Jak vypadá nový deník Garmin Connect? Postřehy, dojmy, pozitiva a negativa. Co mi vadí nejvíc?

15.3.2024
Po několika letech se Garmin odhodlal zcela překopat úvodní stránku svého deníku Connect, centra všech zdravotních a sportovních metrik a funkcí. Na první to vypadá hezky, ale na druhý redesignem utrpěla přehlednost i funkčnost
Nový Connect

Data v deníku vypadají na první pohled modernější a líbivěji, na druhý pohled utrpěla funkčnost - a někde bohužel dost výrazně


S novým Connectem jsem se seznámil v lednu díky článku a videu na webech nadšenců DC Rainmaker a Desfit, mně se totiž možnost testování bohužel nenabídla. Začátkem března se pak beta zapnula další vlně uživatelů, v níž byla moje žena i dvě dcery. Ty hodinky a Connect používají spíše sporadicky, proto mě to celkem překvapilo. Na základě zkušeností a zkoumání jejich mobilů jsem ale mohl doplnit původní článek. 

Nicméně teprve až ve chvíli, kdy Garmin zapnul betu i mně, možná snad jako poslednímu v Česku, mám možnost novou organizaci dat, vzhled a vůbec celkovou užitnou hodnotu aplikace vyzkoušet na svých datech, která znám. A hned na začátku musím říct, že novinka ve mě budí spíše rozpaky. Ano, je hezčí, dlaždice, grafy, domovská obrazovka je najednou modernější. Jenže řadu dat nelze na domovské obrazovce zobrazit a je nutno jít do dalších úrovní či konkrétních metrik/funkcí. 

Strukturu domovské stránky (ostatní zatím zůstávají víceméně stejné), jsem již podrobně popsal v předchozím textu, který jistě všichni už četli, opakovat se proto nebudu. Až Garmin vydá finálku, pokusím se napsat něco jako návod k použití/recenzi. Nyní se chci zaměřit spíše na svoje dojmy a věci, co se mi líbí, a co naopak považuji za krok zpět.

Nepřehlédněte: Garmin chystá kompletní redesign a úpravu funkčnosti deníku a webu Connect. Jak bude vypadat?

Dlaždice, všude samé dlaždice

Na původním Connectu jsem oceňoval možnost sbalit všechna data funkce do stručného přehledu - něco jako doplňky na hodinkách, které můžete mít zobrazeny jako dlaždice s podrobnostmi, nebo jen jako řádky. To nyní nelze - žádný stručný pohledu tu není - tedy pokud nepočítám včerejší den a přehled posledního týdne. Tam je ale jiný problém, o kterém budu psát později.

Starý Connect měl pro mě zkrátka výhodu v tom, že na omezeném prostoru se dalo vidět vše - ale naprosto vše. Od všech aktivit hezky pod sebou, přes všechny metriky, a to včetně těch, které zadávám ručně, jako hydrataci nebp krevní tlak. Když teď chcete něco vidět, musíte si vytvořit dlaždici ve Stručném přehledu. To má ale háček - dlaždice zabírají moc místa, takže když si jich sem dám šest či osm, už je to fakt dlouhý štrůdl a orientaci to jen zhoršuje. 

Pokud nechcete mít všechny dlaždice na domovské stránce, můžete je mít na sekundární - a ty jsou dosažitelné po klepnutí na Zobrazit vše, a pak dlaždic můžete vidět libovolné množství. Starý Connect měl však kouzlo také v tom, že pokud daná metrika nebyla „naplněna daty“, tak se v přehledu neukázala. Typicky dokud jsem nezadal Hydrataci nebo Krevní tlak, případně se nezvážil, tak jsem tyto metriky v přehledu neviděl - nepřekážely. To ale teď neplatí - mám dlaždice, které jsou prázdné, dokud do nich nezadám nebo se nenačtou data z hodinek.

 

Jen jedna aktivita. To jako fakt?

Druhou zásadní připomínkou je přehled aktivit dnešního (ale i včerejšího) dne. Ty se ukazují v samostatné dlaždici na prvním místě, ale vždy jen ta poslední. Když jich mám za den více, musím si odrolovat. A to je jednak otravné, jednak nevidím vše najednou - a to mi chybí asi nejvíc. Nemám tak přehled, co jsem měl předtím. Navíc nemohu udělat do článku srovnání jedné aktivity z více zařízení apod. 

A protože se navíc do aktivit počítají i záznamy Snímku zdravotního stavu nebo měření EKG, tak místo poslední jízdy nebo cvičení, tady mám typicky večer právě tato data. A to samé platí pro přehled včerejších aktivit - takže v době psaní tohoto textu (osmá večer) tu místo své včerejší a dnešní jízdy či cvičení vidím dnešní záznam EKG a včerejší Snímek zdravotního stavu. To jako vážně?

Tip: Jako první dlaždici do Stručného přehledu jsem si přidal Poslední aktivita a pak se mi zde ukáže opravdu poslední cvičení, jízda na kole apod., a už se sem neplete třeba právě EKG. Ale i tak je hloupé, že kvůli tomu potřebuji mít duplicitní data/dlaždici.

Dlaždice Sledované

Moc pozitivních slov se nedá napsat ani rolující dlaždici Sledované, kam si nemůžu dát, co chci, ale jen pár metrik - Body Battery, spánek, kroky, Stav tréninku a Připravenost k tréninku. Plus historické přehledy, zde zvané Trendy - v podstatě jde o přehled aktivit běhu, na kole, v tělocvičně apod. pomocí klasických sloupcových grafů. Tyto grafy jsou celkem fajn, aleraději bych měl lépe vyřešený seznam denní aktivit tak, jako dříve, kdyby byly všechny vidět hezky pod sebou. 

Zatímco dříve měly aktivity v denním přehledu více prostoru, dnes jsou odbyty maličkým „řádkem“ a spánku nebo Stavu tréninku se dává výrazně víc prostoru.  Kapitolou samu pro sebe je pak dlaždice Spánkový poradce, která má svůj vlastní prostor mezi sekcí Sledované a Stručný přehled. Proč si zde nemůžu navolit něco jiného? Zrovna toto je funkce, která mnohé moc zajímat nebude.   

Přehledy to naštěstí neodnesly. Ale...

Možnost zobrazit si Výzvy, Tréninky či plánované Závody/Události je naopak fajn, to mohlo dříve někomu chybět. Vše se dá ale vypnout, čili pokud vás to nezajímá, můžete to dát pryč. Já tu měl chvíli výzvy, ale nakonec jsem je vypnul, protože jsou tak nějak statické a až se splní, tak se splní. Nijak zvlášť mě nemotivují - tedy vlastně vůbec, jsou stále stejné a opakují se každý měsíc. Plním je tak nějak samovolně. 

Celkem mě potěšilo, že Garmin nezrušil přehled včerejšího dne a přehled za posledních sedm dnů, ty zůstaly na první pohled plus minus stejné a jsou i použitelné. Jenže se zdá, že do přehledů se dostane jen to, co si si přidám do dlaždic. Pokud tak nemám v dlaždicích kroky nebo hmotnost, tak tyto metriky v přehledech neuvidím.

Dříve jsem měl v denním přehledu všechno, protože metriky zabraly pouze jeden řádek. Nyní dlaždicemi šetřím (čím více, tím více se Connect seká), a tak co si to nich nedám, to v souhrnném přehledu nemám. Na jednu stranu to logiku dává - v přehledu nejsou metriky, co potenciálně nepotřebujete vidět, ale já bych byl pro přesný opak - v dlaždicích jen něco, abych šetřil místem, ale v souhrnných přehledech vše. 

 

Noví uživatelů budou spokojení. Ale co ti staří?

Ale abych jen nekritizoval. Graficky na mě aplikace působí dobře a vypadá určitě moderněji než starý Connect, který tu je s námi bez výraznějších změn (vždy došlo jen k dílčím úpravám tu či onde) a novým uživatelům se jistě bude líbit. Stačí-li vám shlédnout pár metrik, může pro vás být nový Connect dokonce přehlednější. 

Pokud jste však byli zvyklí se rýpat v datech a mít je všechna na jednom místě, je řada z nich pro vás v nové aplikaci hůře dosažitelná a pro některé metriky je dokonce rychlejší chodit přes menu Více/Statistiky zdraví/Statistiky - osobní než pro ně zakládat vlastní dlažidici a mít jich tak na hlavní obrazovce třeba deset. To zabírá hromadu místa a některé dlaždice jsou poloprázdné (a jiné zase nezobrazují data, která člověk očekává, protože není místo).

Tohle prostě Garmin tak nějak nedomyslel. Místo toho, abych měl všechna, ale opravdu všechna data na co nejmenší prostoru a bez nutnosti někam klikat nebo něco hledat, tak prostředí sice udělal hezké, ale řadu dat, která jsem byl zvyklý jen rychle přehlédnout, prostě na domovské obrazovce nemám. 

Garmin předělal také i web, který aktuálně vypadá jako kopie deníku v mobilu, nicméně myslím, že v jednom článku už zaznělo negativ dost, takže svoje dojmy si nechávám na příští text. Zatímco na deník Connect v mobilu si časem jistě zvyknu, některé prvky se přece jen docela povedly, první pocity z webu jsou v podstatě čistě špatné a web pro mě v podstatě přestal dávat smysl.  

Na půli cesty

Na novém Connectu mi celkově vadí jedna zásadní věc: Na domovské stránce nevidím všechna svá data tak jako dříve, ale musím selektovat, co se zobrazí. Pokud bych si dal do dlaždic opravdu všechno, tak bude stránka dlouhá jako pohádka a budu muset hodně rolovat, než najdu to, co potřebuji. U současné (staré) verze jsem měl aktuální den na jedné stránce, stučně, přehledně, jasně. A navíc na řádku, ne v někakých dlaždicích. 

Hodně bojuji s tím, že se mi nezobrazují všechny aktivity daného (a včerejšího) dne hezky po sebou, tak jako dříve, ale jen tak poslední a pro ostatní musím rolovat. Kdyby se do toho aspoň nepletly Snímky zdravotního stavu a měření EKG, hned by to bylo veselejší. Do Connect chodím hlavně kvůli přehledu aktivit, metriky mi stačí vidět na hodinkách.

A tak bych mohl pokračovat - zkrátka za cenu líbivější grafiky a zobrazení grafů z titulky zmizela data, případně zbytečně nabobtnala a jsou imho méně přehledná. Už jen zobrazení dlaždic na výšku nikterak přehlednosti nepřidává, na úzkém mobilu (mám iPhone 13 mini) to fakt je hodně slabé. Když má někdo místo mobilu tablet, tak to má asi lepší. Určitě bych ocenil návrat k možnosti dlaždice sbalit tak jako dříve.

Aktuální beta se testuje veřejně už skoro dva a půk měsíce a já se k ní dostal teprve nedávno, takže jsem neměl čas si zvyknout - a ono to časem půjde. Už teď jsem přišel na řadu věcí, které mi používání usnadní a tak trochu „vrátí zpět to staré“. Ale ztráta rychlého přehledu denních aktivit, kterých mívám klidně i pět, tak ta asi „nepřebolí“ nikdy. 


Diskuse k článku (30)