Instinct 3: Čím náš potěší třetí generace odolných hodinek? Na seznamu novinek toho není málo

21.3.2024
Už jsou to více než dva roky, co Garmin představil outdoorové hodinky Instinct 2 s černobílým displejem. Zatímco největší model Instinct 2X je celkem moderní, menší a střední už mají nejlepší léta za sebou. Co přinese trojka? Anebo přijde Instinct 2 Pro?
Hodinky Instinct 2X

Největší Instincty jsou oproti střednímu a menšímu modelu vybaveny o poznání lépe


Řada Instinct 2 je v zvláštní v jednom zásadním ohledu: menší a střední model byly uvedeny v únoru 2022, zatímco ten největší o více než rok později - v dubnu 2023. A tento věkový rozdíl se podepsal na výbavě Instinct 2X více, než je na první pohled patrné. 

Především mají tyto hodinky nový GPS čipset - stejný jako Fénix 7 nebo Epixy, takže podporují více pásem GPS a více satelitních systémů současně. U Instinctů 2/2S najdeme starší čipset Sony, který jednak neumí používat všechny systémy současně, jednak není tak úsporný. Holt, je to stařešina.

Nepřehlédněte: Srovnání hodinek Instinct 2 a Instinct 2X Solar: Skvěle vybavené a se super výdrží. Jak se liší?

Další novinkou I2X je vestavěná svítilna LED, která je stejná jako na Enduro 2 nebo Fénix 7X Pro - a tedy hodně, ale hodně silná. Není problém s ní svítit v noci při běhu nebo na kole. Upraven byl také optický snímač, ten je sice stále 4. generace, ale má lepší konstrukci, ochranný kroužek a krycí sklo místo plastu. 

Design se pak liší šroubky v lunetě po vzoru Fénix 6X, zatímco menší modely žádné „designové“ šroubky nemají. Zvětšen byl logicky displej, a to poměrově ke zvětšení velikosti, což je fajn, protože střední provedení má displej fakt maličký. A konečně byla zvětšena solární plocha, takže sluneční zisky jsou výraznější.

Tip: Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

Garmin Pay se pojí se solárem

Zatímco menší modely se prodávají i ve verzi bez solárního dobíjení, a tudíž je lze pořídit za opravdu nízkou cenu (od 5 990 Kč), Instinct 2X si můžete koupit je se soláry. Výhodou je, že solární provedení má vždy Garmin Pay, zatímco základní modely nikoliv. A to je celke výrazné omezení - protože solární modely mají větší míru odlesků než nesolární a mnozí by mohli z tohoto důvodu preferovat právě verzi bez soláru.

Model Instinct 2X jsem testoval na jaře a měl jsem tyto hodinky na ruce více než dva měsíce. Za tu dobu mi docela přirostly k srdci, fakt se mi líbila ta brutální výdrž, hrátky se sluníčkem a fajnová čitelnosti černobílého displeje. A také funkce, které se v mnohém blíží Fénixům 7. A když jsem si pak pořídil na hraní střední Instincty, začal jsem si říkal, čím by nás mohla potěšit třetí generace.

 

 

Nepřehlédněte velkou recenzi Instinct 2X:

S téměr stoprocentní jistotou

Hodně prvků a funkcí nám už napověděly hodinky Fénix 7 Pro a Epix Pro - zásadní bude optický snímač páté generace, který je nejen přesnější a úspornější, ale také umožňuje měřit EKG (zatím ne u nás) a sledovat teplotu pokožky. To, že měření teploty je užitečné, jsem se přesvědčil v době, kdy moje dcera nosící Venu 3 měla fakt hnusnou anginu. A hodinky naměřily ukázkový růst teploty během noci. 

Čtete dále: Snímač teploty pokožky pomáhá lépe sledovat průběh nemoci. Hodinky mají o další užitečný nástroj více

Stoprocentně se objeví vylepšený GPS čipset, který chybí menším modelům a který mají jen Instincty 2X. A kdo ví, možná Garmin přijde s další generací, která bude ještě přesnější a ještě úspornější než ta současná. Ta aktuální má už přece jen dva roky - premiéru měla v modelech Epix a Fénix 7 v lednu 2022. 

Jistotou je pak svítilna LED pro všechny velikosti tak, jak je to u F7 Pro a Epix Pro. Nutno říct, že to jedna z funkcí, která mi na současných malých Instinctech 2 chybí; jako svítila slouží jen displej a ten svítí ... teda spíš nesvítí vůbec. Když si jej rozsvítím v noci, nevidím ani na nohy. To třeba Forerunnery 255 svítí daleko více, mají totiž výrazně větší displej. A jasnější. 

Další téměř jistotou je vypuštění nesolární verzí, tak jak se to stalo u Instinct 2X nebo Fénix 7 Pro. Ty se bez solárního dobíjení prostě nekoupíte. Výkonnější solár by mohl ještě vylepšit skvělé sluneční zisky, jaké mají Instincty díky velké solární ploše - větší než mají Fénixy 7 nebo FR 955. A současně budou mít všechny modely Garmin Pay; bez této funkce dnes ani ránu.

Wishlist: Objeví se i mapy?

Další novinky a funkce už spíše jen přání majitelů současné generace, jejichž wishlisty jsem našel v diskuzích na fóru Garminu. Všichni si přejí větší a jemnější displej, který bude mít čitelnější (méně zubaté) fonty u všech provedení. Právě malý displej je imho největší slabinou Instinctů. Na I2X to jakž takž jde, ale střední (a nedejbože menší) model už jsou s čitelnosti na štíru. S tím, jak se mi horší zrak, tak mám s takto malým displejem problém.

Někdo si dokonce přeje barvy, ale ty já naopak nechci - ryze černobílý MIP displej má parádní transreflexní vrstvu a displej je tak úchvatně čitelný v podstatě za jakýchkoliv světlených podmínek. Pravdou je, že v solárním provedení se zvyšují odlesky - když srovávám I2 bez soláru a I2X se solárem, nesolární provedení jednoznačně v čitelnosti vede. 

 

 

Uživatelé by také přivítali základní mapy - fakt jen čárami naznačené cesty, žádné další blbosti okolo. To aby člověk při navigaci, která je aktuálně zcela slepá, viděl, jestli trefil křižovatku, zda neuhnul z cesty apod. Tato základní mapa by nemusela být náročná na výkon ani paměť, takže by hlavní výhoda Insintců - výdrž - zůstala zachována. 

Mělo by to ještě jednu výhodu - díky topografickým datům by se lépe určovala nadmořská výška, jednak při fixaci na začátku aktivity, jednak při aktivitě samotné, kdy data z barometru nestačí, třeba při náhlé změně počasí. Když jsem testoval mapové a nemapové hodinky, na konci aktivity byly mapové hodinky s určením výšky na tom (někdy) lépe. 

A já osobně bych se přimlouval za možnost řazení doplňků do složek a celkově zrychlení systému, který je fakt pomalý, oproti Fénixům nebo Forerunnerům je to dost bída. Jasně, pomalý procesor znamená úsporu energie, ale „vocáď-pocáď“. Jinak mi na Instinctech 2X nic zásadního nechybí, snad jen vylepšené Body Battery a podpora pro připojení elektrokola. 

Letos? Dozajista ano

Před léty, kdy se řada Insinct objevila poprvé, mě nijak zvlášť jako majitele Forerunnerů a posléze Fénixů nezaujala. A to ani model Instinct 2. Teprve až největší Instincty 2X vypadaly tak dobře, abych je vzal na milost. Získaly si mě masivní výdrží, rozumným solárním dobíjením (které jinak nemusím), svitilnou LED a relativně velkým displejem (oproti standardním modelům ale stále titěrným). 

Velká a podrobná recenze modelu Instinct 2

Takže se docela těším na třetí generaci, které by mohla přijít relativně brzy - přece jen od uvedení původní řady jsou to už více než dva roky. Když jsem tento článek publikoval poprvé (prosinec 2023), tipoval jsem jaro letošního roku. Ale může to být kdykoliv později - těžko říct, jestli před uvedením Fénix 8 a Epix 3, nebo až po nich. Garmin si zpravidla mezi uváděním novinek nechává určité rozestupy. 

Data uvádění hodinek z řady Instinct:

A ještě jedna myšlenka na závěr. Vzhledem k tomu, že I2X tu máme jen rok a že tento model dostal oproti původním Instinctům 2 docela dost novinek, je možné, že nová řada nebude úplně nová - ale že Garmin udělá to samé jako u Fénix 7 Pro. A sice uvede mezigeneraci Instinct 2/2S/2X Pro, která tak nebude muset překvapovat bambilionem novinek, ale jen se srovnají možnosti současných modelů I2 s I2X a přidá se Elevate 5. Ostatně mezi první a druhou generací uplynulo tři a půl roku. 

No, necháme se překvapit. 


Diskuse k článku (23)