Srovnání v českých luzích: Je lepší Topo Czech, nebo cyklomapa Evropy?

9.3.2017
S cyklonavigací Edge 820 dostanete také cyklistickou mapu Evropy založenou na mapových podkladech OpenStreetMap. Vzhledem k tomu, že jezdím už skoro deset let s mapou Topo Czech, nabídla se mi možnost srovnání side-by-side
Na výjezdu z vesnice

Na tomto pohledu, kde nejsou ulice města či lesy, vypadají mapy podobně


Na své navigaci Edge 705, s níž už brázdím české luhy a háje skoro devět let, používám mapy Topo Czech, které připravuje česká pobočka Garminu. Aktuální verze má označení 2015, já používám stále verzi 2013, kterou jsem upgradoval z verze 1.0, s níž jsem Edge 705 dostal. Je už trochu starší, ale stále hodně dobře odpovídá realitě a většina lesních cest je na mapě zobrazena. Jen tu a tam nesedí turistické značení, kdy turistická trasa vede trochu bokem, než je aktuální stav.

S modelem Edge 820 dostanete v balení mapu úplně jinou - cyklomapu Evropy, která je založena na standardu OpenStreetMap, nejde tedy o Topo mapu. Na jedné straně je fajn, že máte k dispozici celou Evropu, na druhé straně není v českém prostředí tak detailní jako Topo Czech. Tuto mapu s Edge 820 vůbec nezískáte, nabízí se jen k Edge Explore a Edge 1000. Pokud byste ji chtěli i pro model 820, musíte si ji za 2 790 Kč dokoupit. 

V lese neuvidíte skoro nic

Rozdíl viditelný na první pohled jest zcela odlišná grafika - například lesy jsou v podání cyklomapy tmavě zelené a jakékoliv cesty zobrazené v lese jsou na denním světle naprosto neviditelné. Takže ačkoliv jedete po významné stezce, na mapě ji zkrátka neuvidíte. Jen zelené dálavy. Oproti tomu Topo používá zelenou výrazně jemnější, takže i turistická zelená je dostatečně kontrastní a krásně viditelná.

Rozdíl je i v zobrazení měst, ulic a jejich názvů, turistických zajímavostí apod. Cyklo navíc zobrazuje i body zájmu jako jsou restaurace, nicméně ne vždy to odpovídá realitě. Tam kde Topo správně zobrazí rozhlednu, Cyklo ukázala občerstvení; přitom na rozhledně žádné služby k dispozici nebyly. Topo navíc preferuje cesty a lesní stezky před silnicemi, takže cesty jsou výraznější (tlustší) než silnice - což je pro turistiku i jízdu na kole přínosnější.

Topo navíc zobrazuje i turistické stezky, a to patřičnou barvou. Takže pokud víte, že chcete jet po červené, Topo vác hezky vede lesem a přesně víte, kde máte odbočit, když se turistické značení ztratí. Navíc Topo ukazuje i vrstevnice a výškové body okolních kopců, což je důležitý orientační bod. Zkrátka kombinace cyklomapy a zobrazení na Edge 820 není dobrá a pro jízdu mimo známé stezky opravdu nelze Edge 820 doporučit.

Doplněno: Základním problémem, zdá se, není mapa samotná, ta je totiž poměrně detailní, ale zobrazení této mapy na displeji Edge 820. Při jízdě v lese v podstatě vidíte jen hlavní tahy a cesty, takže mapa je v podstatě k ničemu. Přitom na skrýnšotech mapy jsou všechny detaily krásně viditelné. Na Fénix 5X je přitom stejná mapa vidět krásně a všechny stezky v lese rovněž. Takže rada pro Garmin: Něco s tím prosím udělejte.