Solární dobíjení: Technologie v pozadí, přehled všech modelů, srovnání parametrů hodinek a navigací Edge

25.6.2024
Pokud bude Garmin pokračovat v adopci solárního dobíjení tak jako dosud, budou mít v budoucnu všechny modely s transreflexním displejem MIP možnost prodloužit výdrž slunečním svitem
Solární dobíjení

Garmin počítá s tím, že solární dobíjení budou mít časem všechny, nebo skoro všechny modely hodinek


Garmin šlape do solárního dobíjení mílovými botami a už jen loni uvedená řada Fénix 7 Pro jasně ukazuje, že časem už nebudou žádné hodinky s MIP displejem, který by nebyly solárem vybaveny - a to i ty nejlevnější. Už jen proto, že solár může fungovat jako světelné čidlo a to fakt užitečné, na F7X Pro mám nastavenu automatiku a funguje parádně.  

Tip: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle

Přiznám se, že bych ale raději měl klasické čidlo světla jako mají modely s AMOLED, a prostor, který zabírá solární kroužek, věnoval zvětšení displeje. Ostatně svůj názor na solární dobíjení ve středoevropských podmínkách jsem na webu ventiloval mnohokrát a považuji jej za celkem zbytečnou funkci.

Nepřehlédněte: Má smysl solární dobíjení? Až na pár dnů v roce celkem zbytná funkce. Jen kazí čitelnost displeje 

Snad jen Instincty 2X, které mají solár velmi účinný, tam mi dává smysl. Ale opět, je to na úkor velikosti displeje a nutného zpomalení systému, aby měl nižší spotřebu.  U těchto hodinek, když je vystavíte slunci, můžete i reálně dobíjet, cž se mi na Fénix 6X, Fénix 7 nebo Fénix 7X Pro dosud nepodařilo.  

Čtěte dále: Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

Pár marketingových slov

Garmin je v tomto ohledu naopak velmi optimistický a na svém webu o solárním dobíjení píše: "Systém Power Glass společnosti Garmin otřásl desetiletími stagnující technologií solárních panelů. Nahrazením předchozích solárních panelů superprůhledným sklem jsme vytvořili zařízení určené pro extrémní outdoorová dobrodružství.

Společnost Garmin úspěšně integrovala mikroskopické solární vodivé články do skleněného panelu o tloušťce menší než půl milimetru. To znamená, že panel dokáže účinně zachycovat fotoelektrickou energii a zároveň je vysoce průhledný a při pohledu pouhým okem nerozeznatelný od běžných ciferníků hodinek.

V kombinaci se zobrazovací technologií Memory-in-Pixel (MIP) tak vzniká jasná a čitelná obrazovka vhodná pro chytrá nositelná zařízení, která si zachovává vysokou jasnost a nízkou spotřebu energie i na přímém slunečním světle.

Společnost Garmin má více než 30 patentovaných technologií solárního nabíjení. Díky pokročilé výrobě ultratenkých destiček a výběru pouze těch nejkvalitnějších vodivých materiálů dosahujeme nepřekonatelné účinnosti nabíjení. Díky tomu dosahují naše zařízení pětkrát vyššího solárního převodu, než je průmyslový standard."

Solární dobíjení na dvakrát 

Solární dobíjení má dvě části. Jednak jde o kroužek (u Instinctů nejde o kroužek, ale plochu) okolo displeje, který má 100% účinnost - všechno dopadající světlo se mění v energii, která slouží k prodloužení výdrže baterie. Jednak o solární vrstvu, sklo o tloušťce zhruba půl milimetru, která pokrývá celou plochu displeje a která má účinnost okolo 10 %.

 

 

Je ale jasné, že jakákoliv vrstva, byť maximálně průhledná, zhoršuje vlastnosti displeje, ať už jde kontrast, průchodnost světla či odlesky. Když navíc k solární vrstvě přidáte safírové sklo a dotyk, neštěstí je na světě. Když srovnávám FX7 Pro v safíru s Forerunnery 955 bez soláru, je rozdíl propastný. A pokud jde o samotný solár, i zde o celkem zásadní rozdíl - ostatně dobře je to právě na FR 955 bez a se solárem.  

Nepřehlédněte: Zápisky bloggera (12): Safír, titan, solár, dotyk. Marketingová zaklínadla aneb Čím víc pruhů, tím víc Garmin

Nebo když jsem testoval Edge 540 bez solárního dobíjení a dotykého ovládání s Edge 1040, kde obě tyto funkce mám. Zvýšila se především míra odlesků a čitelnosti displeje z úhlu. Ať už solár jakkoliv pomáhá - a u nás zhruba jen půl roku, spíše méně - tak jeho vliv na vlastnosti displeje je zásadní a bohužel ve špatném směru.   

Mimochodem, Garmin u solárních modelů nedoporučuje ani krycí sklo, ani fólii na displej, a to z důvodu snížení intenzity slunečního záření, kterou přijímá sklo Power Glass nebo Power Sapphire. Navíc na svém webu uvádí, že pokud dojde k poškození obrazovky při použití chrániče obrazovky třetí strany, nebude se na hodinky vztahovat záruka společnosti Garmin.

Tip: Fénix 7 a solární dobíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

Přehled solárních hodinek

Aktuálně nabízí solární dobíjení v šesti řadách hodinek - Forerunner 955, Instinct 2, Fénix 7 Pro, Tactix 7, Descent G1 a Enduro 2, přičemž potápěčské hodinky Descent G1 jsou odvozeny od Instinct 2 a Tactix 7 a Enduro 2 pak od Fénix 7X (nikoliv Pro, ale původní generace). U cyklonavigací pak jde o vyšší modely Edge 540, 840 a 1040.

Poprvé se pak solár objevil ve Fénix 6X, kde jsem ho měl i já, načež se pak rozšířil do celé řady Fénix 6. V řadě Instinct pak byl k vidění u první generace, a to v modelovém roce 2020. Zatímco u Forerunneru 955 či Instinct 2/2S si za solár připlatíte, u Fénix 7 Pro, Enduro 2 a Instinct 2X už se modely bez soláru nenabízí vůbec. Bez soláru si ale naopak můžete pořídit základní Tactixy 7. 

V následujícím přehledu jsou hodnoty se solárním dobíjením uváděny Garminem za přesně daných podmínek. V případě doby v pohotovosti se předpokládá nošení na slunci alespoň tři hodiny denně při intenzitě světla 50 000 luxů, v případě aktivity pak zisk 50 000 luxů po celou dobu aktivity. V létě mohou být hodinové zisky výrazně vyšší, klidně i dvojnásobné, výdrž se pak může prodloužit ještě výrazněji. 

Jen pro představu, co to znamená „plné slunce“. Jednotkou intenzity osvětlení je lux. Například běžná žárovka v domácnosti má intenzitu 500–1000 luxů. Ovšem aby hodinky dosahovaly na uváděné hodnosty, je potřeba světlo o intenzitě okolo 50 tisíc luxů. 

Modelové případy intenzity osvětlení:

  • 100 –  zamračený den
  • 200 – obývací pokoj
  • 320–500 – kancelář
  • 400 – východ nebo západ slunce za jasného dne
  • 1 000 – pod mrakem 
  • 4–5 000 – zimní poledne za jasného dne (slunce nesvítí přímo na hodinky)
  • 10–25 000 – jasný letní den (slunce nesvítí přímo na hodinky) 
  • 32–130 000 – hodinky pod přímým sluncem 

Instinct 2S/2/2X

Aktuálně jsou hodinky této řady nejúčinnějšími solární modely Garminu, zejména nejvyšší Instincty 2X. Je to dáno tím, že hodinky mají odlišný tvar displeje, který umožňuje mít větší solární plochu mezi displejem a lunetou. Střední a největší model umožňuje v režimu hodinek fungovat nekonečně dlouho, nejvyššímu pak solár umí prodloužit výdrž v aktivitě na více než dvojnásobek.

Nejmenší Instincty 2S zvládnou v režimu hodinek 21 dnů, se solárem až 51 dnů, v aktivitě s GPS pak solár prodlouží výdrž z 22 na 28 hodin. Střední model vydrží 28 dnů a až neomezeně v režimu hodinek, v aktivitě s GPS se pak doba fungování prodlouží z 30 hodin na 48 hodin. A konečně největší I2X pak umí 40 dnů až nekonečno a v aktivitě se základních 60 hodin prodlouží na 145 hodin. Což je naprosto parádní.   

Descent G1 Solar

Potápěčské hodinky postavené na základu Instinctů 2. Rozměry jsou stejné, hodinky mají jen o něco větší tloušťku a hmotnost, aby vydržely větší tlak vody. V režimu chytrých hodinek zvládnou 21 dnů a až 4 měsíce solárem, v aktivitě pak 26 hodin, které se na slunci dokážou prodloužit na 39 hodin. Z nějakého důvodu jsou parametry horší než u Instinct 2, je možné, že hodinky nemají tak úsporný provoz.

Forerunner 955 

Základní mapové Forerunnery bez soláru vynikají skvělou čitelností displeje, a to díky sklu Gorilla Glass DX. Se solárním dobíjením se čitelnost zhoršuje, přičemž solár na těchto hodinkách není až tak účinný. V režimu hodinek se výdrž může prodloužit z 15 na 20 dnů a s GPS pak ze 42 na 49 hodin. Zkrátka u tohoto modelu na rozdíl od Instinctů považuji solár za celkem zbytečný.

 

 

Fénix 7 Pro + Tactix 7 Pro

Zatímco starší řada Fénix 7 se nabízí/nabízela i bez soláru, F7S/7/7X Pro už jsou v prodeji pouze se solárním dobíjením. V podstatě se rozhodujete jen pro model se safírem v titanu nebo s Gorilla Glass DX v oceli. Stejně jako u Instinctů platí, že větší model mají díky větší solární ploše zisk ze slunce vyšší.   

Nejmenší F7S vydrží v základu 11 dnů, solár přidá další tři dny. V aktivitě je to pak 37 hodin až 46 hodin se solárem. Střední Fénixy 7 Pro zvládnou 18 dnů, se solárem pak 22 dnů, v aktivitě se výdrž z 57 hodin prodlouží až na 73 hodin. A konečně největší Fénixy 7X Pro mají pohotovost 28 až 37 dní, v aktivitě se výdrž z 89 hodin může prodloužit až na 122 hodin. 

Stejné parametry jako F7X Pro mají i hodinky Tactix 7 s MIP displejem. Zde se mimochodem základní model nabízí sice se safírem, ale bez soláru, za solární dobíjení si připlácíte. Rozdílem je, že Tactix 7 Pro mají stále jen starší optický senzor, k updatu na pátou generaci zatím nedošlo. 

Enduro 2

V podstatě ten samý model jako Fénix 7X, jen s větší baterií. Díky tomu má základní výdrž 34 dnů a se solárem pak 46 dnů. Solár má velký přínos i pro aktivitu, kde se výdrž prodlužuje ze 110 hodin na 150 hodin. Účinnost soláru jako takového je ale stejná, oproti F7X tu není žádný rozdíl v ploše či dalších parametrech.

U modelu Enduro 2 ještě nedošlo k updatu na nový optický snímač, stejný je i displej - oproti F7X Pro nemá vylepšenou transreflexní vrstvu a jeho podsvícení nemá možnost automatiky. Je otázkou, jestli se těchto vylepšení dočkáme ještě v této generaci, nebo Garmin počítá s novým modelem až na další generaci Fénixů.

Cyklonavigace Edge

Oproti hodinkám se u Edge řeší jen výdrž v aktivitě, něco jako režim pohotovosti tu neexistuje - Edge si zapínáte jen tehdy, pokud vyrážite na kolo. Solární plocha je u modelu Edge 1040 je solární plocha pouze nad a pod displejem, u Edge 540 a 840 pak i po stranách. Baterii pak dobíjí i plocha samotného displeje, resp. solárního skla, které je mezi displejem a krycím minerálním sklem. 

Edge 540/840

U těchto modelů je účinnost soláru stejná, jde o stejné navigace, co se liší jen ovládáním. V náročném režimu udává Garmin výdrž 26 hodin bez soláru a 32 hodin se solárem, v režimu méně náročného použití pak 42 hodin bez pomoci slunce a až 60 hodin se sluncem. Jinak řečeno, solár může přidat až 25 minut výdrž na každou hodinu provozu, a to při svitu 75 tisíc luxů. 

Edge 1040

Zajímavé je, že ač je tento model větší než Edge 540/840, solár je zde o kousek méně účinný. Je to jistě dáno velkým displejem a také o něco menší solární plochou - solár zde přidává jen 20 minut na hodinu provozu v náročném režimu. Jinými slovy, výdrž v tomto režimu činí 35 hodin a 45 hodin se solárem, v méně náročném režimu je to pak 70 hodin a 100 hodin se solárem.  

Tip: Test výdrže Edge 1040: Dlouhá, opravdu dlouhá. A se solárním nabíjením ještě lepší 

U Edge mi solární dobíjení dává celkem smysl, protože když Edge používám, tak jsem vždy venku. V létě pak opravdu může přidat 20-25 minut na hodinu jízdy. Na druhou stranu, výdrž Edge 1040 je tak velká, že solár ani není potřeba; což platí i třeba pro Fénix 7X Pro. 


Diskuse k článku (14)