Recenze hodinek Forerunner 165: Snímače, sportovní metriky, aktivity, možnosti běhu, hudba a výdrž (2.)

7.3.2024
Nové Forerunnery jsou aktuálně nejlevnějším sportovním modelem s displejem AMOLED v nabídce Garminu. Mají řadu omezení, ale pro běh jsou vybaveny velmi dobře. Horší už je to s dalšími aktivitami nebo výdrží
Hodinky Forerunner 165

Hodinky umí sledovat vaši hodnotu VO2max, ale jen pro běh. Oproti hodinkám s MIP displejem jsou zde všechna data hezky barevná a přehledná


Pokud bychom srovnávali hodinky Forerunner 165 s vyšším modelem Forerunner 265, zjistíme, že jim chybí řada funkcí. Ostatně podrobné srovnání s těmito hodinkami najdete v první kapitole recenze. Hodinky se stejně jako všechny sportovní modely ovládají také tlačítky, což je další rozdíl oproti VA5. 

Důležité ovšem je, že základní funkce hodinky mají a nenáročnému uživateli - a především běžci - nabídnou vše podstatné. Pro mě je podstatné, že nechybí barometr, pak by v zásadě nebyl důvod, proč tyto hodinky upřednostnit před sesterským modelem Vívoactive 5, který je hodně podobný co do velikosti, displeje i výdrže. 

Nepřehlédněte první část recenze hodinek Forerunner 165!


Snímače a GPS

Hodinky jsou především běžecké a z pohledu běžce mi tu nic zásadního nechybí. Forerunnery 165 zvládají běžeckou dynamiku, ale pozor, jen ze zápěstí, nikoliv z hruďáku. Což je hodně zvláštní, ale je to tak. Přitom umí z hrudního pásu načíst vaše kroky, resp. délku kroku pro použití při indoor aktivitách. Stejně jako zvládají stáhnout offlajn data, třeba při plavání. 

Tip: Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Hrudní pás už není třeba

Další mezení se týkají připojených snímačů. Hodinky si poradí se světly i se zpětným radarem. Už zde ale nenajdete možnost připojit elektrokolo a snímače výkonu, čili pokud máte cyklistické pedály, máte smůlu. To samé platí i pro chytrý trenažér. Zkrátka tyto hodinky jsou spíše pro rekreační ježdění na kole, kdy nepotřebujete tréninková data.

Hodinky nemají dualbandový čipset, takže nepodporují vícepásmovou GPS, ale umí zapnout všechny systémy pro lepší přesnost, ovšem bez možnosti automatického přepínání SatIQ. I toto nastavení ale pro běh v náročném terénu nebo městě stačí. Pro test výdrže jsem ovšem používal standardní GPS, která je v běžném prostředí dostačující. 

Optický snímač čtvrté generace nepodporuje nové funkce jako měření EKG či snímač teploty pokožky, ale upřímně, v této cenové kategorii, kdo by to čekal. Přesnost je v aktivitě na pohodu, jediné, s čím se dlouhodobě potýkám, jsou indoor aktivity. Všechny hodinky, co mám, mi ukazují nesmyslnou tepovku. Když ale při stejné aktivitě zapnu nějakou s GPS, je snímání tepu v pohodě (a týká se to i Elevate 5).

Nepřehlédněte: Postřehy: Optický snímač vs. hrudní pás. Vadí mi především nekonzistentní chování optiky

Hlavně běžecké hodinky

Pokud jde o běh, najdete zde vše zásadní, co je k této aktivitě potřeba – a to jak doporučené tréninky, tak možnosti trenéra nebo závodní kalendář. A díky barometru máte i všechny metriky s ním spojené, stejně jako PacePro, intervaly, nastavení tréninkového cíle (vzdálenost, čas, tempo). Ale pozor, virtuální partner nepodporuje závod s dřívější aktivitou. To najdete až ve vyšších modelech. 

Nepřehlédněte: Sportovní a tréninkové metriky Garminu: Zátěž, zóny tepu, VO2max, výkon či stamina. Kompletní přehled

Z pokročilých tréninkových funkcí chybí již výše zmíněný Stav tréninku a Připravenost k tréninku, což by mi ani tak nevadilo, jako spíše absence tréninkové zátěže. Jsem zvyklý zátěž sledovat při aktivitě – je to pro mě takový ukazatel, jak náročná aktivita je. Zajímavé ale je, že tréninkový efekt (aerobní a anaerobní) nechybí. Můžete jej sledovat i během aktivity, ukáže se pak v přehledu po aktivitě. 

Tip: Training Effect: Jaký vliv měla aktivita na vaši aerobní či anaerobní kondici? Jak se tréninkový efekt měří?

 

 

Po ukončení aktivity se zobrazí standardní souhrn s tempem/rychlostí, nadmořskou výškou či zónami tepovky, a právě zde uvidíte i tréninkový efekt a dobu regenerace. Zatímco ale Venu 3 či Vívoactive přidaly navíc jakési slovní zhodnocení aktivity/tréninku, zde to chybí. Co je ale dobré, že pokud máte jiné hodinky, co podporují Stav tréninku, zátěž se tam po synchronizaci doplní. Čili je možné ji zpětně zjistit z deníku Connect a ukáže se i v druhých hodinkách či cyklonavigaci. 

Aktivity i data s omezeními

Omezení se týkají i aktivit – vše základní zde sice najdete, ale týká se to především běhu – běh na dráze, trailový běh, běh na pásu atd. Pokud jde o cyklistiku, je zde pouze kolo – nemáte možnost definovat třeba jízdu na MTB či silničním kole zvlášť. Naopak docela mě překvapilo plavání ve volné vodě. Z indoor aktivit tu najdete kardio, sílu, pilates a jógu, ze sportů pak tenis, piklebal nebo padel. Ale to je tak všechno. FR 255 i 265 toho umí daleko, daleko více, vč. bruslení nebo lyžování. 

Podrobně o jednotlivých aktivitách

Zásadní rozdíl je v možnostech zobrazení datových polí. FR 165 umí jen klasické čtyři, což je na 1,2“ displeji celkem přijatelné, ale třeba FR 265S s menším displejem jich umí osm; mě by stačila i šestice, osm je už zbytečně moc. Ale opět, co jsem tak zjišťoval, řadě uživatelů čtyři datová pole bez problému vyhovují. Jen to znamená přepínat dvě, možná tři obrazovky.

Těch mají mimochodem hodinky možnost použít až deset, to znamená 40 datových polí. Ani nevím, čím vším bych to zaplnil, když jsou možnosti hodinek celkem omezené. Ale třeba FR 265 může mít až 17 obrazovek a osm polí v každé, to si už vůbec nedokážu představit, že by se to někomu hodilo. Jinak oproti FR 265 jsou omezeny i možnosti zobrazení grafických dat – ale ne tolik jako třeba u Instinctů. 

Kromě vlastních dat si můžete zobrazit slepou mapu (hodinky zvládají navigaci po trase), výškový profil či obrazovku s tepovými zónami. S hodinkami funguje i radar, bez problému se ukazuje po pravé straně indikace vzdálenosti. Stejně tak si můžete vytvořit sít světel a nechat automatiku, aby pracovala za vás – díky světelnému čidlu hodinky přepnou u blikačky na světlo, když přijde tma. 

Čtete dále: Bezdrátové snímače a příslušenství pro běh a cyklistiku: Dynamika běhu, tepovka, výkon, světla, radary

Týden? Ale jo…

Malé a lehké hodinky, navíc s displejem AMOLED, to není žádná výhra. Ovšem, jen pokud srovnávám s dalšími, většími hodinkami Garminu. Jestliže od hodinek nečekáte výdrž jako mají Fénix 7X Pro, tak vám týden v běžné zátěži vydrží. Garmin v pohotovosti udává 11 dnů s vypínáním displeje, 19 hodin v aktivitě s GPS. Co ovšem znamená běžná výdrž?

Nepřehlédněte: Index výdrže a hmotnosti: Kolik dají hodinky v pohotovosti a v aktivitě. A co v poměru ke hmotnosti?

Když se na to podívám optikou svých aktivit, tak se mi podařilo hodinky „zrušit“ za čtyři a půl dne. Za tu dobu jsem měl devět hodin aktivit s GPS a dvě hodiny indoor. To je takový můj zimní průměr. Ovšem pokud spíše běháte a vaše denní aktivity se vejdou do hodiny, pak se zmíněným týdnem opravdu počítat můžete.

Záleží také na tom, zda si při aktivitách vypínáte displej a probouzíte jen na gesto, a to jak při běhu či chůzi, ale také při cvičení. Právě zapnutý displej má celkem AMOLED zásadní vliv na výdrž. Já mám displej aktivní, protože jezdím především na kole a tam mám hodinky na řídítkách. Venku mám spotřebu okolo 5 % za hodinu, a to s připojeným hruďákem a snímačem rychlosti. 

Čtete dále: Hodinky s displejem AMOLED: 6 tipů, jak maximálně šetřit energii při aktivitě, ať už s GPS nebo indoor

Naopak super je nabíjení, za hodinku není co řešit. Čili pokud vám nevadí dát jednou týdně hodinky do nabíječky, nebo vícekrát na kratší dobu, pak jste i s těmito malými Forerunnery naprosto v pohodě. Ne každý potřebuje obří cibule s měsíční výdrží. Jinak stejně jako FR 265, ani FR 165 neumí upravit úsporný režim tak. Když jej aktivujete, přijdete o všechny zdravotní a fitness metriky, protože nefunguje tepovka. 

 

Líbí se mi. Jen jsou prostě malé

Uvedení levnějších Forerunnerů s AMOLED bylo na spadnutí – o tento typ displeje je zjevně zájem a fakt se nedivím tomu, že se na trhu objevil pouze model s barvičkami a nikoliv FR 155 s displejem MIP. Ten byl ovšem rozhodně nebyl propadák, když si představím cenu okolo 5 990 Kč za model bez hudby, jistě by to byl prodejní hit. 

Tip: Budou mít všechny nové Forerunnery už jen displej AMOLED? Všechno tomu nasvědčuje. Konec MIP se blíží

Bohužel – nebo bohudík – stále tu máme Forerunnery 255, které se v základu daly sehnat před Vánocemi pod šest tisíc a tomu fakt FR 165 nemůže konkurovat. Když bych si měl vybrat, zda FR 255 nebo FR 165, tak je volba jasná. Lépe vybavené Forerunnery s větším MIP displejem a řadou funkcí navíc, tam není o čem diskutovat. Navíc s delší výdrží. 

Nepřehlédněte: Rok a půl poté: Hodinky Forerunner 255. Stále je to pecka. Zkušenosti, postřehy, novinky

Ale pokud opravdu chcete AMOLED a dotyk, pak pro vás mohou být hodinky FR 265 už hodně drahé – i když dobře vybavené. V takovém případě dávají levnější Forerunnery 165 smysl. Přijdete sice o řadu funkcí, na druhou stranu ne každý potřebuje mít v hodinkách všechno možné. Tento model není jednoznačně pro cyklistiky, ale běžcům, chodcům či těm, co cvičí indoor, vyhoví bez problému. 

Čtěte dále: Srovnání hodinek Forerunner 165 a Forerunner 255: Podobná cena, ale rozdílné funkce, displej i ovládání

Na hodinkách se mi líbí především luneta, co kryje displej – že Garmin nepoužil zaoblení krajů, které zvyšuje možnost poškození krycího skla. Rovněž odezva tlačítek je pohodová, první Forerunnery po dlouhé době, kdy nemám s tlačítky problém a jejich mechanika je tichá a konzistentní. Nicméně moc se mi nelíbí, že hodinky jsou nabízené jen v jedné velikosti, která asi vyhoví většině, ale já bych ocenil 1,3“ displej s možností zobrazení více datových polí.

Celkově vzato jde ale o povedené hodinky za solidní cenu, která během měsíců jistě o pár stovek ještě spadne dolů, stejně jako se to stalo u dříve uvedených modelů této řady. Jen si nemohu pomoct, ale pro většinu „chlapů“ prostě budou malé. Já si třeba testovaný model nechal pro dceru, které budou sedět parádně – lépe než větší Venu 2, které měla doteď. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 43 × 43 × 11,6 mm
  • Hmotnost: 39 g
  • Displej: 1,2" dotykový AMOLED, rozlišení 390 bodů, minerální sklo
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelný, QuickRelease 
  • Výdrž baterie: až 11 dnů v režimu hodinek, až 19 hodin s GPS, v režimu multiGNSS 17 hodin, s hudbou 6,5 hodiny
  • Vestavěné senzory: optický snímač Elevate 4. generace, PulseOX, barometr, akcelerometr, kompas, snímač světla
  • Paměť pro hudbu: 4 GB (model Music)
  • Wi-Fi: model Music
  • Garmin Pay: ano, obě verze
  • Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m) 
  • Cena: 6 990 Kč bez hudby, 7 990 Kč s hudbou
  • Hodinky zapůjčil k testu obchod Pulsmetry.cz

Plusy

  • Lehké provedení 
  • Dobře čitelný a atraktivní displej AMOLED
  • Vylepšené Body Battery a zdřímnutí
  • Tréninkový efekt, běžecká dynamika

Minusy

  • Nevhodné pro jízdu na kolo s hodinkami na řídítkách 
  • Nemožnost třídit doplňky do složek
  • Jen jedna velikost
  • Spíše nižší výdrž

Diskuse k článku (19)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

hodinky jsou celkem pěkné , ale ten rozdíl ceny už není podle mne tak velký aby člověk radši nesáhl po 265 .. kde dostane mnohem více muziky. Každopádně to musí být pro garmin neuvěřitelně náročné a drahé vyvíjet a udržovat tolik modelů.
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

Souhlas, ale asi se jim to vyplati mit tolika modelu, myslim, ze to maji dobre spocitane...:-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

No, v podstatě oni jsou k tomu tlačeni - když neuvádí novinky, ceny akcií klesají. Bohužel, nemají jako zdroj příjmů služby v takové míře jako Apple. Přitom by stačilo udělat shop Garmin IQ ve stejném modelu jako Google nebo Apple a nemuseli by cpát ven tolik hardwaru. A vydělávali by i na starších modelech, protože by si lidi kupoval aplikace a doplňky. A ty by navíc byly výrazně lepší.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

No hlavně ztěžuje výběr uživatelům - je příliš mnoho možností. Apple to má jednodušší, tři čtyři modely a hotovo.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Na jednu stranu jsem příznivcem možnosti volby (+ Garmin má jinou cílovku než Apple), na druhou stranu v Garmin to svým značením moc nezjednodušuje. Jedna věc je redefinice řad (VivoActive, Epix, …), druhá věc je označení Pro u Fenix 6/7 (jiný význam), třetí věc jsou různé nesystematičnosti (z názvu Fenix 7 Sapphire nevyčtu, že na vyšší výbavu, Fenix 6X je ve skutečnosti Fenix 6X Pro, …).
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak


Tak ono se to postupně vyčistí - zmizí FR 255 a 955, takže Forerunery se už nebudou duplikovat. A u Fénixů Pro už mají Gorilla/safír výbavou stejnou, liší se jen ocelí/titanem a krycím sklem. Takže ono se to postupně usadí, imho.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Do nějaké míry. Třeba Fénix 5 Plus vypadá, že až na oxymetr (u 5X Plus) měl výbavu vždy stejnou, ale u 6 se to zase rozdělilo. V případě Fenix 8 bych se nedivil, kdyby bylo zase několik úrovní výbavy. Což není nutně problém, pokud to dobře označí. Ale něco mi říká, že si Garmin najde způsob, jak to zkomplikovat…
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Já měl samozřejmě na mysli Fénix 7 Pro - tam jsou všechny modely stejné, liší se jen safírem/titanem. Ale ne funkcemi.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

To ano, liší se materiálem, velikostí (displeje i baterie) a intenzitou svítilny, celkem srozumitelné, snad jen u titanu a DLC je potřeba pozorněji studovat. Ale podobně jednoduché to bylo u F5+, ale věřím, že to s F8 Garmin zase něčím zkomplikuje.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Hele, mě se to líbí. Jen souhlasím s autorem, že pro chlapa jsou prostě maličké. Škoda, že Garmin v této kategorii nedělá větší hodinky. Já fakt nepotřebuju FR965, ale líbí se mi ten velký displej.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavlas

Souhlas, zajímavý hodinky, ale prostě malý. Spíš bych šel do FR 255, který mají rozumnou velikost.
Vaše jméno, přezdívka: 
Matěj

Ahoj. Po garmin marq2, epix pro 51, forerunner 965, 265, 255 a tactix 2x a fenix 7 pro jsem nasel hodinky pro me. Je jedno jestli delate kliky hlavou dolu, bezite, spite, cvicite s cinkama. 165 neprekazi, nebojite se o ne, maji zapustene sklicko a zkratka sportovni hodinky by nemeli prekazet. Diky Garmin a diky za clanek at se dari.
Vaše jméno, přezdívka: 
Tom

Nepřekáží. Ale za stejnou cenu jsou Forerunnery 255 a ty jsou o kus jinde. A taky nepřekáží :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Michal

Mel jsem je dva roky, chci Amoled displej.
Vaše jméno, přezdívka: 
Tom

A nejsou na ruce malé? Bohužel je nemám kde vyzkoušet.
Vaše jméno, přezdívka: 
Honza

Presne tak, za me dobra volba, nez kupovat hodinky, ktere jsou temer 2 roky na trhu. Uz jen z duvodu aktualizaci...Treba ja mam po 2 letech aktualizaci Epixu s trochou nadsazky uplne jine hodinky...Uzij si je!
Vaše jméno, přezdívka: 
mrias

Forerunnery 255 mají úplně stejné aktualizace jako všechny novější modely FR 265/965. Navíc jsou mimochodem mladší než Epixy a také jsou to úplně jiné hodinky. :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Nemyslim si, ze Garmin bude udrzovat dlouhodobe system aktualizaci pro starsi modely, ktere maji jiz nastupce, nedava to smysl a stoji to penize. Epixy zadneho nastupce nemaji.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Aktuálně jsou hodinky FR 255 a 955 posledními ve své kategorii a mají stejný hw jako FR 265 a 965. Čili dokud tu nebude FR 275/975, tak bude imho udržovat všechny staré Forerunnery při životě. A aktuálně jsou třeba FR 955/965 stejně dobře vybavené jako Epixy/Fénixy. Jak dlouho to potrvá, těžko říct, ale F6 udržoval přes tři roky a FR 255/955 mají aktuálně necelé dva roky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek