Přehled cyklonavigací: od základního modelu Edge 130 Plus až po špičkový Edge 1030 Plus

23.4.2021
Pokud pomineme hodinky, které mohou fungovat i jako cyklopočítač a turistické modely Oregon, má Garmin v nabídce pět řad cyklonavigací. Od nemapových až po špičkové přístroje s detailním displejem a mapami.
Mapy v cyklonavigaci

Mapové podklady a navigace se hodí především při jízdě v neznámém terénu


Když jsem podobný přehled vytvářel na podzim 2017, byly v nabídce úplně jiné modely cyklonavigací. Za tu dobu Garmin kompletně obměnil nabídku, i když u modelu Edge 1030 došlo jen k aktualizaci, zcela nový model je zatím v nedohlednu - a ani není důvod jej řešit, protože Edge 1030 Plus je prostě dokonalý. 

Jezdit na kole můžete v podstatě s jakýmkoliv přístrojem Garmin, který umí pomocí GPS ukládat trasu a zobrazit základní údaje jízdy jako rychlost, čas jízdy a ujetou vzdálenost. Asi k nejjednodušším patří náramek Vívosport, který ukazuje dva údaje současně, což pro trackování jízdy bohatě stačí.

Pak jsou tu multisportovní hodinky jako Vívoactive 4, Forerunner 245/745/945 či Fénix 6. Forerunner 945, Fénix 5 plus a Fénix 6 umí i mapy, takže orientace v terénu je s nimi snazší. Funkci cyklopočítače a současně navigace mají také modely Oregon či některý z turistických modelů Montana. K nim lze pořídit i držák na kolo, takže máte univerzální zařízení pro turistiku i cyklistiku.

Ze specializovaných cyklistických počítačů a navigací jsou to pak modely:

  • Edge 130 Plus: zcela základní počítač
  • Edge Explore: Mapová cyklonavigace pro cykloturistické použití
  • Edge 530: Nemapový profi cyklo počítač se segmenty Strava
  • Edge 830: Profi cyklopočítač doplněný o dotykový displej a mapy
  • Edge 1030 Pro: V podstatě stejný jako Edge 820, jen s větším displejem

Ještě nedávno byly dostupné i modely Edge 520 Plus, Edge 130 a Edge 1030, když jsem ale projížděl obchody, zdá se, že jso ujiž vyprodané. 

Edge 130 Plus

Aktuálně nejmenší cyklopočítač Garminu je nástupcem modelu Edge 130, který byl uveden v roce 2018. Tehdy šlo o mezistupeň mezi modelem Edge 25 a Edge 520. Edge 130 Plus je velikostí i designem úplně stejný předchozí model a má téměř všechny aktuální funkce jako vyšší modely, tedy až na zobrazení mapy. Na maličkém černobílém displeji by to nedávalo smysl a hlavně by to zvyšovalo cenu. 

Pokud tedy nehledáte mapovou navigaci, může být Edge 130 super volbou. Je extrémně maličký a vypadá jako obyčejný cyklopočítač, přitom je velmi dobře vybaven. A díky nedotykovému černobílému displeji nabídne i skvělou čitelnost. Oproti modelu Edge 130 získal navíc tyto funkce:

  • hardwarový akcelerometr
  • detekce nehody díky novému akcelerometru
  • strukturované tréninky 
  • ClimbPro 
  • bajkové metriky plynulost, vytrvalost a skoky

Výdrž na jedno nabití činí stále 15 hodin stejně jako Edge 130. Stále je to ale vzhledem k velikosti přístroje dobrá hodnota. Displej zobrazí maximálně osm datových polí, teoreticky by šla i desítka, ale už by čísla byla maličká.

Základní model, který má jen držák na představec/řídítka, koupíte již za 5 490 Kč. Bundle Premium s hrudním pásem stojí 6 490 kč a verze bundle MTB s představným držákem a dálkovým ovládáním přijde na 7 490 Kč na totéž. V prodeji bohužel není verze, co obsahuje vše.

Edge 530

Zatímco Edge 130 byl před pár lety úplně nový model, historie Edge 530 je podstatně delší. Začíná modelem Edge 500, pokračuje přes Edge 520 a Edge 520 Plus. Všechny tyto modely mají nedotykový displej a od modelu Edge 520 Plus jsou k dispozici i mapy - ovšem jen pro zobrazené aktuální polohy či předem nahrané trasy. Není možné zadat navigaci přímo z přístroje.

Oproti Edge 520 Plus má Edge 530 větší displej, a to o 3/4 centimetru - zvětšil se z 2,2" na 2,6", což je pro zobrazení mapy výrazně lepší. Oproti Edge 130 Plus ukáže tento model až deset datových polí, tedy tolik, co výrazně větší Edge 1030 Plus. Díky novému čipsetu byla také zlepšena výdrž, a to až na 24 hodin v plném provozu nebo 48 hodin v úsporném režimu. V úsporném režimu cyklopočítač vypíná zobrazení na displeji, což ovšem pro běžnou jízdu není praktické.

Oproti Edge 520 přibyly i funkce, které má i nejvyšší model Edge 1030 Plus:

  • strukturované tréninky 
  • ClimbPro 
  • bajkové metriky plynulost, vytrvalost a skoky

V nabídce jsou tři verze, jednak holá za 7 990 Kč, jednak Pro Bundle s čidly kadence a rychlosti a dálkovým ovládáním za 9 490 Kč a jednak Sensor Pro Bunde za 10 490 Kč, která přidává ještě hrudní snímač tepu.

Edge 830

V podstatě jde o shodný model jako Edge 530, rozdílem je dotykový displej. Má stejně kompaktní rozměry, hmotnost necelých 80 gramů a displej o velikosti 2,6". V paměti cyklopočítače je předehraná topografická mapa Evropy v přibližném měřítku 1:100 000. Vestavěné mapy obsahují kompletní silniční a uliční síť Evropy, plus něco málo navíc mimo běžné komunikace. V ceně je i mapa Topo Czech, která nabízí podrobnější měřítko a vrstevnice. (To platí i pro Edge 530.)

Z pohledu zobrazení podrobných map a navigačních funkcí je ale mezi oběma modely jeden podstatný rozdíl. Dotykový Edge 830 umožňuje snadno mapu procházet, posouvat, zvětšovat/zmenšovat, právě díky dotykovému displeji. U Edge 530 mapu posouvat a procházet nejde, funguje jako grafický podklad pod pozicí, která se na mapě zobrazuje, zlepšuje orientaci v terénu a umožňuje výpočet trasy do cíle a základní navigaci.

Základní model přijde na 9 990 Kč, balení Pro MTB Bundle s čidlem rychlosti, kadence a dálkovým ovládáním na 11 990 Kč a konečně Pro Senzor Bundle s čidlem rychlosti, kadence a tepu na 12 990 Kč. 

Edge 1030 Plus

Vylepšený model Edge 1030, který byl na trh uveden na podzim roku 2017. Má stejnou velikost, jen jiné barevné provedení - černé. Zásadních novinek není mnoho, protože Edge 1030 byl v průběhu let postupně vylepšován. Jediné, což už trochu zastarávalo, byl hardware. Novinka má proto rychlejší procesor a hlavně nový GPS čipset, který je výrazně úspornější. Místo 20 hodin tak Edge 1030 Plus zvládne až 24 hodin v režimu navigace a 48 hodin v základním režimu. 

Co tedy nabídne nového oproti Edge 1030?

  • nový čipset Sony s delší výdrží a vyšším výkonem
  • výdrž 24 hodin v režimu navigace, až 48 hodin v základním režimu
  • mapy pro celý svět
  • 32 GB paměti místo 16 GB - E1030 Plus ale přichází o slot na SD karty (tam má třeba já uloženu mapu Topo Czech 2017)
  • černé provedení
  • vylepšený dotyk pro větší citlivost

 Základní model vč. mapy Topo Czech stojí 15 990 Kč, pokud chcete čidlo tepu, rychlosti a kadence, zaplatíte 17 990 Kč. 

Edge Explore

Na první pohled tento levný model připomíná Edge 1030, a to díky bílému lemu a zadní části. Navigace má ovšem o něco menší displej o velikosti 3", tedy stejně jako starší model Edge 1000. Má také stejné rozlišení, 240×400 bodů, což je pro zobrazení mapy a deseti datových polí naprosto dostačují. I když, kdo viděl v praxi rozdíl mezi zobrazením mapy na Edge 1030 a Edge 1000, už by se k menšímu displeji asi těžko vracel. 

Oproti Edge 1030 Plus má novinka větší rámeček okolo displeje a není tudíž o moc menší než Edge 1030. Je ale o dost tlustší. Jinak jsou ale oba modely pro nezkušeného pozorovatele celkem snadno zaměnitelné. Velkou výhodou tohoto modelu je cena, jen 5 990 Kč, přitom Edge 1030 Plus stojí skoro trojnásobek. Pokud vám jde jen o měření záznam trasy a navigaci, bude vám tento přístroj bohatě stačit.

Co neumí Edge Explore oproti Edge 1030 Plus?

  • Strava Live segmenty
  • chybí podpora pro wattmetery a tedy TSS, NP, IF apod.
  • nejsou podporovány strukturované tréninky
  • chybí podpora pro fitness ukazatele jako VO2 max. či FTP
  • nejsou podporovány profily (silnice, MTB, uvnitř...)
  • chybí WiFi
  • pouze dvě nastavitelné datové obrazovky
  • chybí podpora pro wattmettery
  • chybí podpora pro head-displej a podpora extended display z hodinek
  • chybí barometrický výškoměr

Navigace vydrží okolo 12 hodin, což je vzhledem k velikosti celkem málo, nicméně zde je ještě starší hardware oproti Edge 1030 Plus, což vše vysvětluje.


Diskuse k článku (0)