED úplně v pohodě, prostě se gestem zjasní a hotovo. Rukou si navíc nastavíte optimální úhel, aby se nic nelesklo a do displeje nepralo slunce. Jenže na kole to prostě nejde, musím furt displej zapínat tlačítkem nebo dotykem. A to nemám rád.
Ovšem pak se objevily Forerunnery 970 a ty zcela změnily pravidla hry. Jas displeje je natolik parádní, že i v režimu bludička je mapa vidět na slunci, o datech ani nemluvě. Bez problému můžu používat hodinky na řídítkách s tím, že jas už není problém. Tím je bohužel safír (jak já bych si přál Gorillu), který se tu a tam nepříjemně leskne, ale díky vyššímu jasu už displej odlesky lépe přerazí než dříve.
A kdykoliv nejsem na poledním slunci, ale slunce svítí z úhlu, ráno, dopoledne, odpoledne, večer, už jsou Forerunnery 970 (a samozřejmě také Venu X1) naprosto parádní. Testoval jsem vedle FR 970 hodinky Enduro 3 (safír) a FR 955 (Gorilla DX) a zejména Endura 3 jsou na tom kromě poledního slunce zkrátka hůře.
Forerunnerům 955 nahrává sklo GG DX, takže hodinky jsou v tomto ohledu lepší než E3, nicméně je to už výběhový model a Garmin má nyní všechny mapové hodinky s MIP už jen se safírem, takže můžu jen zamáčknout slzu v oku. A druhou, když si vzpomenu na Fénixy 6X Pro Solar, které při venkovních aktivitách byly (a stále jsou) nepřekonatelné.
Nepřehlédněte: Hodinky Forerunner 955: Klasika, na kterou budeme jednou vzpomínat. Postřehy, pocity, zkušenosti
Jasný displej ale znamená nižší výdrž
Podrrženo a sečteno, hodinky s jasným AMOLED jako FR 970 nebo Venu X1 se mi používají lépe než starší modely a už nemusím řešit venkovní aktivity na řídítkách kola. Jsou lepší v mnoha ohledech než hodinky s MIP, mají hezčí a přehlednější prostředí a celkově nabídnou i lepší uživatelský zážitek. Forerunnery 970 jsou pro mě u Garminu nyní hodinky numero uno.
Jedinou a pro někoho zásadní nevýhodou je výdrž. Ta je prostě nízká, pokud porovnávám s modely MIP. Forerunnery 970 v mém zatížení dají 4-5 dnů, Venu X1 okolo dvou tří dnů. Garmin zatím nenabízí Fénixy 8 51 mm s vyšším maximálním jasem jako mají FR 570/970 a VX1, takže pokud potřebujete delší výdrž a současně displej, který je dobře vidět na slunci, je zatím stále lepší volit MIP.
A tam je výdrž baterie úplně někde jinde. Fénixy 8 Solar 47 mm mi vydržely okolo osmi dnů, tedy dvojnásobek FR 970, Endura 3 pak 15 dnů; F8 Solar 51 mm jsou někde mezi (cca 12 dnů). A to už musí uspokojit každého. Jenže už to nejsou tenké, lehké a prudce nositelné hodinky, ale cibule cibulovité. Takže něco za něco. Když si dám na ruku místo VX1 hodinky Enduro 3, tak je to prvních pár minut naprostý šok.
Čili ve chvíli, kdy se tu objeví microLED, který bude mít jas alespoň 2 000 nitů a současně lepší výdrž než AMOLED, jak všichni doufáme, bude to paráda. Displej MIP pak zůstane opravdu jen v endurance řadách jako Tactix, Enduro a Instinct, kde je výdrž důležitější než zážitkový displej.
Tip: Hodinky s displejem microLED: Výhody a nevýhody oproti AMOLED a MIP. Technologie a srovnání
Diskuse k článku (10)