Garmin analyzoval data spánku svých uživatelů. Většina z nás spí špatně nebo krátce. Grafy, data, srovnání

24.11.2023
Jen málokdo z vás se dobře vyspí a Garmin to ukazuje v průzkumu, v němž analyzoval data posledního čtvrtetí roku 2022
Kvalita spánku

Čím je člověk starší, tím jeho kvalita spánku obvykle klesá


 

 

Spánek je základní tělesnou funkcí, která přímo ovlivňuje vaše duševní i fyzické zdraví. Obecně se uvádí, že bychom měli spát 7-9 hodin denně. Jenže napravit svoje spací návyky se snadněji řekne, než udělá. Ne každý dokáže v jedenáct večer odložit svůj mobil na noční stolek a dalších osm hodin nemít ani tucha, co se kde ve světě děje. 

Čtěte dále: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Zde přichází na řadu spánkové skóre Garminu. Díky službě Firstbeat Analytics, což je podle Garminu vědecky podložená analýza zdravotních dat, vám hodinky (pokud je samozřejmě nosíte během spánku) na základě tepové frekvence, variability srdečního tepu, frekvence dýchání, pohybu těla a dalších údajů každou noc přiřadí skóre spánku 0-100.

Tip: 10 důvodů, proč je dobré mít hodinky na ruce i v noci aneb Jaký vliv má spánek na fitness a sportovní metriky

Vysoké spánkové skóre znamená, že jste se dobře vyspali a jste připraveni na další den. Nízké spánkové skóre naopak může znamenat, že váš den bude náročný a vy se budete cítit unaveni. To, jak spíme, analyzoval Garmin za základě dat získaných od uživatelů hodinek ve čtvrtém čtvrtletí - říjnu, listopadu a prosinci - roku 2022. Jak si stojíte ve srovnání vy?

Nepřehlédněte: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

  • Průměrné skóre kvality spánku

    Dosáhnout skóre 90 a více je úspěch - a málokterý uživatel Garminu ho dosahuje pravidelně. Pouze 5 % uživatelů zařízení Garmin dosáhlo průměrného skóre spánku v kategorii Vynikající. Většina uživatelů dosahuje hodnocení Uspokojivé (40 %) 

  • Průměrné skóre spánku podle věku

    Není žádnou novinkou, že kvalita spánku s přibývajícím věkem klesá. Průměrné skóre spánku u dospělého člověka ve věku 20-29 let bylo 70, zatímco ve věku 50-59 let klesá na 66 a u všech nad 70 let je průměr 61.

  • Průměrné skóre spánku podle lokality

    Ze srovnávaných zemí se spí nejlépe v Nizozemí (71), ale i Česko je na tom s průměrných skóre 70 slušně

  • Průměrné skóre spánku podle pohlaví

    Při pohledu na tyto údaje se zdá, že ženy spí v průměru (jen o něco) lépe než muži

  • Skóre spánku a hodiny strávené spánkem

    Zde nenajdete žádné překvapení - čím více spíte, tím větší je pravděpodobnost, že dosáhnete pozitivního hodnocení skóre spánku. Uživatelé, kteří spali méně než 5 hodin, neměli šanci dosáhnout skóre spánku v rozmezí Dobrý a už vůbec ne Vynikající.

    Zajímavé však je, že problémem může být i příliš dlouhý spánek. Při pohledu na skóre Špatné je vidět, že křivka začíná opět stoupat, jakmile uživatel začne spát více než 9 hodin. Nejlepšího skóre dosahují spáči s délkou spánku 8-8,5 hodinky. 


Diskuse k článku (13)
Tagy: