Finálka pro Epix a Fénix 7: Nový komunikátor Garmin Messenger a nalezení ztraceného mobilu

20.5.2024
Po více než měsíci a půl Garmin vypustil ven finálku pro Fénixy a Epixy se dvě zásadními novinkami: možností komunikovat přes Messenger přímo z hodinek a funkcí pro navigaci ke ztracenému mobilu při aktivitě (fw 17.20)
Komunikace přes Messenger

Všechny novější modely mají možnost komunikace přímo z hodinek


Nový firmware má označení 17.20 a je dostupný pro všechny modely Fénix 7, Fénix 7 Pro, Epix a Epix Pro. Kromě dvou hlavních novinek zmíněných výše tu jsou i další, ale spíše minoritní:

  • Přidáno dynamické přepínání zdrojů srdečního tepu pro výběr nejlepšího zdroje dat srdečního tepu (hodinky nebo HRM na hrudi) pro zvýšení přesnosti při běžeckých aktivitách.
  • Přidána aktivita Chůze uvnitř.
  • Přidán Poradce pro zotavení (Regenerace) jako položka v doplňcích a ranním reportu.
  • Přidáno sebehodnocení k více typům aktivit.
  • Vylepšen přístup k dalším znakům na dotykové klávesnici přidáním možnosti stisknutí a podržení některých kláves.
  • Vylepšení map Outdoor Maps+ (jen v rámci předplatného).

Komunikace z hodinek

Za mě je hlavní novinkou podpora po Garmin Messenger. Ten umožňuje komunikovat přímo z hodinek, a to nejen předpřipravenými zprávami, ale texty můžete psát přímo. Jak Fénixy, tak Epixy mají dotykový displej a napsat krátkou zprávu není problém. Super je, že v hodinkách vidíte všechny zprávy, historii, máte seznam kontaktů, zkrátka je to prodloužená ruka mobilu.

Whatsapp či další komunikátory nic z tohoto neumí, na Androidech lze maximálně odpovědět na notifikaci připravenou zprávou, na iPhonech ani to ne. Garmin Messenger byl původně určen pro satelitní komunikátory inReach, takže neumí pokročilý messaging jako posílání obrázků či videí, ale aspoň jsou tu emotikony. A pokud někdy přijdou hodinky s LTE, tak to bude super vylepšení.

Čtete dále: Garmin Messenger: Konečně můžeme psát libovolné zprávy přímo z hodinek. Jak přes Android, tak přes iPhone

 

Najděte ztracený mobil

Druhou zásadní novinkou je funkce pro navigaci k telefonu ztracenému během aktivity. Když hodinky ztratí spojení Bluetooth spojení s telefonem, hned vám to oznámí a na mapě ukážou poslední známou pozici a umožní vám se k mobilu navigovat. Na mapových hodinkách po cestách, na nemapových (týká se Forerunnerů 165/255/265, Venu 3 a Vívoactive 5) jen ukážou směr.

A funguje to celkem dobře: Jakmile se k telefonu opět přiblížíte, hodinky obnoví spojení. A v tu chvíli vám nabídnou možnost vyhledání podle zvuku – kdyby ležel třeba někde zapadlý v trávě nebo listí. Až telefon najdete, můžete klidně vyrazit dále. Pokud byla předtím aktivní navigace po trase, tak se obnoví. Tato funkce je standardně zapnutá, ale lze ji vypnout z menu Oznámení a upozornění. 

Čtete dále: Hodinky ohlásí telefon ztracený při aktivitě. Ukážou jej na mapě a dokážou vás k němu navigovat

Bude další generace?

To, že Garmin neustále uvádí nové a nové funkce pro řadu Fénix 7 a Epix, jen ukazuje, že se nová generace jen tak nechystá. Nedávno přibyl spánkový poradce, zdřímnutí či byla přepracovaná funkce Body Battery. Dostali jsme také řadu nových aktivit, mně potěšilo zejména bruslení na ledě a inlajn bruslení.

Navíc hardware je za mě stále svižný, optika páté generace má nové možnosti jako sledování teploty pokožky, hodinky umí měřit EKG (zatím v Evropě jen neoficiálně), zkrátka moc důvodů pro Fénix 8 a Epix 3 nevidím. Osobně počítám, že se novinky ukážou nejdříve v srpnu tohoto roku.

Tip: Nová generace hodinek Fénix 8 a Epix 3: Garmin s uvedením nijak nespěchá, letos se jich ale dočkáme


Diskuse k článku (22)