Trénink v posilovně: Jak se cvičí podle předem vytvořeného tréninku. Rozdíly Fénix/Epix vs. Forerunner

20.4.2023
Cvičit jógu, pilates či posilovat můžete s hodinkami nejen volně, ale také podle plánu, který jste si vytvořili předem. Je to poměrně komplexní záležitost, která je ale v některých detailech zpracována až zbytečně složitě. A ne všechno se úplně povedlo
V posilovně

Výhodou předem nachystaného tréninku je, že si nemusíte zpětně upravovat typy cviků


Volnému cvičení jsem se věnoval v samostatném článku. V podstatě stačí vybrat fitness aktivitu jako pilates, jóga či silový trénink a spustit. U silového tréninku hodinky navíc hlídají počty opakování a cvičení s nářadím, u kterého lze upravovat hmotnost. Následně pak v deníku Connect celé cvičení zrevidujete a upravíte si typy cviků, které hodinky nerozpoznaly. 

Čtěte dále: Trénink v posilovně: Vylepšená aktivita kromě detekce cviků umí ukázat i zapojené svaly

Trénink si ale můžete nachystat i dopředu. Garmin umožňuje vytvářet série cviků, vytvářet opakování, vkládat odpočinky či na začátek a konec tréninku přidávat kardio nebo jiné aktivity, například protažení. Výhodou těchto předpřipravených tréninků je především to, že se hodinky nemusí trápit s rozpoznáváním cviků, maximálně sledují počet opakování (a i to můžete ručně upravit). Není nutno pak editovat záznam aktivity v deníku Connect – platí to především pro Sílu. 

Poznámka: První série fotografií pochází z modelu Fénix 6X Pro Solar a jsou pořizovány v posilovně za mizerného světla. Musel jsem přidat na podsvícení displeje a výsledné fotografie jsem zesvětloval v posprodukci, takže nevypadají moc dobře. Fotky Forerunneru 965 vypadají o kousek lépe.

Hotový trénink pak uložíte a můžete odeslat do hodinek. A samozřejmě ještě před cvičením si prohlédnout jednotlivé kroky a pokud mají animaci, tak se na ni podívat.

Nepřehlédněte: Síla, Jóga, Pilates, Kardio: Najděte si optimální trénink nebo vytvořte svůj vlastní

Vyberte trénink a hurá cvičit

Jógu či pilates necvičím, ale v posilovně při silovém cvičení s klasickým nářadím trávím několik hodin týdně, takže aktivitu Síla jsem otestoval celkem pečlivě. Po jejím spuštění si vyberete patřičný trénink, načež se ukážou svalové partie, které se do tréninku zapojí. To hodinky poznají podle zvolených cviků, které si můžete v hodinkách prohlédnout a případně ukázat animaci, jak je cvičit. Tlačítkem dolů si pak zobrazíte celý plán tréninku, můžete odrolovat až dolů. Tlačítkem Start spustíte aktivitu.

Po startu se rovnou začne prvním cvikem v pořadí, buď je to nějaké kardio, protažení, nebo rovnou první série. Cvičení samotné je podobné jako u volného tréninku, na základní obrazovce se ukazuje počet tepovka, počet opakování a počet sad v aktuální sérii (např. 2/4), navíc je tu vidět i další cvik, co následuje, nebo odpočinek, pokud jste si jej po cviku zařadili. 

Jakmile cvik dokončíte, klasicky stisknete tlačítko Lap a případně upravíte počet opakování, pokud se hodinky v jejich počítání netrefily (což je běžné), a případně i hmotnost. Ta je naštěstí v tréninku zadaná dopředu, takže tu upravujete jen tehdy, pokud se liší od té předem nastavené. U cvičení s vlastní hmotností je standardně hmotnost náčiní nulová. 

Jak se cvičí na Fénixech

Bohužel, na Fénixech (testoval jsem 6X Pro Solar) a Epixech se po ukončení cviku nezobrazí obrazovka s odpočinkem, pokud byl zařazen, ale ukáže se seznam cviků. Pokud si chcete zobrazit obrazovku s odpočinkem, je nutno celým seznamem odrolovat dolů nebo nahoru. Není možné se ze seznamu dostat jinak, což je poněkud nepraktické. Alespoň že na začátku seznamu se ukazuje odpočet odpočinku, když už není vidět u samotné položky v seznamu (zde se zobrazuje jen nastavená délka).

Pořadí jednotlivých obrazovek v aktivitě je následující:

  • Sada/Odpočinek – grafické zobrazení tepovky, počtu opakování, času série či odpočet odpočinku
  • Vlastní datové obrazovky
  • Kompletní seznam cviků 
  • Přehled – pokud je aktivní odpočinek, ukáže se na této obrazovce textový přehled s odpočtem odpočinku a zobrazením dalšího cviku; je to celkem zbytečné, stačilo by tyto informace ukázat na obrazovce s odpočinkem

Pokud odpočinek neukončíte tlačítkem Lap, trvá nastavenou dobu (ale nelze jej prodloužit). Pět sekund před jeho ukončením hodinky začnou pípat, aby bylo jasno, že se jde zase cvičit. To se hodí, protože v seznamu se ukazuje jen celková délka odpočinku, ale už ne odpočet, jak už jsem zmínil výše. Abyste viděli odpočet, musíte si odrolovat seznamem na patřičnou obrazovku, nebo na začíátek seznamu, kde odpočet je.  

Před samotným cvikem se pak ukáže jméno cviku, který máte v následující sérii cvičit. Odcvičené série pak ze seznamu mizí, což je praktické. Naopak nepraktické je, že po začátku nové série/cviku se obrazovka nepřepne na cvičení, pokud jste byli v seznamu, ale zůstává v něm. A zde samozřejmě nejsou vidět jednotlivá opakování. Sice to nijak nevadí, protože člověk při cvičení nemá čas koukat na hodinky, ale je trošku nepochopitelné.

Pokud chcete nějakou sérii (skupinu cviků) přeskočit, stačí stisknout tlačítko Start a zde vybrat Přeskočit skupinu. Odsud se dá také trénink ukončit, stejně jako upravit poslední cvičení – a sice změnit počet opakování či upravit hmotnost. Po ukončení tréninku lze pak cvičit volně, aktivita se neukončí automaticky. 

A co na to Forerunnery?

Aktivitu jsem testoval i na hodinkách Forerunner 965, kde je základ stejný, liší se však přepínání obrazovek po odcvičení a ukončení odpočinku. A nutno říct, že je to dotaženější a praktičtější. Kromě obrazovky se Sadou/Odpočinkem se zde nachází na první místě obrazovka s Přehledem, která je u Fénixů vidět jen v případě, že je aktivní Odpočinek. Je graficky lépe zpracovaná a ukazuje se i při cvičení. V podstatě duplikuje obrazovku se Sadou/Odpočinkem, místo času se ale ukazuje další cvik. 

Pořadí jednotlivých obrazovek v aktivitě je následující:

  • Přehled – je aktivní při cvičení i při odpočinku; z velké části duplikuje data z následující obrazovky, navíc je zde následující cvik
  • Sada/Odpočinek – grafické zobrazení tepovky, počtu opakování, času série či odpočet odpočinku
  • Vlastní datové obrazovky
  • Kompletní seznam cviků 

Hlavní rozdíl mezi Fénixy a Forerunnery je v tom, že pokud se nacházíte na obrazovce s Přehledem, zůstáváte na ní i po ukončení cviku či odpočinku – jen se změní data na odpočinková. Stejně tak pokud se nacházíte na obrazovce se Sadou či Odpočinkem, zůstanete rovněž na ní – nepřepínáte se na seznam cviků jako u Fénixů. Prostě tam kde jste, tam zůstanete, případně tam se vrátíte.

Přepínání na seznam cviků u Fénixů je nepohodlné v tom, že abyste se přepnuli na jinou obrazovku, musíte celý seznam odrolovat – a to nahoru nebo dolů. Je zde vidět, že outdoor (Fénix) a fitness (Forerunner) týmy si nejdou úplně na ruku a každý si to tak nějak dělá po svém. Nutno říct, že na FR 965 mi aktivita Síla přijde o kousek dotaženější. 


Diskuse k článku (0)