Garmin analyzoval data spánku svých uživatelů. Většina z nás spí špatně nebo krátce. Grafy, data, srovnání

8.5.2024
Jen málokdo z vás se dobře vyspí a Garmin to ukazuje v průzkumu, v němž analyzoval data posledního čtvrtetí roku 2022
Kvalita spánku

Čím je člověk starší, tím jeho kvalita spánku obvykle klesá


 

 

Spánek je základní tělesnou funkcí, která přímo ovlivňuje vaše duševní i fyzické zdraví. Obecně se uvádí, že bychom měli spát 7-9 hodin denně. Jenže napravit svoje spací návyky se snadněji řekne, než udělá. Ne každý dokáže v jedenáct večer odložit svůj mobil na noční stolek a dalších osm hodin nemít ani tucha, co se kde ve světě děje. 

Čtěte dále: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Zde přichází na řadu spánkové skóre Garminu. Díky službě Firstbeat Analytics, což je podle Garminu vědecky podložená analýza zdravotních dat, vám hodinky (pokud je samozřejmě nosíte během spánku) na základě tepové frekvence, variability srdečního tepu, frekvence dýchání, pohybu těla a dalších údajů každou noc přiřadí skóre spánku 0-100.

Tip: 10 důvodů, proč je dobré mít hodinky na ruce i v noci aneb Jaký vliv má spánek na fitness a sportovní metriky

Vysoké spánkové skóre znamená, že jste se dobře vyspali a jste připraveni na další den. Nízké spánkové skóre naopak může znamenat, že váš den bude náročný a vy se budete cítit unaveni. To, jak spíme, analyzoval Garmin za základě dat získaných od uživatelů hodinek ve čtvrtém čtvrtletí - říjnu, listopadu a prosinci - roku 2022. Jak si stojíte ve srovnání vy?

Nepřehlédněte: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

  • Průměrné skóre kvality spánku

    Dosáhnout skóre 90 a více je úspěch - a málokterý uživatel Garminu ho dosahuje pravidelně. Pouze 5 % uživatelů zařízení Garmin dosáhlo průměrného skóre spánku v kategorii Vynikající. Většina uživatelů dosahuje hodnocení Uspokojivé (40 %) 

  • Průměrné skóre spánku podle věku

    Není žádnou novinkou, že kvalita spánku s přibývajícím věkem klesá. Průměrné skóre spánku u dospělého člověka ve věku 20-29 let bylo 70, zatímco ve věku 50-59 let klesá na 66 a u všech nad 70 let je průměr 61.

  • Průměrné skóre spánku podle lokality

    Ze srovnávaných zemí se spí nejlépe v Nizozemí (71), ale i Česko je na tom s průměrných skóre 70 slušně

  • Průměrné skóre spánku podle pohlaví

    Při pohledu na tyto údaje se zdá, že ženy spí v průměru (jen o něco) lépe než muži

  • Skóre spánku a hodiny strávené spánkem

    Zde nenajdete žádné překvapení - čím více spíte, tím větší je pravděpodobnost, že dosáhnete pozitivního hodnocení skóre spánku. Uživatelé, kteří spali méně než 5 hodin, neměli šanci dosáhnout skóre spánku v rozmezí Dobrý a už vůbec ne Vynikající.

    Zajímavé však je, že problémem může být i příliš dlouhý spánek. Při pohledu na skóre Špatné je vidět, že křivka začíná opět stoupat, jakmile uživatel začne spát více než 9 hodin. Nejlepšího skóre dosahují spáči s délkou spánku 8-8,5 hodinky. 


Diskuse k článku (19)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Připadá mi, že moje hodinky se v měření kvality spánku za posledního půl roku přece jen zlepšily. Dříve se mi běžně stávalo, že mi hodinky zaměnovaly čas, kdy jen ležím v posteli a nemůžu usnout, za lekhý spánek. Dnes už ale v grafu vidím dlouhé úseky, kdy jsem byl v noci vzhůru. I celkové skore spánku se nyní více blíží realitě. Dnes mám třeba skore spánku jen 53 a docela to sedí. Mimochodem za posledního půl roku, co spím s hodinkami, se mi ještě ani jednou nepodařilo získat odznáček za Spánkovou sérii a nedávno mi to dokonce poslední den série uniklo jen o bod :-D
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Me to moc neprijde, ze by se zlepsily. Stale, kdyz se vzbudim a ctu si na mobilu, tak dle Garminu mam lehky spanek. Pritom by stacilo brat v potaz razantni pokles VST, protoze jskmile jsem vzhuru, tak moje VST klesne o dost.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Spím někdy se dvěma hodinkama pro srovnání a liší se jak začátky spánku, tak průběhy, hodnocení i noční VST. Asi je to dáno i tím, na jaké ruce hodinky jsou.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Lišit se to bude téměř určitě - mozkový kmen může řídit levou či pravou polovinu těla zcela jinak. Proto výkyvy.
Vaše jméno, přezdívka: 
AlexEGP

Mám to stejně, ne levé ruce F7X a spánek s hodnocením horším než na ruce pravé - FR 965.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


Mně dlouhodobě Garmin ukazoval, že spím míň než 80 % dalších uživatelů. Pak to ještě kleslo, a od té doby, co spím míň než 90 % ostatních, už mi tam to procento radši ani neukazuje :D Z toho důvodu jsem spánek většinu dní prakticky přestal sledovat, jen mě to zbytečně stresoval. Že jsem nevyspalý poznám i bez hodinek :)
Vaše jméno, přezdívka: 
fx

Já mám spánek zapnutý furt, i když pravidelně mám kolem 50 skóre. Aspoň mám historii délky spánku.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Údaje o kvalitě spánku je asi stále nutno brát jako silně orientační. Dole jsou studie, podle kterých jsou tato zařízení schopná detekovat spíše spánek/bdění, ale nikoliv jednotlivé fáze spánku. Nějaký pokrok v přesnosti odhadu jistě je, ale pořád je to odhad. A na tomto odhadu pak stojí výpočty v dalších metrikách, jejichž počet přibývá podobně jako svého času megapixely na čipech digitálních fotoaparátů, což má význam spíše marketingový. Ano je to zajímavé, ale jak by řekl Korejs, hlavně se z toho nepos.at ;-) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33378539/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35345630/
Vaše jméno, přezdívka: 
Bedrník

Tak jasně, jedna věc je, co říkají hodinky, jedna, jak se člověk opravdu cítí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

V grafu Průměrné skóre spánku podle lokality Česko nechybí, má dokonce 70%
Vaše jméno, přezdívka: 
Marian

jj, už vidím - hledal jsem Czechia :-) Upraveno.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Stále platí, že Garmin nedovolí uživateli stanovit, kolik je pro něj optimální počet hodin (např. 7 namísto 8) a tedy tito uživatelé si nemají šanci "sáhnout" na 100% spánkové skóre?
Vaše jméno, přezdívka: 
bbm

Presne tak, pro me je optimalni 6-7 hodin, ale to jaksi Garmin nereflektuje, takze podle nej furt spim malo.
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

Je to tak, aspoň u mě. Mě Spánkový poradce skoro neustále radí, abych spal devět hodin...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Radil mi spát 8,5 hodiny. To bych si ale musel vzít prášek na spaní.
Vaše jméno, přezdívka: 
Ivo

Ty data nelze brat verohodne, hodinky mi spatne detekuji zacatek spanku, malokdy detekuji spravne probuzeni uprostred noci a jeste mi prijde, ze s kazdym novym fw je hodnoceni a detekce spanku odlisne.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Já si někdy začátek spánku upravuji, když mi to nechytne správně. A často to má zásadní vliv na celkové skóre.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Do teď mě nenapadlo, že se čas usnutí může ručně posunout. To se hodí :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
welby

Viz můj kompletní spánkový přehled: https://www.zivotsgarminem.cz/spanek-jak-hodinky-naramky-garminu-meri-jeho-kvalitu-delku
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek