Nová turistická mapa Topo Czech 2017 je konečně tady!

11.4.2017
Zhruba po dvou letech je tu nová aktualizace zásadní mapy Topo Czech 2017 Pro. Zatím není k dispozici aktualizace a verze standardní, ale snad se dočkáme
Topo Czech

Mapy Topo Czech obsahují jak vrstevnice, tak turistické značení a cyklotrasy


Topo Czech používám už přes deset let, původně na ruční „armádní“ navigaci GSMPAP 60CSx, pak na kole na Edge 705, a to od verze 0.5 až do verze 3.0, kterou mám nyní. Za tu dobu mapa prodělala obrovský pokrok, výrazně se zpřesnilo mapování lesních cest, vrstevnice, turistické značené cesty atd. Na verzi 2015 jsem zatím neupgradoval, čekal jsem až na verzi další, protože už verze 3.0 mi přišla hodně přesná a podrobná a verze 2015 by mi asi nepřinesla takový užitek jako upgrade z 2.0 na 3.0. 

Pro mne je tato mapa naprosto zásadní, protože obsahuje turistické značení cest - modrá, červená, zelená a žlutá. Jedná se o pečlivě vybrané trasy, které jsou zajímavé nejen pro turisty, ale i pro cyklisty; v drtivé většině případů jsou totiž sjízdné a hlavně zábavné. Tvoří také tranzitní cesty mezi traily a lesními stezkami. Bez turistických tras by mapy Česka byly zkrátka poloviční. 

Aktivní plánování cest

Co píše o mapě přímo Garmin? Topo Czech v3 PRO (2017) je podrobná topografická mapa České republiky v detailním měřítku 1:10 000 s vrstevnicemi, vykreslenými druhy terénu, porostu, vodních ploch a zástavby a sítí silnic, cest, chodníků a stezek, určená převážně pro turistiku, cykloturistiku a další outdoorové aktivity.

Podporuje aktivní routing s výpočtem různých tras podle typu aktivity (např. pěší turistika, cykloturistika, horská turistika, MTB) a to jak po silnicích a ulicích, tak po nezpevněných cestách a turistických či cyklistických trasách. Své trasy si můžete naplánovat jak přímo v terénu ve své kompatibilní GPS navigaci, tak v pohodlí domova na počítači (PC/MAC) prostřednictvím programu BaseCamp.

Aktivní routing je podporován v GPS navigacích Garmin Montana, Monterra, Edge 810/820/1000/Explore, GPSMAP 64/64s, Oregon 6xx/7xx a eTrex Touch. Základní funkce mapy jsou podporovány ve všech outdoorových navigacích s barevným displejem a slotem na microSD kartu. 

Čím je Topo Czech výjimečná?

Mapa je vytvořena s cílem podat vyčerpávající informace o mapovaném území, přihlíží se hlavně k prostorové přesnosti a hustotě cestní sítě. Dalším cílem je zachycení většiny bodů interpretující místa, která mohou být zajímavá nebo důležitá pro různé typy turistiky. Obsahuje nepřeberné množství prostorových informací o komunikacích, plošném rozmístění krajinných prvků a bodech zájmu.

Mapa obsahuje informace o uspořádání terénu, vodních prvků, vegetace a chráněných územích, komunikační sítě, budov, bodů uživatelského zájmu a další. Mapa také zahrnuje přibližně 2 km široký pás vně hranic ČR. Nosným tematickým podkladem je síť turistických značených tras, místních značených tras, naučných stezek a cyklotras, včetně rozcestníků.

Topo Czech v3 PRO nabízí více než 438 000 vyhledávatelných bodů zájmů (POI), jak ve městech a vesnicích (restaurace, ubytování, obchody, banky a bankomaty, policejní stanice, nemocnice, kostely, zastávky vlaků/autobusů/MHD atd.), tak ve volné přírodě (odpočívadla, přírodní a kulturní památky, přírodní dominanty, prameny a studánky, koupaliště atd.).

Základní parametry

 • měřítko 1:10 000
 • 438 000 vyhledávatelných bodů zájmu (POI)
 • 335 000 km silniční sítě 
 • turistické značené trasy: 46 766 km
 • cyklotrasy: 42 563 km
 • cestní síť včetně lesních cest, pěšin, chodníků: 335 202 km
 • neroutovatelné cesty a pěšiny: 120 818 km
 • sídla, včetně místních částí a samot: 25 000 bodů
 • budovy a bloky budov: více než 3 000 000 prvků
 • kompatibilní s programem Basecamp (ke stažení zdarma)
 • dodáváno na microSD/SD kartě bez nutnosti instalace do GPS přístroje 

Novinky v mapě

 • plně aktualizovaná silniční síť ke konci roku 2016
 • opravené a upgradované datové vrstvy turistického značení, cyklotras, lokálních a zpevněných cest
 • aktualizace všech datových podkladů státního mapového díla ČR (Zabaged), především viditelné u lesních a polních cest, lesů a dalších vegetačních plošných prvků, elektrických vedení, ploch ve městech (parkoviště, hřiště,...)
 • revize a doplnění řady kategorií bodů zájmu (POI), především restaurací, hotelů, turistických známkových míst, rozhleden, atd.
 • zahraniční pás na několika místech drobně rozšířen (celkem přibylo cca 1000 km2)

Nová nebo upravená funkcionalita mapy:

 • změny Active Routingu - především pro profily aktivit chůze, turistika, jízda na kole a cykloturistika
 • Point Addressing - možnost vyhledávání adres v Basecampu a novějších modelů, které podporují Active Routing. Lze tedy v mapě nově nalézt jak čísla orientační, tak popisná

Mapu můžete koupit ve verzi Pro na webu Garminu za 2 790 Kč, je dodávaná na kartě (micro)SD.Tagy: 


Zdroj: 
Garmin