Jak hodinky sledují frekvenci dýchání a k čemu to může být

15.1.2024
Podobně jako tepovou frekvenci můžete i dechovou frekvenci využít při analýze tréninku. Jinak dýcháte při maratonu, jinak při sprintu
Dýchání v aplikaci Connect

Prměrnou frekvenci dechu vidíte v přehledu dne, po rozkliknutí se můžete podívat na denní i týdenní graf


Modely hodinek, které Garmin uvedl v posledních letech, umožňují pomocí snímače tepu sledovat také vaši frekvenci dýchání. Umí to například Forerunner 255/265 a 955/965, Vívoactive 5, Venu 2/3 a samozřejmě Fénix 6, Fénix 7 a Epix. A dokonce také cyklonavigace Edge 530, 830, 1030 Plus či 1040.

Frekvenci dýchání sledují hodinky, pokud je zapnut snímač tepu, neustále. Můžete se tak v doplňku nebo v aplikaci Connect, jak dýcháte během dne, ve spánku či při aktivitě. Tento ukazatel souvisí jak s měřením stresu, tak i s intenzitou při tréninku. Jednotka je prostá - počet nádechů za minutu. 

Běžná dechová frekvence se u dospělého pohybuje někde mezi 12 a 20 nádechy za minutu. Obecně platí, že nízká dechová frekvence v klidovém stavuj je známkou dobré fyzické kondice. Lidé s dobrou kondicí mají frekvenci nižší i během aktivity a po jejím ukončení se ke klidové frekvenci rychleji vracejí. 

Dýchání během aktivity

Zatímco během dne, tedy máte aktivní režim hodinek, stačí ke sledování dechové frekvence optický snímač. Při aktivitě už ale potřebujete - alespoň dle mých zkušeností - hrudní pás. Když jsem zapnul aktivitu s optikou, dechová frekvence se při aktivitě nezaznamenala a v deníku Connect jsem měl výpadek. S hruďákem (HRM Run/Pro) jsem už ale frekvenci sledovat mohl.

Podobně jako tepovou frekvenci můžete i dechovou frekvenci využít při analýze tréninku. Nižší dechová frekvence obecně znamená nižší intenzitu. Jak se bude vaše kondice zlepšovat, bude se pravděpodobně zlepšovat i vaše dechová frekvence. Ostatně je to vidět na grafu - tam, kde je vidět stoupání, roste kromě tepu i dechová frekvence. Je to logické, krev potřebuje pro správné okysličení více vzduchu. 

Jedním z důležitých faktorů, které mohou ovlivnit frekvenci dýchání, je způsob dýchání. Sportovci, kteří dýchají zároveň ústy i nosem, obvykle dýchají efektivněji než ti, kteří dýchají pouze nosem. Já osobně dýchám ústy v každém stoupání, protože nosem bych to prostě neutáhnul. 

Vzorce dýchání při běhu

Znalost vlastní dechové frekvence je užitečná u různých aktivit, konkrétně při běhu vám ale může pomoci odhadnout vynakládané úsilí. Při různých typech běhu totiž obvykle zaznamenáváme konkrétní vzorce dýchání.

3 na 3

Při této frekvenci dýchání je nádech na tři kroky a výdech na tři kroky. Jedná se o běžnou frekvenci ve fázi zahřívání a zklidnění.

2 na 2

Běžci s touto frekvencí dýchání se na dva kroky nadechují a na dva kroky vydechují. Je to ideální frekvence pro dálkový běh, například půlmaraton nebo maraton.

2 na 1

Při rychlejším tempu se můžete na první dva kroky nadechovat a na třetí vydechnout. Tato frekvence dýchání umožňuje rychlejší tempo, například u běhu na 10 kilometrů nebo u běhu stabilním tempem.

1 na 1

Jeden nádech nebo výdech na krok je typický pro velmi rychlý běh nebo sprint. Není to tempo, které byste vydrželi dlouhodobě, ale hraje důležitou roli na krátké vzdálenosti nebo na konci závodu.


Diskuse k článku (9)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin