Srovnání: Hodinky Forerunner 970 vs. Forerunner 965. Přehled novinek, funkce, metriky, přesnost a výdrž
Hlavní záložky
Na hodinky Forerunner 970 jsme čekali několik měsíců, mohly se objevit kdykoliv od března dále - to byly dva roky poté, co Garmin uvedl na trh model FR 965. To jsou aktuálně stále parádní hodinky, ale někomu mohla chybět svítilna a optický snímač tepové frekvence páté generace. A to vše dostal právě model FR 970.
Hodinky Forerunner 970 zapůjčil k testu obchod Pulsmetry.cz.
Krátce jsem hodinky představil ve svém článku s prvními dojmy, kde mám i řadu fotografií a to vč. srovnání s FR 965 a Fénixy 8, nicméně v tomto textu to beru trošku zevrubněji právě s ohledem na FR 965. Čili někde se opakuji, ale bez toho to prostě nejde. Snad vám to pomůže při rozhodování, zda si novinku pořídit, či nikoliv.
Nepřehlédněte:
- Zkušenosti s hodinkami Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? K dokonalosti chybí jen pár drobností
- První dojmy s hodinkami Forerunner 970: Jsou jako Fénixy 8 v těle FR 965. Potěší jasnějším displejem
Podobný design i provedení
Design hodinek zůstal v podstatě zachovaný, můžete si všimnout barevného loga mezi tlačítky na pravé straně. Jinak velikost pouzdra 47 mm je totožná, titanová luneta rovněž, jen na novince na ní nejsou popisky tlačítek a je tedy úplně čistá. Popisky se přesunuly do okraje mezi displej a lunetu, kde mají FR 965 indexy.
Za sebe můžu říct, že pokud bych měl vedle sebe v profilu FR 970 a FR 965 stejné barvy, asi bych na první pohled rozdíl nepoznal. Jakmile se ale podíváte podrobněji, všimnete si právě těchto detailů. Kromě chybějících indexů na displeji to je jiné tlačítko Start, které je nyní standardně kulaté, či výrazný reflexní nápis Forerunner mezi tlačítky, v mém provedení jasně žlutý.
Došlo také ke kosmetické úpravě tloušťky, novinka má 12,9 mm, zatímco starší model 13,2 mm. Hmotnost je plus minus totožná - 56 g vs. 53 g, a to s dodávaným silikonovým řemínkem o tloušťce 22 mm. Na jeho výměnu potřebujete nástroj, nejde o standard QuickRelease. O to lépe drží na ruce a nestane se tak, že by vám hodinky někdo vykopnul z ruky během plavání při triatlonu. Mimochodem, řada FR 265 nebo 570 používá standard QuickRelease.
Přijde mi, že se zlepšila mechanika tlačítek. Po čase se mi na FR 965 objevily dvojstisky, které mi celkem vadí – ale ne tak výrazné, jako mám na FR 255. Problém je, že dvojstisk je na každém tlačítku jiný, a to je jakési takové nepříjemné. A Forerunnery 970 jsou v tomto ohledu lepší než FR 965, jak ohledně odezvy mechanické i zvukové. Za sebe z nich mám lepší pocit než z indukce na Fénixech 8.
Výrazně jasnější displej
Displej AMOLED má velikost 1,4" a rozlišení 454 bodů a dostal jednu zásadní novinku: zvýšený maximální jas. Ten může mít podle mých srovnání cca 1 500 nitů, zatímco všechny starší garminy mají 1 000 nitů. Někteří recenzenti tvrdí, že se jas zvýšil dvojnásobně, ale pokud mám vedle sebe FR 970 a AW s 2 000 nity, tak mi AW přijdou jasnější, zejména venku.
Další zásadní změnou je safír místo Gorilla Glass DX. To na jedné straně znamená větší odolnost, na straně horší čitelnost displeje. Safír má více odlesků, což překáží především venku, a také horší kontrast, což zase škodí čitelnosti mapy. Vyšší jas displeje si s odlesky sice poradí lépe než dříve, ale i tak při jízdě na kole s hodinkami na řídítkách to někdy nestačí a FR 965 jsou čitelné lépe, zejména při podmračené obloze a v lese.
Tip: Safír v hodinkách: Extrémně tvrdý krystal. Nezničitelný ale není. Vlastnosti, výroba, použití
Ale na slunci je ten rozdíl naprosto znatelný a hodinky FR 970 jsou obecně při jízdu na kole použitelnější než dříve. Ostatně jasnějšímu displeji jsem se věnoval ve starším článku, kde najdete i řadu srovnávacích fotografií nejen z řídítek kola. Se safírem pak nebudete mít problémy tehdy, pokud máte hodinky na ruce a můžete si je natočit dle potřeby. Jde přece jen primárně o běžecké hodinky.
Další podrobnosti: V čem jsou hodinky Forerunner 970 lepší než Fénixy 8? Mají jasnější displej a hlasitější reproduktor
Poněkud mě zamrzelo, že safír je na FR 970 stále zaoblený jako na Gorilla na FR 965. Míra zaoblení je stejná, ale luneta je přece jen o kousíček výše, v podstatě v rovině se sklem. Nicméně, když položím hodinky na stůl, stále leží na safíru, nikoliv na lunetě. Což znamená, že když s nimi narazíte do kovových futer, stále do místo lunety schytá spíš safír. Ale ten je odolnější než GG, čili by to nemělo tak vadit.
Řada hardwarových vylepšení
Asi nejočekávanější inovací je FR 970 snímač tepovky Elevate 5, díky kterému hodinky měří teplotu pokožky a EKG. Je také přesnější v aktivitě, protože má více diod, a díky větší ploše také hodinky lépe sedí na ruce. Já nicméně při venkovních aktivitách používám primárně hruďák HRM-Pro, čili mě vyšší přesnost asi úplně neocením, ale věřím, že řada uživatelů ano.
Předmětem spekulací byla svítilna LED, kterou doteď měly jen Fénixy, Epixy a Instincty, hodinky s větší tloušťkou, a tedy větším prostorem pro zástavbu. Garmin však dokázal svítilnu dostat i do tenkého těla FR 970, což mě velmi potěšilo. Je to velmi návyková funkce a bez ní si připadám jako bez ruky, zvlášť v období delších nocí – podzim a zima. Má trošku menší maximální jas než Fénixy 8, ale není to zásadní rozdíl.
Kompletní přehled: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek
Hlavní rozdíly jsou ale v hardwarové výbavě:
- displej s vyšším maximálním jasem
- místo Gorilla Glass DX tu máme safír
- vestavěná svítilna LED
- optický snímač páté generace Elevate 5
- měření EKG a teploty pokožky
- reproduktor a mikrofon
Právě poslední jmenovaná novinka(y) přináší řadu vylepšení, které známe nejprve z Venu 3 a pak z Fénixů 8, ať už jde možnost volání z hodinek, hlasového asistenta, hlasové povely pro navigaci, přehrávání hudby a v neposlední řadě také tréninkové instrukce při aktivitě. Už tak není potřeba mít sluchátka, která nejsou při běhu právě bezpečná, zejména ve městě.
Mně nejvíce užitečná přijde hlasová navigace, už jen proto, že Forerunnery 970 mají o dost hlasitější reproduktor než Fénixy 8, takže jsou pro tento účel naprosto parádně použitelné. A to i při jízdě na kole, když kolem sviští vítr. Hlasitost mi přijde prakticky stejná jako na Edge 1050 a to je co říct. Také při přehrávání hudby nebo tréninkových instrukcí jsou hodinky dostatečně hlasité.
Tip: Hlasová navigace na Edge 1050: Hodně návyková funkce. Praktické zkušenosti + postřehy
Nové metriky, nové prostředí
Garmin pro novou řadu hodinek Forerunner upravil uživatelské prostředí z Fénixů 8, ale ne graficky, spíše uspořádáním a funkčností. Grafika zůstala stejná, takže oproti F8 tu zůstala kurziva v menu nebo v názvech doplňků. U doplňků jsou také stále větší ikony, čili pro text/název doplňku je méně místa než na Fénixech.
Pokud jde o menu, došlo ke kompletnímu přeuspořádání položek, které je nyní logičtější, a také zavedení Režimu zaměření, kde najdete nastavení Aktivit a Spánku. V podstatě už není nutné chodit do menu Systém, maximálně kvůli aktualizaci firmwaru nebo nastavení zkratek.
Nové je také Centrum notifikací a sdružování zpráv do složek. Zvykl jsem si také na oddělení aplikací a aktivit, to je velmi praktické, protože na starších hodinkách je v tom docela chaos s tím, jak přibývají různé funkce. Celkově je to změna k lepšímu.
Přehled softwarových novinek a metrik:
- Logika uživatelského prostředí převzatá z Fénixů 8
- Večerní report (novinka v rámci Garminu)
- Odhady minulé ovulace pro sledování zdraví žen (novinka v rámci Garminu)
- Efektivita běhu (novinka v rámci Garminu)
- Běžecká tolerance (novinka v rámci Garminu)
- Ztráta rychlosti kroku v rámci Běžecké dynamiky (novinka v rámci Garminu)
- Podpora strukturovaných tréninků pro více sportů (novinka v rámci Garminu)
- Tréninkové plány Garmin Triathlon Coach (novinka v rámci Garminu)
- 15 nových sportovních profilů, včetně Chůze se zátěží (Rucking)
Zajímavá se mi zdá především Běžecká tolerance. Díky ni uvidíte, jaký dopad má běhání na vaše tělo a hodinky vám tak řeknou, kolik ještě daný týden můžete uběhnout, aniž by došlo k přetížení. K některým metrikám ale potřebujete nový hruďák HRM 600, na což ne každý bude ochoten podstoupit.
Další podrobnosti: Nové sportovní a fitness funkce, které se objevily ve Forerunnerech 570 a 970. Časem přijdou i do dalších
Mě se celkem líbí Večerní report, což je vlastně Ranní report naruby. Nemáte v něm summary poslední noci, ale naopak to, kolik byste měli naspat podle spánkového poradce, jaký máte na zítřek naplánovaný trénink, jaké jste měli dnes aktivity a jejich počet, jaké bude počasí a a co vás čeká za události (z kalendáře).
Výdrž: Někde méně, někde více
Trochu zklamání z výdrže jsem vyjádřil už v článku s představením novinky, skutečnost je taková, že došlo k zásadnímu snížení výdrže v režimu hodinek, nižší je také výdrž s čistou GPS, ale pokud jde o všechny systémy či výdrž v aktivitě s hudbou, tam naopak došlo ke zlepšení. Dobře je to vidět z tohoto přehledu, v závorce FR 965:
- Režim hodinek: 15 dnů (23 dnů)
- Pouze GPS: 26 hodin (31 hodin)
- SatIQ (automatický výběr): 23 hodin (22 hodin)
- Všechny systémy + dual band: 21 hodin (19 hodin)
- Pouze GPS s hudbou: 14 hodin (10,5 hodiny)
- SatIQ s hudbou: 13 hodin (9,5 hodiny)
- Všechny systémy + dual band + hudba: 12 hodin (8,5 hodiny)
Za snížení výdrže v pohotovosti mohou jednak nové hardwarové funkce jako vestavěný reproduktor, jednak vyšší jas displeje - a možná i menší baterie kvůli nižšímu profilu hodinek. Naopak FR 970 jsou v aktivitě efektivnější při přehrávání hudby, takže tam muselo dojít k vylepšení. Zkrátka už neplatí, že nové hodinky vydrží vždy déle než předchůdce, což jsme ostatně viděli na řadě Fénix 8.
Moje první testy ukazují, že celková výdrž je prostě slabší. Hned první den, co jsem měl hodinky, jsem končil s nějakými 70 % a pouhou půl hodinou indoor aktivity, ale to jsem si s hodinkami hrál a nastavoval je. Druhé nabíjení tak probíhalo po pouhých dvou dnech, třetí pak rovněž, ale to jsem hodinky rovněž nešetřil, testoval svítilnu apod.
Třetí cyklus už mám na ruce souběžně s FR 965 a hodinky FR 970 to vzdaly přesně po pěti dnech, kdy večer skončily se 4 %. FR 965 v té době měly ještě 25 %. Nastavení hodinek totožné, jediným rozdílem byl úsporný režim pro spánek na FR 965, který FR 970 (stejně jako F8) neumí nastavit automaticky. Při plném nabití byl odhad výdrže na FR 970 15 dnů, na FR 965 pak 25 dnů v pohotovosti.
V aktivitě s daty, dvěma senzory a radarem si FR 970 braly 4-5 % za hodinu, ale při navigaci a zobrazené mapě se SatIQ už to bylo 8-10 % podle toho, zda jedu primárně na slunci nebo v lese. Naopak s vypnutým displejem jsem se dostal na 3 %, ale byly připojené dva senzory. Výdrži se budu věnovat ještě v recenzi, každopádně FR 965 vydržely o den déle.
Pokud si občas střihnete ultramaraton a máte o výdrž FR 970 strach, bude lepší běhat s vypnutým displejem, výdrž se může rapidně prodloužit. Zejména u FR 970, které mají jasnější displej.
Lepší GPS? Vypadá to tak
SatIQ, tedy automatický výběr GNSS/GPS signálu, podporují oba modely, a to včetně multibandu. Když jsem zkoušel nastavení standardní GPS na aktivitě, která vedla zalesněným údolím (cca 25 km), přišlo mi, že FR 970 o něco lépe kopíruje tvar silnice a cyklostezky, ale nebylo to nic zásadního. Naprosto perfektní pak byla přesnost v údolí Moravského krasu při nastavení SatIQ; stejná jako u F8 se stejným nastavením.
Větší rozdíly než na kole se ale ukázaly při chůzi, kde jsem samozřejmě výrazně pomalejší. Schválně jsem šel tam i zpět stejnou trasou, aby viděl, jak hodinky budou kopírovat cestu tam. Otevřená louka, GPS. A zatímco FR 965 měly záznam takový kostrbatý s výkyvy v místě, kde jsem stál, FR 970 krásně rovnou čáru kopírující cestu tam, než jakýchkoliv výkyvů do stran. Čili to vypadá, že nový model má přesnější snímač GNSS/GPS.
Co je mimochodem důležité, jsou profily napájaní pro jednotlivé aktivity. Už nemusíte mít jedno globální nastavení jako na FR 965, ale vytvoříte si profil a ten pak můžete dát třeba všem cyklistickým profilům. V rámci něj lze třeba měnit nastavení jasu displeje, což aktivita jako taková neumí. Lze si nastavit vypínání displeje pro běh, ale zapnutí pro kolo apod.
Levnější než Fénixy 8
Hodinky Forerunner 970 mají doporučenou koncovku 18 790 Kč, zatímco Forerunnery 965 14 990 Kč. U prodejců je však můžete koupit za 12 890 Kč, což je o výrazných šest tisíc méně. Je na každém, zda se mu vyšší cena vyplatí, za mě jsou Forerunnery 970 parádní hodinky, které mají konečně to, co Fénixy - svítilnu a optiku 5. generace.
Oproti tomu Fénixy 8 AMOLED 47 mm stojí v koncovce 27 490 Kč s Gorilla Glass a 29 990 Kč se safírem. Běžná cena safírové verze je pak okolo 23 990 Kč, čili o pět tisíc více než FR 970. Navíc máte prémiový design, titanové dýnko, lepší výdrž v aktivitě a také potápění včetně odolných indukčních tlačítek.
Pokud jde o mě, v tuto chvíli bych asi volil raději Forerunnery 970 před Fénixy 8, a to především pro jejich nižší hmotnost. Sice moc nemusím safír, ale v kombinaci s jasnějším displejem je to krapítek snesitelnější. Na F8 se mi líbí možnost mít je s Gorillou, přece jen displej má s ní lepší optické parametry.
A Forerunnery 965? To jsou stále parádní hodinky. Jestli se vám vyplatí upgrade, je pouze na vás.
Stručné parametry FR 970
- Rozměry: 47 × 47 × 12,9 mm
- Hmotnost: 56 g
- Displej: 1,4" dotykový AMOLED, rozlišení 454 × 454 bodů, jas 1 500 nitů (?)
- Krycí sklo: safír, zaoblený
- Titanová luneta, řemínek 22 mm, vyměnitelný (s nástrojem)
- Výdrž baterie: až 15 dnů v režimu hodinek, až 26 hodin s GPS, v režimu SatIQ 23 hodin a v režimu multiband 21 hodin
- Senzory: optický snímač Elevate 5 (EKG, teplota pokožky), akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas
- Svítilna LED
- Mikrofon a reproduktor (hlasité volání, navigace, ovládání)
- Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5
- Paměť: 32 GB (hudba a mapy)
- Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer, YouTube)
- Vodotěsnost: 5 ATM (50 m), povrchové vodní sporty
- Cena: 18 790 Kč (Pulsmetry.cz)
Stručné parametry FR 965
- Rozměry: 47,2 × 47,2 × 13,2 mm
- Hmotnost: 53 g
- Displej: 1,4" dotykový AMOLED, rozlišení 454 × 454 bodů
- Krycí sklo Gorilla Glass DX. zaoblené
- Titanová luneta, řemínek 22 mm, vyměnitelný (s nástrojem)
- Výdrž baterie: až 23 dnů v režimu hodinek, až 31 hodin s GPS, v režimu SatIQ 22 hodin a v režimu multiband 19 hodin
- Senzory: optický snímač Elevate 4, akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas
- Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5
- Paměť: 32 GB (hudba a mapy)
- Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer, YouTube)
- Cena: 13 490 Kč (Pulsmetry.cz)
Diskuse k článku (66)