Srovnání: Hodinky Forerunner 970 vs. Forerunner 965. Kompletní přehled novinek, funkcí, metrik a výdrže
Hlavní záložky
Na hodinky Forerunner 970 jsme čekali několik měsíců, mohly se objevit kdykoliv od března dále - to byly dva roky poté, co Garmin uvedl na trh model FR 965. To jsou aktuálně stále parádní hodinky, ale někomu mohla chybět svítilna a optický snímač tepové frekvence páté generace. A to vše dostal právě model FR 970.
Nepřehlédněte:
- Hodinky Forerunner 970 na scéně: Nový snímač, svítilna LED, volání. V podstatě Fénixy 8 bez potápění
- Zkušenosti s hodinkami Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? K dokonalosti chybí jen pár drobností
Podobný design, ale nový hardware
Design hodinek zůstal v podstatě zachovaný, můžete si všimnout barevného loga mezi tlačítky na pravé straně. Jinak velikost pouzdra 47 mm je totožná, titanová luneta rovněž, jen na novince je krapítek širší, což se mi líbí více. Displej AMOLED má velikost 1,4" a rozlišení 454 bodů a dostal jednu zhásadní novinku: zvýšený maximální jas. Ten podle prvních videí má cca 1 500 nitů oproti standardním 1 000 nitů.
Další zásadní změnou je safír místo Gorilla Glass DX. To na jedné straně znamená větší odolnost, na straně horší čitelnost displeje. Safír má více odlesků, což bude vadit především venku, a také horší kontrast, což zase škodí čitelnosti mapy. Vyšší jas displeje si s odlesky určitě poradí lépe než dříve, ale i tak to bude zejména při navigaci na kole výzva. Ovšem Forerunnery jsou především běžecké hodinky, kdy jsou na zápěstí a tam se to ještě dá.
Tip: Safír v hodinkách: Extrémně tvrdý krystal. Nezničitelný ale není. Vlastnosti, výroba, použití
Za sebe můžu říct, že pokud bych měl vedle sebe v profilu FR 970 a FR 965 stejné barvy, asi bych na první pohled rozdíl nepoznal. Jakmile se ale podíváte podrobněji, všimete si řady detailů, například lunety, která nemá popisky. Při pohledu z boku jsou jasně patrné jiné profilování tlačítek a nožiček řemínku. A ze zadní strany je jasným rozpoznávacím prvkem snímač Elevate 5.
Došlo také ke kosmetické úpravě tloušťky, novinka má 12,9 mm, zatímco starší model 13,2 mm. Hmotnost je plus minus totožná - 56 g vs. 53 g, a to s dodávaným silikonovým řemínkem o tloušťce 22 mm. Na jeho výměnu potřebujete nástroj, nejde o standard QuickRelease. O to lépe drží na ruce a nestane se tak, že by vám hodinky někdo vykopnul z ruky během plavání při triatlonu.
Hlavní rozdíly jsou ale v hardwarové výbavě:
- displej s vyšším maximálním jasem
- místo Gorilla Glass DX tu máme safír
- vestavěná svítilna LED
- optický snímač páté generace Elevate 5
- měření EKG a teploty pokožky
- reproduktor a mikrofon
Právě poslední jmenovaná novinka(y) přináší řadu vylepšení, které známe nejprve z Venu 3 a pak z Fénixů 8, ať už jde možnost volání z hodinek, hlasového asistenta, hlasové povely pro navigaci, přehrávání hudby a v neposlední řadě také tréninkové instrukce při aktivitě. Už tak není potřeba mít sluchátka, která nejsou při běhu právě bezpečná, zejména ve městě.
Nové metriky, nové prostředí
Garmin pro novou řadu hodinek Forerunner upravil uživatelské prostředí z Fénixů 8, takže dostaneme například Centrum notifikací a sdružování zpráv do složek. Zvykl jsem si také na oddělení aplikací a aktivit, to je velmi praktické, protože na starších hodinkách je v tom docela chaos s tím, jak přibývají různé funkce. Garmin samozřejmě provedl určité inovace, je tu jiný font číslic, v doplňcích zůstala kurziva apod. Celkově je to změna k lepšímu.
Přehled softwarových novinek a metrik:
- Prostředí převzaté a upravené z Fénixů 8
- Večerní report (novinka v rámci Garminu)
- Odhady minulé ovulace pro sledování zdraví žen (novinka v rámci Garminu)
- Efektivita běhu (novinka v rámci Garminu)
- Běžecká tolerance (novinka v rámci Garminu)
- Ztráta rychlosti kroku v rámci Běžecké dynamiky (novinka v rámci Garminu)
- Podpora strukturovaných tréninků pro více sportů (novinka v rámci Garminu)
- Tréninkové plány Garmin Triathlon Coach (novinka v rámci Garminu)
- 15 nových sportovních profilů, včetně Chůze se zátěží (Rucking)
Zajímavá se mi zdá především Běžecká tolerance. Díky ni uvidíte, jaký dopad má běhání na vaše tělo a hodinky vám tak řeknou, kolik ještě daný týden můžete uběhnout, aniž by došlo k přetížení. K některým metrikám ale potřebujete nový hruďák HRM 600, na což ne každý bude ochoten podstoupit.
Další podrobnosti: Nové sportovní a fitness funkce, které se objevily ve Forerunnerech 570 a 970. Časem přijdou i do dalších
Výdrž: Někde méně, někde více
Trochu zklamání z výdrže jsem vyjádřil už v článku s představením novinky, skutečnost je taková, že došlo k zásadnímu snížení výdrže v režimu hodinek, nižší je také výdrž s čistou GPS, ale pokud jde o všechny systémy či výdrž v aktivitě s hudbou, tam naopak došlo ke zlepšení. Dobře je to vidět z tohoto přehledu, v závorce FR 965:
- Režim hodinek: 15 dnů (23 dnů)
- Pouze GPS: 26 hodin (31 hodin)
- SatIQ (automatický výběr): 23 hodin (22 hodin)
- Všechny systémy + dual band: 21 hodin (19 hodin)
- Pouze GPS s hudbou: 14 hodin (10,5 hodiny)
- SatIQ s hudbou: 13 hodin (9,5 hodiny)
- Všechny systémy + dual band + hudba: 12 hodin (8,5 hodiny)
Za snížení výdrže v pohotovosti mohou pravděpodobně nové hardwarové funkce jako vyšší jas displeje nebo vestavěný reproduktor, případně nižší profil hodinek. Naopak FR 970 jsou efektivnější při přehrávání hudby, takže tam muselo dojít k vylepšení. Zkrátka už neplatí, že nové hodinky vydrží vždy déle než předchůdce, což jsme ostatně viděli na řadě Fénix 8.
Když jsem srovnával v režimu AOD výdrž hodinek Fénix 8 AMOLED 47 mm s FR 965, dostal jsem na necelých pět dnů se dvěma hodinami GPS aktivity denně. To je celkem přijatelné, ale pro někoho to může být málo. Zejména při navigaci s mapou si tyto hodinky vezmou okolo 8-10 % (záleží na jasu okolního prostředí), a FR 970 na tom nebudou lépe.
Srovnání výdrže AOD: Hodinky Fénix 8 vs. Instinct 3 se stále zapnutým displejem AMOLED. Kdo s koho?
Levnější než Fénixy 8
Hodinky Forerunner 970 mají doporučenou koncovku 18 790 Kč, zatímco Forerunnery 965 14 990 Kč. U prodejců je však můžete koupit za 12 890 Kč, což je o výrazných šest tisíc méně. Je na každém, zda se mu vyšší cena vyplatí, za mě jsou Forerunnery 970 parádní hodinky, které mají konečně to, co Fénixy - svítilnu a optiku 5. generace.
Oproti tomu Fénixy 8 AMOLED 47 mm stojí v koncovce 27 490 Kč s Gorilla Glass a 29 990 Kč se safírem. Běžná cena safírové verze je pak okolo 23 990 Kč, čili o pět tisíc více než FR 970. Navíc máte prémiový design, titanové dýnko, lepší výdrž v aktivitě a také potápění včetně odolných indukčních tlačítek.
Pokud jde o mě, v tuto chvíli bych asi volil raději Forerunnery 970 před Fénixy 8, a to především pro jejich nižší hmotnost. Ale nemám v lásce safír a když mám na ruce F8 s Gorillou a vedle safírové Epixy, v čitelnosti jednoznačně vedou právě F8 s Gorillou. Je trochu škoda, že Garmin nedal uživatelům na výběr a všude jim nutí safír.
Diskuse k článku (23)
Přidat komentář
Komentáře k článku
Zpět na článekZe svítilnou jsem měl pravdu
Jo, je tam řada zbytečností,
Jak dlouho je odhad vydrze
Moje zkušenost: Epixy 47 mm s
Mně se moc líbí, levnější než
Pokud nekdo nezaznamenal tak
S takovou tam bude za chvíli
Mně teda hodinky zklamaly tím
Pokial ma displej skutocne
Může svíti jak chce, ale ty
Pozrite si aj Chase the
jj, viděl jsem...
Ano, safír je naprd. Koupil
Taky jsem to tak mel:)
Proto mám také F8 s Gorillou,
A jak máš nastavený jas? Já
Při aktivitě na max. Ale i
Buď jsem si nevšiml a nebo
Když člověk nemá srovnání,
Přijde mi, že jste v tomto
Vždy mám na mysli kontext
Taky tam nevidím nějak moc
Jednoznačně parádní koupě,