Pozor na duplicitní aktivity. Výrazně zvednou rozsah optimální tréninkové zátěže

21.10.2022
Když si aktivitu budete měřit na dvou zařízeních, typicky cyklonavigaci a hodinkách, může se stát, že to negativně ovlivní krátkodobou tréninkovou zátěž a tím i metriku Stavu tréninku
Duplicitní aktivity

Když změříte jednu aktivitu na více zařízeních v odlišném režimu, výrazně to ovlivní fitness metriky


Přiznám se, že mě to hodně překvapilo. Současně s jízdou na kole, kterou jsem si měřil navigací Edge 1040, jsem chtěl otestovat optický snímač hodinek Fénix 6X a Epix, a tak jsem na obou pustil kardio aktivitu. Ano, mohl jsem zvolit jízdu na kole, ale kvůli synchronizaci TrueUp se i smazané duplicity občas vrací do deníku Connect a člověk to musí neustále hlídat. Navíc jsem měl na Epixech už málo baterie a tři hodiny s GPS by už hodinky nedaly. 

Stejná, ale přitom jiná aktivita

Po ukončení jízdy se mi v deníku Connect objevila jedna jízda a dvě kardio aktivity. Shodou okolností to byla moje nejnáročnější aktivita od operace - ani ne tak svou podstatou, ale tím, že jsem ji jel na klasickém kole, nikoliv elektrice, a jednak tím, že jsem snížil dávkování léku pro nižší tepovou frekvenci - betablokátoru. Zkrátka tepovka šla nahoru, maximum někde u 145 tp/min a průměrka 115 tp/min. Běžně mívám maxima okolo 120-130 tp/m a průměrku 95-105 tp/min.

Proto se nahoru dostala i tréninková zátěž, a to na 314 - běžně mívám 50-150. Kdybych si pustil třikrát cykloaktivitu, započítala by se zátěž jen jednou, protože systém pozná, že jde o duplicitní aktivity. Jenže kardio a jízdu bere jako odlišné, takže mi do zátěže započítal obojí - jednou kardio (tam duplicitu na dvou hodinkích rozpoznal) a jednou cyklojízdu. 

Chybně vysoké optimum 

Takže najednou se mi zátěž zvýšila skoro na dvojnásobek, z nějakých 900 na 1545. A samozřejmě vyletěla z optimálního rozsahu, takže ji hodinky správně identifikovaly jako vysokou. Regenerace vyskočila rovněž nahoru, a protože mi ten den ohodnotily hodinky spánek jako špatný, Připravenost k tréninku spadla na moje historické minimum. Naopak Stav tréninku se z Udržování změnil na Produktivní i přes vysokou zátěž a optimální hladina krátkodobé zátěže se o kus zvedla.

Zatímco ještě před pár měsíci jsem měl optimum někde mezi 200 a 400, teď už se pohybuje někde mezi 700 a 1 300. Přitom všechno dělám jako dřív, jen mám vyšší tepovku díky nižšímu dávkování betablokátoru. Duplicitní trénink mi zcela rozhodil optimum, takže nyní kdykoliv dostanu se zátěží pod 700, už je hodnocena jako nízká a trénink buď udržovací nebo regenerační. 

Zkrátka na toto je třeba dávat pozor, neboť chybou zvýšená optimální hladina se jen tak do původních hodnot nevrátí a hodnocení Stavu tréninku nebude odpovídat realitě. 


Diskuse k článku (0)