Velké srovnání map TopoActive Europe, Cycle Map EU, Topo Czech 2013 a 2017 Pro (1.)

22.4.2017
Jak si na našem území dvě mapy Evropy, jedna cyklistická, jedna Topo ve srovnání se starou mapou Topo Czech 2013 a horkou novinkou Topo Czech Pro v3 2017? V první části prostředí lesa okolo vrcholu Kalečník na Brněnsku

První čtveřice ukazuje rozcestí u Kalečníku, kde se střetává několik turistických tras a cyklotras, v měřítku 500 m, na druhém je přilížení větší, 200 m, aby vynikly detaily.

Topo: Stará vs. nová, Standard vs. Pro

Srovnání Topo Czech 2013 vs. 2017 Pro dopadá vítězně pro novější a pdorobnější mapu. Ta nabízí detaily 1:10 000, zatímco verze Standard jen 1:25 000. Méně podrobná mapa se proto hodí pro starší zařízení a zařízení, která nemají takový výkon, jako je řada eTrex nebo stařičký Edge 705.

Také grafiku nabízí nová verze mapy hezčí a při menším přiblížení (500 m) je také vidět méně detailů a naopak jsou zdůrazněny hlavní cesty. Verze 2013 je naopak plná zbytečně zobrazených malých cest - a ono je to znát, na Edge 705 s touto mapu se při „oddálení“ zobrazí hromada zbytečností, které nepotřebujete vidět, a mapa je nepřehledná.

Také při větším přiblížení (200 m) je Topo 2017 lepší, protože je jednak přesnější (turistické stezky kopírují cesty) a jednak má přehledněší grafiku i přesto, že zobrazuje více informací. Ukazuje lépe i vrstevnice a je také vidět řada dalších cest, které buď na starší mapě nejsou proto, že ještě nebyly zmapovány, nebo proto, že ještě neexistovaly. Zkrátka Topo Czech 2017 je takový uhlazenější.

Cyklomapa a Topo: pokulhává zobrazení i detaily

Cyklomapa Evropy je oproti tomu velmi schematická. Rušivé je zejména zobrazení stromečků, jen hlavní tahy jsou dvojitou čárou s bílým středem, vše ostatní je zobrazeno přerušovanou čárou a vy nemáte tušení, jak významná a široká daná cesta je. Samozřejmě chybí TZ a na tomto výseku nejsou vyznačeny ani cyklotrasy (ale na jiných místech, třeba kolem Brna, zobrazeny jsou). Zkrátka míra detailů je slabá a záleží na tom, jak aktivní jsou mapeři v dané ovlasti.

Topo Active Europe je oproti cyklomapě, která vychází z Openstreet, přehlednější díky chybějícím stromečkům. Míra detailů je obdobná, lepší je ale zobrazení, protože významnost cest je rozlišena loušťkou čáry, případně jejím přerušováním. Hezčí a přehlednější je i zobrazení vesnice na měřítku 500 m (vpravo dole).

Je škoda, že Garmin nedodává Topo Czech Pro 2017 s navigacemi jako je Edge 820 nebo hodinky Fénix 5X, protože tato mapa dělá navigaci navigací. Cyklomapa Evropy nebo mapa Topo Active je spíše jen parodií na přehlednou mapu. 

Srovnání v měřítku 500 m

Zleva doprava Topo Czech Pro v3 2017, Topo Czech Standard 2013, Cycle Map EU, TopoActive Europe

 • Topo Czech v3 Pro 2017

  V měřítku 500 m sice chybí řada cest, které už Topo Czech 2013 ukazuje, zobrazení je ale velmi přehledné, jsou zobrazeny hlavní cesty a TZ

 • Topo Czech Standard 2013

  Tato mapa v 500m měřítku sice zobrazuje více pdorobností než Topo 2017, je ale z tohoto důvodu méně přehledná. Zobrazení cest i TZ je schematičtější kvůli měřítku 1:25 000. 

 • Cyklomapa Evropy

  Cyklomapa vychází z Openstreet, což je poznat zejména na zobrzaené stromečků. Cesty jsou zobrazeny všechny stejně významně, což zhoršuje orientaci

 • TopoActive Europe

  Topo mapa Evropy je celkově přehlednější než cyklomapa a i cesty jsou zobrazeny s různou významností

 • Srovnání v měřítku 200 m

  Zleva doprava Topo Czech Pro v3 2017, Topo Czech Standard 2013, Cycle Map EU, TopoActive Europe

 • Topo Czech v3 Pro 2017

  V tomto měřítku (200 m) je topo mapa 2017 opravdu skvostem. Detailní, přehledná, snadno se v ní zorientujete

 • Topo Czech Standard 2013

  V tomto zvětšení už je vidět, že standardní Topo Czech má méně detailů než verze Pro. Řidší je síť vrtevnic a chybí některé cesty

 • Cyklomapa Evropy

  Oproti TopoActive zobrazuje cyklomapa aspoň hlavní trasu lesem tlustší čárou, jinak jsou ale cesty zobrazeny stejně - a třeba na Edge 820 nejsou vůbec vidět

 • TopoActive Europe

  Díky absenci stromečků je i přes stejnou míru detailů topo mapa Evropy přehlednější

Tagy: