Přehled cyklonavigací: od základního modelu Edge 20 až po špičkový Edge 1030 (2017)
Jezdit na kole můžete v podstatě s jakýmkoliv přístrojem Garmin, který umí pomocí GPS ukládat trasu a zobrazit základní údaje jízdy jako rychlost, čas jízdy a ujetou vzdálenost. Asi k nejjednodušším patří náramek Vivosmart Optic GPS, který ukazuje dva údaje současně, což pro trackování jízdy bohatě stačí.
Pak jsou tu multisportovní hodinky jako Vívoactive HR, Forerunner 735XT či Fénix 3. Nesmí chybět Fénix 5X, který umí i mapy, či Epix, který je stále ještě v nabídce a mapy zobrazuje také. Funkci cyklopočítače a současně navigace mají také Oregon řady 600 (která postupně končí) a 700, či některý z turistických model eTrex. Například eTrex Touch 35 je dodáván rovnou s držákem na kolo.
Ze specializovaných cyklistických počítačů a navigací jsou to pak modely:
- Edge 20: zcela základní počítač
- Edge 25: stejný jako Edge 20, umí ale připojit ANT+ senzory a mobil
- Edge Touring Pro: Mapová cyklonavigace pro cykloturistické použití
- Edge 520: Nemapový profi cyklo počítač se segmenty Strava
- Edge 820: Profi cyklopočítač doplněný o dotykový displej a mapy
- Edge 1000 Pro: V podstatě stejný jako Edge 820, jen s větším displejem
- Edge 1030: Obří displej a nové funkce z Fénix 5 - to je nejvyšší model Garminu
Edge 20 a 25
Maličké cyklopočítače které svou velikostí připomínají spíše běžné tachometry. Velikost je poloviční oproti modelům Edge 520 nebo 820. Nepodporují mapy, na malém displeji lze zobrazit najednou jen tři datová pole, podobně jako na levných hodinkách Garminu.
Displej má rozlišení jen 128 × 160 bodů, tedy jako nejlevnější mobilní telefony. Oproti mobilům ale displej vyniká čitelností a je vidět za jakýchkoliv podmínek. Displej je samozřejmě nedotykový a o zařízení se ovládá pomocí čtyř tlačítek, což je pohodlné a rychlé.
Oba modely nabízejí jen základní funkce, pro záznam trasy a rychlý přehled základ dat to ale bohatě stačí. Modely 20 a 25 se liší podporou ANT+ a Bluetooth, takže ANT+ senzory a mobil přes Bluetooth připojí jen Edge 25. Tento model tak těží z toho, že může zajízdy zobrazovat notifikace a automaticky nahrávat jízdu po jejím dokončení. Edge 20 je třeba připojit k počítači.
Tip: Srovnání obou modelů
Základní model Edge 20 stojí velmi dobrých 3 290 Kč, za podporu ANT+ a Bluetooth si u modelu Edge 25 připlatíte 1 200 Kč - cena se vyšplhá na 4 490 Kč. Pokud chcete i hrudní pás, zaplatíte 5 490 Kč. Další senzory - kadence, tempo - si musíte dokoupit zvlášť.
Edge 520
Oproti modelům Edge 20 a 25 je toto pořádný skok kupředu. Jde o velmi dobře vybavený cyklopočítač, který dostal do vínku větší, 2,3" barevný displej s rozlišením 200 × 265 bodů, který dokáže zobrazit i základní mapu Evropy (hlavní tahy). ta je uložena v paměti o velikost okolo 100 MB a zabírá zhruba polovinu. Do druhé poloviny je možné nahrát kousek vlastní mapy, třeba okolí, kde často jezdíte. Další rozšíření není možné, chybí karta SD. Nahrát sem celou mapu Topo Czech, která zabere přes půl gigabajtu, tak nelze.
V podstatě se tedy dá říci, že jde o nemapovou navigaci, která ovšem ukazuje projetou trasu a umožní základní orientaci díky hlavním tahům a názvům měst. Displej je nedotykový a ovládání probíhá kompletně pomocí tlačítek. To je skvělé zejména ve chvíli, kdy máte rukavice nebo je špatné počasí (prší, sněží).
Funkčně jde o výrazný posun oproti Edge 25, na displeji lze zobrazit až deset polí, obrazovek může být více, je tu kompas i grafický výškoměr - nechybí barometr a čidlo teploty. Podporovány jsou pokročilé tréninkové funkce včetně virtuálního partnera a Strava segmentů. K mobilu se cyklopočítač připojuje pomocí Bluetooth a připijení k internetu je využito například pro zobrazení počasí. Aktivity se také díky mobilu rovnou ukládají do deníku Connect.
Edge 520 je také kompatibilní se všemi produkty Varia (např. cyklistickým radarem či adaptivní cyklosvítilnou). Zabudovaná ANT+ komunikace umožňuje k novému Edge 520 připojit ANT+ wattmetry, jako například Garmin Vector2, elektronická přehazovačka Shimano Di2 nebo další ANT+ kompatibilní příslušenství.
V nabídce jsou dvě verze, jednak holá za 7 490 Kč, a jednak Bundle Premium s hrudním pásem a čidly kadence a rychlosti za 9 490 Kč. To jsou akční ceny, ještě nedávno stály obě verze o tisíc korun více.
Edge 820
Tento model je stejně velký jako Edge 520, dostal však do vínku větší paměť, kde jsou uloženy cyklomapy celé Evropy a ještě zbylo místo na doplnění mapu Topo Czech, za kterou si bohužel musíte připlatit. Oproti E520 je displej dotykový, což na jednu stranu usnadňuje ovládání mapy, na druhou stranu to zhoršuje ovládání v rukavicích nebo za deště.
Navígace umí vše, co potřebujete - naviguje po lesních cestách, ukazuje počasí, zvládá i alarmy na blížící se déšť. Má barometr, teploměr, podporuje všechny možné ANT+ senzory včetně powermeterů v pedálech a podporuje samozřejmě připojení k mobilu. Během jízdy se tak aktualizuje počasí a ukazují se notifikace. Novinkou je upozornění blízkých na případnou nehodu pomocí zavolání nebo SMS přes mobil. Z dalších zajímavých funkcí lze jmenovat např. group tracking (sledování čelnů skupiny) - vidíte, kde se nachazejí ostatní.
Tip: Podrobná recenze Edge 820
Edge 820 je k dispozici ve třech verzích: Edge 820, Edge 820 Bundle a Edge 820 Explore. Edge 820 Bundle obsahuje navíc snímače srdečního tepu, kadence a rychlosti. Edge 820 Explore je odlehčená verze cyklopočítače bez funkcí virtuálního tréninkového partnera, více profilů pro kola, pokročilých tréninkových funkcí a intervalových tréninků a bez možnosti připojení wattmetru a souvisejících funkcí (FTP, VO2Max). Akční ceny činí 8 990 Kč, 9 990 Kč a 12 490 Kč a ještě nedávno byly o 500, resp. 1 000 Kč vyšší.
Edge 1000 Pro
Když to vezmu stručně, jde o model 820 vylepšený o větší dotykový displej - místo 2,3" jsou to rovné tři palce, tedy stejně jako u řady Oregon 700. Rozlišení tak vzrostlo z 200×265 bodů na 240×400 bodů, což už je při zobrazení mapy znát a komfort z jízdy v neznámém prostředí je výrazně lepší.
Poznámka: Tvrdit, že Edge 1000 je vylepšeným modelem Edge 820, není tak úplně pravda, protože Edge 1000 byl na trh uveden o rok dříve a naopak Edge 820 je jeho zmenšeninou. Navíc Edge 820 získal některé funkce jako první (např. detekci nehody), které Edge 1000 dostal až v rámci firmwaru.
Výdrž navigace je stejná jako u Edge 820, větší baterii vyrovnává vyšší spotřeba displeje. Displej je samozřejmě dotykový, což přináší stejné obtíže při ovládání v rukavicích nebo při dešti jako u Edge 820. Edge 1000 má také skoro dvojnásobnou hmotnost a není tak skladný jako menší bráška.
V prodeji je ve třech provedeních. Prostřední Edge 1000 Pro obsahuje pouze navigaci, zatímco Edge 1000 Pro Bundle přidává stejně jako u Edge 820 Bundle snímač tepu HRM-Premium, snímač kadence a snímač rychlosti. A to pouze za příplatek 1 500 Kč - základ stojí 14 590 a Bundle 15 990 Kč. Přitom samotné senzory přijdou na 3 500 Kč! V balení pak najdete cyklomapu Evropy, Topo Czech Pro, poutko a dva držáky na kolo. Nejlevnější model Edge 1000 Expore Pro je pak ochuzen o pokročilé tréninkové funkce a stojí 13 490 Kč.
Edge 1030
Nedávno představená novinka je nástupcem modelu Edge 1000 Pro. Do stejně velkého těla se u modelu E1030 dostal 3,5" displej - místo 7,6 cm tak měří 8,9 cm. Navíc se zvýšilo rozlišení na 282 × 470 pixelů, takže zobrazení mapy je ještě přehlednější a detailnější.
Současně došlo k prodloužení životnosti akumulátoru, na jedno nabití vydrží až 20 hodin (oproti 15 hodinám u staršího Edge 1000). A pomocí nového držáku je možno k cyklopočítači připojit navíc záložní zdroj energie, který přidá dalších 20 hodin jízdy.
K navigaci je kromě cyklistické mapy Evropy dodávaná na kartě také mapa Česky, Topo Czech, bohužel ne ve verzi 2017. Na ni musíte upgradovat. Navigace stojí 15 990 Kč, verze s hrudním pásem, čidlem rychlosti a kadence by měla stát 17 990 Kč (toto ale ještě nemáme potvrzeno).
Edge Touring Pro
Nejlevnější mapová cyklonavigace Garminu je určena spíše pro turistiku než pro ryze závodní využití jako Edge 520, Edge 820 a Edge 1000. Nenabízí tak pokročilé tréninkové funkce (ale základní funkci jako závod proti vlastní aktivitě tu najdete), ale orientuje se spíše na navigaci a zobrazení mapy. Má také nízké rozlišení, jen 160 × 240 bodů, což je stejně jako modely řady eTrex 25 a 35, s nimiž má řadu společných.
Velikost displeje je někde mezi Edge 820 a Edge 1000, konkrétně 2,6", což je pro zobrazení mapy výhoda; mapa je ale poněkud hrubá a nezobrazí tolik detailů. Někde mezi těmito modely se také nachází fyzické rozměry Edge Touring - není ani malý, ale ani příliš velký.
Oproti eTrex je ale Edge Touring poháněn akumulátorem s výdrží okolo 15 hodin, takže kdykoliv budete stahovat jízdy do počítače, navigace se dobije. Oproti řadě eTrex, Oregon a dalším modelům Edge (vyjma Edge 20) chybí Bluetooth připojení k mobilu, takže synchronizace funguje jen z počítače a zapomenout můžete na počasí či notifikace z mobilu.
Navigace podporuje slot na karty SD, takže další mapy si můžete koupit přímo na kartě a nemusíte ji stahovat a instalovat z internetu. Navíc je v dodávce jak cyklomapa Evropy, tak Topo Czech, což umí až model Edge 1000. Základní model za 5 490 Kč je tak velmi výhodnou koupí. Nevýhodou je absence barometru a možnosti připojit snímač tepu přes ANT+.
To umí až verze Touring Pro Plus, která tak může zobrazit nastoupané metry během jízdy, a také připojit snímač tepu. Další podporované snímače ANT+ jsou už jen pro elektrokola - senzor rychlosti a kadence. S barometrem přichází ruku v ruce i vnitřní snímač teploty - další užitečná funkce. Tento model pak stojí 6 490 Kč.
Ještě nedávno stála základní verze navigace 6 490 Kč a vyšší 7 990 Kč, nižší ceny jsou důsledkem doprodeje, takže lze brzy očekávat stažení z nabídky.