Recenze Edge 25: Základní cyklopočítač, který Garmin „zabil“ uvedením modelu Edge 130

4.5.2018
Nejmenší cyklopočítač Garminu, který svou velikostí připomíná běžný cyklistický tachometr. Umí však zaznamenat trasu pomocí GPS a dokonce zvládá i nemapovou navigaci. Jenže s příchodem Edge 130 se stává celkem zbytečným
Hodiny

Jedna z datových obrazovek během jízdy ukazuje čas a stav nabití baterie. Bohužel procenta chybí


Přiznám se, že se mi recenze na Edge 25 moc psát nechtěla. Toto zařízení není v podstatě ničím zajímavé, v zásadě jde jen o cyklopočítač, který má vestavěnou GPS. Zobrazí jen tři datová pole, zatímco konkurenční modely s nižší cenou toho umí ukázat více, datové obrazovky jsou navíc jen dvě atd. Zkrátka takový opravdový lowend, starý skoro tři roky. 

Navíc Garmin nedávno uvedl model Edge 130, který za cenu jen o tisícovku vyšší nabídce tolik funkcí navíc, že se Edge 25 stává neprodejnou relikvií. Garmin si je toho vědom a cenu nepatrně snížil, ale i tak mi přijde 3 990 Kč za zařízení, co neumí ani polovinu toho, co Edge 130, příliš vysoká cena. Rozumná cena tohoto přístroje je na současné úrovni Edge 20, tedy 2 990 Kč. Ten se mimochodem vyprodává a není divu, neumí totiž notifikace a nemá Bluetooth pro připojení k mobilu. Stejně tak nepřipojí ani hrudní pás a další příslušenství přes ANT+.

Tip: Nový mini cyklopočítač Egde 130 má skoro všechny funkce vyššího modelu Edge 520

Každopádně jsem si Edge 25 chtěl vyzkoušet, abych věděl, co všechno nejnižší model Garminu umí – už jen pro budoucí srovnání s dalšími modely. Takže s chutí do toho.

Tip: Velká fotogalerie Edge 25

Je to prcek

Navigace sama o sobě je velice maličká, měří v obou směrech pouhé 4 centimetry a váží 25 gramů. Je v podstatě stejná jako běžné tachometry, i přes malé rozměry si však zachovala stejný mount pro připojení k držáku, který je stejný jako u všech modelů v nabídce. V balení najdete dva držáky na gumičku, Edge lze připevnit jak na řídítka, tak na představec, pokud je dostatečně dlouhý.

Nabíjení probíhá pomocí dodávané kolébky a vzhledem k velikosti baterie a udávané výdrži 8 hodin je velice rychlé. Právě nízká výdrž je asi největším zádrhelem tohoto modelu, takže celodenní vyjížďku by nemusel Edge ustát. Moje zkušenosti hovoří o necelých sedmi hodinách, takže pokud míříte ven na celý den, je dobré si sebou vzít power banku. 

Displej navigace je téměř čtvercový, má rozlišení 160 × 128 bodů a je černobílý. Díky absenci barev je velmi dobře čitelný na slunci, transreflexní displej je v tomto případě jako dar z nebes. V pohotovostním stavu se zobrazuje čas, datum, stav nabití baterie a ikona připojení mobilu přes Bluetooth. Velmi to připomíná hodinky Forerunner 35, s nimiž má tento model hodně společného.

Zejména ovládání a pohyb v menu je shodné stejné. Čtyři tlačítka po stranách, levé horní vypíná a zapíná podsvícení, levé spodní slouží pro pohyb zpět, pravé horní pro spuštění aktivity či pro potvrzování voleb a konečně pravé spodní pro pohyb dolů. V menu není možno se pohybovat nahoru, vždy musíte celé menu přejet a pak cyklicky odshora. To platí i pro datové obrazovky. 

Omezené údaje 

Během jízdy se může ukazovat až šest údajů – tři pole na dvou obrazovkách. Pokud je připojen hrudní pás, je tu ještě datová obrazovka s tepem a tepovou zónou (ale už ne průměrným tepem). Datová pole nemají popisky, aby byla čísla co největší. Ukazují se aspoň jednotky, takže jednotlivé údaje jsou snadno rozlišitelné. Poslední datovou obrazovkou je pak čas se stavem nabití baterie.

Je trochu škoda, že počet informací v datových polích je celkem omezen, oproti vyšším modelům jsem zvyklý dát si v podstatě cokoliv. Je to podobné jako u Forerunner 35, tam si také nedáte řadu důležitých údajů. Naštěstí, i přes absenci barometru, tu je počet nastoupených metrů, tak aspoň to. Na druhou stranu, jste stejně omezeni šesti datovými poli, takže moc věcí byste si na obrazovku stejně dát nemohli. A protože Edge 25 nepodporuje Connect IQ, není ani možné vytvářet datová pole vlastní.

Před jízdou si volíte její typ – první je čistě záznam GPS, dále lze zde sledovat uloženou trasu (navigace) či nastavit základní tréninky – nastavit cílový čas či vzdálenost; v zásadě jde o virtuálního partnera. Toto je rozdíl oproti Forerunner 35, tyto hodinky navigaci nepodporují. A jsem rád, že i přes osekané možnosti na Edge 25 aspoň ta navigace zůstala. 

Během jízdy si můžete nastavit alarmy na vysoký tep, nízké jízdní tempo apod., nechybí ani automatické kolo po určité vzdálenosti či manuální kola. Pokud máte rotoped či jiný typ trenažéru, můžete přepnout na jízdu uvnitř. Pak se data o rychlosti a kadenci berou z ANT+ snímačů. Kromě hrudního pásu jsou to jediné snímače, které Edge 25 podporuje. 

Jízda po trase

Oproti hodinkám Forerunner 30 a 35 umí Edge 25 navigovat po uložené trase. Tu si do navigace pošlete stejně jako do jiných hodinek Garminu přes Basecamp nebo přes Garmin Connect. Navigace samozřejmě probíhá velmi zjednodušeně, šipka jen sleduje trasu a vydává pokyny pro odbočení vlevo a vpravo tam, kde je zatáčka prudší. Nic víc, nic míň. Ostatně o navigaci bez mapy jsem na webu psal velmi podrobně.

V hlavním menu pak už najdete jen historii jízd, ukládá se posledních deset, můžete se podívat také na souhrnný počet najetých kilometrů či své rekordy – nejdelší jízda či jízda s největším počtem nastoupených metrů. V nastavení pak si už můžete připojit senzory ANT+ (rychlost, kadence a srdeční tep) a také mobilní telefon. Oproti Edge 20 podporuje Edge 25 Bluetooth, takže během jízdy vidíte notifikace. Do mobilu se také dokončená jízda uloží automaticky, není nutno zařízení připojovat přes kabel k počítači.

Já tak nějak nevím

Největší výhodou Edge 25 byla dosud nízká hmotnost a malá velikost. Pokud jste chtěli skutečně miniaturní cyklopočítač, co neobtěžoval zbytečnými funkcemi a v podstatě jen zaznamenal trasu, byl Edge 25 ideálním řešení. Edge 520 byl už celkem drahý, ještě nedávno se cena pohybovala okolo 7 500 Kč. Jak jsem už psal v úvodu, vše se změnilo uvedením Edge 130. Tento přístroj má o něco větší displej, šířka zůstala stejná, jen se trochu protáhl. Drobné rozměry tak v porovnání s Edge 25 zůstaly zachovány.

Garmin ale dokázal do malého těla Edge 130 nacpat takovou porci funkcí, že se Edge 25 jen krčí kdesi v koutku. Podporuje 8 datových polí, má barometr, podporuje aplikace a datová pole Connect IQ, vydrží 15 hodin oproti osmi u Edge 25, připojí širší řadu senzorů a produktů přes ANT+, a tak bych mohl pokračovat. Moje závěrečná rada tedy zní: Pokud jste zvažovali Edge 25, připlaťte si raději tisícovku a kupte si Edge 130. Nebudete litovat.

Základní parametry

  • Rozměry: 40 × 42 × 17 mm
  • Hmotnost: 25 g
  • Rozlišení displeje: 128 × 160 px.
  • Úhlopříčka displeje: 1,3"
  • Typ displeje: nedotykový, čb.
  • Kompas: ne
  • Mapy: nemapová navigace
  • Slot pro paměťovou kartu: ne
  • Vestavěná paměť: až 10 aktivit
  • Smart notifikace: ano
  • Wi-Fi: ne
  • Satelitní signál: GPS, Glonass
  • Voděodolnost: IP x7 (ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr)
  • Baterie: výdrž až 8 hodin
  • Držák na kolo: 2× základní na gumičku 

Kompatibilita

  • ANT+ snímače (např. srdečního tepu HR, kadence, atd.)
  • Produkty Varia (světa, radar)
  • Varia Vision (zobraz. zařízení na brýle)
  • Snímač kadence otáček pedálů
  • Snímač rychlosti
  • Snímač srdeční frekvence

Diskuse k článku (0)
Tagy: