10 důvodů, proč je dobré mít hodinky na ruce i v noci aneb Jaký vliv má spánek na fitness a sportovní metriky

21.8.2024
Hodinky nabízejí řadu sportovních a fitness metrik, které fungují lépe, když jsou k dispozici data získaná během spánku. Ať už jde o doporučený trénink, dobu regenerace, noční stav VST či připravenost k tréninku
Hodinky na ruce

Při spánku je vhodné mít hodinky na ruce, jinak nebude fungovat řada metrik, kvůli kterým si hodinky pořizujete


Řada uživatelů si hodinky na noc sundává, protože jim vadí. Přitom ale ve spánku získávají hodinky řadu měření, které mají vliv na další sportovní a fitness metriky. Bez nošení hodinek během noci tak přicházejí o spoustu užitečných údajů. Je to pochopitelné v případě, že máte na ruce cibule jako Fénix 7X nebo Enduro 2, nicméně já spím už léta s hodinkami Fénix 6X/Fénix 7X na jedné ruce a Epix/Forerunner 965 na druhé a bez problému jsem si zvykl. 

Těchto deset důvodů, proč mít hodinky na ruce během spánku, dal dohromady Garmin na svém blogu, kterému patří díky za inspiraci.

1. Skóre spánku

Spánek umí sledovat hodinky a náramky Garminu už velmi dlouho. Zatímco dříve dokázaly v podstatě měřit jen to, jak se v posteli vrtíte, nyní už dokáže spánek vyhodnotit podstatně komplexněji. Dokážou samy určit začátek a konec spánku, jednotlivé fáze (lehká, hluboká, REM) i dobu aktivity (např. návštěva toalety). Spánek je pak hodnocen jak pomocí skóre, tak i slovně - alespoň i novějších modelů. A logicky bez hodinek na ruce není hodnocení spánku.

Čtěte dále: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku (kompletní přehled)

Garmin navíc přišel s novou funkcí Spánkového poradce, u něhož je to stejné - nemůže radit, když neví, jakou máte spánkovou historii.

2. Body Battery

Tato kombinovaná metrika sleduje stav vašeho těla. Jde o jakýsi stav nabití vašeho těla energií, a tedy jeho připravenost na trénink. Když má třeba elektrické auto nízký stav nabití baterie, bude mít logicky kratší dojezd. Pokud ji ale nabijete do plna, dojedete dál. V podstatě jde o procento nabití – čím je číslo vyšší, tím více energie logicky máte (maximem je 100).

Z grafu doplňku Body Battery se také dozvíte, jak vaše energie stoupala či klesala od dnešní půlnoci. Po fyzické aktivitě ubude nabití celkem výrazně, stejně jako když budete sice fyzicky v klidu, ale ve stresu – například v náročné práci. 

Čtěte dále: Body Battery: Jaký je stav nabití vašeho těla energií?

3. Klidová tepová frekvence

Frekvenci srdečního tepu měří hodinky pomocí optického snímače (aktuálně už 4. generace) vestavěného na spodní straně zařízení, a to 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Dříve bylo nutné k tomuto účelu využívat hrudní pás, jeho neustálé nošení je značně nepohodlné. Na druhou stranu je podstatně přesnější. Hodnotu srdečního tepu můžete sledovat přímo na hodinkách a případně si ji zobrazit i v přehledném grafu, či následně vyhodnotit v počítači.

Tepová frekvence je základní hodnota, kterou se vyplatí sledovat pro zlepšení fyzičky a případné snížení stresu. Zajímavá je zejména hodnota klidové tepové frekvence (KST - klidový srdeční tep), která se běžně pohybuje mezi 60 a 90 tp/m. Čím je však člověk trénovanější, tím nižší KST mívá. U sportovců může klesat až k hodnotám 40 tp/m. A právě ve spánku obvykle dosahujete nejnižších hodnot. Na základě KST také hodinky lépe určí začátek spánku.

Čtěte dále: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu

 

4. Noční stav VST

Variabilita srdečního tepu souvisí s určováním míry stresu. Čím je toto číslo vyšší, tím lépe – vaše tělo regeneruje. Pokud vaše srdce bije méně pravidelně (vyšší VST), máte nižší stresové skóre a naopak. Čím nižší VST, tím větší fyziologický stres a vaše tělo je více v napětí – připraveno k akci. A současně méně odpočívá.

VST nové hodinky měří v průběhu noci a tato metrika je pak součástí Stavu tréninku a Připravenosti k tréninku (v závislosti na modelu). Měření aktuální VST je pak součástí Snímku zdravotního stavu, měření, které trvá dvě minuty a lze jej provést kdykoliv. 

Čtěte dále: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro nové fitness metriky

5. Okysličení krve (pulzní oxygenace)

Tato funkce, označována někdy jako SpO2, v podstatě ukazuje saturaci kyslíku v krvi (v periferních částech těla). U zdravého člověka by měla hodnota činit 95–99 % a v podstatě jde o hodnotu, kolik kyslíku je navázáno na hemoglobin v krvi. Pokud je tato hodnota nižší, do těla se dostává málo kyslíku - například u astmatiků nebo u různých srdečních vad. Jakmile se dostane pod 80 %, už to zavání nějakým vážným problémem a odjezdem do nemocnice. 

Protože pro měření SpO2 je nutno být v klidu, je logické, že během dne toho hodinky moc nezměří. Zato ve spánku je to o poznání lepší. Odchylky od běžných hodnot mohou lépe odhalit přicházející problémy. Měření na hodinkách může probíhat buď po celý den, jen během spánku nebo je vypnuto a je nutno jej spusit manuálně. 

Čtete dále: PulseOX: Jak pulzní oxymetr v hodinkách snímá okysličení krve a možnosti nastavení

6. Stav tréninku

Kombinovaná metrika ukazuje, zda je váš aktuální trénink dostatečně intenzivní – nebo dostatečně dlouhý – aby vedl ke zlepšení vaší kondice. Zjistíte, zda trénujete dostatečně tvrdě na to, aby to mělo skutečně dlouhodobý význam, nebo zda je intenzita tréninku příliš nízká.

Stav tréninku vám také pomůže v rozhodování ohledně budoucích tréninků tím, že automaticky bere v úvahu změnu v úrovni kondice, vaši krátkodobou (sedmidenní) tréninkovou zátěž a případné změny v tréninkové zátěži v porovnání s předchozím tréninkem. To, jak dobře vaše tělo reaguje na všechny situace – včetně spánku – je důležitým ukazatelem vaší celkové kondice.

Čtete dále: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace

 

7. Doba regenerace

Regeneraci byste si měli po náročnější aktivitě dopřát k odpočinku. Regenerace je zcela zásadní, ale často přehlížená součást tréninkového procesu. Během regenerace se tělo adaptuje v reakci na trénink a probíhá obnovení důležitých zásob. Nedostatek regenerace může dokonce vést k tomu, že nezaznamenáte vůbec žádné zlepšení kondice ani výkonu.

Hodinky po každém tréninku ukážou počet hodin, po jejichž uplynutí budete zase zpátky na téměř stoprocentní úrovni a budete moci absolvovat náročný trénink nebo zaběhnout závod. A právě spánek má zásadní vliv na délku regenerace - špatný ji prodlouží, dobrý naopak zkrátí.

Čtete dále: Doba regenerace: Hodinky či cyklonavigace vám ukážou, jak dlouho máte odpočívat po tréninku

8. Doporučený trénink

Doporučený trénink každý den navrhne, jaký běh/jízda na kole by byl pro vás vhodná, a to na základě dat, která hodinky získaly během posledních 24 hodin - zátěž, stav tréninku, Body Battery apod. A také spánek. Když se špatně vyspíte, doporučený trénink bude méně náročný a naopak. Někdy pak hodinky doporučí spíše odpočinek, což u mě platí zjeména, pokud má při spánku vysokou míru stresu. Bez toho, že nosíte hodinky při spánku, nemůže tato funkce správně pracovat.  

9. Připravenost k tréninku

Oproti Stavu tréninku jde o zcela odlišnou funkci. Nehodnotí totiž váš dosavadní trénink, ale to, jak jste zregenerovaní - zda jste si od poslední aktivity dost odpočinuli, zda jste se dobře vyspali, jakou máte variabilitu srdečního tepu atd. Tohle všechno dohromady pak dá dohromady skóre od nuly do stovky - čím je číslo vyšší, tím lépe jste připraveni na trénink. Je to něco jako Body Battery, ale bere v potaz daleko více ukazatelů. Pokud je Připravenost k tréninku nízká, měli byste si daný den dát pauzu, abyste předešli případným zdravotním problémům. 

Čtete dále: Připravenost k tréninku: Komplexní metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace, spánku a stresu 

10. Výdrž neboli Stamina

Nové datové pole, resp. celá datová obrazovka, která je v podstatě něco jako predikce toho, kolik toho v aktuální aktivitě (běh a cyklistika) zvládnete. Na začátku aktivity počítá s tím, že máte k dispozici 100 % energie, případně méně, pokud už nějaká aktivita proběhla. Na základě VO2max dokáže předpovědět, kolik byste ještě se současným nasazením ujeli nebo uběhli kilometrů, případně jak dlouho ještě můžete běžet či jet na kole.

A čím lépe před tréninkem spíte, tím lepší budete mít i výdrž. Aby mohl dobře fungovat ukazatel potenciální (dlouhodobé) staminy fungovat, potřebují mít hodinky i data spánku.

Čtete dále: Výdrž neboli Stamina: Jak dlouho ještě zvládnete běžet nebo jet na kole?


Diskuse k článku (15)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Ahoj, chci se zeptat zda je normální, aby hodinky měřili zdraví a ukazovali hodnoty i když je v noci nemám na sobě. Děkuju
Vaše jméno, přezdívka: 
Kris

Ahoj. Muzete někdo poradit ohledně oxymetru na epix prorocká. Kdyz dám celý den tak bez problémů měří. Ale když dám jen v noci tak nic. Noční režim mám v hodinkách nastaven pouze na minutu protože mám směny a režim na spaní zapínám a vypínám ručně. Mám zadáno akorát nerušit ale to asi nemá vliv protože když mám celodenní oxymetr měří vše i v noci. Jen mě napadlo jestli to není tím že nemám nastaven hodiny spani.když jdu spát.diky za rady.
Vaše jméno, přezdívka: 
Adam.

Pulzní oxymetr se při nastavení měření během psánku řídí primárně režimem spánku. Takže by to být mohlo...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Asi ano. I když zadám ruční režim spánku tak nic. Nedodělané asi v hodinkách. Děkuji za odpověď. A ještě jeden dotaz ohledně referenčního bodů nebo třeba bodů zájmu při zaple aktivitě. Nikde jsem nenašel že by šel dohledat nebo zapnout. Aktivita se asi musí přerušit? Dik
Vaše jméno, přezdívka: 
Adam

Nějakou dobu jsem spal s FX6 (na pravé ruce) a bylo to v pohodě, ale po problémech se spánkem jsem si je musel sundat (psychicky jsem blbě snášel špatné výsledky spánku a začaly mi taky vadit) a už se nedokážu vrátit zpátky k tomu, abych s nimi spal. Prostě mi v noci na pravé ruce vadí. Nemůžu mít hodinky ve dne i v noci na levé ruce, protože mi to pod senzorem nedělá dobře na kůži. A nosit hodinky na pravé ruce přes den je pro mě zvláštní. Přemýšlel jsem, jestli si nekoupit jiné (lehčí) hodinky na spaní ale potom jsem si říkal, že je to zbytečnost. Mohl bych mít noční metriky spánku a dalších hodnot, jak tady popisujete, ale raději budu normálně a v pohodě psát a moc se tím nezabývat. Ostatně sám jsem přemýšlel nad tím, jak jsou ty hodnoty, co hodinky ukazují opravdu relevantní. Protože v dobách, kdy jsem na tom se spánkem nebyl dobře mě ty blbé hodnoty ještě více deptaly.
Vaše jméno, přezdívka: 
Marek


Tak to mame stejne, ten problem s kuzi a prave proto na noc si prehazuju hodinky na preavou ruku a je po problemu:-).
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Taky jsem dříve musel přehazovat na noc na pravou ruku, někdy i na víc dnů, když se levá v létě spotila a vyrážka byla horší. Pak jsem začal každý den brát Nestibil na alergii a už nepřehazuju. Maximálně sundám z ruky na nějakou dobu, např. po sprchování, aby si odpočinula od hodinek.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Já mám dlouhodobě vlevo Fénix 7X Pro, vpravo FR 965 a zvládám to v pohodě. Skóre spánku mívám 70-85, nijak mě to nestresuje :-) Ale třeba dcera měla problém s hodinkami Forerunner 55, vyrážka, ale od té doby, co má FR 165, tak je to v pohodě.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ja spim lip bez hodinek i prstenu
Vaše jméno, přezdívka: 
Prcbum

Domnivam se, ze spanek je naprosto stezejni pri regeneraci, ale to by mereni spanku muselo byt mnohem presnejsi. Mam vypozorovano, ze mi spatne meri, kdy jsem usnul i dobu, kdy jsem probuzeny. A navic k tomu, ze spanek je znacne individualni zalezitost a ve vetsine pripadu me staci spat mene, nez 7-9 hodin, co mi doporucuji hodinky. By me zajimalo jako hodne se lisi namerene hodnoty spanky napric ruznymi platformami Garmin/Apple/Polar, atd.
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

U mě to často měří nedostatek REM, což vypadá také na nepřesnost než na nekvalitní spánek. Takže bych se také přimluvil za zvýšení přesnosti (F6). :-/
Vaše jméno, přezdívka: 
Jiří V.

Já kolikrát po sportu sednu na lávku někde venku a odpočívám, doma se kolikrát podívám a mám naměřené zdřímnutí třeba 15 min.
Vaše jméno, přezdívka: 
Kolemjdoucí

Po aktivitě hodinky zpravidla píšou u stresu "regenerace po aktivitě", čili zdřímnutí se mi hned po ukončení aktivity nepodařilo "chytnout" nikdy.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Na AW ultra 2 mi začátek a konec spánku celkem sedí a i probuzení v noci to docela chytá. Ale detekci fází spánku se podle mně úplně věřit ještě nedá. Podívej na Youtube na Quantified Scientist, ten se na to specializuje.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Mě to někdy chytne špatně začátek a mám vypozorováno, že záleží na ruce. Na levé ruce mám F7X a ty chytají začátek i konec dobře, ale na pravém FR 965 a tam se často začátek nechytne a časy spánku tu a tam upravdju ručně.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek