Nová aktivita Rucking: Chůze se zátěží – batohem – se poprvé objevuje v Tactix 8

16.2.2025
Pokud chodíte s těžkým batohem na zádech, museli jste se dosud spokojit s aktivitou Hiking (Turistika), a to přes její omezení. Hlavní nevýhoda? Neumožňuje uživatelům zadávat hmotnost batohu
Chůze s batohem

Hlavní výhodou aktivity Rucking je možnost zadat hmotnost batohu


A právě to je při ruckingu zásadní faktor, který ovlivňuje výpočty spálených kalorií i celkovou intenzitu tréninku. S uvedením hodinek Tactix 8 konečně Garmin představil speciální aktivitu Rucking, která řeší jednu z nejžádanějších funkcí ze strany vytrvalostních a taktických fitness komunit.

Nepřehlédněte: Hodinky Tactix 8 ve dvou velikostech, se solárním dobíjením i AMOLED. Nechybí potápěčské funkce

Rucking, který zahrnuje chůzi nebo turistiku se zátěžovým batohem, kombinuje vytrvalostní aktivitu se silovým odporem, což z něj činí jedinečný a efektivní trénink. Aktivity Chůze nebo Turistika sice sledují běžné metriky, jako je vzdálenost, převýšení a tempo, ale nikdy nezohledňovaly dodatečnou náročnost nošení další hmotnosti.

Díky novému profilu aktivity Rucking můžete (zatím jen na T8) zadávat hmotnost batohu, což umožňuje přesnější odhady spálených kalorií a celkově lepší přehled o tréninku; navíc se vypíná sledování VO2max při hmotnosti zátěže větší než 2 kg. Díky této aktualizaci se Garmin přizpůsobuje rostoucí popularitě ruckingu, ať už jde o fitness, vojenský výcvik nebo rekreační vytrvalostní výzvy.

Tip: Přehled VO2max: Jak si stojíte vzhledem ke svému věku a pohlaví? Jaký vliv má VO2max na další metriky

Upřímně jsem očekával, že se rucking objeví už v Instinctech 3, ale pozdní uvedení této aktivity kvituji. Je to totiž takřka stoprocentní, že ji v blízké budoucnosti dostanou hodinky Fénix 8/E, Enduro 3 a sázel bych právě i na Instincty 3. Otázkou je, zda ji dostanou i Forerunnery, což nejsou právě typicky turistické hodinky, či starší Fénixy.


Diskuse k článku (8)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Mimochodem, už je to dá přepnout v Connectu na webu jako podtyp turistiky, takže ne chůze se zátěží, ale turistika se zátěží. Bohužel, nebude se to tedy počítat k aktivitám chůze. I když, podle mého názoru by měli hlavně turistiku udělat jako podtyp chůze. Nevím, jak a čím Garmin přemýšlí. Koukal jsem na API, a toto už stejně udělat nejspíš nejde, a proto ani doprogramování v CIQ nebude možné :-/
Vaše jméno, přezdívka: 
Jiří V.

To ohledně turistiky, že se nezapočítává jako "chůze" a nepropisuje se do výzev, jsem nepochopil. Proto mám vše jen jako chůzi...
Vaše jméno, přezdívka: 
Bman

Turistiku nepoužívám, jen Chůzi, ale je to asi myšleno tak, že se Turistika nezapočítává do výzev chůze. Což je zvláštní.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ano, chová se to tak, ale dává vám to smysl? :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Bman

Opravdu nechápu, proč to má Garmin oddělené...nedává to smysl.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


Podle mne je chůze myšlena jako sportovní výkonnosntí aktivita (jako běh nebo kolo), kdežto turistika je asi myšlena jako regenerační nebo nevýkonnostní. Chůze asi byla myšena rychlá chůze ne loudání s pejskem na procházce i když to většina používáme jinak.
Vaše jméno, přezdívka: 
Marian

Mám dotaz co týče té zátěže … nezohledňuje výsledky aktivity tepová frekvence ? Čili by měla být do výkonu a výsledků aktivity promítnuta zátěž která automaticky TF zvedá.
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

Vyšší tepovka má vliv na tréninkovou zátěž i tréninkový efekt sama o sobě. Jak přesně do toho Garmin započítává extra zátěž, netuším, na webu Garminu je zatím jen info, jak aktivitu spustit a jak zadat zátěž. Nic víc jsem nenašel.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek