Srovnání: Forerunner 970 vs. Enduro 3. Jaké jsou nejlehčí mapové hodinky s displejem 1,4“ AMOLED a MIP?

23.7.2025
Když bych si vybíral lehké hodinky, co budou mít současně mapy a displej o velikosti 1,4", tedy největší, jaký dnes Garmin umí, budou to Forerunnery 970 s AMOLED a Endura 3 s MIP
Goliáš a David

Rozdíl ve velikosti hodinek Enduro 3 a Forerunner 970 je pro nositelnost naprosto zásadní


Nejsem běžný uživatel produktů Garmin. Mám doma skoro všechno, co Garmin z běžné produkce nabízí, tedy pokud nepočítám golfové a potápěčské hodinky. Můžu si tedy na ruku dát v podstatě cokoliv a nemusím řešit jedny jediné hodinky jako ostatní. Je to můj koníček, který se čase vlastně změnil v jakýsi druhý, případně třetí úvazek po standardní práci a rodině.

Často si ale říkám, jaké hodinky bych si vybral, kdybych měl mít jedny jediné a tu a tam o tom i napíšu. V posledním článku jsem řešil, proč Garmin nemá hodinky s displejem MIP o velikosti 1,4“ a tělem 47 mm, jako jsou Fénixy 8 AMOLED. Velký displej mají jen 51mm modely a ty jsou už prostě příliš velké a tlusté. Takové hodinky by pro mě byly ideální, nejlépe pak s Gorilla Glass. Jenže Garmin je už nenabízí a do budoucna už ani nebude.

Zápisky bloggera: Co mi chybí v nabídce Garminu? Hodinky s displejem MIP 1,4" o velikosti 47 mm 

Než přišly Forerunnery 970, měl bych jako hlavní hodinky jednoznačně Endura 3. Jsou to sice cibule cibulovité, ale lehčí než Fénixy 8 51 mm, a navíc za cenu pod dvacet tisíc. Čitelnost na denním světle je pro mě zásadní, protože moje hlavní aktivita je cyklistika a hodinky mívám na řídítkách, kde nemohu použít gesto a s AMOLED modely tak mám soustavě režim bludička.

Postřeh: Hodinky Enduro 3 stojí prakticky stejně jako titanové Fénixy 7X Pro. Půjde o hit letošních Vánoc? 

V situaci, že mám současně s hodinkami Edge (1040/1050, to je celkem jedno), bych pak volil Fénixy 8 AMOLED 47 mm s Gorillou. Ostatně takové hodinky také mám a jsem s nimi spokojen. Až na dvě věci. Na to, jak jsou malé, jsou těžké, těžší než Endura 3 (tělo 59 g vs. 57 g) a navíc mají slabý displej na slunci v režimu nízkého jasu. Obojí ale vyřešily Forerunnery 970 – jsou lehoučké a krásně svítí. 

Nepřehlédněte: V čem jsou hodinky Forerunner 970 lepší než Fénixy 8? Mají jasnější displej a hlasitější reproduktor


Rovnou předestírám, že v tomto textu (srovnání) řeším svoje potřeby a to, jak hodinky používám já. Nemá cenu mi psát do diskuze, že Pepa Novák z Dolní Lhoty na displej MIP se safírem vidí v pohodě, protože já nejsem Pepa Novák. Stejně jako je mi jedno, že Franta Dolejš jezdí BMW M3, zatímco já Fordem Galaxy. Každý řešíme jinou situaci, máme jiné aktivity a životní potřeby, čili se snažme, ať se diskuze zbytečně nezvrhává jako nedávno u Venu X1.


Nové Forerunnery mění pravidla hry

S příchodem Forerunnerů 970 se všechno změnilo. Bez problému je používám jako hlavní hodinky, jsou lehké, nositelné, a i když mají safír, svítivý displej si dokáže poradit s odlesky za podmračeného dne i v místnosti. V tomto ohledu jsou lepší než safírový MIP, jakým jsou Endura 3 či Fénixy 7X Pro, co jsem používal jako hlavní hodinky ještě v loňském roce (2024). Zkrátka jsou to první hodinky s AMOLED, které mohu používat v režimu all-day all-activities.

Zápisky bloggera: Jak vyzrát na horší čitelnost displeje MIP v kombinaci se safírem v interiéru

Zkrátka jsem na chvíli odložil Venu X1 a nosil necelý týden souběžně Enduro 3 a FR 970 a měl s nimi všechny aktivity, abych zjistil, které jsou pro mě lepší. Kdybych takto nepřemýšlel, tak by mě ani nenapadlo tyto hodinky srovnávat, protože jsou vlastně úplně jiné – jedny mají extrémní výdrž, odolnější provedení a jsou určené na několikadenní treky či výlety do přírody, druhé jsou běžecké a triatlonové s důrazem na nízkou hmotnost a dobrou nositelnost.

Mají tedy jinou cílovku, ale moje zadání znělo: co nejlehčí hodinky s mapami a displejem 1,4“, které se dají používat i pro cyklistiku. A z toho síta mi vypadnou právě tyto dvoje hodinky. Fénixy 8 AMOLED 47 mm mají displej s nižší svítivostí, Fénixy 8 Solar 47 mm zase jen 1,3“ displej. Venu X1 diskvalifikuje absence tlačítek, a navíc už slabší výdrž, v mém režimu cirka dvoudenní (max. tři dny, ale to už bych se omezoval). A navíc Endura 3 mají prakticky tutéž cenovku jako FR 970 – lehce pod 20 tisíc.

Takže než budete do diskuze psát, jak můžu srovnávat nesrovnatelné, zkuste se na to podívat z tohoto pohledu.


Recenze hodinek Enduro 3

Recenze hodinek Forerunner 970


 

Malé a lehké, velké a tlusté

Když si dám Endura 3 a FR 970 vedle sebe, je rozdíl ve velikosti doslova obrovský. Endura 3 jsou velká, tlustá a doslova připomínají zmíněnou cibuli. Forerunnery jsou oproti tomu tenkoučké, lehké, malé. Prostě parádně nositelné, váží i se silikonovým řemínkem 56 gramů, což je méně než tělo Endur – 57 g. Ty jsou prodávané s UltraFitem, s nímž váží 63 g, ale já je nosím se silikonem, abych je možná dávat na řídítka kola. A pak mají cca 84 gramů, záleží na modelu řemínku, který zrovna používám.

Mimochodem, s řemínkem UltraFit váží Forerunnery 970 jen 44 gramů, tedy srovnatelně s Venu X1 (40 gramů). Je to klišé, ale v tomto případě platí bez výhrad – na ruce FR 970 fakt necítíte. Když mám Endura 3 s UltraFitem, je to na pohodu, až na tloušťku jsou hodinky nositelné v pohodě, na ruce mi nevadí. Ale protože pro můj styl používání potřebuju silikon nebo jiný zapínací řemínek (fakt by se hodil ComfortFit 26 mm), tak jsou hodinky holt docela těžké.

Naprosto zásadním parametrem pro mě jest tenké provedení hodinek. Když jsou tenké, dobře se oblékají pod bundu, rukavice, mikinu. V tomto ohledu jsou FR 970 super, Endura 3 bohužel přesný opak. Nosím mikinu, kam je fakt nenacpu, zimní bundu s návleky přes prsty, a když mám E3 nebo F7X pro, tak už neobléknu rukavice, hodinky se zadrhávají o popruhy batohu, zkrátka tenké Forerunnery jsou z tohoto pohledu skvělé.

Odolné a odolnější

Zásadně odlišný je také design, i když Endura 3 už nejsou tak outdoorově vypadají hodinky jako Fénixy 8, protože mají tenčí lunetu. To proto, aby se vešlo co nejvíc plochy pro solární dobíjení. Ale šroubky v packách a prolisy na bocích lunety nějaký outdoor look přece jen udělají. Forerunnery mají design jednodušší a řadě lidem se moc nelíbí, ale já jsem se vzhledem spokojen a nějak zvlášť to neřeším.

Oboje hodinky mají na pravé straně žlutý prvek, na Endurech je to ochrana tlačítka Start, na FR pak nápis Forerunner mezi tlačítky. Forerunnery 970 nosím se žlutým řemínkem, který k tomuto krásně pasuje, Endura 3 buď s šedým silikonem nebo šedým UltraFitem. Zásadním rozdílem je ovšem safír – ten je na E3 rovný a schován po úrovní lunety, na FR 970 zaoblený a nad lunetu vystupuje. 

Oboje hodinky mají tělo i dýnko z tvrzeného polymeru, titanová je pouze luneta. Celkově na mě působí Endura 3 odolněji, ale je to jen zdání, odolnost mají oboje hodinky shodnou – na FR 970 nikde Garmin nešetřil. Jediné, co může být problém, je právě vystouplý safír. Mimochodem, nezničitelný není, na Epixech mám vryp (od schodů v bazénu!) a na Endurech 3 jsem přišel k vlasovému škrábanci přes horní část displeje asi týden po koupi.

Ani jedny hodinky však nemají ideální tlačítka. Když srovnám s Fénixy 7X Pro, které jsou v podstatě bez chyby, jak zdvihem, tak odezvou mechanickou i zvukovou či absencí dvojstisků, jsou na tom oboje hodinky hůře. Endura 3 sice nemají dvojstisky, ale zdvih je krátký a tlačítka jsou tuhá, zejména Start někdy nezmáčknu v rukavicích. Tlačítko je schované do maličké ohrádky a zdvih je extrémně nízký. 

FR 970 jsou na tom lépe, tlačítka jsou měkčí, zdvih delší, ale zase mají dvojstisky. Stále je to lepší než FR 955, FR 255 či FR 965, ale je imho otázkou času, kdy se mechanika vychodí a zhorší. Prostě nechápu, proč Garmin nemá odladěná tlačítka a ty pak nasazuje na všechny svoje modely. Přijde mi to, jako by vytvářel mechanismus stisku pokaždé znovu a pokaždé s jiným úspěchem.

Další podrobnosti: Garmin nedokáže udržet stejnou kvalitu mechaniky tlačítek. Nové Forerunnery mají opět dvojstisk

Barvy a rozlišení, nebo úspornost?

Kromě výdrže a velikosti je zásadním rozdílem mezi oběma hodinkami je samozřejmě displej. Každý má svoje výhody a nevýhody, obecně mi dříve více vyhovoval MIP, a to zejména při venkovních aktivitách, ale nový svítivý AMOLED už jej v tomto ohledu dotáhnul a v řadě případů je lepší než MIP. A s tím, jak se mi zhoršuje zrak na blízko, začínám AMOLED preferovat díky výrazně lepšímu kontrastu.

Život bloggera: Nové hodinky mají tak jasný displej AMOLED, že na slunci dohání MIP. Je čas na změnu

Pro běžné používání mi prostě Forerunnery 970 přijdou lepší, takřka ideální. Ano, je tu gesto, které je občas poněkud otravné, ale na to se dalo velmi rychle zvyknout. Ne vždy to jde, třeba když mám něco v ruce, ale ve většině případů funguje dobře. Režim AOD je samozřejmě lepší, ale tam bych zase musel obětovat výdrž. Endura 3 se safírem jsou pro mě obecně čitelná hůře, vedou v podstatě jen na poledním slunci.

AMOLED nabídne lepší uživatelský zážitek, pokud chci používat hodinky i pro něco jiného než jen pro aktivity a odečítání času. Hodinky Garminu už nejsou jen sporttestery, ale nabízí i pár chytrých funkcí, které na jemnějším displeji s více barvami prostě vypadají lépe, ať už jde o kalkulačku, hry, přehrávač hudby, kalendář atd. Stejně tak lépe vypadají mapy a ukážou při stejném měřítku i více podrobností a při aktivitě mi přijdou přehlednější. 

Nutno ale říct, že za horší čitelnosti a kontrast displeje Enduro 3 může především safír. Když srovnávám s FR 955 nebo F6X Pro, tak je MIP úplně v pohodě. Díky Gorilla Glass DX tu nejsou odlesky a sklo má také lepší propustnost světla, což se ukazuje především v interiéru. E3 mají sice lepší transreflexní vrstvu než starší modely, ale safír to poněkud zabíjí.

Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání 

Funkce? Forerunnery lehce vedou

Oboje hodinky jsou top modely v daných řadách, v outdooru jsou ještě krapet lepší Fénixy 8, protože mají hlasové funkce, o které byly Endura 3 ochuzené. Forerunnery 970 je však mají, čili celkově nabídnou FR 970 více funkcí než Endura 3, právě díky možnosti přehrávat hudbu nahlas, ovládat hodinky hlasem či používat hlasové povely při navigaci či tréninku. Na E3 musíte mít buď připojený mobil nebo sluchátka. Zásadní omezení to však není.

Forerunery 970 dostaly do vínku některé nové běžecké metriky a tréninkové funkce, ty se ale objeví také v Endurech 3, už nyní jsou tam v betaverzi. Oboje hodinky zobrazí v aktivitě v podstatě to samé, jediným rozdílem je použitý font. Na Endurech 3 je takový techničtější, na Forerunnerech zaoblený a možná i lépe čitelný, i když na E3 se mi líbí více. Co mě překvapuje, je velikost dat, když si dám 7 nebo 8 polí, jsou data na FR 970 větší a na E3 menší. Na Endurech bych také ocenil větší tloušťku po vzoru F7X.

Možnosti připojení externích snímačů jsou rovněž shodné, používám radar Varia RTL-515, přední a zadní světlo (Bontrager), snímač rychlosti Garmin, snímač rychlosti a kadence Trek, elektrické kolo Trek, snímač výkonu Trek (vše v rámci jednoho kola Trek Fuel EXe, standard ANT+), hrudní pásy HRM-Pro či HRM-600 atd. a všechno funguje bez problému. Výhodou FR 970 je snímač okolního světla, který umí ovládat světla – přepínat je z režimu denní blikačky na svícení a naopak. Na Enduro 3 automatika chybí, přitom v řadě F7 Pro je. 

Nepřehlédněte: Bezdrátové snímače a příslušenství pro běh a cyklistiku: Dynamika běhu, tepovka, výkon, světla, radary

Venkovní aktivity

Jak jsem psal výše, mou hlavní aktivitou je cyklistika, cvičení na střed těla plus posilování – tedy indoor aktivity. V zimě přidávám sjezdové lyžování a bruslení na ledě, v létě venkovní plavání, veslování a turistiku. Zdravotní potíže mi nedovolí běhat. A právě použití hodinek na řídítkách kola by bylo v případě absence Edge pro mě zásadní. V tomto ohledu byly hodinky s MIP ještě nedávno lepší než AMOLED, ale s tím, jak Garmin zvýšil jas displeje v aktivitě, už se situace vyrovnává.

V podstatě jediná situace, kdy jsou Endura 3 lepší, je přímé slunce bez mraků. Jinak Jsou FR 970 buď stejně, nebo dokonce lépe čitelné. To se týká rána, odpoledne, večera, průjezdu lesem, alejí u silnice, jízdou pod mraky na obloze, zkrátka ve většině případů se mi s Forerunnery jede stejně dobře nebo lépe. Jiné by to bylo, kdyby na hodinkách nebyl safír. Když jsem srovnával FR 970 a s FR 955, už to pro AMOLED tak dobře nevypadalo. Safír je zkrátka prevít a je to daň za vyšší odolnost.

Život bloggera: Nové hodinky mají tak jasný displej AMOLED, že na slunci dohání MIP. Je čas na změnu

 

 

 

Jakmile ale mám hodinky na ruce a chodím, plavu, vesluju, cvičím, už jsou Forerunnery lepší prakticky vždy. S Endury se mi často stává, že musím hodinky natočit tak, aby pochytaly co nejvíce světla a eliminoval přitom odlesky. Nic takového s FR 970 třeba není – prostě svítí a svítí. Když to vezmu kolem a kolem, používají se mi Forerunnery prostě lépe než Endura s MIP. A protože mám srovnání s FR 955, F6X Pro či Instinct 3 Solar, vím, že za to z 99 % může safír. Tak to prostě je.

Tip: Safír v hodinkách: Extrémně tvrdý krystal. Nezničitelný ale není. Vlastnosti, výroba, použití

Výdrž: Nekonečná Endura 3

Jenže to, že Forerunnery šajní jako o život, má dopad na výdrž. Tam, kde Endura 3 uberou při aktivitě pár procent, FR 970 si vezmou násobně více. A to zejména při zobrazení mapy. Je to jasné, MIP je úspornější a Endura mají větší baterku. Forerunnery 970 jsou pro uživatele, kterým nebude vadit dobíjet jednou za 4-5 dnů v případě, že chtějí používat displej v aktivitě. Endura 3 mi vydrží při cca 2-3 hodinách s GPS denně zhruba dva týdny. A to je hodně velký rozdíl.

Na hodinkách jsem si dal jedno testovací kolečko, v němž jsem měl nastaveno v aktivitách GPS, na FR 970 režim AOD s jasem 1/3, v režimu hodinek displej vypnutý, gesto 4 sekundy. Endura 3 pak podsvícení 20 % a gesto rovněž 4 sekundy. Aktivity vypadaly takto:

  • Sobota večer – 100/100 %
  • Neděle – 98/98 %, kolo 1:40 h, 96/92 %, kolo s mapou 2:05 h, 93/75 %, cvičení 26 m, 92/73 %, večer 90/71 %
  • Pondělí – 89/68 %, kolo 2:55 h, 86/58 %, kolo 1:10 h, 83/52 %
  • Úterý – cvičení 30 m, plavání indoor 30 m, 76/39 %
  • Středa – 73/35 %, kolo 2:40 h, 70/24 %, cvičení 35 m, 66/20 %
  • Čtvrtek 63/16 %, kolo 1:20 h, 61/9 %, odpo 59/8 % a nabíječka. 

Na cestu z práce na kole jsem si už netroufl bez nabití FR 970. Čili hodinky zvládly pět dnů s tím, že pátý den odpoledne jsem už musel vzdát aktivitu s GPS delší než jedna hodina. Ale cvičení či krátký běh by hodinky ještě zvládly. Docela mě překvapilo, že Endura 3 měly po pěti dnech jen 56 % (vč. druhé GPS aktivity ve čtvrtek), přitom v předchozích testech mi dávaly 12-15 dnů. Faktem ale je, že to jsem měl okolo 2 h s GPS denně a vypnuté PulseOX na noc. 

Jak často musím nabíjet

S tím, jak letos používám daleko více hodinky s AMOLED, zjišťuju, že pro mě není výdrž až takové téma. Hodí se nebrat nabíjecí kabel na dovolenou či prodloužený víkend, ale stejně i tehdy jsem vždy v dosahu nabíječky a dát hodinky jednou z čtyři pět dnů na hodinu nabít, pro mě není problém. Jasně, je velmi příjemné na nabíjení úplně zapomenout a vyrazit na dvouhodinovou aktivitu s 5 % baterie, ale na všecko se dá zvyknout.

FR 970 jsou v tomto ohledu v pohodě, většině lidí vydrží týden i déle, a to když mají hoďku denně s GPS s vypnutým displejem. Horší to může být ve chvíli, kdy potřebujete mapu a navigaci a dáváte si celodeňák, pak už by FR 970 nemusely stačit. Endura 3 oproti tomu jsou prakticky nesmrtelná, můžete je ždímat, jak chcete a máte jistotu, že týden dají vždy i s každodenní celodenní aktivitou.

Tady je třeba si říct, zda je pro vás téma spíš výdrž nebo uživatelská přívětivost a parádní displej. Ono totiž nejde jen o používání hodinek v aktivitě, ale také mimo ni – v režimu ciferníku. Stejně jako různé aplikace a doplňky, které se sportem nesouvisí. Já třeba na hodinkách občas hraju hry – Miny či 2048 – občas použiju kalkulačku, výjimečně přehrávač hudby. A to vše na AMOLED vypadá lépe. Navíc jak se mi horší zrak, je pro mě lepší kontrast AMOLED prostě důležitý.

Tak které? Svítivé, nebo s výdrží?

A tady se konečně dostávám k nějakému resumé, k němuž jsem dospěl během používání obou hodinek vedle sebe. Pro mě je důležité jednak, aby se mi hodinky používaly pohodlně mimo aktivitu, tedy v režimu hodinek, ale také abych na nich něco viděl během aktivity. A to jak ve chvíli, kdy pere slunce, ale také tehdy, když teprve svítá nebo je šero. 

Z tohoto pohledu mi vychází jako vítěz Forerunnery 970. Pro mě jsou to aktuálně nejlepší hodinky Garminu, které mají 1,4“ displej, mapy a navigaci, super nositelnost, dobrou čitelnost displeje za opravdu všech podmínek a současně je není nutné nabíjet víc jak dvakrát týdně. V mém běžném provozu vydrží čtyři pět dnů, a to se ukázalo jako dostatečné.

Fénixy 8 AMOLED a Forerunnery 965 mají pro mě nedostatečný jas pro venkovní aktivity, Fénixy 8 Solar jsou zase příliš těžké. Endura 3 mají výhodu – oproti F8 – v nižší hmotnosti, ale jejich optické vlastnosti je částečně diskvalifikují pro použití v interiéru, pokud člověk nechce mít podsvícení na 50 % (což je hodně obtěžující ráno a večer). A přiznejme si, i když jsou relativně lehké, jsou to fáááákt cibule. 

Čili dokud se neobjeví Fénixy 8 Pro s lepším displejem a případně dalšími vylepšeními, budou pro mě Forerunnery 970 hodinky numero uno. 


Diskuse k článku (25)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Enduro 3 - již z podstaty názvu jsou tyto hodinky primárně určeny na delší "štreky", kde je důležitá baterie, aby bylo spolehnutí na záznam a přesnost trasy po celou dobu bez obav toho, kdy a kde bude člověk muset nabíjet. Tomu odpovídá i velikost. Váha je pro tyto účely s poměrem na velikost parádní. Jestli se to někomu nevejde do kancelářské košile, je to pochopitelné, ale pro tento účel dozajista tyto "cibule" stvořeny nebyly. Pro tyto případy nemá ani význam uvádět délku výdrže v režimu hodinek, jelikož je důležitá výdrž s GPS. Taktéž jsou výborné na řidítka pro ty cyklisty, kteří nepoužívají Garmin tachometr. Ti, co si jdou vyběhnout na chvilku po práci či mají nějakou obdobnou aktivitu na pár hodin, věřím, že pro ně mohou být líbivější a dostačující hodinky s amoled displejem.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Díky za článek. Zrovna teď intenzivně řeším, jakým z těchto dvou modelů nahradím svoje 3,5 roku staré EPIXy. Mým primárním sportem je běh, nemám moc silné zápěstí, oblíbil jsem si AMOLED, takže logickou volbou by byly FR970, ALE(!): Tento rok jsem začal jezdit i dost na kole - z mého pohledu ovšem ne tolik, abych si kvůli tomu pořizoval separátně EDGE, takže používám hodinky coby navigaci na řídítkách. A to začalo být kamenem úrazu z hlediska spotřeby, kdy jsem schopen hodinky vybít klidně během 2 dnů, resp. před delší cykloaktivitou řešit, zdali mi vydrží baterka. A to mám ve standardním režimu displej vypnutý. Zažil jsem dokonce i případy, kdy jsem musel dobíjet během aktivity z powerbanky, ačkoli jsem vyjížděl/vybíhal s téměř 100 % :-) Při jízdě na kole v režimu bludička toho na displeji moc nevidím, což už ale zjevně není problém FR970, nicméně výdrž baterie bude +- podobná jako u EPIXů. Doposud jsem 51mm modely kvůli velikosti/hmotnosti ignoroval, jenže včera jsem si zkoušel kamarádovi Enudra 2 a zjistil jsem, že to není tak hrozné. S UltraFitem váží +- stejně jako moje EPIXy, ani ta tloušťka není o moc větší. Velikostně, resp. celkovou úrovní nositelnosti je to v mém případě s přihmouřením oka těsně na horní hranici únosnosti. Pořád nevím, který model vybrat. Kdyby FR970 neměly vyšší jas a tudíž lepší čitelnost (nejen na slunci), s klidem bych vzal Enduro 3. Navíc je mi sympatický jejich outdoorový vzhled, což se ke mě hodí víc, než FR970, které jsou IMHO takové nemastné/neslané. Ale zase ten uživatelský zážitek bude po většinu roku pro mě lepší u FR970 než v případě Enduro 3, kterému moc nepřispívá ten debilní safír a nepochopitelná absence automatické regulace podsvícení ...
Vaše jméno, přezdívka: 
Jirka

51mm se neboj. Je to zbytečně démonizované tady. Je to úplně v pohodě. Mám zápěstí 18cm, nožky hodinek ruku nepřesahují a nosím i titanový řemínek od Garminu. V ruce už cítíš tu váhu, ale jak je nasadím, tak úplně v pohodě a ještě mi nikdy nevadily. Naopak je titan DLC 100% antialergenní a ruka se pod tím nepaří jako v silikonovém řemínku nebo mokrém nylonu. Přijde mi, že F8 sedí na ruce ze všech 51mm modelů nejlépe. Enduro 3 taky v pohodě, ale nevypadají tak dobře na ruce. Kdo kombinuje více sportů a hlavně kolo, kde jsi několik hodin na GPS, tak za mě jednoznačně 51mm hodinky. 970 na tohle nejsou vůbec dělané
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad

Spis zalezi na zvyku. Vidam i typky s 51mm a vetsima, ktery by se jim na ruku vlezli 2x :) Ale na lidi asi kasli a jak to vypada, je to jen na Tobe. Nekam si to bez vyzkouset a uvidis sam co je jeste OK a co uz ne. Okarat s 51 mm Fenixama uz je blbi, ze jsou tezsi nez 47mm a tudiz ti pak vic mohou "skakat" na ruce nebo kontakt senzoru s rukou neni tak dobry jako s mensi verzi -> mereni tepe to hodne ovlinvni a bude mene presne. Proto taky male/lehle FR mivaji lepsi vysledky z tepovky
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel

No a přesně proto jsou primárně běžecké hodinky lehké a tenčí, zatímco univerzální outdoorové můžou být větší a těžší.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


Každýmu sedí něco jinýho, já 51 mm zkoušel a velký, těžký, tlustý, 47mm F8 naprostá pohoda. Endura 3 bych na ruku nedával ani omylem, vypadám jako kdybych měl na ruce nádor :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Sedan

Tři roky jsem nosil F6X Pro, rok F7X Pro, chvíli Endura 3, ale jak nasadím I3S nebo FR 970, tak je to daleko pohodlnější. Navíc Endura 3 se mi prostě nevlízají do zimní bundy (lyže, brusle, rukavice). Když mám možnost mít lehké a tenké, beru je raději než tlusté a těžké :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jsem rád, že jsem se někomu trefil do noty, máme to úplně stejně. FR 970 jsou na kole úplně v pohodě, bez mapy mi dávají okolo 4 dnů a to mám displej v aktivitě aktivní.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Offtopic - po posledni aktualizaci na F8 nemuzu pridat novy cifernik v hodinkach. Vzdy bylo: vzhled hodinek/+ a "pluskem sly pridat. Ted to nejde. Nevsiml si toho nekdo dalsi?
Vaše jméno, přezdívka: 
David

Mám betu 17.18 a tam to jde v pohodě, vyberu ciferník a objeví se v hlavním seznamu a můžu ho zvolit.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

pan se ale neptat na betu :) Normalni uzivatele bety nemaji duvod pouzivat. Btw. taky to tak mam, nekam se to ztratilo, asi bug
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Já standardní fw nemám, tak nedokážu posloužit. Ale když je to v betě, tak to zjevně opravili.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Taky jsem si vsiml. Zatim jsem nenasel moznost, nejakeho workflow. Asi zase bug. Musim rict, ze uz me to fakt s tema F8 stve (a to je slabe slovo). Mam je pres pulroku a furt neco.
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Nejdřív jsem nechápal, jak se dají srovnávat tak rozdílné hodinky, ale pak jsem ten přístup pochopil. A je fakt divný, že Garmin už nemá pro lidi menší hodinky s MIP, co mají 1,4" displej. Myslím, že se připravuje o prodeje. Něco jako FR 955, ale s 1,4" by byla prostě jasná volba.
Vaše jméno, přezdívka: 
Michal

Přesně toto jsem řešil - rád bych měl hodinky jako Enduro 3, ale v provedení 47 mm a ideálně s tloušťkou do 14,5 mm. Prostě něco jako FR 955. Jenže AMOLED u Garminu už vyhrál a tak do budoucna nám zůstanou jen tyto cibulky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ten ciferník se na ty E3 vůbec nehodí :-). Dřív se mi ty fluo prvky na Enduro líbily ale postupem času se mi to zhnusilo. To samý ten bok 970 nebo Fenix 8 ... jak jsem rád, že jsem vzal F8 v DLC. Dáš na to každou barvu řemínku a na ciferníku nejsi taky limitovaný
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad

Souhlas, ty barevny prvky se tam vubec nehodi. Mam F8 Steel a je tam ta "cervena" blbost. Vypada to, jak kdyby to k tem hodinkam vubec nepatrilo. Vzdy, kdyz se na ne podivat, tak me to rozciluje :)
Vaše jméno, přezdívka: 
Jirka

Je vidět, že každý to má jinak, já mám F8 Steel s červeným prvkem a moc se mi líbil, jak to rozstřelí tu nudnou čerň.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Fajn, ale jen těžko si tam můžeš dát barvu řemínku jaká tě napadne - pokud máš smysl pro detail :-) U mě to bylo důvodem připlatit za DLC černou verzi :-D
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad

Suhlasim, tiez by som z mojich FR 970 odstranil tu blbost na boku, resp. ju prefarbil docierna. Snad kazdy vyrobca to tam teraz trepe. Garmin fajn, ze pri DLC nechal pekny a cisty vzhlad. Pri ciernych Apple Watch Ultra mate smolu, tam stale najdete oranzove prvky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Roman

Mně se ta žlutá líbí :-) Nosím to s tímto žlutým řemínkem a ta kombinace mi přijde fajn. F8 mám s červeným prvkem na boku a nosím to s červeným řemínkem :-) Hezky to k sobě sedí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Aj mne sa to uuuplne na zaciatku pacilo, ale zhnusilo sa mi to, ked vidim, ako to tam vsetci zacali pridavat. Pokial maju hodinky jednotnu farbu, je podla mna jednoduchsie dopasovat ku nim aj remienok. Viem, ako to nosite, pridavate fotky. :D Viac by sa mi ale pacil remienok, ktory by bol podobny ako hodinky, ked uz - cize by bol v podstate cierny s tym, ze by mal iba par cervenych prvkov.
Vaše jméno, přezdívka: 
Roman

Nedokazem pochopit, preco E3 nedokazu automaticky regulovat to podsvietenie. Hlavne ze este aj na stranke uvadzaju, ze Ambient Light Sensor tam je. Zvlastna “logika”.
Vaše jméno, přezdívka: 
Roman

TO je tam od začátku, proto jsem čekal, že to časem aktivují ve firmwaru. Ale nic... Taky mě to štve, když vidím, jak dobře to funguje na F7X Pro.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Když vidím, jak jsou ty Enduro 3 tlustý, tak to je síla. Mám I3 Solar 50 mm a už ty mi přijdou jako cibule, když jsou menší i tenčí. Ale Forerunnery bych nebral, já prostě vnitřně nemůžu mít AMOLED. I když hodinky jsou to určitě super, kdyby ale do nich Garmin dal MIP, byly by ještě lepčí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jarvis
Zpět na článek