Zkušenosti: Hodinky Instinct 3 Solar zrají jako víno. Garmin opravil chyby a přidal další funkce
Hlavní záložky
Když jsem testoval v lednu Instincty 3 AMOLED, měl jsem z nich celkem fajn pocit. Fungovaly jak měly, software byl vyladěný, žádné problémy. Důvod byl prostý - hardware pochází - pravděpodobně - z Epixů, a to včetně upraveného softwaru, kde došlo jek k minoritnímu přepracování vzhledu kvůli doplnění „kolečka“, které mají solární Instincty jako sekundární displej.
Podrobnosti a galerie fotografií najdete v recenzích:
Instinct 3 AMOLED:
- 1. Verze a provedení, rozdíly oproti I2X, uživatelské prostředí
- 2. Rozdíly oproti Fénix 8, metriky, sporty, výdrž a pocity
Instinct 3 Solar:
- 1. Parádně čitelný, ale jinak stále stejný displej, tělo, provedení a svítilna
- 2. Uživatelské prostředí, nové funkce, sporty, výdrž a závěrečné dojmy
Solární model postupně dozrál
Oproti tomu Instincty 3 Solar měly řadu dětských potíží. Tím zásadním byla špatná optimalizace paměti. I když měly hodinky čtyřnásobnou velikost paměti oproti Instinctům 2 (128 MB vs. 32 MB), někteří uživatelé včetně mě nemohli provést update na verzi 7.xx. Nakonec se mi to podařilo po vymazání kompletní historie aktivit přes OTA (přes Express to neprošlo nikdy) a od verze 7.xx už to vypadá v pohodě.
Instinct 3: Řada důvodů, proč je verze AMOLED lepší než Solar s černobílým displejem. Rychlost, prostředí, funkce
Hodinkám také chyběla možnost nastavit podsvícení na gesto jen po západu slunce či propojení s Messengerem. To všechno Garmin postupně doplnil. V dalších verzích firmwaru přidal pak možnost zamknout hodinky pomocí hesla či aktivitu Rucking - chůzi se zátěží. Hodinky mají sice stále méně funkcí než verze AMOLED, ale to vyplývá z podstaty displeje.
Tip: Novinky pro Instinct 3: Rucking, chůze se zátěží, heslo pro hodinky passcode a sledování dechu
Zlepšena byla také výdrž: při prvním testu hodinky zvládly méně než Instincty 2X i Instincty 3 AMOLED, v druhém testu už dopadly výrazně lépe. Zatímco při testu v únoru mi odešly po 11 dnech, v dubnovém testu za nepatrného přispění solárního dobíjení už v podobném režimu používání vydržely 18 dnů. A to je nejvíce ze všech hodinek Garminu, co jsem testoval. Prostě hodinky nabíjím jednou za čas a vůbec si nepamatuju, kdy to bylo naposledy.
Srovnání: Výdrž solárních hodinek Enduro 3 a Instinct 3 Solar. Další překvapení, které mě úplně položilo
Nejčitelnější displej široko daleko
Instincty 3 Solar jsou v produktové řadě Garminu velmi specifické hodinky. Jejich černobílý displej s nízkým rozlišením, zubatými fonty a podivným tvarem si získal řadu příznivců, kteří odmítají podlehnout modernímu trendu barevných displejů AMOLED s jasným displejem a líbivou grafikou. Nepotřebují mapy a pokročilé funkce, ale to zásadní „core“ pro svoje aktivity.
Transreflexní displej I3S je čitelný za všech okolností, bez podsvícení zvládá i velmi tmavé podmínky. Garmin na něm zapracoval ve všech směrech. Bez solární vrstvy má lepší kontrast, méně odlesků, vyšší jas a lepší pozorovací úhly než Instincty 2X a Instincty 2 Solar a jeho čitelnost a viditelnost je doslova úchvatná. I podsvícení doznalo změn - je extrémně silné (stačí 5 %) a rovnoměrné.
Garmin aktuálně nemá hodinky, na které by bylo vidět lépe. A tato vlastnost je pro mě zásadní. K čemu jsou mi mapy a rozlišení 300 dpi displeje AMOLED, když na mapy na slunci nevidím? Dokážu si samozřejmě představit, že by rozlišení bylo jemnější, protože ty zubaté fonty jsou fakt hodně retro, ale dá se žít i bez toho.
Další podrobnosti: Hodinky Instinct 3 Solar mají nejlépe čitelný displej. Za všech okolností. V tomto ohledu nemají konkurenci
Jediné, kde mi tento displej fakt vadí, je zobrazení grafů (spánek, zóny tepu a výkonu, tréninkové zatížení), kde se absence barev řeší různým rastrem a ten není vždy zcela rozeznatelný. Určitě by mi nevadilo, kdyby Garmin ponechal displej, jak je, ale přidal 16 barev. To by přehlednosti celkem zásadně pomohlo.
Rychlejší a lepší prostředí
Instincty 2X považuju za velmi povedené hodinky, které mají na 90 % vše, co po hodinkách požaduji; v podstatě mi chybí jen mapy, a ty navíc jen zřídka. Co mě ale na I2X fakt vadí, je absence možnosti uklízet doplňky do složek. Abych v nich neměl moc velký nepořádek (aktivních mám přes 15), tak jsem některé povypínal a umístil do menu rychlé volby - například barometr, výškoměr či teplotu.
To ale trojky konečně řeší - stejně jako u všech dalších současných modelů si můžu vytvořit libovolný počet složek a do nich dát všechny potřebné doplňky. Takže mám celkem čtyři složky, Počasí, Trénink, Zdraví a Můj den, kde mám fakt skoro všecko. A v hlavní nabídce jen poslední aktivitu, hydrataci, kalendář a oznámení. A krásně a rychle se v tom orientuji. Mimochodem, kalendář konečně umí ukázat události celého týdne.
Podrobný návod: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích
Potěšilo mně také celkem výrazné zrychlení prostředí. Samotné listování doplňky vychází zhruba na stejno, rychlejší je ale načítání ranního reportu, ukládání aktivity, načítání aktivity z historie či přepínání na mapu v aktivitě, kde se dvojky zaseknou na několik sekund. Tady je zásek také, ale kratší. Jinak je prostředí jako takové vlastně stejné.
Rozšířené možnosti
Kromě možnosti třídit doplňky mají I3S také několik novinek, které nejsou zásadní, ale potěší. Jde především o Body Battery 2.0 s faktory, které mají na hodnotu BB vliv (spánek, aktivity, odpočinek...), a to vč. zdřímnutí, dále vylepšené možnosti Stavu tréninku. Ten nyní ukazuje také zaměření zátěže a týdenní přehled zátěže vč. poměru zátěže. Někoho pak může potěšit také závodní kalendář.
Co tedy mají Instincty 3 Solar navíc?
- Svítilna LED u 45mm modelu
- Body Battery s faktory (spánek, zdřímnutí, odpočinek, aktivita)
- Detekce zdřímnutí + Spánkový poradce
- Třídění doplňků do složek
- Kalendář událostí s výhledem na celý týden
- Garmin Messenger
- Více systémů GNSS + duaband GPS do všech modelů vč. SatIQ
- Zaměření a poměr tréninkové zátěže (v rámci Stavu tréninku)
- Sdílení tréninků Garmin Share
- Závodní kalendář a Primární závod
- Podpora pro předplatné Connect+ (Live Activity)
- Některé aktivity jako bruslení nebo Rucking - chůze se zátěží
- Automatický přechod na multisport/triatlon
Mezi námi, přes všechny tyto změny si stále nemyslím, že jde o „must-have“ upgrade pro majitele Instinctů 2X. Pokud jde o I2 (45 mm), tady bych už o upgradu uvažoval, protože dostanete navíc svítilnu. A to je celkem zásadní funkce, alespoň pro mě. A nejen to, budete mít také přesnější příjem satelitního signálu: umí pracovat s více systémy současně, navíc má dual-band a SatIQ. Nic z toho Instincty 2 nezvládnou. I2X sice mají více systémů i dual-band, ale už ne Sat IQ.
Srovnání: Instinct 3 Solar vs. Instinct 2X: Jsou vylepšení natolik zásadní, aby stály za upgrade?
Jsou to skvělé hodinky
Po těch pár měsících s Instincty 3 Solar 50 mm bych se už k Instinctům 2X určitě nevracel. Ty drobnosti, které jsem zmínil výše, jsou prostě fajn a jednak usnadňují používají hodinek, jednak zlepšují čitelnost displeje. Dokonce se mi líbí oranžové proužky, které skvěle ladí s mým UltraFit řemínkem, který je sice prezentován jako červený, ale ve skutečnosti je trochu cmrndnutý oranžovou. Aspoň hodinky nejsou nudné; takové I2X mám v bílo-černé.
Přesto k dokonalosti něco chybí. Především je to snímač Elevate 5, který by zvládal sledovat noční teplotu pokožky, a hlavně má větší plochu dotyku se zápěstím, takže hodinky lépe sedí. Také by se mi líbila možnost zobrazit šest datových polí, určitě by to nebyl problém; zejména pokud by Garmin o trošku zvýšil rozlišení displeje. Zvládám to sice i s pěti poli, ale už za cenu řady kompromisů; místo dvou obrazovek mám při aktivitě tři.
Každopádně si dokážu představit, že hodinky používám jako jediné. Ovšem jen za předpokladu, že mám současně cyklonavigaci pro jízdu na kole, protože prostě mapu a navigaci potřebuji. Líbí se mi jejich lehkost, design, vlastně i ten retro displej. A hlavně oceňuji jejich odolnost, nemám o ně naprosto žádný strach, což i jiných modelech fakt říct nemůžu. Moje I2X už letěly z druhého patra na beton a nemají ani škrábnutí.
Stručné parametry
- Rozměry: 50 × 50 × 14,4 mm
- Hmotnost: 58 g včetně řemínku
- Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné, kompatibilita hodinek s QuickFit
- Displej: monochromatický, transreflexní, velikost 27×27 mm
- Rozlišení displeje: 176×176 pixelů
- Výdrž baterie: až 40/nekonečně dnů v režimu hodinek, až 60/260 hodin s GPS (za lomítkem se solárním dobíjením)
- Senzory: optický HR, PulseOx, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo, SatIQ
- Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m)
- Garmin Pay: ano
- Cena: 11 290 Kč
- Paměť pro aktivity: 128 MB
Plusy
- lehké a odolné provedení
- parádní výdrž
- výkonné solární dobíjení
- skvělá čitelnost displeje
Minusy
- malý a hrubý displej
- relativně málo novinek oproti Instinct 2X
Diskuse k článku (8)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekJe to zajimavy outdoor kousek
Mít Instinct 3 Solar s
Žádné kompromisy nevidím,
Mám je a jsou super, i když
Mně se Instincty taky moc
Černobílé mapy bych taky
S tím oranžovým proužkem a
Já jsem si také myslel, že