Kompletní přehled: Nové funkce, mapy a metriky, které Garmin uvedl v hodinkách Fénix 7 Pro a Epix Pro

22.6.2023
Mezigenerace hodinek Fénix a Epix, to není jen nový optický snímač či svítilna pro všechny modely. Ale také nové fitness metriky jako Skóre vytrvalosti či meteorologické překryvy pro mapy, zobrazení nedávných doplňků, Redshift či upravené zobrazení dat na mapě
Nová data pro mapy

Více datových polí pro mapy se může hodit tam, kde je čas se na displej dívat - tedy při chůzi nebo běhu. Na kole mi to příliš nevyhovuje


V nových modelech Fénix 7 Pro a Epix Pro uvedl Garmin několik užitečných funkcí, které v budoucnu dostanou i stávající verze - pravděpodobně v Q3 updatu, který přijde během srpna. A některé funkce se objeví také v řadě Forerunner 255/265 a 955/965. Podrobněji jsem se o tom rozepsal ve starším článku.


Nepřehlédněte: Velké srovnání Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro


A které funkce to jsou?

  • Metrika Skóre vytrvalosti
  • Metrika Skóre do kopce
  • Překryvy počasí na mapách (grafické vrstvy srážky, teplota, vítr, mraky)
  • Stínovaný reliéf na všech mapách (něco jako 3D)
  • Nový layout mapy s rozdělenou obrazovkou (mapa + datová pole rozdělená vertikálně)
  • Nové layout mapy s daty po obvodu 
  • Funkce Poslední doplňky pro rychlý přístup k často používaným doplňkům, a to kdykoliv (i v aktivitě)
  • Nový režim Redshift (pouze Epix a MARQ)
  • Více než 30 nových profilů aktivit/sportů 

O některých funkcích jsem už psal, tady je máte na jedné hromadě vč. případných odkazů na podrobnější články. 

Tip: Dobrá zpráva: Všechny nové funkce hodinek Epix Pro a Fénix 7 Pro, dostanou i starší modely

Skóre do kopce 

Jde o jednu z metrik běžecké dynamiky, která měří vaší výkonnost v kopcích. Můžete skvěle běhat na rovinkách, ale ztrácet při běhu do svahu. Skóre v rozsahu 0-100 se určuje na základě kombinace údajů o kondici a výkonnosti. Vyšší skóre znamená lepší schopnost běhu v kopcovitém terénu. A nejen to. Vaše skóre je také hodnoceno slovně, podobně jako stav tréninku - od rekreačního po elitní, a to navíc ve srovnání s osobami stejného věku a pohlaví. Což by vás mohlo motivovat více než jen obyčejné číslo.

A jak se počítá? Při záznamu běžecké, pěší nebo turistické aktivity pomocí kompatibilního zařízení Garmin jsou automaticky detekovány a analyzovány úseky stoupání se sklonem vyšším než 2 %. Největší vliv na vaše aktuální skóre v kopcích mají vaše nejnovější aktivity, ale při analýze se zohledňují údaje za několik měsíců. Skóre do kopce částečně také vychází z aktuální hodnoty VO2max, která se automaticky odhaduje při každém venkovním běhu.

Podrobně: Nová metrika Skóre do kopce jako součást běžecké dynamiky. K čemu slouží a jak se zlepšovat v kopcích?

Skóre vytrvalosti 

Skóre vytrvalosti je kombinovaná metrika podobně jako Stav tréninku či Připravenost k tréninku, a má za cíl propojit kondici, trénink a vaši schopnost udržet výkony po dlouhou dobu. Skóre vytrvalosti se v čase zvyšuje či snižuje a mělo by odrážet změny vaší vytrvalosti. Vyšší skóre ukazuje vaši větší kapacitu pro výkony s trváním několik hodin - například vytrvalostní běh či dlouhé jízdy na kole. 

Jednou ze základní metrik Skóre vytrvalosti je VO2max, které ale lze stanovit jen při běhu nebo jízdě na kole. Pokud VO2max nemáte, analytický engine odhadne vaši aktuální aerobní zdatnost na základě kombinace vašeho věku, pohlaví, BMI a nedávné úrovně aktivity. Díky tomu můžete získat Skóre vytrvalosti i při dalších sportech. Maximem je skóre okolo 12 000. 

Tip: Skóre vytrvalosti: Metrika, která kombinuje tepovku, VO2max a délku aktivit. Dá se využít při tréninku?

Počasí s novými mapami

V doplňku Počasí přibyla mapa, na které si můžete zobrazit několik různých meteorologických vrstech. Konkrétně jde o teplotu, oblačnost, rychlost a směr větru a srážky. Protože se data načítají přes mobil, chvíli to trvá, než se na mapě daná vrstva ukáže. Mapu si můžete zoomovat, stejně jako posouvat, a dokonce je možné vrstvy nechat animovat do budoucna. Zkrátka je to podobné jako aplikace s počasím na mobilu. 

Trošku mi ale chybí možnost zobrazit si tyto vrstvy přímo na mapě při aktivitě, díky čemuž bych měl přehled, jestli se neblíží déšt nebo odkud fouká vítr a jakou rychlostí. Samozřejmě i během aktivity si můžete zobrazit doplněk, ale už to vyžaduje pozornost a nějaký čas, než se k němu doklikáte.   

Kompletní fotogalerie: Nové mapy pro Počasí: Srážky, vítr, teplota i mraky. A to včetně animací a výhledu do budoucna

Nová datová rozložení na mapě

Dosud bylo možné na mapě nechat zobrazit pouze jedno nebo dvě datová pole ve spodní části, což mi ale osobně stačilo. Více polí by už mapu znepřehledňovalo. Garmin ale přišel s dalšími možnostmi. Nyní lze obrazovku rozdělit na dvě části, v levé jsou tři datová pole (na černém nebo bílém pozadí) a vpravo je pak mapa - poloviční, ale většinu času může stačit. Zvlášť, pokud jen sledujete naplánovanou trasu. 

Druhou možností je zobrazení šesti datových polí okolo mapy v kruhu - podobně jako jako solární kroužek na Fénixech. Data jsou hodně malá, je to tedy spíše jen pro Fénix 7X nebo Epix 51 mm, ale ta možnost tu je. Při jízdě na kole si nedokážu představit, že na ty blechy uvidím, ale při chůzi to je celkem na pohodu. Stále je pro mě ale nejlepší klasická možnost se dvěma datovými poli přímo v mapě, díky čemuž má mapa maximum prostoru.

Poslední doplňky

Parádní funkce, která na podržení tlačítka Back - anebó jiné kombinace kláves, kterou si nastavíte ve Zkratkách, zobrazí poslední použité doplňky. A to přesně v tom pořadí, jak byly zobrazeny, tj. prvním doplňkem je naposledy zobrazený. Listujete jimi jako v menu a až najdete ten, co hledáte, můžete si jej zobrazit.

Funguje to i při aktivitě, kde to shledávám jako nejvíce praktické. Dříve bylo nutno si zobrazit ciferník (vzhled hodinek) a teprve pak v seznamu doplňků najít ten, co hledáte. A pak se se zase vracet. Toto je jednak rychlejší a jednak se hned dostanete k doplňku, který potřebujete - u mě to je to Počasí a nové mapové překryvy. 

Automatické podsvícení displeje (Fénix 7)

Zatím Epixy mají světelné čidlo a následnou úpravu jasu ze své podstaty, Fénixy až dosud měly možnost jen manuálně nastavit stálou úroveň jasu. A to mi docela vadilo - ve tmě svítily moc a při běžném osvětlení v místnosti podsvícení už nepomáhalo. Automatika toto ale z velké části řeší. Fénixy sice nemají čidlo, ale jeho funkci nahrazují solární panely, které na světlo citlivé jsou. 

Možnost automatiky najdete v menu Systém – Podsvícení a když je aktivní, zešedne možnost změny jasu manuálně (0-100), ale objeví se stejné nastavení jako u Epixů, kde si můžete úroveň jasu měnit ve třech krocích. A v rámci nich pak automatika mění podsvícení. A opravdu to funguje. Když aktivuji displej ve tmě, rozsvítí se hodinky méně než za běžného osvětlení místnosti. Garmin navíc úroveň podsvícení vylepšil a snížil jeho spotřebu. 

Otestováno: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle

Červený mód Redshift (Epix)

Zajímavé zobrazení displeje, kdy se místo barev ukazuje pouze červená na černém pozadí. Nemá to žádný speciální význam jako šetření energie - LED diodám je jedno, zda svítí červeně nebo třeba žlutě. Spíše to může šetřit váš zrak v noci, když se nechcete dívat na zářívé barvičky. Případně když jste ve společnosti a nechcete, aby se vám při každé notifikaci rozzářil displej.

Možnost zapnout Redshift najdete v nastavení displeje, může být buď zapnuto, vypnout nebo po západu slunce - tam mi to přijde nejpraktičtější. Červená netahá oči a nerozptyluje. Hodí se třeba při letním pozorování oblohy - dobře si pamatuji, jak jsme na astronomickém táboře byli všichni vybaveni červenými baterkami.


Diskuse k článku (0)


Přidat komentář



Zpět na článek