Finálka pro Forerunnery: Garmin Messenger, jet lag a nalezení ztraceného mobilu při aktivitě

26.5.2024
Stejně jako Fénixy a Epixy také Forerunnery dostaly možnost komunikovat přes Garmin Messenger přímo z hodinek. Hodí se rovněž poradce pro jet lag, který přichází i do nižších modelů, stejně jako možnost najít ztracený telefon (finální fw 19.18)
Novinky pro Forerunnery

Všechny nové Forerunnery dostaly možnost najít ztracený mobil v aktivitě a funkci pro komunikaci Garmin Messenger


 

Není překvapením, že Garmin postupně stěhuje funkce, které ukáže v outdoorové řadě Epixy a Fénix 7, do fitness modelů z řady Forerunnery - a naopak. Všechny nové Forerunnery tak finálkou s betou 19.18 dostávají následující funkce:

  • Poradce pro jet lag.
  • Nová aplikace Garmin Messenger, který umožní komunikovat přímo z hodinek.
  • Možnost vyhledat telefon ztracený během aktivity.
  • Funkce pro dynamické přepínání zdrojů tepové frekvence pro výběr nejlepšího zdroje údajů o srdečním tepu (hodinky nebo hrudní HRM) pro zvýšení přesnosti během běžeckých aktivit.

Jedinou výjimkou je podpora pro jet lag, která chybí v modelu Forerunner 165, což je poměrně logické; přece jen jde o pokročilou funkci. Překvapilo mě však, že se ukázala ve FR 255, které také nepatří do vyšší řady. Jen mě to utvrzuje v tom, že hodinky Forerunner 255 jsou parádním kouskem, který si zaslouží i po dvou letech vaši pozornost.

Tip: Rok a půl poté: Hodinky Forerunner 255. Stále je to pecka. Zkušenosti, postřehy, novinky

Poradce pro jet lag (Jet Lag Advisor) se poprvé objevil v hodinkách Marq 2 a poradí vám, jak trénovat či odpočívat během náročných létů a jak si poradit s posunem času. Velmi podrobně se tomu věnoval DC Rainmaker ve své recenzi Marq 2 - často létá, a tak mohl tuto funkci vyzkoušet.

Komunikace z hodinek

Za mě je hlavní novinkou podpora po Garmin Messenger. Ten umožňuje komunikovat přímo z hodinek, a to nejen předpřipravenými zprávami, ale texty můžete psát přímo  - u dotykových modelů se to dělá lépe, u FR 255 hůře (zde je to fakt jen funkce pro čtení zpráv). Super je, že v hodinkách vidíte všechny zprávy, historii, máte seznam kontaktů, zkrátka je to prodloužená ruka mobilu.

 

 

Whatsapp či další komunikátory nic z tohoto neumí, na Androidech lze maximálně odpovědět na notifikaci připravenou zprávou, na iPhonech ani to ne. Garmin Messenger byl původně určen pro satelitní komunikátory inReach, takže neumí pokročilý messaging jako posílání obrázků či videí, ale aspoň jsou tu emotikony. A pokud někdy přijdou hodinky s LTE, tak to bude super vylepšení.

Čtete dále: Garmin Messenger: Konečně můžeme psát libovolné zprávy přímo z hodinek. Jak přes Android, tak přes iPhone

Najděte ztracený mobil

A konečně se mezi novinkami objevila funkce pro navigaci k telefonu ztracenému během aktivity. Když hodinky ztratí spojení Bluetooth spojení s telefonem, hned vám to oznámí a na mapě ukážou poslední známou pozici a umožní vám se k mobilu navigovat. Na mapových hodinkách po cestách, na nemapových jen ukážou směr a vzdálenost. 

Čtete dále: Hodinky ohlásí telefon ztracený při aktivitě. Ukážou jej na mapě a dokážou vás k němu navigovat

Zatímco na Fénixech a Epixech tuto funkci lze zapnout/vypnout v menu menu Oznámení a upozornění - Upozornění systému, na Forerunnerech je třeba ještě jít do dalšího menu Telefon, kde kromě možnost zapnout hledání mobilu při aktivitě také upozornění na připojení k telefonu. Obě tyto funkce mají Fénixy a Epixy o úroveň výše. 

Poznámka: Fotky Forerunneru 255 s Garmin Messengerem jsou s anglickými texty z bety, už se mi nechtělo dělat české z finálky. Pro ilustraci to ale bohatě stačí.

Stále probíhá podpora a údržba

Každopádně je fajn, že Garmin udržuje funkční vybavenost řady Forerunner s na stejné úrovni jako Fénixy a Epixy. V podstatě není moc funkcí, které Forerunnery - a teď mluvím o nejvyšších modelech FR 955 a 965 - nemají. A to, že starší řada FR 255/955 drží krok s FR 265/965, je také fajn. Garmin MIP modely zkrátka zcela neodepsal.

Tip: Zápisky bloggera (23): Budou mít všechny nové Forerunnery už jen AMOLED? Vše tomu nasvědčuje

Kromě odlišného hardwaru (svítilna, Elevate 5) mi na FR 965 chybí v podstatě jen automatická aktivace úspory baterie v režimu spánku, profily napájení pro aktivity, zálohování dat a nastavení a možnost zobrazit poslední spuštěné doplňky. Ostatně to vše zmiňuji ve svém článku s dlouhodobými zkušenostmi. 

Nepřehlédněte: Zkušenosti s hodinkami Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? K dokonalosti pár drobností chybí


Diskuse k článku (26)