Nové studie ukazují: Ženy si mohou cvičením prodloužit život výrazněji než muži. Proč?

9.4.2024
Ať už se jedná o intenzivní aktivitu nebo budování svalů, ženy mají větší naději na prodloužení života, i když vykonávají přibližně polovinu cvičení než muži
Když ženy cvičí

Zatímco ženám stačí cvičit méně, aby si prodloužily život, muži více


Je prokázáno, že cvičení pomáhá žít déle a zdravěji. Nová studie, o níž se zmiňuje Washington Post, naznačuje, že ženy mohou potřebovat méně cvičení, aby si prodloužily život ve stejné míře jako muži. Částečně to může být kvůli rozdílům ve velikosti, svalové hmotě a celkové tělesné hmotě.

Tip: Nestačí jen běhat nebo jezdit na kole. Trénink není kompletní bez posilování

Fakta

Pro muže je vrcholem 300 minut středně intenzivního až intenzivního cvičení týdně. Když muži cvičili tolik, měli celkově o 18 % nižší riziko úmrtí než neaktivní muži. Ženám přitom stačí cvičit 140 minut týdně, aby se riziko úmrtí snížilo o 18 procent. Pokud ženy cvičí 300 minut týdně, snižují riziko úmrtí o 24 procent.

Muži nejvíce svědčilo, pokud se třikrát týdně věnovali aktivitě posilující svaly, ve srovnání se ženami, kterým přineslo stejný efekt jedno posilování svalů týdně.

V USA dosahuje doporučené fyzické aktivity v rozsahu alespoň 150 až 300 minut aerobního cvičení střední intenzity a dvou aktivit na posílení svalů týdně jen asi čtvrtina dospělých, přičemž muži ve všech věkových skupinách splňují doporučení častěji než ženy.

„Fyzická aktivita jednoznačně ovlivňuje délku života,“ uvedla Martha Gulatiová, ředitelka preventivní kardiologie ve Smidtově kardiologickém institutu v Cedars-Sinai a spoluautorka studie, která byla zveřejněna v časopise Journal of the American College of Cardiology. „Ale i malé množství může být velmi účinné a u žen může být menší množství navíc účinnější než u mužů.“

Nepřehlédněte: Jaký je váš věk podle kondice? Řeknou vám to nejen hodinky Garmin, ale také online test Fitness Age

Souvislosti

V rámci nové studie se vědci zaměřili na více než 400 tisíc dospělých Američanů, kteří v letech 1997–2017 poskytli údaje z průzkumu o volnočasových aktivitách, a porovnali je se záznamy o úmrtích. Během sledovaného období došlo k téměř 40 tisícům úmrtí ze všech příčin, včetně přibližně 12 000 úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Při zkoumání rozdílů mezi muži a ženami však vyšlo najevo, že ženám přineslo cvičení větší přínos pro prodloužení života. 

Vysvětlení může podle odborníků spočívat ve fyziologii.

„Muži vyžadují více cvičení částečně kvůli tomu, že mají více svalové hmoty a větší štíhlost těla,“ řekl Gulatiová. „A tak doba cvičení musí být celkově delší.“ 

Gulatiová dodala, že muži mají v průměru proporcionálně větší srdce a svalová vlákna než ženy, ale že ženy mají ve srovnání s muži větší hustotu kapilár na jednotku kosterního svalu.

„Zvyšují průtok krve dříve než muži při menším množství cvičení,“ uvedla.

Mercedes Carnethonová, profesorka a zástupkyně vedoucího katedry preventivní medicíny na Northwestern University Feinberg School of Medicine, souhlasí s tím, že fyziologické rozdíly mezi pohlavími mohou pomoci vysvětlit tato zjištění. Na nové studii se však nepodílela.

Tip: Jak dlouho trvá, než se po pauze dostanete znovu do kondice?

 

 

„Mezi muži a ženami existují strukturální rozdíly v srdci, takže mužské srdce bývá o něco výkonnější,“ řekla Carnethonová. „V podstatě existují rozdíly v možnostech získávání kondice.“

Gulatiová doufá, že výsledky této studie mohou pomoci překlenout „genderovou propast“ ve cvičení tím, že budou ženy motivovat k pravidelné volnočasové fyzické aktivitě. Podle Národního centra pro zdravotní statistiku splňuje národní doporučení pro cvičení 28,3 % mužů, zatímco u žen je to jen 20,4 %. 

„Kdykoli vám někdo dá pokyny, které jsou stejné pro muže i ženy, alespoň jako lékařce a někomu, kdo studuje rozdíly mezi pohlavími, poněkud mě to naštve,“ řekla. „Vždycky se zeptám: 'Na čem je to založeno? Jak můžeme být stejní?'“

Tip: Wall sit, židle, sed na stěně nebo také výdrž ve dřepu: Jednoduché cvičení, které dokáže snížit krevní tlak

A co další studie?

Ulrik Wisløff, vedoucí výzkumné skupiny pro srdeční cvičení na Norské univerzitě vědy a techniky v Trondheimu, řekl, že údaje nové studie „dokonale odpovídají“ tomu, co viděl ve svých vlastních studiích, které zjistily, že ženy potřebují méně pohybu než muži, aby se ochránily před nemocemi souvisejícími s životním stylem a předčasným úmrtím.

Zatímco přínos fyzické aktivity pro dlouhověkost mužů a žen je při nízkém množství fyzické aktivity podobnější, rozdíly mezi pohlavími se objevují při vyšších dávkách pohybu, tvrdí autoři nové studie.

Tchajwanská kohortová studie z roku 2011, které se zúčastnilo 416 175 osob - 199 265 mužů a 216 910 žen - zjistila, že obě pohlaví mají o 14 % nižší riziko úmrtí ze všech příčin a o tři roky delší průměrnou délku života při pouhých 15 minutách středně intenzivní pohybové aktivity denně nebo přibližně 90 minutách týdně ve srovnání s neaktivními jedinci.

Metaanalýza 33 studií z roku 2011 však zjistila, že relativní riziko ischemické choroby srdeční bylo u žen, které splňovaly základní doporučení pro pohybovou aktivitu, přibližně jedenapůlkrát až dvakrát nižší než u mužů při podobné úrovni fyzické aktivity.

Gulatiová si nemyslí, že by výsledky této studie změnily nějaké pokyny pro fyzickou aktivitu, ale doufá, že podnítí vědce k dalšímu zkoumání těchto údajů, aby odborníci lépe věděli, co pacientům předepisovat.

„Myslím si však, že hlavním poselstvím pro lidi je, že i malé množství aktivity je velmi důležité,“ dodala.

Čtete dále: Dokonce i krátké běhy mohou mít zásadní přínos pro zdraví a snížit zdravotní rizika


Diskuse k článku (0)
Zdroj: 
The Washington Post