Nový firmware pro F7 a Epix otestován: Vylepšený Stav tréninku, noční VST, SatIQ a akcie (alfa 9.15)

10.7.2022
Další alfa verze firmwaru pro Epix a Fénix 7, tentokrát s pořadovým číslem 9.15, přidala další funkce: přepracovaný stav tréninku a sledování noční úrovně VST jako doplněk. K zahození není ani doplněk s akciemi
Konečně se měří VST

Mezi jednu z větších novinek patří noční měření variability srdečního tepu


Při uvedení na trh se hodinky Forerunner 255 a Forerunner 955 blýskly novými funkcemi, které na Epix a Fénix 7 chyběly - vylepšený Stav tréninku, Připravenost k tréninku, Ranní report, noční měření VST či závodní kalendář. Tyto funkce se nyní postupně objevují v alfa verzích firmwaru pro Epix a Fénix 7. První alfou byla verze 9.14, zhruba po týdnu se pak objevila verze 9.15, kterou jsem otestoval v hodinkách Epix.   

Stáhněte si firmware 9.15:

Tréninkové novinky

Oproti verzi 9.14 byl přidán nový doplněk pro noční měření VST, předtím (verze 9.14) bylo VST vidět jen v rámci Připravenosti k tréninku. Dále se objevila přepracovaná verze Stavu tréninku, o které jsem psal nedávno. Ta konečně reflektuje i další sporty, nejenom běh, takže status získáte i tehdy, pokud třeba plavete nebo jezdíte na kole. V rámci Stavu tréninku došlo i k úpravě sledování zátěže, která se nyní nejmenuje Sedmidenní zátěž, ale Krátkodobá zátěž, a pracuje trochu odlišně - více v článku o Stavu tréninku

A nutno říct, že Stav tréninku nyní opravdu vypadá jako na Forerunner 255 a 955. Změnila se úvodní obrazovka, kde kromě stavu (který se objeví až po delší době používání hodinek) vidíte trend VO2Max, status VST a krátkodobou zátěž. V detailech jsou pak všechny tyto metriky zobrazeny ve zkráceném výpisu jako doplňky. 

Nepřehlédněte:

Připravenost k tréninku

Dále je tu Připravenost k tréninku, mně se první data ukázala po čtyřech dnech. Do té doby byly všechny faktory ovlivňující tuto metriku zašedlé a všechny měly stav no data. Připravenost k tréninku ovlivňují tyto faktory:

 • Spánek (kvalita spánku poslední noci)
 • Doba regenerace
 • Stav VST (sedmidenní průměr) 
 • Krátkodobá zátěž (posledních sedm dní)
 • Historie spánku (posledních sedm dní)
 • Historie stresu (posledních sedm dní)

Funkce je ale stále ve stavu rozpracování, některé faktory sice ukazují nějaký stav, ale nejdou otevřít (např. VST nebo Spánek), u zátěže se pak místo Krátkodobé zátěže ukazuje postaru Sedmidenní zátěž. 

Tip: Připravenost k tréninku: Nová metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace

Doplňky sdružené do složek

Super funkcí je pak sdružování doplňků do složek, které krásně nahradí zmizelé doplňky Můj den a Statistiky zdraví. Výhodou je, že si do složek můžete dát opravdu cokoliv. Každá složka má svoje jméno, které můžete vybrat z několika (anglických) návrhů, nebo si složku pojmenovat sami. Každá složka pak může mít vlastní ikonu, je jich tu celkem deset a vybrat se z nich celkem dá.

Ve zkráceném výpisu doplňků se pak ukazují data z prvních dvou - například u své Statistiky zdraví mám tepovku a stres, u Můj den pak kroky a minuty intenzivní aktivity. V rámci složek jde doplňky libovolně přeskládat, stejně v hlavním výpisu. Doplňky se mohou i duplikovat, můžete je mít jak ve složce, tak ve složce hlavní - nadřazené.  

Přehled oblíbených akcií 

Mezi novými doplňky jsou pak Akcie - Stocks. V nich najdete tři indexy, které samozřejmě můžete smazat, a následně přidat vlastní firmy. Já zkusil Teslu a ČEZ a fakt to funguje. Ve výpisu můžete mít denní změnu v hodnotě nebo procentech, případně graf. 

Po výběru detailu indexu nebo firmy se zobrazí aktuální hodnota v domácí měně (takže ČEZ v korunách), denní zisk v hodnotě i procentech a graf změny. Na Epixech to vypadá fakt dobře. Ve zkráceném výpisu doplňků se pak ukáže ta firma nebo index, který je označen jako oblíbený (hvězdička). 

SatIQ: Inteligentní příjem signálu 

Důležitou funkcí pak je SatIQ, inteligentní přepínání satelitních přijímačů, které jsem popisoval již ve starší článku. Místo výběru konkrétního přijímače (GPS, všechny systémy, všechny systémy a multiband GPS) se nastaví automatika. Ta provádí na základě síly signálů jednotlivých systémů výběr nejlepší varianty. 

Když je signál dobrý, přepne jen na GPS, když je slabý, zapne všechny systémy a případně i multiband. Nemusíte se tak rozhodovat, jestli preferujte spíše kvalitní příjem a tudíž přesnější záznam trasy, nebo lepší výdrž.  

Nepřehlédněte: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X 

A to není všechno 

Z dalších novinek, které už nejsou tak zásadní, je sdružení aktivit do složek. Když si chcete přidat novou aktivitu nebo aplikaci do oblíbených, nemusíte se orientovat v obřím seznamu - nově jsou tu složky, které jednotlivé sporty a aktivity třídí do kategorií: Outdoor, Running, Cycling, Swimming, Gym, Winter Sports, Water Sports a Others. 

Přidán byl také Závodní kalendář, kam si můžete ukládat v deníku Connect svoje závody, a to včetně trasy v GPX. Pokud jde o běžecký závod, hodinky se pokusí na základě vašeho VO2max predikovat, v jakém čase byste ho byli schopni dokončit. Navíc vám ukáže předpověď počasí v místě závodu, pokud už je dostupná. A také dokážou upravit vaše běžecké tréninky, abyste byli na závod co nejlépe připraveni.

Nově se tu také objevila nativní funkce běžeckého výkonu, čili hodinky měří watty při běhu, aniž by bylo nutno instalovat aplikaci z Connect IQ. Stále je ale třeba mít kompatibilní snímač jako HRM-Pro. Všiml jsem si také, že se v nastavení objevila položka Zóny srdečního tepu a výkonu, která sdružuje dřívější položky Srdeční tep a Výkonnostní zóny. U výkonnostních zón lze nově nastavit i běh, zatímco dřívě tu byla jen cyklistika a běžky. 

V alfě 9.15 ale stále chybí Ranní report, který se objeví počítám později.  

Kompletní výpis novinek fw 9.14 a 9.15

A tady je seznam všech novinek, které se objevily v posledních verzích alfa firmwaru (bez oprav chyb):  

 • Improvements made to Training Status
 • Added Race Calendar widget glance
 • Added Race Day features
 • Added HRV Status widget glance
 • Added the ability to manually update software via Wi-Fi to the software update menu
 • Added a notification for the user when their suggested workouts have been updated to prepare for a race
 • Added SatIQ support
 • Added eBike support
 • Added Stocks widget glance
 • Added a Reference Point app
 • Added widget glance folders
 • Added Cycling Ability feature
 • Added Golf Virtual Caddie support
 • Added categorization to Activity setup
 • Added Training Readiness widget glance
 • Added a power key control menu item for RCT
 • Added Golf wind speed and direction support
 • Added ability to disable temperature recording for an activity
 • Added support for Run Power when paired with a compatible accessory
 • Added multicolor support to Climb Pro graphs for non-biking activities
 • Added a “What’s New” screen to call out new features in software updates
 • Added a watch face chart data fields for battery level and floors climbed

Diskuse k článku (0)
Tagy: