Proč vysoký krevní tlak škodlivý pro vaše zdraví? Co jej pomáhá dostat pod kontrolu?

21.4.2024
Hodnota krevního tlaku je důležitá pro udržení pevného zdraví. Já si tlak měřím pravidelně už více než dva roky a naštěstí jej mám zatím v normě. Ale řada lidí má s vysokým tlakem problém, aniž by o tom věděli
Krevní tlak

Tlak si můžete snadno měřit a hlídat i doma


Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí má téměř polovina dospělých Američanů vysoký krevní tlak, ale pouze čtvrtina z nich má hypertenzi pod kontrolou, jak uvádí magazín New York Times.

Vysoký krevní tlak „je doutnající krizí veřejného zdraví,“ uvádí doktor Rishi K. Wadhera, docent medicíny na Harvard Medical School a autor nového výzkumu, který ukazuje, že se míra vyšetření krevního tlaku nevrátila na úroveň před pandemií koronaviru.

Vysoký krevní tlak může zvyšovat riziko srdečního infarktu, mrtvice, komplikací v těhotenství a dalších zdravotních problémů, ale jeho příznaky jsou „často tiché“, řekl doktor Wadhera. „Obávám se, že u většiny pacientů to často uniká pozornosti,“ dodal.

Co je to krevní tlak? A jaká je normální hladina?

Krevní tlak je síla, kterou krev působí na stěny tepen v srdci, uvádí doktor Jim Liu, kardiolog z Ohio State University Wexner Medical Center. Krevní tlak se vždy udává ve dvou číslech: Horní číslo, známé jako systolický tlak, měří sílu, kterou vyvíjí srdce při stahu. Spodní číslo, známé jako diastolický tlak, měří sílu, když se srdeční sval uvolní. Měří se v jednotkách známých jako milimetry rtuti neboli mm Hg.

Krevní tlak si můžete nechat zkontrolovat při návštěvě lékaře nebo v lékárně, případně si ho můžete zkontrolovat sami pomocí domácího tlakoměru. Jako normální krevní tlak se uvídí hodnotu nižší než 120/80 mm Hg. Jako vysoká krevní tlak pak hodnota 130/80 mm Hg nebo vyšší.

Nepřehlédněte: Měření tlaku s Garminem: Chytrý tlakoměr Index BPM konečně koupíte i u nás. Jak sledovat tlak v Connectu?

Velmi vysoký krevní tlak může způsobovat příznaky včetně silných bolestí hlavy, bolesti na hrudi a závratí. U mnoha lidí se však krevní tlak zvyšuje příliš pozvolna na to, aby si těchto problémů všimli, uvedl doktor Liu. 

A proč je vysoký krevní tlak škodlivý? Nutí totiž srdce pracovat intenzivněji, aby mohlo pumpovat krev. Postupem času může přetížené srdce začít ochabovat a bude mít problém čerpat krev do těla, což je stav nazývaný srdeční selhání.

Síla a tření vysokého krevního tlaku mohou také poškodit jemnou výstelku tepen, řekl doktor Liu. Trhliny ve stěně tepen umožňují LDL cholesterolu - známému také jako „špatný“ cholesterol -, aby se v těchto mezerách zachytil a vytvořil shluky neboli plaky. To může zablokovat průtok krve a u některých pacientů způsobit infarkt.

Ucpání tepen, které přivádějí krev do mozku, může vést k mrtvici. Dlouhodobé poškození cév v mozku může také vést k onemocnění zvanému vaskulární demence, řekl doktor Liu.

 

Co vede k vysokému krevnímu tlaku?

Všechny tepny časem tuhnou, což vede k tomu, že krevní tlak s věkem neustále stoupá. Odhaduje se, že ve věku 75 let má ve Spojených státech vysoký krevní tlak 80 % mužů a 86 % žen.

S vysokým krevním tlakem souvisí více rizikových faktorů, včetně kouření, nadměrného pití alkoholu, obezity a chronického stresu. Se zvýšeným rizikem hypertenze souvisí také nedostatek pohybu a strava s vysokým obsahem sodíku a vysoce zpracovaných potravin.

Tip: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu

Jak můžete snížit svůj krevní tlak?

Pro některé lidi může být změna životního stylu stejně účinná jako léky, říká doktorka Martha Gulatiová, ředitelka preventivní kardiologie ve Smidt Heart Institute v Cedars-Sinai v Los Angeles. Doporučuje alespoň 30 minut mírného cvičení denně a spát sedm až devět hodin denně, což je obojí spojeno s nižším krevním tlakem. Doktorka Gulatiová uvedla, že krevní tlak může snížit také udržování nebo dosažení zdravé tělesné hmotnosti.

Důležité je vyhýbat se výrobkům, které obsahují nikotin. Podle American Heart Association užívání nikotinu zvyšuje krevní tlak, zužuje cévy a může přispívat ke kornatění tepen.

Některé výzkumy naznačují, že dodržování diety s nízkým obsahem sodíku může u některých pacientů snížit krevní tlak o dva až osm mm Hg a že přijetí diety DASH - která klade důraz na ovoce, zeleninu a nízkotučné mléčné výrobky - může snížit krevní tlak o osm až 14 bodů. Abstinence nebo omezení konzumace alkoholu na maximálně jednu skleničku denně u žen a dvě skleničky u mužů by mohlo snížit krevní tlak o dva až čtyři body.

Když to nejde, nastupují léky

Lidé, kteří nedokážou snížit krevní tlak na normální úroveň změnou životního stylu, budou potřebovat léky, uvádí doktorka Gulatiová. „Tablety na vodu“ neboli diuretika pomáhají odstraňovat sodík a vodu z těla, čímž snižují krevní tlak.

Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) a blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB) uvolňují cévy, i když působí různým způsobem. Blokátory kalciových kanálů pomáhají uvolnit svalové buňky cév a některé z nich zpomalují srdeční frekvenci. Lidé, kterým se nedaří snížit krevní tlak těmito léky, mohou potřebovat další léky. Lékaři berou v úvahu věk pacienta, jeho zdravotní stav a rizikové faktory, než se rozhodnou, jaký lék mu předepíší.

Tip: Jak fungují beta-blokátory: Snižují stres, tepovou frekvenci i krevní tlak. Jak ovlivňují můj život?

„Krevní tlak je nejvíce modifikovatelným rizikovým faktorem srdečních onemocnění a mrtvice,“ uvedla doktorka Gulatiová. „Díky změně životního stylu a lékům mohou naši pacienti získat kontrolu nad ním - a nad zdravím svého srdce.“


Diskuse k článku (0)
Zdroj: 
New York Times