Cyklonavigace Edge 1040: Špičkové zařízení, ale s jedním zásadním problémem, který přetrvává

8.12.2023
Na modelu Edge 1030 mně trápil nepřesný snímač teploty a rychlé samovybíjení, na Edge 1040 zase problém se snímači. A nevyřešil jej ani poslední firmware 19.19/19.22
Edge 1040

Skvělá cyklonavigace, s kterou mám ale dlouhodobě problém - odpojuje snímače


Cyklonavigace Edge 1040 je aktuálně tím nejlepším od Garminu, co si můžete dát na řídítka kola. Velký displej, dlouhá výdrž, parádní funkce. V nedávném updatu jsme získali možnost zobrazit čtyři datová pole na obrazovce s mapou, což je paráda. ještě bych ocenil ukázat dvanáct datových polí na běžné obrazovce, ale s tím už tak nějak nepočítám.

Čtěte dále: Konečně! Cyklonavigace Edge umí zobrazit čtyři datová pole na obrazovce s mapou

Nedávno Edge 1040 (a také modely 540 a 840) dostaly finálku 19.19, v níž se objevila řada minoritních vylepšení, majitelé Androidů potěší možnost zobrazovat obrázky v notifikacích. Ovšem nic zásadního, co by stálo za zmínku, se neobjevilo.

Horší výdrž?

Naopak, řada uživatelů v diskuzi na webu Garminu si stěžovala na výrazné zkrácení výdrže, kdy navigace přijde o 50 % kapacity během 4-5hodinové jízdy. To se mně naštěstí vyhnulo, navigace si v teplotách okolo nuly a častým zapínáním podsvícení v šeru bere zhruba deset procent za dvě hodiny. 

To je více než v létě, kdy to bylo klidně i jedno procento za hodinu, ale jednak jsou tu mezi těmito obdobími výrazné teplotní rozdíly, jednak se v létě neaktivuje podsvícení a ještě něco málo přidá solární dobíjení. Navíc jsem nedávno změnil nastavení GPS na AutoSelect, což samozřejmě žere více.

Čili ti, co si stěžují na horší výdrž, si jen mohli omylem zapnout podsvícení bez vypínání, či nastavit jiný satelitní profil. Kromě toho v zimě má baterie opravdu výrazně horší parametry a vybjí se rychleji. 

Doplněno: Ve firmwaru 19.22, který vyšel právě teď, už bylo rychlé vybíjení opraveno; způsobeno přesně tím, jak se řešilo v diskuzích: Nevypínáním podsvícení v automatickém režimu. Garmin k tomu uvádí: Fixed auto backlight issue causing battery drain. Čili aspoň tento problém už by měl být pořešen.


Velká recenze Edge 1040:


 

Odpojování snímačů

Mně ovšem trápí dlouhodobě jiný problém, který zatím nevyřešil žádný update, a na který si také stěžují uživatelé v diskuzích, a to je odpojování snímačů. Ať už jde o hruďák HRM, čídla kadence či rychlosti. Když se Edge 1040 probudí z režimu spánku, snímače se okamžite chytnou. Ale do několika minut, někdy i desítek sekund, se zase všechny odpojí. A pak už nejdou připojit, ani manuálně.

Jediný řešením, je restart - prostě Edge vypnout a zapnout. Pak se všechny snímače bez problému připojí a drží celou jízdu. Samozřejmě můžu po každé jízdě a uložení dat Edge vypnout místo usínání, ale jednak na to musím myslet (stisk tlačítka jen zařízení uspí), jednak je to velmi nepohodlné. Často cyklonavigaci zapínám jen kvůli rychlé kontrole, testům apod. A čekat pokaždé na start se nikomu nechce. 

Jednou se mi stalo, že jsem si odpojených snímačů nevšiml - odpojily se až po čase, a za nějakou dobu se zase připojily zpět. Poznal jsem to podle průběhu tepovky, která měla zhruba dvacetiminutový výpadek. Aktuálně to dělám tak, že zapnu před jízdou Edge, restartuji a než nachystám kolo, světla, helmu, je už cyklonavigace připravena k jízdě.

Hodně to ale obtěžuje a čekám, že to snad někdy Garmin spraví. Reportováno to už bylo mnohokrát. 

V poslední se mi navíc stává, že po dobiti (ať úplném, či částečném) Edge přes kabel USB-C v počítači a jeho odpojení se zařízení zasekne. Zůstane na něm viset stav nabití a text, že se nahrávají mapy. A konec. Pomůže jen tvrdý restart podržením tlačítka pro zapnutí. Naposledy se mi to stalo dnes (v den publikace článku), a fakt to člověka naštve...

Edge 1040 je parádní cyklonavigace

Přes tyto problémy je samozřejmě Edge na kole výrazně lepší než hodinky. Edge má větší displej, který zobrazí více dat, lépe se jezdí podle mapy a i když má model se solárem výrazné odlesky, stále je to lepší než Fénix 7X v safíru. Co mi trochu chybí, je funkce pro nalezení ztraceného mobilu, která se testuje pro Fénixy a Epixy, a také některé funkce, které mají Fénixy - třeba zobrazení zátěže přímo při aktivitě. 

Tip: Věčné dilema: Stačí na kole hodinky, nebo je lepší si pořídit cyklonavigaci Edge? Jedno, nebo dvě zařízení?


Diskuse k článku (9)
Tagy: