Velké srovnání map TopoActive Europe, Cycle Map EU, Topo Czech 2013 a 2017 Pro (2.)

25.4.2017
Ve druhé části srovnání dvou map Evropy, které jsou dodávány s hodinkami Fénix 5X, novou Topo Czech v3 Pro 2017 a zastarávající Topo Czech 2013, jsem se zaměřil na před rokem otevřený bikepark u Jedovnice na brněnsku

V dřívějším přehledu jsem srovnával oblast Kalečníku na jižním začátku Moravského krasu, kde se nachází velká křižovatka značených i neznačených cest včetně několika cyklotras. Zde hodně vynikly rozdíly mezi značením jednotlivích cest a také jaké na ně jednotlivé mapy kladly důraz.

Nepřehlédněte: Srovnání map na Kalečníku u Brna

Ze skrýnšotů bylo jasně vidět, že nová mapa Topo Czech Pro 2017 vede na celé čáře. Její grafika je přehledná, ukazuje turistické trasy a cyklostezky hezky vedle cesty tak, že se jednotlivé čáry nepřekrývají a jsou jasně rozlišitelné. Má také hustou síť vrstevnic a díky velkému měřítku i největší míru detailů.

Totéž platí i v lokalitě bikeparku Singletrail u Jedovnice. Na mapě je také vidět grafika zobrazení přilehlého rybníka, kempu a také části města. Síť stezek je v tomto lese velmi hustá, navíc se tu doslova motá hned několik singltrailů s mnoha zákrutami. Singly jsou vyznačeny pouze na TP 2017 a cyklomapě Evropy.

Ovšem zatímco Topo Czech vše krásně barevně rozlišuje, takže víte, co je singletrail (označen jako cyklostezka růžovou barvou), na Cycle EU jsou singletraily jen dalšími cestami značenými přerušovanou čárou; aspoň, že nechybí označení slovní, aby se alespoň trochu odlišily od cest lesní správy. Vzhledem k tomu, že Cycle EU vychází ze standardu Openstreet, jsou podklady hodně závislé na komunitě, která je vytváří. A ta byla u těchto singletrailů celkem rychlá, a tak na mapě nechybí. 

Asi nejpřehlednější zobrazení nabízí Topo Active Europe, ovšem tato mapa nemá žádnéí detaily a vyznačeny jsou jen hlavní cesty. Ani Topo Czech 2013 se neztrácí, ale singletraily z jasného důvodu chybí, mapa je stará 4 roky. Stále jde v českém prostředí o lepší volbu než Cycle EU, která není tak přehledná a chybí jí řada detailů a nemá tak přehlednoz grafiku.

Srovnání v měřítku 500 m

Zleva doprava Topo Czech Pro v3 2017, Topo Czech Standard 2013, Cycle Map EU, TopoActive Europe

 

 • Topo Czech v3 Pro 2017

  Naprostoluxusní úroveň detailů a současně přehledné zobrazení cyklotras, TZ i lesních cest. Hezky zpracované i okolí rybníka, hezky zakreslené i Rudické propadání vlevo nahoře (přírodní propast/údolí)

 • Topo Czech Standard 2013

  Oproti TP 2017 je zobrazení schemtičtější, ale kromě singletrailů je zde vše podstatné. Oproti verzi Pro má verze Standard měřítko jen 1:25 000

 • Cyklomapa Evropy

  Příliš schematické zobrazení, navíc se jednotlivé typy cest od sebe nijak neliší. Chybí TZ 

 • TopoActive Europe

  Schematická, ale přehledná mapa, ovšem s nejmenšími detaily

 • Srovnání v měřítku 200 m

  Zleva doprava Topo Czech Pro v3 2017, Topo Czech Standard 2013, Cycle Map EU, TopoActive Europe

 • Topo Czech v3 Pro 2017

  Míra detailů i jejich prokelsní je prostě skvělé.Odlišeny jsou cesty, silnice (Proklest), dobré je i zobrazení TV a cyklostras, které přehledně navazuje na silnou čáru cesty

 • Topo Czech Standard 2013

  Přehledné a jasné zobrazení, i když méně detailů než Topo 2017

 • Cyklomapa Evropy

  Při větším přiblížení je patrno, že cyklostezky zobrazuje cyklomapa silněji než běžné cesty. Z mapy ale není poznat, že cesta vedoucí vpravo shora dolů (Proklest) je asfaltovaná

 • TopoActive Europe

  Ještě větší rozdíl v topo mapě Evropy je vidtě při jejím přiblížení na 200 m; jsou zde jen hlavní cesty

Tagy: