Nové pedály s měřením výkonu Vector 3 a Vector 3S mají kompaktnější provedení

30.8.2017
Pedály Vector 3

Nové pedály jsou nejen kompaktnější, ale také levnější než předchozí generace


Stejně jako Edge 1030 byly i nové pedály Vector 3 představeny na cyklistickém veletrhu Eurobike v německém Friedrichshafenu. Wattmetery (či powermetery) Garmin Vector jsou cyklistické pedály s měřením výkonu, které poskytují unikátní množství dat o síle a technice šlapání. K nejzajímavějším vlastnostem nových pedálů patří zcela nová konstrukce, zvýšená přesnost měření či výrazně jednodušší montáž a tím pádem i použití s více koly. Nově jsou pedály schopné komunikovat s aplikací Garmin Mobile App i pomocí Bluetooth technologie.

Změny v konstrukci

Pedály Garmin Vector 3 oproti starším verzím neobsahují Pody. Pody byly u pedálů Vector 1 a Vector 2 ANT+ vysílače, které byly pověšené na pedálu a zajišťovaly vysílání měřených dat z pedálu do kompatibilního cyklopočítače nebo sporttesteru. Pedály Vector 3 mají ANT+ vysílač plně integrovaný ve svém těle a pedály se montují stejně, jako jakékoliv jiné cyklistické pedály. Pro montáž pedálů není vyžadována žádná odborná asistence a i přenos pedálů mezi více koly je naprosto snadný.

Absence podů/ANT+ vysílačů poskytuje uživateli více volnosti. Nemusíte mít obavy z poškození pedálů v případě přejezdu obrubníku nebo jiné překážky, o kterou by se ANT+ vysílač mohl zachytit. Pedály Vector3 jsou současně tenčí a odlehčenější oproti starším verzím.

Dvě verze na trhu

Pedály Vector 3 budou, podobně jako starší verze, k dispozici ve dvou provedeních: Garmin Vector 3 Double a Garmin Vector 3 Single.

Verze Garmin Vector 3 Double obsahuje samostatný wattmetr v každém ze dvou pedálů. Díky nim jsou Vector 3 Double schopné měřit sílu každé nohy samostatně, během jízdy poskytovat vyvážení síly mezi levou a pravou nohou a také poskytovat podrobné údaje o stylu šlapání, posazení boty na pedálu nebo samostatné statistiky s vyhodnocením jízdy v sedě a ve stoje (funkce se souhrnně nazývají jako Cycling Dynamics). Vector 3 Double bude stát 26 990 Kč, což je oproti dvojce příjemné překvapení.

Verze Garmin Vector 3 Single obsahuje wattmetr pouze v jednom/levém pedálu a je schopna poskytnout údaje o celkovém výkonu cyklisty. Verzi Vector3 Single je možné v případě potřeby jednoduše povýšit na verzi Vector3 Double dokoupením upgradovací sady. Provedení Single bude stát 15 990 Kč, díky čemuž se pedál státá o poznání dostupnější než Vector 2S - ten stojí 19 990 kč. Upgrade na verzi Double pak stojí 13 490 Kč. 

Výhoda měření v obou pedálech

Pedály Garmin Vector 3 Double měří unikátní množství informací, které jsou z převážné části dostupné přímo během samotné jízdy. Mezi nejdůležitější veličiny patří nezávisle měřený výkon z levé a pravé nohy. Celkový výkon, který pedály také poskytují není daný přibližným odhadem založeným na měření na jedné straně a dopočtením na straně druhé, ale jednoduchým součtem hodnot měřených na levé a pravé noze.

Vzájemným poměrem těchto hodnot je dán poměr neboli vyvážení levá/pravá. Toto vyvážení ukazuje z kolika procent se na celkovém výkonu podílí levá a z kolika pravá noha. Ideální poměr je 50/50 %, který není vždy úplně snadné dosáhnout. Samostatnou kapitolou je využití poměru levá/pravá pro rehabilitaci po úrazech dolních končetin, kdy pedály dokáží výrazně zrychlit regeneraci.

Pedály dokáží určit místo působení síly tretry/kufru na pedál a zobrazit, zda síla z nohy je přenášena přímo v ose pedálu nebo posunuta vlevo/vpravo a o kolik. V samostatném zobrazení je patrné v kolika stupních začíná záběr levé nebo pravé nohy, stejně jako úhel, ve kterém začíná a končí výkon levé/pravé nohy cyklisty. Pedály jsou schopné automaticky rozpoznat jízdu v sedě a ve stoje a všechny měřené veličiny samostatně vyhodnotit pro jízdu v sedě a ve stoje.

Zdroj: 
Garmin