Tyčinky a gely Volchem: Protein a energie na cesty. Praktické zkušenosti a tipy

10.6.2024
Italská značka Volchem, která na českém trhu nabízí kompletní výživu pro sportovce, mi nabídla otestovat energetické a proteinové tyčinky a gely
Pro běžce a cyklisty

Základem pro vytrvalostní aktivity jsou energetické tyčinky a gely, proteiny se zase hodí po aktivitě 


Kromě toho, jak se na kolo obléct v průběhu celého roku, řeším i výživu na delších aktivitách – když mají přes dvě hodiny, už je potřeba do sebe něco dostat, jednak abych neměl pocit hladu, jednak abych měl dost energie. Na to jsou ideální energetické tyčinky a ovoce jako banán nebo sušené datle. Jenže vozte v zadní kapse trikotu banán nebo hromadu datlí v pytlíku – z banánu může být po hodině docela „sračka“ (nehledě na to, když si sednete a omylem se opřete) a samotné sušené datle mi chuťově moc nejedou.

Tyčinky jsou základ

A tak jsem zůstal u tyčinek. Začínal jsem s müsli tyčinkami z Lídlu, které jsou levné a člověk jich za pár korun může nakoupit kila. Jde v podstatě o čistý cukr a sladidla, kterými jsou obalené pražené vločky a nějaké to kandované ovoce. Z energetického hlediska asi v pohodě, ale to cukrové lepidlo, které je drží dohromady, má jednu zásadní nevýhodu – a tou je konzistence.

V létě se rozteče tak, že tyčinka nedrží tvar a rozpadá se v ruce, které jsou navíc zcela ulepené. V zimě naopak ztuhne natolik, že se tyčinka nedá ani ukousnout, ani pokousat. Člověk by potřeboval kladivo, aby ji trošku rozměnil. A tak jsem zkoušel různé jiné, samozřejmě už dražší produkty. Jenže tam, kde nebyl problém s konzistencí, byl zase problém jinde – třeba tyčinka obalená v čokoládě, která se v létě rozteče a chuťově je celkem hnusná. 

Nebo se člověk podíval na složení a začal se mu z těch různých éček a podivností obracet kufr. Některé tyčinky pak měly natolik pevný obal, že se prostě nedaly rozdělat, zejména v zimě, když mám zkřehlé ruce po dlouhém sjezdu. Často jsem musel použít něco (kámen, cestovní nářadí), čím bych se dostal dovnitř, protože ani zuby nepomohly. Zkrátka slušná tyčinka s rozumnou chutí, ale nedalo se do ní dostat. Nebo konzistence natolik hutná, že jsem 50g tyčinku jedl snad pět minut a úplně mě bolely panty od žvýkání.

Volchem – kompletní doplňky pro sportovce

Nakonec jsem našel tři značky, které jsou celkem v pohodě – bez hromady přídavných nesmyslů, zpravidla jen datle, rozmixované oříšky a nějaký ten protein. Takže když mě oslovila značka Volchem, která na české trhu distribuuje řadu doplňků výživy právě pro sportovce, ať už cyklisty, běžce nebo ty, co cvičí v posilovně, byl jsem fakt zvědavý. Testovací sada zahrnovala čistě energetické tyčinky, proteinové tyčinky a energetické gely v malém balení – ideální do kapsy trikotu.

Značka nabízí nejrůznější produkty od proteinových sypání, z nichž si uděláte kokteil, produkty na podporu hubnutí, energetické nápoje a doplňky, ionťáky, creatin, vitamíny či aminokyseliny v různé formě a pro mě nejzajímavější tyčinky a gely. Prostě energie a proteiny sbalené na cesty – to ostatní mě až tak nezajímá. Sice cvičím i posiluju, ale tehdy proteiny a sacharidy řeším zpravidla standardním jídlem. „Umělé“ doplňky si nechávám právě pro venkovní aktivity. 

A protože jsem docela náročný na složení a chci mít vše co nejvíce „raw“, tedy co nejvíce hlavních surovin a co nejméně doplňkových „éček“ a dalších podivností, byl jsem fakt zvědavý. A nutno říct, že Volchem je taková střední cesta. Na jedné straně jsou tyčinky, kde pro výpis složení pomalu nestačí deset řádků a člověk si říká, jak takový humus může někdo jíst, na druhé straně pak tyčinky, které používám já, jsou zpravidla jen tři ingredience – datle, ořechy a případně protein. Nic víc.

Kompletní přehled tyčinek a doplňků stravy najdete na Volchem.cz

Energetické tyčinky 

Prvním zkoušeným produktem z nabídky Volchemu je energetická tyčinky Promeal Energetica, jejímž základem je mandlová mouka – ta dodává tyčince dobrou konzistenci. Není ani příliš měkká, ani tuhá, dobře se jí za každého počasí – v létě i v zimě. Zkoušel ji dát i do ledničky a stále to šlo sníst. Kromě mandlové mouky tu je mléčná bílkovina, vaječný bílek, příchuť (pomeranč, kakao, mandle a lesní ovoce), jako sladidlo kukuřičná maltodextrin, zdroje vitamínů – celkem 13 kousků a trocha něčeho, co vypadá divně, ale není toho moc. 

Tyčinka má 180 kalorií ve 40 gramech, což je celkem slušné. Chuťově mě nejvíce sedí mandlová a kakaová příchuť, ovocné moc nemusím. Chválím použitý obal, dá se do něj dostat bez problému – není třeba používat větší síly. Tyčinka je celkem malá a docela hutná, ale jak jsem už napsal, není problém ji sníst, aniž bych si namohl panty čelisti. Důležité pro mě také je, že na povrchu není čokoláda, což na energetických tyčinkách fakt nemusím.

Tip: Přehled chutí tyčinky Promeal Energetica

Trochu odlišná je druhá energetická tyčinka Promeal Energy Crunch, jejímž základem jsou obiloviny – rýže, pšenice a ječmen, jinak je složení podobné. I zde jsou vitamíny, mléčná a vaječná bílkovina, ale už se mi zdá, že je tu více doplňkových látek. Nejde zkrátka o pure neboli raw provedení. Chutě jsou tři, a sice med, kakao a jogurt, konzistence je více křupavá a přijde mi méně hutná (má větší objem než Energetica). Energetická hodnota jedné 40g tyčinky je cca 150 kcal.

Zatímco tyčinka Energetica je především pro doplnění nezbytných vitamínů a minerálů ztracených při aktivitě, Energy Crunch má jednak více proteinů, jednak více přidaných látek. Mně více seděla Energetica, jednak díky své konzistenci, jednak i chuťově. Podle výrobce by měla být také lépe stravitelná a neměla by činit problémy těm, co jsou netolerantní vůči lepku a laktóze. 

Tip: Přehled chutí tyčinky Promeal Energy Crunch

Proteinové tyčinky

Zatímco energetické tyčinky jsou určeny pro doplnění energie před aktivitou a během ní, aby tělo mělo z čeho brát, proteinové se užívají po aktivitě – kdy tělo začíná regenerovat a potřebuje proteiny pro obnovu svalstva. Volchem má v nabídce hned čtyři kousky, každý s jinou hmotností a poměrem sacharidů k proteinům.

Nejmenší je Promeal Protein Crunch Bar, která má ale současně nejvyšší podíl proteinu – 60 %. Naopak sacharidů je tu celkem málo, jen 12,5 %. Proto se nehodí pro doplnění energie, ale přesně naopak – pro výživu těla po aktivitě. Tato tyčinka není v čokoládě, což mi vyhovuje – obecně nemám tyčinky s polevou rád, protože se poleva jednak roztéká v létě, jednak preferuji hořkou čokoládu s podílem čokolády alespoň 85 %. Tyčinka obsahuje i vitamíny, na můj vkus je zde ale dost přidaných látek. Chutě jsou jen tři a všechny ujdou – kakao, vanilka a kokos.

Tip: Přehled chutí a složení proteinové tyčinky Promeal Protein Crunch Bar

Větší tyčinka Promeal Zone Bar má 50 gramů a už obsahuje více sacharidů a tuků a méně bílkovin. Konkrétně jde o 30 % proteinu, 38 % sacharidů a 13 % tuků. Je to dáno i tím, že oproti předchozí je v čokoládové nebo bílé polevě. Příchutí je daleko více, konkrétně deset, s tím, že některé jsou s bílou polevou a některé s čokoládovou. Mně nejvíce seděla příchuť kakao a čokoláda s mátou, nejméně pak maracuja. Tyčinka má hutnější konzistenci a rovněž obsahuje vitamíny. 

Tip: Chutě a složení proteinové tyčinky Promeal Zone Bar

Další dvě už jsou ještě větší a neměl jsem možnost je ochutnat. Promeal Protein Bar má 60 g a 50 % proteinu, Promeal XL Protein pak 75 gramů a 32 % proteinu. U první jmenované jsou nabízené dvě přichutí, banánová s bílou čokoládou a čokoládová s tmavou polevou. Opět tu jsou vitamíny, zdrojem proteinu je mléčná bílkovina; výrobce ale tvrdí, že podíl mléčné laktózy je minimální. 

Druhá jmenovaná je v nabídce největší, má celkem dost tuků (22 %) a obsahuje sladidlo maltitol. Proto má tyčinka i méně sacharidů (17 %) než Protein Bar, který má ale současně více proteinu. Příchutě jsou oříškové – arašídy, lísky či pistácie, a to v tmavé čokoládě. Opět nechybí vitamíny a opět je tu řada přidaných látek, jejichž účel ovšem nedokážu popsat. Tato tyčinka díky své velikosti může na cestách částečně nahradit i oběd. 

Energetické gely

Zajímavou variantou, jak do sebe rychle dostat nějakou energii, jsou gely. V podstatě jde o kukuřičný maltodextrin, vitamíny a případně kofein. Volchem nabízí dva gely, menší a větší balení, přičemž v tom menším – 30 ml – je přítomen kofein a v tom větším – 40 ml – nikoliv. Společné příchutě jsou kola, citron, máta, další pak ovoce, pomeranč či tropické ovoce. 

Gely mají výhodu v tom, že jsou rychle stravitelné – někomu může při aktivitě vadit cokoliv „hmotného“ na žaludek. Výhodou je i to, že gel do sebe dostanete v podstatě okamžitě a nezdržujete se kousáním. Menší balení má 88 kcal, větší bez kofeinu pak jen 62 kcal. Je to méně než tyčinka, ale ta rychlost může být důležitá. Oba gely obsahují draslík, magnézium a sodík, které se během aktivity hodí doplňovat. 

Nepřehlédněte:

Nutno ale napsat, že chuťově jsou tyčinky fakt lepší, zejména řada Energetica. Gely chutnají tak nějak uměle a v ústech zůstává dlouhé minuty podivná pachuť – je dobré gely hodně zapít. Navíc se odtrhne vršek balení, takže vám nezůstane jeden kousek plastu, ale dva – ten maličký pak zapadne někde v kapse nebo v batohu. A navíc je to riziko, že při konzumaci trocha gelu vyteče bokem a vy budete celí ulepení. Tady tyčinka opět vede. 

Nejsou sice „raw“, ale celkový dojem je fajn

Z celé nabídky tyčinek a gelů mě nejvíce zaujala tyčinka Promeal Energetica. Během aktivity potřebuju především sacharidy, a to v co nejhutnější, ale současně stravitelné (pokousatelné) formě. Proteinové tyčinky jsou určeny především pro užití po aktivitě, kdy tělo potřebuje naopak bílkoviny. A ty se dají doplnit z jiných zdrojů – z běžného jídla. Proteinové tyčinky však poslouží dobře tehdy, když běžné jídlo prostě není k dispozici, třeba někde v kempu nebo mimo civilizaci. Pozor ale, u proteinových tyčinek výrobce doporučuje jednu, max. dvě denně. 

Netvrdím však, že zahodím všechny svoje „raw“ tyčinky a nakoupím hromadu tyčinek Volchemu. Beru to ale jako zajímavý doplněk toho, co používám nyní – mám rád pestrost a tyčinky střídám. Jedna chuť se časem přejíst, a i nejlepší tyčinka by časem omrzela. A tak jsem rád, že jsem si mohl produkty značky Volchem vyzkoušet, i když je v nich více přidaných látek než v těch, co běžně používám. A já jsem na to docela citlivý. Ale zde je to ještě celkem rozumný kompromis, který jsem ochoten akceptovat, když mi to dává smysl. 


Diskuse k článku (6)