Zápisky bloggera (5): Spánkový poradce a jeho rady, podivné chování fitness metrik

8.10.2023
Garmin má hromadu zdravotních a fitness metrik, ale jejich výsledky mi dost často nedávají smysl. Konkrétně jde o nového Spánkového poradce, Stav tréninku, Připravenost k tréninku a Skóre vytrvalosti. Kdybych tyto funkce netestoval, klidně bych je vypnul
Doporučený spánek

Zatímco průměrné Skóre spánku mám za poslední týden přes 80, Spánkový poradce mi radí, ať spím skoro 9 hodin denně. Můj průměr je okolo 7:20 h


Poslední dobou začínám mít pocit, že Garmin uvádí neustále nové a nové metriky a funkce jen proto, aby měl důvod prodávat nové modely. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc si říkám, k čemu mi vlastně Stav k tréninku, Připravenost k tréninku, odhad uběhnutí maratonu nebo fitness věk jsou.

Když jsem měl hodinky Fénix 6X, bohatě mi stačilo vše, co uměly. Jasně, jsou zde detaily z nových Fénixů 7 jako třídění doplňků do složek, zobrazení více položek v kalendáři či upravené počasí s mapami, které se mi líbily, ale to byly funkce v zásadě užitečné. Přispívají k funkčnosti hodinek jako takových, nejde o metriky ukazující stav mé kondice.

Když ale používám funkce jako Doba regenerace, Stav tréninku, Připravenost k tréninku, Skóre vytrvalosti či Spánkového poradce, tak mi často přijde, že jsou jen čísla, která vůbec nereflektují to, jak se právě cítím či jakou mám formu. Čekal jsem, že po vysazení beta-blokátoru, léku, co ovlivňuje tepovou frekvenci, začnou dávat nějaká smysluplná data. Ale mám pocit, že se to tak nějak neděje...

Čtěte dále: Jak se žije a sportuje bez beta-blokátoru: Roste tepová frekvence a s ní i zátěž, ale také fyzický stres

Spánkový poradce

Když Garmin uvedl nového poradce, který radí, jak dlouho bych měl spát následující noc, a to na základě sledování mého spánkového rytmu, délky spánku a tréninkového zatížení, byl jsem nadšen. Řadu dní jsem sledoval, jak hodinky Venu 3 zaznamenávají moje zdfřímnutí, odpočinek či aktivity, a na základě toho jak se mění doba spánku následující noci.

Tip: Velká recenze hodinek Venu 3

Jenže v podstatě každý den jsem končil s tím, že mi hodinky radí, ať spím devět hodin. Můj běžný spánek trvá sedm až sedm a půl hodiny a i kdybych chtěl spát déle, prostě to nejde. Jen občas, o víkendu na chalupě, kde je fakt ticho a tma, jsem schopen spát déle nežý osm hodin. Ale když to přetáhnu, pak mě akorát přes den bolí hlava.

Doufal jsem, že hodinky se přizpůsobí mým spánkovým návykům, ale to se bohužel nestalo. Ani po měsíci se nic nezměnilo, hodinky mi stále radí, ať spím devět hodin, minimem bylo tuším 8:20 h, když jsem si si dal přes den šlofíka a měl méně fyzického stresu z aktivit. Základem je podle hodinek doba 7:50 h (na tu se dostanu málokdy) a tu hodinky prodlužují až na zmíněných 9 hodin, protože mám hodně minut intenzivní aktivity a podle hodinek spím málo. 

Tip: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Poslední týden se mi podařilo spát tak, aby moje hodnocení spánku nekleslo pod 75 - a díky tomu jsem získal odznak Spánková série. A i přes toto dobré hodnocení a odznak mi hodinky zase radí to samé. Ať spím déle. Třeba v době psaní tohoto článku to bylo 8:50 h. Podle toho, co jsem vypozoroval, Poradce nereflektuje kvalitu spánku, ale jen jeho délku. Tak nevím, ale počáteční nadšení z této funkce se změnilo spíše na zklamání.  

Podivné chování kardio/indoor aktivit

Dlouhodobě mám problém s kardio aktivitami a vůbec fitness aktivitami, u kterých není aktivní GPS - sem patří třeba i Síla. Kdykoliv cvičím bez hrudního pásu, dává optický snímač naprosto nesmyslná data. Tepovka mi podle hodinek skáče do zón 4 a 5, tj. někde nad 140 tp/m. Přitom, když ověřuju tepovku na druhých hodinkách, ať už s hrudním pásem, nebo s aktivitou se zapnutou GPS (např. chůze), je moje opravdová tepovka výrazně nižší (nebo když si ji měřím na zápěstí).

Třeba než jsem začal tento článek, byl jsem se projít, naprosto na pohodu. Na Fénix 7X jsem zapnul chůzi, na FR 965 pak kardio. Výsledek je tristní - průměrka při chůzi byla 89 tp/m, zatímco Kardio na Forerunnerech zaznamenalo průměr 133 tp/m s maximálkou 189 tp/m. Což je samozřejmě nesmysl. Dělaly mi to všechny hodinky, co jsem letos testoval, vč. Epixů 51 mm nebo Instinctů 2X. 

 

 

Zkrátka když zapnu aktivitu s GPS, měří hodinky plus minus dobře a výsledky jsou reálné. Když zapnu cokoliv indoor a současně u toho hýbu rukama, což při cvičení prostě dělám, tak jde tepovka nahoru a dává nesmyslná měření. Kdyby to bylo špatným utažením hodinek (což není), tak by musela být měření mimo i při zapnuté GPS. A to se neděje.

Na tento problém jsem upozorňoval už dříve několikrát. A opakuje se i s optickým snímačem páté generace (Epix Pro, F7X, Venu 3). Osobně si myslím, že to není ani tak chyba snímače, když při volbě jiné aktivity a stejného cvičení/pohybů měří správně, ale někde v softwaru. A to jak u hodinek z divize Outdoor, tak Fitness. 

Čtěte dále: Hodinky Garminu mají problém s měřením u indoor aktivit Kardio a Síla. Ověřeno na čtyřech modelech

Tréninkové metriky v mém případě nedávají smysl

S výše uvedeným pak souvisí i to, jak se chovají kombinované metriky Stav tréninku a Připravenost k tréninku. Když mi půlhodinková procházka, u které si zapnu aktivitu Kardio, nahodí kvůli nesmyslnému měření tepové frekvence zátěž 200-400, je jasné, že výše uvedené metriky pracující se zátěží a dobou regenerace, přestanou dávat smysl.

Nepřehlédněte:

  • Připravenost k tréninku: Komplexní metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace, spánku a stresu
  • Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace
  • Doba regenerace: Jak dlouho máte odpočívat po aktivitě. Zásadní ukazatel dalších tréninkových metrik

Příklad: Na kole jedu tři hodiny, aktivita mi padne do vysoko nebo nízko aerobní zaměření zátěže. To je v pořádku, tepovka je reálná, krátkodobá tréninková zátěž  také. Pak mi tam ale skočí cvičení v posilovně nebo jiný indoor trénink, kde získám zátěž dvojnásobnou, která navíc padne do anaerobní zaměření zátěže, tak se mi jednak hodně zvýší krátkodobá zátěž, a jednak výrazně prodlouží doba regenerace.

Stav tréninku je tedy v hodnotách, které neodpovídají realitě, a tudíž teď mám horní hranici optima okolo 3 000, přitom by to mělo být cca 1 500. Když si pak několik dní po sobě nepustím Kardio na hodinkách, a cvičím jen tak, zátěž spadne dolů a Stav tréninku do Regenerace, i když makám úplně stejně jako předtím. A fakt se mi nechce do posilovna chodit s hruďákem jen proto, že Garmin má někde chybu v hodinkách.

Poznámka: Potřeboval bych ideálně Stav tréninku úpně zresetovat a začít od nuly. Ale to bohužel nejde, Stav tréninku jde jen pozastavit, aby se nepropadl v době, kdy nemůžete trénovat - třeba kvůli nemoci.

Podobně špatný vliv má i dlouhá doba regenerace. Stačí si pustit půlhodinové Kardio, po kterém mi vyskočí anaeorobní zátěž, čímž se prodlouží doba regenerace zpravidla až na maximum (95 hodin). Pak se není čemu divit, že mám Připravenost k tréninku běžně blízko jedničky. Přitom pokud mám jen aktivity, které měřím tepákem, tak se krásně dostanu s Připraveností k tréninku klidně na 50 i výše. 

Další info: Hodinky Garminu mají problém s měřením u indoor aktivit Kardio a Síla. Ověřeno na čtyřech modelech

Skóre vytrvalosti

A pak tu máme novinku, která byla uvedena s novou řadou hodinek Fénix 7 pro a Epix Pro a nyní se dostala i do Forerunnerů 955 a 965 - Skóre vytrvalosti. To na základě délky aktivity a míry „zapocení“ říká, jak dobře jste na tom s vytrvalostí. Když jsem poprvé nasadil Epixy Pro 51 mm, spočítalo se mi toto skóre na základě starších aktivit na nějakých 7300. Poté kleslo pod šest tisíc, aby se zase vrátilo zpět. 

Tehdy jsem ještě provozoval aktivity pod vlivem výše zmíněného beta-blokátoru a průměr tepovky v mých aktivitách bylo okolo 105-115 tp/m. Nyní mám průměrku 115-130 tp/m, přes prázdniny jsem měl řadu aktivit o délce přes čtyři hodiny a...skóre vytrvalosti mám poslední měsíc 7 500. Maximum je někde u 12 000.

Tip: Skóre vytrvalosti: Metrika, která kombinuje tepovku, VO2max a délku aktivit. Dá se využít při tréninku?

Ačkoli zařazuji z pohledu tepovky aktivity náročnější než dříve, skóre se nikam nehýbe, osciluje stále kolem této hodnoty. A nezřídka se mi stane, že mi po celkem vysilující aktivitě spadne o pár desítek bodů. Fakt nevím, k čemu taková metrika je, když mě k ničemu nemotivuje a chová se spíše zvláštně než předvídatelně. Tak snad časem...


Tak a zase za týden! To se budu mimo jiné věnovat hodinkám, co aktuálně používám či mýtům, které panují o jízdě na elektrickém kole. 


Diskuse k článku (23)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Mám stejný problém. Po aktualizací ho mám garmin kompletně rozhozený. V posilovně mi vyskočí tepovka že snímače i na 170 tepů za minutu což mám většinou jen na závodech. Takže můj stav je přetíženost. Jak psal pisatel. S hrudním pásem je vše ok. O spánku ani nemluvě. Spím cca 7:30 hod denně a i tak je to málo. Asi by to chtělo nějaké nové aktualizace co to srovnají. Přestávám to sledovat. Jelikož se jedná o absolutní nesmysly.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miroslav

Mohu se podelit o zkušenosti s garmin fenix 7 x a optickým snímačem srdečníh tepu. Už nějakou dobu možná cca 1,5,měsíce se nám v naší běžecké skupině začal objevovat stejný problém na třech různých hodinkách a to garmin fenix 7 a na garmin fenix 7x, a to takový, že zhruba po 30 až 40 minutách běhu v terénu se nám zvýží TF i někdy skoro na 200 tepů a přitom se běží volným tempem, tepovka drží a cca po několika minutách opět spadne, ale potom stále lítá nahoru a doů. Pokud sundám hodinky a znovu nasadím, tepovka spadne i na 55 tepů a drží se max do 80 tepů i při běhu do kopce(nesmysl). Je to asi tedy softwarový prblém,a asi mají inženýři v garminu někde pořádný špek, čekal jsem, že se to po dalším upgadu vyřeší, ale stále nic. Má někdo podobný problém? Píše se tady v článku totiž o aktivitách pouze bez GPS, ale u nás je to právě s GPS.
Vaše jméno, přezdívka: 
David

U mně spánkový poradce docela funguje. Doporučená doba spánku se každý den mění, podle toho jak jsem vyspaná. Dnes po odpočinkovém víkendu mi to ukazuje, že mi bude stačit jen 7 hodin, ale např. v pátek, kdy jsem už byla po celém pracovním týdnu fakt unavená a nevyspalá mi to hlásilo potřebu 9 hod. Na druhou stranu mi ake hodinky často vyhodnotí jako spánek už večerní sledování TV, a pak mi ráno ve zprávě nadávají, že jsem měla příliš chvilek neklidu, tedy že byl spánek nekvalitní. Já jsem ale v tu dobu byla reálně ještě normálně vzhůru.
Vaše jméno, přezdívka: 
EvaK

Když se toto stane, dá se doba spánku - začátek a konec - upravit. A aplikace Connect pak přepočítá i skóre spánku a další metriky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Pokud jde o měření HR, asi hodně záleží na nositeli a jeho zápěstí. Já s ním třeba nikdy potíže neměl. A to platí už od prastarých FR 35 Paradoxně jsem řešil víc problémů dokud jsem používal hrudní pásy. Jinak jste to s těmi metrikami popsal přesně. Jako někdo, pro koho je sport důležitý, ale nežije jím, jsou tak trochu... K čemu potřebuju Připravenost k tréninku? Snad vím jestli mám chuť jít si zaběhat nebo mi tělo jasné říká, ať si dám dnes oraz a dopřeji si jen svižnou procházku. Spánkový poradce mi přijde docela absurdní. Spím přece tolik, kolik můžu nebo kolik si tělo řekne. Na to hodinky nepotřebuju. A tak by se dalo argumentovat i dál. To je i důvod, proč jsem rezignoval na sportovní modely a volil řadu Venu. Jediné, co jsem opravdu musel obětovat, je navigace. Na straně druhé, na kole mám cyklo navigaci, na pěších výletech se raději dívám do mapy v telefonu, než na malinkatý displej hodinek (a stejně to vidím i kamarádů, co mají Fenixy s mapou :-D ). Schválně tu argumentaci formuluju trochu ostřeji, ale pointa sedí. A to říkám jako letitý a věrný uživatel všeho od Garminu, který by značku neměnil.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr K.


Mne by chybela navigace, vetsi uloziste na aplikace a hudbu a nahled do kalendare na 7 dnu :)
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Jo, navigace by se hodila, ale jen pro běh v neznámém prostředí, což jsou jednotky běhů do roka. Jinak jsou lepší varianty, než hodinky. Kalendář mám tak plný, že dívat se na něj v hodinkách vůbec nedává smysl a jako uživateli YT Music je mi prostor pro hudbu stejně k ničemu. Z aplikací mám nainstalovaný jen jeden ciferník navíc. Ale chápu, že co uživatel, to jiné nároky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr K.

Při chůzi se taky spíše mrknu na mobil, ale třeba na kole se spoléhám na hodinky (F7X) nebo navigaci (Edge 1040). Mobil vytahuju výjimečně.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mně ani tak ta navigace, na kole mám Edge, ale spíš tlačítkové ovládání. Ale spoustě lidí můžou Venu 3 vyhovovat. Třeba mé ženě a dcerám, ty mají zcela jiné potřeby než já...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Chtěl jsem to napsat i do textu, že vlastně přístup Venu 3 je mi sympatický. Prostě jen textově řekne, jaký měl trénink/aktivita přínos a neotravuje s čísly :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Je mereni HRV na garminech take takto problematicke, nebo tomu lze verit?
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

To nemá nic společného s měření noční VST - to jednak probíhá v klidu, jednak toto je imho jen nějaká softwarová záležitost při indoor aktivitách (s vypnutým GPS) - a je možné, že se to neprojevuje u všech. Resp. málokdo má dvoje hodinky současně, aby mohl ověřit, jak hodinky měří.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Tak pres den se HRV projevuje v hodnote stresu a body battery. A pokud blbe meri tep pri indoor, tak musi blbe merit i HRV minimalne po tuto dobu,nebot cas mezi udery srdce tim musi byt ovlivnen. Mne v posilovne to taky nekdy hazelo az ke 160 bpm a jeste retardovane, kdyz jsem docvicil a mel uz odpocinek pred dalsi serii.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Ale tam to není chyba optiky, ale softwaru, která se projevuje jen a pouze při měření indoor aktivit. Když si tu aktivitu nepustím a cvičím stejně, tepovka je ok. O to tu jde. A stres/HRV se neměří při aktivitě, protože tam se počítá s tím, že člověk maká a tudíž stress = 100 % a VST = 0 ms.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ale samozřejmě, že hodinky HRV měří i při aktivitě. Jinak by to ani nemělo vliv na stres a body battery. A HRV 0 při aktivitě je fakt joke.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

"Stres" je mimochodem nejen psychický, ale i fyzický.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Samozřejmě, bavím se o fyzickém stresu. A ten je při aktivitě na maximu a VST naopak na minimu, resp. srdce tluče maximálně pravidelně. A tudíž rozestupy mezi tepy jsou stejné a VST se limitně blíží nule.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Navíc měření bmp při aktivitě je na Fenixu apod. mizerné - viz the Quantified Scientist na youtube.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Ze zápěstí určitě. Hruďák je přesnější, už jen proto, že není ovlivněn pohybem hodinek na ruce či chlupatou rukou apod.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Zajímavé, že Apple watch při meření bpm při aktivitě mají mnohem lepší výsledky, než Garmin. Garmin je ale zase drtí v přesnosti gps. Kdo by jako trotl nosil hrudní pás do fitka, když není profi sportovec.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

Ale měření hodinky provádí, i když hodnota stresu není v tu chvhvíli pro uživatele k vidění.
Vaše jméno, přezdívka: 
Vykuk

VST garmin konkrétně u běhu měří a vyhodnocuje. Píší to přímo na jejich stránkách u vysvětlení jednotlivých metriky. A to poslední tvrzení že když člověk maká tak má stres 100% a VST =0 je uplně mimo a jen tím ukazujete, že o hodnotě VST nevíte vůbec nic.
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

Jedna věc je, že skóre stresu se "vypíná" při aktivitě - v historii při jakékoliv aktivitě, ať už měřené, nebo neměřené, stres neuvidíte. Druhá věc je, že - a to musím souhlasit a nedošlo mi to - VST se konkrétně u běhu měří, pomáhá například při určení laktátového prahu. Ale hodnoty VST ani stresu během aktivity nikde v záznamu aktivity vidět nejsou.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek